Sorula.com ilk yatırımını aldı [Röportaj + Davetiye]
Yatırım

Sorula.com ilk yatırımını aldı [Röportaj + Davetiye]

Sosyal soru-cevap platformu Sorula.com’u sizlere daha önce tanıtmıştık. Bilkent Üniversitesi mezunu Kubilay Ekşioğlu ve Orçun Moralı tarafından geliştirilen site ilk yatırımını aldı. Daha önce CubeCDN’e de yatırım yapmış olan Maçkolik’in ortakları Erdem Yurdanur ve Tarkan Onar tarafından Sorula.com’u geliştiren Pipo A.Ş.’ye  yapılan yatırımın tüm detaylarını öğrenmek için hem yatırımcılar, hem de girişimciler ile ayrı ayrı röportaj yapma imkanımız oldu.

Konuyla ve siteyle ilgili tüm detayları aşağıdaki röportajlarda bulabilirsiniz. Ayrıca yazının en sonunda Webrazzi okurlarına özel olarak, şu anda şu anda sadece davetiye ile kullanıcı kabul eden Sorula.com’a üye olabilecekleri bir de davetiye bağlantımızı bulabilirsiniz.

Sorula.com yatırımcıları ile röportaj

Ümit Öncel: Öncelikle hayırlı olsun. Sorula.com’a yatırım yapma kararını nasıl verdiniz, anlatabilir misiniz?

Erdem Yurdanur: Türkiye’de okuma ve yazma konusunda ciddi bir eksiklik olduğunu düşünüyorum, özellikle deneyimleri paylaşma konusunda çok istekli değiliz. Bir ölçüde ekşisözlük gibi siteler bu ihtiyaca karşılık verse de, bu sitelerin hem teknolojisinin eski kalması hem de sadece belli kişilerin yazabilmesi nedeniyle tam bir demokrasi olduğunu düşünmüyorum. Sorula.com, Amerika’da geçen yıl popüler olan Quora.com’un aslında Türkçe versiyonu diye düşünebiliriz. Tabi daha eksikleri var ama temel hedefi Türkçe olarak herkesin sorularına cevap bulabildiği, soru sorabildiği, kişi ya da konuları takip ettiği bir çeşit kütüphane yaratmak.

Projenin sahipleri Orçun ve Kubilay da bu konuda bir süredir çalışmış ve güzel bir ürün ortaya çıkarmışlar. Biz de ortağım Tarkan ile birlikte bu projede kendilerine destek olmak istedik, bu nedenle yatırım yaptık. Öncelikli amacımız para kazanmak değil, daha doğrusu kafa yorduğumuz nokta gelir modeli değil, daha çok burada insanların gerçekten yararlanabildikleri bir ortam yaratabilmek.

ÜÖ: Yatırımın miktarını paylaşabilir misiniz?

EY: Pipo A.Ş’ye %15 hisse karşılığında 60.000 TL yatırım yaptık, ama paradan ziyade bizim katkımız hem sitenin tanıtımına kendi networkümüzde destek vermek hem de şirketin yürümesi için mentorluk yapmak olacak.

ÜÖ: Daha önce yatırımlarınızdan, yatırımı sadece finansal değerlendirmeyi doğru bulmadığınızı biliyorum o yüzden miktarın dışında tecrübeli yatırımcılar olarak Sorula.com’a finans dışında ne gibi katkılarınız olacağını düşündüğünüzü paylaşır mısınız?

EY: Öncelikle biliyorsun biz kendi networkümüz ile ayda 10 milyondan fazla kişiye ulaşıyoruz, bu networkde destek vereceğiz. Orçun ve Kubilay çok genç iki girişimci, bu nedenle bir şirket yönetilirken nelere dikkat edileceği konusunda tecrübelerimizi paylaşacağız. Sorula.com’un ilerleyen zamanlarda ne tür fonksiyonlar içerebileceği konusunda bizim de fikirlerimiz var, bu fikirleri birlikte değerlendireceğiz. Bence koyduğumuz para en önemsiz tarafı.

ÜÖ: Sizce soru-cevap sitelerinin Türkiye’deki durumu ve geleceği nedir? EY: Bence bu konuda çok büyük bir boşluk var. Sözlük siteleri ya da donanımhaber.com gibi forum siteleri bu işlevi görmeye çalışıyor, çok da başarılılar ama bence çok eski teknolojileri kullanıyorlar. Belli bir konuyu ya da kişiyi takip edebilmek, soru sorabilmek ve cevabı gelince haberdar olmak bunlar çok temel ihtiyaçlar bence. Türkiye’de Google bir arama motoru olarak tüm dünyada lider tabi ama Google’da varolan siteler üzerinde arama yapabiliyorsunuz, henüz cevabı verilmemiş bir sorunun cevabını bulamazsınız. Halbuki Sorula.com’da sorunuza cevap bulamazsanız, bunu sorabilir ve birilerinin buna cevap vermesini bekleyebilirsiniz. En beğenilen cevap yukarı çıkar ve tam bir demokrasi ortamında en iyi cevabı bulabilirsiniz. Diğer sitelerde böyle bir olanak ne yazık ki yok.

 

Sorula.com girişimcileri ile röportaj

ÜÖ: Herşeyden önce Pipo AŞ'nin isminin özel bir anlamı ya da kaynağı var mı? :)

Orçun Moralı: Şirketlerın sonunda "tek" (tech) olmasıyla ilgili şakalaşırken, bir arkadaşımız "İpotek" olsun dedi. Sonra da "Yok yok, Pipotek olsun" dedi, Pipo çok hoşumuza gitti, öyle kaldı.

ÜÖ: İşe ne kadar sermaye ile başladınız? Daha önce yatırım almış mıydınız?

OM: İşe mezun olur olmaz sıfır sermaye ile başladık. Sorula.com ilk kez yatırım aldı ama daha önce ortağı olduğumuz Poddyum.Com projesi yatırım almıştı.

ÜÖ: Sorula.com hangi ihtiyacı karşılamak için yola çıktı?

OM: Bizce Türkiye'de kaliteli içeriğin toplandığı ve üretildiği bir platforma ihtiyaç var. Sorula.Com ile bu ihtiyaca cevap vermek istiyoruz.

Sorula'nın diğer sitelerden en büyük farkı temelde kullanıcılarına güvenmesi. Biraz detaylandırmak gerekirse, Sorula.Com'da sorular, konular kolektif olarak düzenlenebiliyor ve değerlendirilebiliyor. Örneğin Sorula.Com'da bir sorunun açıklaması eksikse, bir diğer üye bu açıklamayı girerek soruyu daha iyi bir hale getirebilir. Ya da örneğin Sorula.Com'da düşük puanlı içerik gizlenir. Bu tür kolektif etkileşimler sayesinde tüm kullanıcılara en iyi içeriği sunabiliyoruz.

Ayrıca Sorula'da cevap veren kişinin bu konudaki bilgisi ne, arka planı ne bilebiliyorsunuz. Daha da ötesi, Sorula'da üyelerin artı oyladığı içerik öne çıkarıldığı için, kullanıcılar gerçekten bildikleri alanlarda cevap vermeye yöneliyorlar.

Sorula'nın en ayırt edici özelliklerinden biri de, size sürekli olarak ilgilendiğiniz alanlarda, seçkin içerik getirmesi. Sorula'da her kullanıcıya özel ayrı 'aktiviteler' sayfası var. Bunu kullanıcının ana sayfası olarak düşünün. Burada kullanıcılara, sistemdeki bütün içerik arasından onlarla ilgi olanları seçip belirli kriterlere göre filtreleyip getiriyoruz.

ÜÖ: Sorula.com'un gelir modelinden bahseder misiniz?

OM: Öncelikli hedefimiz Türkiye'deki içerik eksikliğiyle ilgili bizimle aynı fikirde olan kişilere erişmek ve bu eksikliği hep birlikte üreterek gidermek. Gelir modelleri üzerinde şu anda durmuyoruz.

ÜÖ: Geliştirme sürecinden bahseder misiniz?

OM: Sorula'nın bir yılın üzerinde geliştirme geçmişi var. Yaklaşık bir ay konsept geliştirme ile uğraştık, sonra wireframe'ler, arayüz, alfa - beta testleri, unit ve yük testleri şeklinde devam ettik. Son zamanlarda içerik kalitesini hesaplayan algoritmalar ve daha sosyal bir deneyim üstünde çalıştık. Şu an Sorula, testleri tamamlanmış, tam bir ürün halinde kullanıma açık. Ama not düşmek gerekir ki Sorula büyük bir yazılım. Her zaman için diğer bir yandan da birçok yeni özellik test halinde ve geliştirilmekte oluyor.

ÜÖ: Şu andaki site istatistiklerinden bahsedebilir misiniz?

OM: Sorula uzun zamandır geliştiriliyor ancak çıkışımızı yeni yaptık. Kapalı bir sistem olmamıza ve herhangi bir tanıtım kampanyalası yapmamamıza rağmen bizi bulup gelen 300'ün üstünde kullanıcımız, 1000'in üstünde sorumuz var.

ÜÖ: Sorula.Com'da bu yatırım ile neler değişecek, gelişecek?

OM: Sorula için aklımızda çok sayıda fikir ve özellik var. Aldığımız yatırım bu fikirleri gerçekleştirmeye imkân tanıyacak, çünkü bizle aynı şeylere değer veren yatırımcılarımız oldu.

Sorula, hedefleri büyük olan ve açık konuşmak gerekirse birçok kişinin aklına gelmişse de herkesin yapmaya kalkışmadığı bir proje. Çünkü kendine özel zorlukları var. Dolayısıyla yatırım görüşmelerinde girişimci taraf olarak özellikle dikkat ettiğimiz husus aynı vizyonu paylaşıp zorlukların bilincinde yola çıkabilmemizdi. Erdem Abi ve Tarkan Abi ile bu noktada karşılaştığımız için gerçekten mutluyuz. İyi anlaşabildiğimiz, bize akıl hocalığı yapabilecek, önceliklerimizin aynı olduğu stratejik yatırımcılarımız oldu. Kendileri ile birlikte, bundan sonra Sorula olarak hem yazılım anlamında, hem de içerik anlamında büyük gelişme göstereceğiz.

ÜÖ: Sorula.com'un geleceğe yönelik planları, hedefleri neler?

OM: Hedefimiz aklınıza bir soru geldiğinde bu sorunun cevabını bulmak için ilk uğradığınız yer olmak. Gelecekte atacağımız adımlar Sorula’yı bu hedefe ulaştırmaya yönelik olacak. Bunlara, Türkçe üzerine ileri yapay zekâ teknoloji uygulamaları da dâhil.

ÜÖ: Sorula.com Pipo AŞ'nin ilk projesi değil sanıyorum. Diğer projelerden biraz bahseder misiniz?

OM: Pipo'yu kurduğumuzda aklımızda bir fikir yoktu, şirketlere yönelik özel çözümler üretiyorduk. Sonrasında kendi projelerimiz üstünde çalışmaya başladık. Bunlardan Poddyum yatırım aldı ve sonrasında biz projeden çıkışımızı yaptık.

Sorula geliştirici ekibi olarak iki bilgisayar mühendisiyiz. İkimiz de Bilkent Üniversitesinden mezunuz ve birkaç yıldır birlikte çalışmaktayız. Ama Sorula'da emeği olanlar aslında daha çok. Yolda bize sürekli destek olan ve mentorluk yapan Emre Küçükayvaz, ve zaman zaman görsel tasarım desteği aldığımız tasarımcı arkadaşlarımız var. Sorula ekibi hakkında daha detaylı

Ve son olarak Webrazzi okuyucuları normalde şu an için sadece davetiye ile kayıt olunabilen Sorula.com’a bu adresten “sıra beklemeden” üye olabilirler :)

Yorumlar (33)
 1. Duygu Atacan Duygu Atacan

  Tebrikler! Curated content'in email olarak da inbox'larimiza dusmesini dort gozle bekliyoruz :)

 2. Bu bir ölü yatırımdır Stack Overflow varken zor bir iş.

  Ayrıca gerçekten nezaman bizim milletimiz farklı birşey yapacak veya orjinal olacak ? hep bir yerlerin veya birilerinin kopyası.

  1. Olgun Kaya Olgun Kaya

   İlk arama motoru Google miydi ? Ya da ilk sosyal ağ facebook muydu ? İlk araç kaç beygirdi ?

   Bu işler böyledir. Bir deha çıkar görülmeyeni yapar. Bir zeki çıkar öteki dehanınkini geliştirir.

   Asıl bizler ne zaman beğenmeyi, takdir etmeyi öğreneceğiz ?

   1. Dediğinin olması için daha iyisinin yapılmış olması gerekir beygir > araba gibi. Dehanın tanımınıa bakmaya davet ediyorum sizi. Ayrıca şakşakçı değilimki herkezi takdir edeyim kim hak ediyorsa takdir edilir. Senin gördüğün ve bizim görmediğimiz daha parlak birşey mi var Stack Overflowdan farklı veya olanından daha iyisi ?

   2. Ayrıca yüzüne gülüp iyi süper demek yerine eleştirileri kabullenip üzerinde daha çok düşünmek gerekir. Ben size söyliyeyim bu işten daha başarılı bir proje quup.com ama onunda kaderi aynı.

  2. Esasında tamamen "Quora" 'nın klonu gibi duruyor. Ölü yatırım olup olmadığını bilemem ama yaratıcılık konusunda sana kesinnikle katılıyorum. Türk bilişim piyasasını oluşturan insanlar olarak orjinal fikirler üretmeye başlamazsak işimiz gerçekten çok zor görünüyor.

   1. Yatırımcıların yeterince iyi piyasa analizi yaptığını düşünmüyorum. Güzel projeler var işe yarayacak reklamı yapılsa milyon dolarların dönebileceği biraz orjinal olsunlar orjinal tamam kabul ediyorum yabancıların yaptığı çok popüler şeyler kopyası yapılabilir ama gerçekten mantıklı olmak gerek groupon çıktı kopyaları türk olarak çıktı ama mantıklıydı bu sorula projesi mantıklı değil bir kere çıkışında adam akıllı çok düşünüldüğüne inanmıyorum

  3. Bende eskiden başkaları öğrenmesin fikirlerimi saklardım aman başkaları yapmasın diye ne kadar saçma bişi olduğunu şimdiler de anlıyorum.

   Webrazzi de yayınlanan bir çok projeyi inceleme fırsatım oluyor. Fikirler güzel 3 aşağı 5 yukarı herkesin kafasında yapmak istedikleri projeler her proje yapmaya çalışan iyi ya da kötü gelir modeli üretmeye çalışmakta.

   Ancak kullanıcıların bunu tarz bir kullanımı ihtiyacı var mı? yada bu tarz bir arayüz onların ihtiyacını karşılarmı? detaylı düşünmek gerek benim kendi düşüncem.

   Projelerin klon olması projelerin tutmayacağı anlamı gelmez diye düşünüyorum.

   1. Doğru projenin klon olması tutmayacağı anlamına gelmiyor ama gözönünde olan bir konu var. Biri kalkıp Türkiye içinde Google yapıcam Türkiye içinde Facebook yapıcam diye çıkarsa gülünç duruma düşer bu firmalar zaten global iş yapan firmalar her projenin klonu olamaz olsada tutmaz, globalize olmuş firmaların klonlarından bir tane bile örneği yok tutan ve yola giren. Stack Overflow'un globalize değil diyecek biri varsa gelsin konuşalım. Yani heves kırmak gibi olmasın tabi ama gönül isterki daha özgün projelerle çıkıp gelsin firmalar. Yemeksepeti.com,markafoni.com,vuubu.com,gittigidiyor.com ve bunun gibi ilklere imza atmış firmalar gibi.

    Son olarak demek istiyorumki kimse bana bir sürü şehir fırsatı sitesi yaptılar klonladılar tuttu demesin, o tür sitelerin babaları yani ilk çıkanları (yabancı) kolay kolay globalize olabilecek durumda değillerdi, örneğin ABD'de bir mağaza var ben gidip ordan alamam ama gider karşı bakkalda aynısını satıyorsa gider ordan alırım.

 3. Ayhan Ayman Ayhan Ayman

  Üyelik iptali gibi bir seçenek bile koymayı göze alamamışlar sanki.

  1. neden öyle düşündünüz merak ettim. eğer hesabınızı silmek istiyorsanız seve seve yardımcı olacaklardır diye düşünüyorum.

 4. Aziz Arslan Aziz Arslan

  Tasarımıyla Google ve Facebook karışımı bir site havası verdi.

 5. Ümit Eker Ümit Eker

  Ben beğendim güzel proje.Başarılar.

 6. biri bana bu site nasıl kazanacak onu anlatsın. başka da birşey merak etmiyorum.

  1. Hedeflenmiş reklamlar ve SaaS http://www.sorula-enterprise.com)

 7. Turkiye'de soru cevap isini tutturacak tek sirket var oda http://www.inploid.com

 8. Extra Jel Extra Jel

  Hayırlısı... Proje projedir sonuçta :)

 9. "Türkiye'nin Sosyal Ağı" bu doğru bir çıkış sloganı değil.

  1. Orçun Moralı Orçun Moralı

   Yusuf Bey, öyle bir sloganımız hiçbir zaman olmadı zaten.

   1. Orçun Bey yaptıgınız site güzel fikir olarak ta gayet iyi ancak siz bildiğin inploid.com u taklit etmişsiniz.Hiç ama hiç bir fark bulamıyorum sitenin görünüşü butonlar semboller takip edenler edilenler.ki bu doğrultuda inploid heryönüyle daha kaliteli onur arkadaşın dediği gibi:Turkiye’de soru cevap isini tutturacak tek sirket var oda http://www.inploid.com

    İyi çalışmalar

 10. Selim Kirpi Selim Kirpi

  Quora klonu, özgün değil gibi eleştirilerin gözardı ettiği nokta sitenin Türkçe içerik sağlaması. Yabancı sitelerde sorularımıza cevap aramaktan milletçe çok çekmedik mi, şahsen çoğu kez merak ettiğim şeyi İngilizce ifade edip soruya dökemediğimden cevabını alamadığım olmuştur, Fatih Bey gibi bir çok insan da interneti İngilizce kullanmaktan anadilini unutmuş, Türkçe kullanırken cümle başına 5 hata yapmaktan geri duramamaktadır.

  Bir programcılık soru-cevap sitesi olan stack overflow'da her aradığı cevabı bulabildiğini iddia eden Fatih Bey'in bir çıkıp temiz mayıs havası almasını, hayatın programcılıktan başka yönlerini de keşfetmesini öneriyorum.

  Girişimci arkadaşlara güneşli günler dileklerimle...

  1. Mehmet Ozermiş Mehmet Ozermiş

   sayın kirpi,

   herhangi bir siteyi aynen alıp türkçeye çevirip sonra kendi fikriymiş orjinalmiş gibi davranmak da internet ortamında istemediğimiz davranışlar...

   1. Gizem Akkuş Gizem Akkuş

    Sayın ozermiş,

    Bence bu şekilde türkçe bir kaynak bulunması herkese hitap etmesi açısından faydalı bir site önemli olanında orjinallikten öte yararlı olması olduğunu düşünüyorum.Karamsar ve yerici eleştirilere gerek yok.

   2. Kuburto Muratova Kuburto Muratova

    üzgünüm sayın akkuş ama ben de sayın özermişe katılmak durumundayım.

  2. Atarboy Atarboy

   Quora yarın türkiye piyasasına girince ya da girmeden de satın alır bu şirketi bence. Önerim çizgilerinden kaymamaları.

  3. Kirpi bey bana laf uzatmışsınız ama ister eleştirin ister tebrik edin programlama geliştirme ileri teknoloji veya benzer şeyleri TÜRKÇE öğrenemezsiniz. Bazı şeyler globaldir. Eğer bu proje kalkıp başka konu içerseydi anlardım içeriğe girin bakın konulara çoğu web teknolojileri yada network üzerine sorular cevaplar. Eğer buralardan kendini geliştirebilecek varsa yanılıyorlar bilsinler

  4. Ayrıca istirham ederim bizleri tanımadan sanki kırk yıllık asker arkadaşınızmış gibi yorumlamayınız. Biz burada proje hakkında yorumumuzu yapıyoruz. Eğer hoşuna gitmiyorsa duymak okumazsınız, zaten okuması gereken siz değil proje sahipleridir. Dilerim kendinelerine pay çıkarıp daha orjinal olmaya çalışırlar geç değil beyin bedava.

 11. Deniz Gozde Deniz Gozde

  Kizlarsoruyor.com bu alanda epey yol katetti. uye sayilari ve trafik rakamlarina bakildiginda su anda baya bir onde gidiyor

 12. Bir ara burda yayınlanan buna benzer bi site vardı yanılmıyorsam adı Tivido idi. Orda da kullanıcılar kullandıkları ürünler ile ilgili görüş falan bildirip soru sorabiliyorlardı bence daha güzel bir site idi.

 13. Orçun Moralı Orçun Moralı

  Tüm yorumlar için teşekkürler, yazılanları ilgi ile takip ediyoruz.

  Gelen eleştiriler, Sorula'nın Quora'ya benzediği ve bu yüzden orijinal olmadığı üzerinde yoğunlaşmış. Konuya ufak bir açıklama ekleyeyim.

  Aslında bu benzerlik yukarıdaki haberde ve Sorula içerisinde de gerek başkaları gerekse bizler tarafından dile getirilmiş bir nokta. (Bir örnek için şuna göz atabilirsiniz: http://www.sorula.com/soru/Sorulacom-hangi-siteden-esinlenerek-yapildi )

  Biz ise bu güzel siteyi ve yaklaşımı Türkçe'ye kazandırmaya çalışıyoruz. Zaten sunduğumuz bir platformdur ve kendi kendi içindekiler ile birlikte evrilecektir. Sonuçta ileride Türkçe'ye büyük katkıları olmasını ümit ediyorum.

 14. Yapılan yorumların bazılarını görünce şaşırmamak elde değil. Bazı eleştirileri yapanlar yazının tamamını okumamışlar sanırım.

  Bizler hem girişimci hem de yatırımcı kimliğimiz ile bir projeye girişmeye ya da yatırım yapmaya karar verirken onun özgün, yaratıcı olup olmamasına göre karar vermiyoruz. Biz bu projenin bir ihtiyacı karşılayıp karşılamadığına, bu ihtiyacı karşılamak için çıkan ya da çıkacak ürünün kalitesine, bu ürünü çıkaracak girişimcinin kimler olduğuna bakıyoruz öncelikle. Bunların dışında her projeye özel başka birçok parametre de var tabi ki.

  Sorula özelinde ise en çok eleştiri, bir kopya olması ve gelir elde edemeyeceği şeklinde olmuş. Yazıyı tekrar okursanız, zaten teknoloji olarak Quora'yı örnek aldığını ama Türkiye'deki insanların büyük çoğunluğunun İngilizce okumak ve yazmak konusunda sıkıntıları olduğu için Türkçe içerik ihtiyacı olduğunu söyledik. Bu anlamda ben bu projenin ciddi bir ihtiyacı karşılamak için yola çıktığına inanıyorum, karşılayabilir mi hep birlikte göreceğiz.

  Gelir modeli konusuna gelince, şu aşamada para kazanmasının öneminin olmadığını hem ben hem de girişimci kardeşlerim söylediler. Şu anda bu projenin önceliği her konuda görüşlerini yazmak isteyenleri ve bu görüşleri okumak isteyenleri kendisine çekebilmek. Bunu başarabilirse gelir modeli konusu en kolay konu, bundan emin olabilirsiniz :)

  Hatta bu eleştirileri yazanlar şimdi Sorula.com'a girip Sorula.com nasıl para kazanabilir diye soru sorarlarsa cevap veren birilerinden fikir alabilirler :)

  Her sorunuza cevap bulabildiğiniz günler dilerim :)

  1. Bülent Arslan Bülent Arslan

   Erdem'e katılıyorum.

   Her şey illa para değil.

   Yeni girişimlerine başarılar diliyorum.

 15. Önemli olan fikrin orijinal olup olmaması değil bence. Önemli olan nasıl yorumlandığıdır. Dünyada hatta Türkiyede bir sürü soru cevap sitesi var. Fikir aynı: soru-cevap sitesi. Ama fark yaratan bu fikirlerin nasıl implement edildiği nasıl yorumlandığıdır.