Sorula.com: Sosyal ve etkileşimli soru-cevap platformu
Girişim

Sorula.com: Sosyal ve etkileşimli soru-cevap platformu

Quora'nın Türkçe bir benzerini görmeyi dileyeli tam 1 yıl oluyor. En çok vakit geçirmek istediğimiz ancak en az vakit harcadığımız girişimlerden biri olan Quora'nın tam olarak bir benzerini görmedik ama sosyal bir soru-cevap platformu olan Sorula.com bu durumu değiştirebilir.

Kubilay Ekşioğlu, Orçun Moralı adlı Bilkent Üniversitesi mezunu iki bilgisayar mühendisi tarafından geliştirilen Sorula.com, kullanıcılarına sürekli bilgi akışı sağlamak gibi bir hedefi var. Üyelerinin bilgi birikimlerini ve tecrübelerini birbirlerine aktarmalarını isteyen girişimciler, bu bilgilerin değerlendirilmesini de (değiştirme, kategorilendirme, oylama) yine kullanıcılara bırakıyor.  Tıpkı Quora gibi.

Yaklaşık 9 aylık bir geliştirme sürecinin ardından test aşamasında açılan Sorula.com'un diğer soru-cevap sitelerinden ayrılması için kaliteli içerikler, daha doğrusu özgün fikir ve deneyim paylaşımlarına ihtiyacı var. Şimdilik bu yolda güzel sinyaller veriyor. Ancak basit sorular da gözüme çarpıyor.

Sorula - Girişimcilik

Her konuda kaliteli içerik ve yönetimi için kullanıcıları yönlendirebilmek elbette kolay değil. Eğer bu bir hobi projesi değilse, belli bir içerik arşivi olması ve bunun gelire dönüştürülmesi gerekiyor. Yine de Sorula'nın Quora seviyesine yaklaşabilmesi için bu konuda titiz davranması, merak giderecek sorularından daha çok tecrübe ve bilgi içeren sorulara yönelmesi gerekiyor.  Bu anlamda, listelerin oluşturulmaya başlanması en mantıklı yol gibi görünüyor. Friendfeed'de liste başlıklarının popülerliğini hatırlayanlar olacaktır. O listelerin Sorula'ya kaydırılması dahi mümkün olabilir.

Şu anda davetiye yoluyla kayıt alan Sorula'ya Sorula.com/Webrazzi adresinden hemen kayıt olabilir, girişimcilik konusunu takip etmeye başlayabilirsiniz. Türk internet sektörünün bilgi paylaşımına çok açık olduğundan emin olamasak da, bu ekosisteme katkı sağlayacak girişimcilerimiz olduğunu biliyorum. Tabii platformun da bu anlamda onlara yardımcı olması gerekiyor.

Sorula'yı Twitter'da takip edebilirsiniz.

Yorumlar (18)
 1. Zamanında domain bana aitti. Bu tarz bir site açmıştım. Diğer projem para kazandırmaya başlayınca sorula.com'dan vazgeçmiştim, domaini bile uzatmamıştım. Sonu benzemesin diyerek başarılar diliyorum.

  1. Orçun Moralı Orçun Moralı

   Biz de nasıl alabildik ki bu domain'i diyorduk valla.

   Şaka bir yana domain'i saklamadığınız için teşekkür edelim o halde.

 2. Bcakir Bcakir

  Kullanıcıya içerik girdirebilecek bir yol bulurlarsa (ödül, sosyalleşme vb.) başarılı olurlar, aksi halde maalesef çok zor.

 3. Izzet Izzet

  Benimde benzer bir projem var http://www.hizlicevap.com) ama gerek parasal imkan gerek altyapı olmadığı için şuan beklemedeydim.Arkadaşları tebrik ederim.

 4. Önder Eren Önder Eren

  Çok iyi niyetli bir girişim olduğu muhakkak. Fakat Quora'nın bile, sunduğu global derinliğe rağmen Türk kullanıcılar arasında bir türlü populer olamadığını, kullanan azınlığın dahi sadece tek yönlü (almak) kullandığını göz önüne alırsak, malesef girişimci arkadaşlarımızın işinin çok zor olduğunu görebiliriz. Yine de bir emek var ve bu emeği taktir etmek lazım. Bu vesile ile ben genç girişimci arkadaşlara nacizane bir tavsiye vermek istiyorum: Eğer özgün bir girişim yapıyorsanız ve bir anlamda sık ormanlık alanda patikanızı ilk siz açmak zorundaysanız, elinizde sisli "olursa?" , "tutarsa?" sorularından başka birsey olmaz ve vizyonunuz tek yön göstericiniz olur. Ama denenmemiş bir pusula ile doğru yolu bulmak ta malesef zor olur. Bu durumda dahi başarısız olmak normaldir ne de olsa denenmemişi denemişsinizdir. Fakat klon projelerde ben bu lüksün, girişimci lüksleri arasında olmaması gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta klonlanan proje hakkında belki yüzler makale, onlarca pazar analizi, dilediğinizi baz alabileceğiniz ve test edebileceğiniz canlı bir lab. mevcuttur. Klonlanan proje yerelde uygulanabilir mi, kültürel uygunluk, pazar büyüklüğü, sürdürürülebilir bir iş modeli mi, gelir modeli uyarlanabilir mi gibi onlarca soru sormanız ve bunu hemen elinizin altındaki ana projeye bakarak ve araştırarak cevaplayabilmeniz gerekir. A semtinde kuruyemişci açıyorsanız B semtindekine gider sorarsınız bilmediklerinizi. Aynısını internet girişimlerinde de yapmayı ihmal etmemek lazım. Umarım bu zorlu yolda, zoru başarıp azmin zaferi örneği yaratıp utandırırlar beni. Bunu içten diliyorum.

 5. Burak Burak

  benzer siteler benim bildiğim 3-4 yıldır var. www.sendesor.com www.bisorusor.com birde kolaycevap vardı o kapandı sanırım

 6. Utku Çakır Utku Çakır

  Bu tarz sitelerin facebook ve twitter entegrasyonu (autopost) olmadığı sürece büyümesi malesef çok zor görünüyor. Başarılar

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   O zaman bir hatırlatma yapalım. :)

   Yeni Nesil Web Girişimleri İçin Tavsiyeler http://j.mp/zYzTDu

 7. Domain Reyonu Domain Reyonu

  Dilimizde tüy bitti. Türk halkı bilgi paylaşımını sevmez. Sadece bu nedenle bile bu proje tutmaz.

  1. Kamil Kamil

   Bilgi paylaşmayı sevmediği bundan sonra da sevmeyeceği anlamına gelmez. En azından yeni nesil için gerekli bu tarz girişimler.

  2. Misafir Misafir

   Projeler tutmazsa ne diye onca domaini elinde bulunduruyorsun, iş olsun işte... Üstelik çöp domainlere uçuk rakamlar istiyorsun, gülünç... Ayrıca istisnasız her webrazzi postunun altına sitenin linkini de bırakarak yorum geçiyorsun? Derdin pagerank mi, backlink mi? digiilan.com'muş, seni digi seniii. :)

   1. Izzet Izzet

    :):):D

   2. Domain Reyonu Domain Reyonu

    Ben bu projeden bahsediyorum. Türkiye'de forumların hali ortada. Hangi konuda olursa aklımıza gelen bir soru yada sorunda yurt dışı kaynaklarından hemen ve değişik cevaplar alabiliyorken, yerli kaynaklardan sadece kopyala yapıştır cevapları buluyoruz. Özgün içerik üretmek, bilgiyi paylaşmak gibi dertlerimiz var maalesef. Bilgiyi paylaştığı içinde webrazzi'yi sıkı sıkıya takip ediyoruz. Hangi konulara yorum yazacağımız hususunda da kimseden icazet alacak değiliz. Bir moderasyon sistemi var ve yorumlar denetleniyor.

 8. Orçun Moralı Orçun Moralı

  Birkaç yorumda bahsi geçen, genel olarak kullanıcıların içerik girmesinin zor olduğu fikrine katılmakla beraber bunun Türk kullanıcılarına özgü olduğu düşüncesine maalesef katılamıyorum. "Türk kullanıcıları sistemden alır, sisteme vermez" bana göre yanlış bir inanç. Kullanıcıların sistemden alıyor olması bir problem değil, zaten soru-cevaplar herkese açıktır ve nihai amaç insanların bundan fayda sağlamasıdır. Kullanıcının sisteme katkı yapmaması ise bence kullanıcının problemi değildir. Bu, sistemin kullanıcıya ulaşamadığını/hitap edemediğini gösterir.

  Umarız biz Sorula'da kullanıcılara hitap edebiliriz.

 9. Techlead Techlead

  Madem türk kullanıcıları içerik girmez bu donanım habere, turkeyforuma ve adını sayamayacağım kadar çok forum sitesine yurtdışında yaşayan türkçe bilen insanlar konu giriyor diye bir varsayım yapabiliriz.

  Bence "çok güzel hareket".. Başarılı olmasını gerçekten uzman kişileri buraya çekmek gerekiyor. Kendi alanında söz sahibi kişileri davet ederlerse ve tanıtımı güzel yaparlarsa tutmaması için bir neden yok...

  Quora neden 1 milyar dolar değerleme aldı o konuya girmek istemiyorum ama Siri'yi inceleyin yanına NLP koyun diyerek yorumumu sonlandırıyorum.

 10. Ismail Ünal Ismail Ünal

  Kaliteli içerik oluşması için elimden geleni yapacağım çalışma. Yorumlarda geçen "Biz okur kaçarız" mantığının tam tersine bu gibi "Türkçe" çalışmaları görmek çok istiyorum. Çöplük sitelerden kurtulmamızın tek yolu bu gibi oluşumlarda yer almaktır. Aşağıda adresleri verilen soru-cevap sitelerinin aksine, bu siteyi çok temiz ve kaliteli bir iş olarak görüyorum. Üzerine uğraşmış ve tertemiz bir iş çıkarmışlar.

  Sorularda ve özellikle cevaplarda sıkı kuralların olması disiplinli ve düzenli bir yapıyı koruyabilir. Bir de "eksici" diye tabir ettiğimiz okumadan etmeden yazıları oylayanlar var tabii ki, onları da fişlemek lazım :)

  Ellerine sağlık.

 11. Haluk Haluk

  Öncelikle yolunuz açık olsun, bende bayadır bu tür bir proje peşinde koştum Quala sistemi güzel fakat bence Türk kullanıcıları sade sistemleri seviyor :) Bende bir girişimci olarak size rakip olabilecek bir sistemi aktif ettim fakat test gibi bir şey şuan. Cozumariyorum.com Bende insanların çözüm bulmakta zorlandığı tüm sorunları çözmek için açtım, akla gelebilecek herşey umarım arkadaşlarında dediği gibi insanlarımız bilgilerini saklamazlar.

 12. Baris Furkan Unsal Baris Furkan Unsal

  Su an da boyle bir site aktif olarqk var mi?popular science tr ywni acilmasi bakimindan daha konusunda uzman degil sanki