Eğitim odaklı sosyal ağ CourseKit'e 5 milyon dolar yatırım

Eğitim odaklı sosyal ağ CourseKit'e 5 milyon dolar yatırım

Üniversiteyi bırakıp evin garajında kurulan bir şirketle efsane olmak, sık rastlanan Amerikan öykülerinden. CourseKit de bu klasik öykünün yeni örneklerinden biri olabilir.  Üniversite eğitmenlerini ve öğrencilerini eğitim tabanlı bir sosyal ağda buluşturan proje, toplam 6 milyon dolarlık yatırıma ulaştı.

Joseph Cohen (20), Dan Getelman ve Jim Grandpre'in Coursekit için okulu bırakacağını okuduğumuzda, girişimin 1 milyon dolarlık ilk destek yatırımını aldığını da öğrenmiştik. Genç girişimciler şimdi 5 milyon dolarlık bir yatırımla toplam 6 milyon dolarlık bir yatırımın sahibi oldu.

Yeni yatırım turunu eski bir Facebook yöneticisi olan Chamath Palihapitiya'nın kurduğu Social+Capital Partnership, mevcut yatırımcı IA Ventures ve yeni bir melek yatırımcı karşılıyor.

"Daha sosyal karatahta" olarak tanımlanan, 30 üniversite ve 3,500 kullanıcı ile işe başlayan girişim biraz Facebook'un kuruluş günleri anımsatıyor. Ancak Courkit'in, en azından şimdilik üniversite dışına açılması pek olası değil. Eğitim sistemini online bir etkiyle değiştirmek istiyor ve önümüzdeki 40-45 yılda geleneksel üniversitelerin olmayacağına dair öngörülere destek veriyor.

Bu arada Courskit'in de New Yorklu bir girişim olduğunu belirtelim. Son dönemde ciddi girişimlerle öne çıkan New York, San Francisco'ya karşı yükselme çabasında. İşler iyi giderse New York'un olgunluk dönemini yaşamasına yardımcı olabilir.

Coursekit gibi New Yorklu olan Codecademy de şu sıralarda Codeyear.com ile adından söz ettiriyor. Kodlamayı e-postanızı online derslerle  almak istiyorsanız göz atın. Online eğitimin geleceği hakkında bir ön izlenimde bulunmuş olursunuz. CourseKit'in test sayfasına ise şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.