Tanıdık isimlerden idemama'ya yatırım geldi
Yatırım

Tanıdık isimlerden idemama'ya yatırım geldi

Rahşan Tan ve Leslie Kandiyoti Mori'nin kurucuları oldukları tasarım odaklı crowdsourcing girişimi idemama'ya sektörün önemli isimlerinden yatırım geldi.

Şirketin bu turdaki yatırımını gerçekleştiren isimlerim arasında Pronet'in Kurucusu ve Grupanya'nın yatırımcısı Alp Saul, Grupanya'nın yatırımcılarından Cem Sertoğlu, Trendyol ve Peak Games'in kurucu ortağı Evren Üçok yer alıyor. Hızlı bir ek bilgi olarak Alp Saul'un idemama yönetim kuruluna dahil olduğunu da paylaşalım.

Yatırım turuna dahil olan ve idemama ortakları arasına katılan diğer isimler ise TBWA İstanbul Ajans Başkanı Mehmet Cem Topçuoğlu ve Grupanya'nın kurucu ekibinde yeralan Aycan Avcı.

Daha önce sizlere tanıttığımız idemama'yı tekrar hatırlayacak olursak, markalarla profesyonel tasarımcıları buluşturmayı hedefleyen servis, her seviyede bütçe içişn tasarım hizmeti sağlayan kişilere ulaşma imkanı sunuyor.

Listelenen ve tamamlanan ilanlara bakacak olursak çok sayıda şirketin bugüne kadar aradığı hizmete ulaştığını görüyoruz.

Önemli bir yatırımcı grubunu şirkete dahil eden idemama kurucuları ile bu gelişmenin ardından görüştüğümüzde, internet sektörünün deneyimli isimlerinin katılımıyla şirketin hızlı büyümesinde önemli bir destek elde ettiklerine inandıklarını paylaştılar.

Biraz gelecek tahmini yapacak olursak, Earlybird Ventures'ın Partnerleri arasında yer alan Cem Sertoğlu ve Evren Üçok'un idemama'ya gerçekşeştirdikleri yatırımın gelecekte bir Earlybird Ventures yatırımına dönüşmesi olasılığını da düşünmüyor değiliz. Elbette bunu zaman gösterecek...

Son olarak, merak ettiğinizi biliyoruz ancak taraflar yatırım miktarı konusunda herhangi bir açıklama yapmadılar. Eğer konuyla ilgili yeni bilgiler edinirsek mutlaka paylaşacağız.

Yorumlar (8)
 1. Tolkien Tolkien

  Çok çok başarılı, ilk defa gördüm, ilk anda üye olup proje başlatma isteği duyuyor insan. tebrikler..

 2. Bu projenin başarılı olacağına inanıyorum. Bir çalışmamız için logo ihtiyacı bulunuyordu. Idemama üzerinden yarışma başlatarak ihtiyacımızı kolaylıkla karşıladık ve içimize sinen bir çalışmayı seçtik. Markanın ve tasarımcıların haklarını karşılıklı olarak koruyan bir sistem olması büyük avantaj. Daha önce bu tarz tasarım yarışmaları için r10.net'i kullanıyordum ancak forum üzerinden yapılan e-ticaret genelde pek güvenli olmuyor.

 3. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Şuan aklıma gelen Proje Kurdu, Uzman Kirala, İdemama, Gereko, iş fikri çok güzel aslında, fakat nedense ülkemizde yeteri kadar ilgiyi görmüyor.

  Birde bu sitelerdeki projelere teklif verenlerin çoğu sırf işi alabilmek için resmen ölü fiyatlar veriyorlar, ona güvenip kabul eden iş verenler sonradan hüsrana uğruyor ve bir daha proje açmak istemiyorlar. Buna benzer sorunlar aşıldığında bence çok yararlı siteler olacaklar...

  1. Ya güldürmeyin allah aşkına enayimi yaziyor alnimizda tutturmuşsunuz birde danışıklı dovüşler girimsiciler birliği gibi tavsiye göndermesi yapıyorsunuz.

   Nesrin arkadaş tokat gibi patlatmış cevabı millete ay sonunu nasıl getirecez diyor sız sanki cümle alemin tuzu kuruymuş gibi havadan yazıp duruyorsunuz.

 4. Müşteri için olan verimliliği tartışılmaz, artıları üç aşağı beş yukarı bellidir.

  Burada işe talip tüm çalışanların seçilmese de belirli bir para alıyor mu? Almıyorsa insanların emek verdiği zamanı, bir algının beğenisinde yarıştırıp, %100 zaman ve emek israfı riskiyle çağırdığınız tasarımcı için arkasına bakmadan çalışabileceği bir kapı olarak davet etmek bana gerçekçi gelmiyor.

  Böyle bir gerçeklik olmadığına göre, tasarımcıların emeğinin karşılığını alma kaygısı taşımadan %100 dikkat vererek çalıştığı söylemek mümkün müdür ? Sahip olmadığı müşterinin işine dair aidiyet hissetmeden % 100 dikkat verilmeyen yerde herkesin profesyonelce çalıştığından ne kadar söz edilebilir ?

  Muhakkak pek çok tasarımcı mükemmel işler çıkaracaktır. Herkes portföyüne bu platformlar üzerinden bir yıldız eklemek için güzel bir işi kovalayıp elinden gelenin iyisini yapmak isteyecektir.

  Bununda erime süresi herkesin bu ve benzeri platformlarda kendi kredisini tüketene kadardır. Peki sonra?

  Kumarda kazanan yada kaybeden yoktur sadece kumarı oynatan kazanır sözünü muhakkak tesadüf etmişinizdir sanırım.

  1. Merhaba nesrin hanım.

   Size çok fazla katılmıyorum. Bende profesyonel olarak grafik tasarımcıyım. Ayda şirkete ortaklardan daha fazla para kazandırıyor tasarımlarım.

   b ay 7000 tlyi hedefliyorum. Tasarımlarımı beğeniyor insanlar. Boşa giden oluyor elbette ama konkura girmiş gibi düşünüyoruz. Çokda sorun olmuyor. Ofisimin tüm giderleri çıkıyor maaşlar vs. Diğer işlerimede bakıyorum.

   Bence tasarımcılara üzülmeyin tam tersine müşterilere üzülmelisin bence neden derseniz orası sır bende...:)

 5. Ben bir web tasarım verdim buraya, böyle özentisiz baştan sarma iş yapılmaz. 15 tane iş geldi sanki paintte yapılmış absürt siteler. Birkaç tane elle tutulur birşey geliyor gibi ama onlar da bir noktada facia. Şimdi ödediğimiz ücretten 500 TL kesilerek iade alacağız. O değil birlikte çalıştığım şirkete rezil ettiler beni o kadar da övmüştüm :/

  1. Volkan Volkan

   idemama üzerinden birçok yarışmay katılan bir tasarımcı olarak projenize yeterli katılım olmama sebebi şunalrdan biri olabilir

   yarışma bütçesi / istek orantısı

   isteklerinizi ifade edememe

   tasarımcıları projeye yonelmesini sağlayamama (hem proje açıklaması hemde davet ile)

   benim görüşümce bu durumu yaşmanızdaki en büyük etken proje hakkında yeterli bilginin verilmemesi ve proje kazanım bedelinin istenilen işyükünden az olmamasıdır.