Tarayıcı rekabetinde son durum: Firefox ve Chrome gerilerken IE güç kazanıyor
Web Tarayıcılari

Tarayıcı rekabetinde son durum: Firefox ve Chrome gerilerken IE güç kazanıyor

Bilgisayarlarımızda kullandığımız pek çok program ve uygulama büyük bir hızla internete taşınırken, tarayıcıların önemi de artmaya devam ediyor. Uzun zamandır büyük oranda sakin devam eden tarayıcı rekabetinde son zamanlarda özellikle Microsoft’un ağırlığını artırmaya başladığı görülüyor.

NetMarketShare’in en son rakamlarına göre Ekim ayında rekabetten en karlı çıkan Internet Explorer 10’u yayınlayan Microsoft oldu. Firefox, Chrome ve Safari pazar paylarını koruyamazken, IE dışındaki tek kazanan Opera oldu.

Son duruma göre dünya çapında IE’nin pazar payı yüzde 54,13. Ardından yüzde 19,99 ile Firefox, yüzde 18,55 ile Chrome, yüzde 5,21 ile Safari ve yüzde 1,63 ile Opera geliyor…

Internet Explorer Ağustos ayından beri pazar payını artırmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz 3 ay içerisinde payını sırasıyla yüzde 53,60, yüzde 53,63 ve yüzde 54,13’e yükseltmeyi başaran IE’ın, özellikle Ekim ayında yüzde 0,50’lik artışı dikkat çekici.

Firefox ise aynı 3 aylık dönemde inişli çıkışlı bir seyir izliyor. Ağustos’ta yüzde 20,05’e gerileyen payı, Eylül’de yüzde 20,08’e yükseltmiş, Ekim’de ise geçtiğimiz Mayıs ayından beri ilk kez yüzde 20’nin altına inerek yüzde 19,99’da kalmış.

Chrome ise son 2 aydır düşüşte. Ağustos’ta yüzde 19,13 olan pazar payı Eylül’de yüzde 18,86’ya, Ekim’de ise yüzde 18,55’e gerilemiş durumda.

Safari Mayıs’tan beri devam edilen yükselişini Ekim’de devam ettiremedi. Apple’ın tarayıcısının son üç aylık pazar payı değişimi sırasıyla şöyle; yüzde 5,10, yüzde 5,26 ve yüzde 5,21.

Opera ufak da olsa istikrarlı bir şekilde gelişme gösteriyor. Opera için son üç ayın oranları şu şekilde; yüzde 1,58, yüzde 1,62 ve yüzde 1,63.

Internet Explorer’ın en popüler sürümü olan IE9’un toplam içerisinde pazar payı yüzde 20,11. Firefox 16 ise yüzde 5,84 ile Mozilla’nın en yaygın sürümü. Google’ın tarayıcısında ise Chrome 22 sürümü, yüzde 15,02 ile önde görünüyor.

Son 12 aylık döneme baktığımızda ise toplamda IE’in yüzde 2,26’lık ve Safari’nin yüzde 0,24’lük pazar payı kazandığını görüyoruz. Firefox yüzde 1,84, Chrome yüzde 0,56, Opera ise yüzde 0,03 pay kaybetmiş durumda.

Yorumlar (19)
 1. IE10 bence gayet hızlı ve başarılı

  1. Evet haklısınız, IE10 gerçekten başarılı. HTML5 e de sağlam destek veriyor, ama bazı gerçekleri de es geçmemek lazım.

   IE lider olduğu pazarı kendi eliyle kaybetti,

   Chrome çıkana kadar piyasayı sallamadı. IE7 yi makyajlayıp 8 diye sattı. Birde frontend developerlara sormak lazım IE yi.

 2. internet explorer tahtını böyle giderse chrome a bırakacak gibi hem daha hızlı hemde ie ni versiyonları arasındaki abuk subuk yorumlama hataları yok.

 3. MS IE hiçbir zaman bu pazar payını Netscape ten sonra yakalayamadı yakalayamazda.

  http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

 4. Dersverir.com Dersverir.com

  Yazıdaki verilere göre Internet Explorer görünüyor fakat Türkiye’de durum böyle değil. Birçok sektördeki sitede Google Chrome %40 civarında. Internet Explorer başarısız tarayıcısına rağmen uzun yıllar tekel olması sebebi ile hayatta kaldı. Bu hızla giderse kimse kullanmayacak.

  1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   Microsoft uzun yıllardır tekel mi? Firefox kaç yıldır var? Chrome ayrıca daha önceleri Netscape vardı. İlk çıktığı yıllarda alternatifleri yoktu. Şimdi alternatifleri var ve çoğuda güçlü rakipleri, buna rağmen IE boş durmuyor.

 5. Web Tasarım Web Tasarım

  pazar payında çok iyi yerde ie

 6. Somertem Somertem

  Oranlar hiç gerçekçi değil. Kendi sitelerimizden gördüğüm kadarıyla wime77'nin referans verdiği w3schools verileri daha doğru bilgi içeriyor

 7. Emre Macit Emre Macit

  Buradaki verilerin tutarlı olmadığını düşünüyorum. Kendi ölçümlerim şu anda Chrome %50+ olarak gösteriyor. Ancak bu veriler belki kullanılma yerine, yüklü olan bilgisayar sayısı olarak ifade ediliyor olabilir. O durumda , bu verinin pek de bir önemi kalmaz.

 8. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  her yeni gelen tarayıcı IE' nin pazar payından almış, çok ta iyi yapmış. Şu an için IE, Opera'dan bile daha kötü bir tarayıcı.

  1. Fırat Esmer Fırat Esmer

   Opera'dan bile derken? Bana göre son sürümleri kıyaslarsak Opera FireFox'tan daha başarılı.

   1. Mizah Türk Mizah Türk

    Opera'da Filistin gibi mübarek. Herkes onu sevdiğini, en iyisinin o olduğunu söylüyor ama kimse onu kullanmıyor, onun yanında yer almıyor.

 9. Ne yani, IE sürekli olarak pazar payını artırıyor, öylemi. Yemeyin beni. Bunlara yanlış bile diyemiyecem artık. Çok bariz kasıtlı spekülatif bir site.

  Ben şahsen Statcounter verilerinin gerçek veriler olduğunu düşünüyorum.

  Doğrusu şu, IE sürekli pazar payını kaybediyor. Chrome şu an dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı. http://gs.statcounter.com/

  Bu haberi Techcrunch da yayınlayabilirmisin? Herkes bi tarafıyla güler. Ama webrazzi de yayınlanabiliyor. Webrazzi yi bende takip ediyorum ve saygım var, o yüzden bu makaleyi yazan Ümit beyi kınıyorum.

  Ümiy bey dünyadan bi habermi yaşıyor, eminim kendisininde bizlerin bildiği istatiklerden haberi vardır, ama onlara hiç değinmeden, M$'ı pohpohlayan yanlış içerikli bir makale yazıyorsa, bu bende Ümit beyin, bi amaç veya çıkar için bu yazıyı yazdığını düşündürtüyor.

 10. Veriler kesinlikle yanlış. Reklam amaçlı yapılmış bariz şekilde belli.

  Bizim kendi sitelerimizden aldığımız verilerde %60+ Chrome kullanımı mevcut. Daha sonra ise Firefox ve IE geliyor.

  1. Evet burhan.

   Senin sitene göre istatistik verilmemesi ne kötü di mi?

 11. Chrome için gerileme düşünülemez :)

 12. IE nin pazar payını artırması doğru olabilir. Çünkü Windows 7 ve 8 ile birlikte gelen yeni IE sürümleri oldukça iyi (çok iyi değil, fakat standart bir kullanıcı için yeterli) olduğu için başka tarayıcı kurmaya gerek duymuyor olabilirler.

 13. Sitemize Ekim 2012 boyunca 1.400.000 kişi gelmiş. Gelenlerin kullandıkları tarayıcı oranları:

  Chrome %42,28

  İE %39,84

  Firefox %10,54

  Safari %2,59

  Opera %1,96

  Diğer ~%2

  Geçen senenin aynı ayında yani Ekim 2011 de sitemize gelen kullanıcı sayısı ise 865.000.

  Ekim 2011'de gelen ziyaretçilerin kullandığı tarayıcı oranları:

  Chrome %24,48

  İE %58,49

  Firefox %13,35

  Safari %1,06

  Opera %1,85

  Diğer ~%1

  Geçen seneye göre artanlar Opera %0,11, ve Chrome %18. Diğerlerinin hepsi azalmış. Ben Türkiye için benim söylediğim rakamların daha gerçekçi olduğunu düşünüyorum. Varsa yüksek ziyaretçisi olan sitelerin analytics yöneticileri lutfen burada siz de sitenize gelen kullanıcıların tarayıcı yüzdelerini paylaşın.

 14. Ben Bilmem Ben Bilmem

  Eğer windows işletim sistemi üzerinde IE gelmiyor olsaydı (10 liraya format attırdıktan sonra bile böyle durum),IE bu listede çok çok altlarda yer alırdı diye düşünüyorum.Ayrıca bu araştırma sadece bizim ülkemizde yapılmışsa doğruluk payı vardır diyebilirim..Çünkü bakkal Ahmet amca,müşteri beklerken internete girmek istediğinde mutlaka ve mutlaka "mavi e" harfiyle internete girecektir.Hatta onun bilgisayarına Chrome yükleseniz ve default browser yapsanız bilgisayarıma virüs girmiş diye tamirciye götürür.durum bundan ibaret olunca IE Türkiye'de önde olacaktır..