idemama ile Markalar Profesyonel Tasarımcılarla Buluşuyor
Yeni Girişimler

idemama ile Markalar Profesyonel Tasarımcılarla Buluşuyor

Küçük ekiplerle yola çıkan internet girişimlerinin artış göstermesi ve dijital dünyayla etkileşimin artması tasarımcılara olan ihtiyacı da aynı düzeyde artırıyor. Bu alanda kendini konumlandıran idemama da tasarımcılar ile online ve offline mecralarda tasarım ihtiyacı olanları buluşturuyor.

İyi tasarım için markalarla profesyonel tasarımcıları buluşturmayı hedefleyen servis, her seviyede marka için bütçesine göre istediğine ulaşma imkanını sunuyor. Projenin esası da markaların ihtiyacını belirleyip proje detayını hazırlamasıyla bu iş için bir ödül belirlemesi ve tasarımcılara açmasına dayanıyor.

Markalar iş teklifini hazırladıktan sonra eğer projeye 10 alternatif tasarım gelmezse ödül bedeli iade ediliyor veya hiçbir ücret almadan proje süresi 1 hafta uzatılıyor. Ayrıca kaliteyi korumak adına her proje için bir alt ödül limiti belirleniyor. Markalar isterse beğendiği tasarımcıları projeye davet edebiliyor, tasarımcılarla iletişime geçip çalışmaları güncellenmesini isteyebiliyor ya da gizlilik sözleşmesi içeren özel projeler açabiliyor.

idemama'da markaların talep edeceği ve tasarımcıların da ürün çıkarabileceği çok çeşitli alanlar var. Bu tasarım yelpazesi kurumsal kimlik tasarımlarından fuar malzemelerine, endüstriyel tasarımlardan basılı malzemelere, bannerlara kadar genişliyor. Bir süre önce yayına giren idemama, zamanla daha geniş kitleleler ulaşabilecek bir potansiyele sahip görünüyor.

Yorumlar (10)
 1. Engin Engin

  Güzel bir proje olmus uzun. Gerçekten tasarım yaptırmak isteyip sektör hakkında bilgisi olmayan birisi bile rahatlıkla kullanabilir. Yapanları tebrik ediyorum

 2. Alper Akyüz Alper Akyüz

  daha önce yurtdışında ve Türkiye'de bu tarz yarışmalara katıldığım için felaket senaryoları üretmeden edemiyorum.

  Çok basit bir vaka;

  - Bir firma sahibisiniz, yanınızda çalışan bir grafikeriniz var ve fikirsizlikten zor durumdasınız.

  - İhtiyacınız doğrultusunda sitede bir yarışma düzenlersiniz.

  - Grafikeriniz siteye üye olur ve o da bir çalışma gönderir.

  - Siz yarışmanın kazananı olarak kendi grafikerinizi seçersiniz.

  - Tasarım ihtiyacınız veya kampanyanızla ilgili farklı fikirler elde edersiniz.

  - Paranız sağ cebinizden çıkar, sol cebinize girer.

  Sitenin kullanımı kolay ve üzerine düşünülmüş bir proje. Fakat bu tarz amatör/yarı amatör yarışmaları hele ki internet ortamında doğru bulmuyorum.

  ----

  Ayrıca, marka/müşteri tarafından bakacak olursak,

  Üyelik sözleşmesine göz attığımızda; (6.1.15. Garanti) Sitede açtığımız proje iptal olsa bile belirli bir hizmet bedeli ödemek zorunda bırakılıyoruz.

  1. Gercekten sirf ilham alsin diye bu kadar ugrasmaniz gereken bir grafikeri calistirmaya devam edermisiniz ki?

   1. Alper Akyüz Alper Akyüz

    Aslı hanım bir çok örneğiyle karşılaştım. Grafiker olması da gerekmiyor. 1 adet stajyer'de yeterli.

 3. Cenk Akyıldız Cenk Akyıldız

  Gel benim için vaktini harca, beğenirsem parasını öderim. Beğenmezsen vay giden zamana vay...

  "Proje sonlanana kadar markadan gelen yorumlar doğrultusunda dilersen tasarımını gözden geçirip, alternatifler sunabilirsin."

  Buda işin en çok tebessümle baktığım kısmı oldu :-)

 4. Sitenin hiç güven verici bir duruşu yok

 5. Ozan Ç. Ozan Ç.

  Müşteri için süper, tasarımcı için okadar da süper olmayan bir platform olmuş.

 6. Tasarımcıları birbirine kırdırıyorlar. Hatta işleri sergileyip birbirlerinin fikirlerini çalmalarına müsaade ediyorlar. Yüzlerce insan 500 TL gibi komik meblağlar için günlerini harcıyor...Küstah, kendini bilmez koca göbekli amcalar, ortaya 500 TL atıp, kıs kıs gülüyorlar.

  Olmadııııııı!! bir kaç hafta daha çalışsın 300 - 400 krafiker bizim için. Ne de olsa 500 gayme veriyozzz....

  Ortaya çıkan işler hiç de profesyonel işler değiller. Hatta doğru olan o kadar çok iş eleniyor ki.

 7. Müşterilere mail adresimizi verip, kalitesi düşük pazarlama müdürlerinin maillerde lakayık şekilde konuşmalarına zemin hazırlayan bir platform. "Lütfen site üzerinden mesajlaşalım" uyarısına rağmen mail atan müşteriye cevap verilmediği takdirde siteden kovulmanıza kadar giden lakayık bir yönetim kadrosu yüzünden çok iyi tasarımcıların çekip gittiği bir platform. Ayrıca üyeliğinizi iptal ettiklerinde sitede halen profiliniz açık kalıyor ve kapatmıyorlar. Tasarımcıyı düşünmeyen ve tamamen müşteri haklıdır mantığını yaşatan bir platform.

  iyi yanları yok mu derseniz programlama ve tipografi olarak gayet başarılı bulduğum yegane sitelerdendir

 8. Bence saçmalığın en alası tamamen müşteri odaklı tasarımcıları birbirine kırdıran 3 kurusa 150-200 tane logo vaateden proje.Sen günlerini harca emek emek proje yap müşteri 200 tasarımdan hiç birini beğenmesin idemama komisyonu hariç müşteri parası geri ödensin ohh ne güzel iş :) ayrıca ne malum müşteri beğenmediği bir logoyu daha sonra başka birine aynısını yaptırmayacı senin tasarımının hakları korunuyormu ? bence aklı başında tasarımcının uzak durması gereken bir platform.