Lidyana'ya Yandex yatırımcısı ru-Net'ten 6 milyon TL yatırım!
E-Ticaret

Lidyana'ya Yandex yatırımcısı ru-Net'ten 6 milyon TL yatırım!

Mücevher ve aksesuar ürünlerine odaklı e-ticaret girişimi Lidyana.com'a Rusya merkezli risk sermayesi şirketi ru-Net tarafından önemli bir yatırım gerçekleştirildiğini öğrendik.

Hakan Baş ile Onur Kınay tarafından kurulan ve Sina Afra, Nevzat Aydın, Saffet Ulusoy, İsmet Öztanık gibi yatırımcıların yanı sıra Arda Turan'ın da ortağı olduğu Lidyana.com'a gerçekleşen yatırım miktarının 6 milyon TL olduğu ve ru-Net'in şirketin azınlık hissesini aldığı bize gelen bilgiler arasında. Henüz resmi kayıtlara geçen bir bilgi yok ancak Lidyana'nın 10 milyon doların üzerinde bir değerlemeden söz konusu yatırımı aldığı duyumlarımız arasında.

ru-Net'in portföyüne baktığımızda Rusya'nın en büyük arama motoru ve Türkiye pazarına da girmiş olan Yandex'in erken aşama yatırımcısı olduğunu görüyoruz. Lidyana.com yatırımı ise ru-Net'in Türkiye'deki ilk yatırımı olma özelliğini taşıyor.

4 ayda 8 milyon TL yatırım ve 10 milyon doların üzerinde değerleme!

Aralık 2011'de ilk kez paylaştığımız Lidyana.com'un melek yatırımcıları şirkete 2 milyon TL fon sağlamışlardı. Aralık'ta kuruluşu gerçekleşen ama yayına 1 Şubat'ta başlayan Lidyana yaklaşık 4 ay sonunda aldığı yatırımla toplam yatırım miktarını 8 milyon TL'ye, değerini ise 10 milyon doların üzerine yükseltmiş oldu.

Webrazzi Startup'12 Konferansı'nda konuşmacılar arasında yer alan Lidyana.com'un kurucu ortağı ve CEO'su Hakan Baş, şirketin kısa süre içindeki başarılı büyümesinden söz etmişti. Alınan bu yeni tur yatırımla Lidyana.com'un büyüme hızını artıracağını ve uluslararası pazarlara açılacağını tahmin ediyorum.

Konuyla ilgili detaylı bilgi aldığımızda haberi güncelliyor olacağız.

Yorumlar (11)
 1. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Eskiden ya Popçu yada Topçu derlerdi, şimdi ise, fazlası ile para kazanmak için bir şansınız daha var, dijital alanda girişimci olmak.

 2. Mustafa Mustafa

  Neden hep yurtdışından yatırım geldiğinde seviniyoruz?

 3. Baloncu. Baloncu geldi hanım.

  Bir girişiminiz mi var sektörün önde gelenlerden 2-3tanesini ortak yaptın. Zaten masa örtüsü bile satsanız 10milyon dolar yatırım alırsınız. Bu işler böyle yürüyor.

  1. Çağrı Çağrı

   Webrazzi böyle saçma yorumlara bence onay vermemeli.

   Arkadaş ne bir web sitesi linkin var ne soyadın var yorum yazıyorsun insanların 7/24 emek harcadığı birşey hakkında konuşuyorsun kendin neyi başardın gösterde görelim?

   Tebrik ediyorum lidyana ekibini, iyi şanslar.

   1. Dijital girişmciler için çok yüreklendirici bir haber. 4 ayda bu kadar buyuk yatırım nasıl alınabiliyor ? ziyaret sayısı işlem hacmi ciro vs. nin daha çok yeterli olduğunu zannetmiyorum. Projenin nerelere geleceğini, sektördeki hangi açığı doldurduğunu ve rekabet analizini güzel mi sundular sırrı nedir ?

   2. Genç ve yeni bir girişimcisin sanırım. Heyecanını anlıyorum. Gaza gelmişsin dönen paraları görünce gözlerin açılmış.

    Fakat söyler misin bu projedeki başarıyı. Başarılı olmasının sebebi ortakların popülerlikleri değil de nedir? Bir bir söyleyebilir misin bana?

    Ayrıca başarılı bir yorum yapabilmek için başarılı bir girişimimin mi olması gerek? Eğer öyleyse senin başarılarının yanında ben kendiminkilerini söylemeyeyim. Zira bir kelimeyi google da birinci sıraya sokmam çok zor bir şey. Takdir ediyorum.

    Başarılar.

  2. Hakan G Hakan G

   Çağrı biraz fazla tepki veriyorsun...

   Bizde Türk girişimlerin başarılı olmasını istiyoruz,

   ama aynı zamanda dürüstlükten yana olamk şart.

   Bir şeye gerektiğinden fazla değer verirsen, ekonomik dengesizlik yaratmış oluyorsun.

   Başka sektörlerde, mesela Inşaat, Hastaneler, Gıda, Enerji gibi alanlara çok emek veriliyor. Ve gerkeçten gerekli ve elzemler.

   Bende bu sektörün içindeyim ama bir takı sitesi çok mu büyük bir olay, kendimize dürüst olalım. Yani bunları düşünerek konuşmak lazım.

   Bulut sistemler, cep telefonu, araba veya uçak üretsek daha iyi olmaz mı ?

   Hepimiz 2 günde zengin olma hayalleri kuruyoruz. Kayda değer ve topluma gerçekten faydalı bişey yapmamız lazım.

   Sevgiler

 4. Lidyana Turkiye'nin oncu ve internet sektorunun nabzini tutan isimlerin ortak girisimleri oldugu nedeniye de bayagi basari yakalayacagi zaten kacinilmazdi

 5. Sina Afra'yi ortak alabilecek, Saffet Ulusoy'a milyon Tl verdirecek, Arda Turan'i da reklam edebilecek adamsan, 6 milyon yatirim da alirsin arkadas:)

  En onemlisi "ekip" demiyorlar bosuna:)

 6. Bir yerde yükselen trend varsa oranın girişimcileri yatırımcı olur.. o yatırımcıların yeni şirketleri olur.. o şirketlerin de yurt dışı ortakları olur..

  Hızlı kapitalizm dünyasında birbirini besleyen zincir halkaları son derece normaldir.

  Normal olmayan bu zenginlerin yeni nesil girişimcilere yeterli derecede destek olmamaları ve ellerini taşın altına koymaktan çekinmeleri.. normal olmayan bu zenginlerin riskten yılandan kaçar gibi kaçmaları..

 7. Şu dönemde tasarımcı olmak moda, artık mankenler fotbolcular bile tasarımcı oluyor...