Peak Games, Krombera, Lidyana.. - Hakan Baş’ın girişimcilik öyküsü
Etkinlikler

Peak Games, Krombera, Lidyana.. - Hakan Baş’ın girişimcilik öyküsü

Webrazzi Startup’12 etkinliğinin öğleden önceki oturumunda yeni girişim sunumları gerçekleşti. Öğleden sonraki oturumda ise sadece 1,5 yıl içersinde Türkiye’nin önemli girişimleri arasında sayılabilecek Peak Games, Krombera ve Lidyana’nın kurucularından olan Hakan Baş sahnedeydi. Arda Kutsal ile birlikte gerçekleştirdikleri sohbette Hakan Baş ilginç girişimcilik hikayesini anlattı.

Gölcükte büyümüş ve küçük yaşta İstanbul’a gelmiş olan Hakan Baş’ın girişimciliğe merakı aslında o zamanlara dayanıyor. Eski milli yüzücü olmasının da girişimcilik konusunda kendisine çok faydası olduğu anlattı. Daha sonra yurtdışı ve Türkiye’de yatırım bankacılığı alanında çalışmış olması ise yine girişimcilik açısından çok önemli deneyimler kazanmasını sağlamış.

Kendi deyimi ile “modern köle” olmak istemiyorum diye düşünüyor olması aslında girişimcilik konusunda elde ettiği bu deneyimleri hayata geçirmesi için önemli bir motivasyon olmuş.

Ekim 2010’da Sidar Şahin’le beraber Peak Games’in kurması ile aslında her şey başlamış. Peak Games ile her şey çok güzel giderken diğer yandan Krombera kurulmuş. Hakan Baş daha somut bulduğu için uzun zamandır yapmak istediği işe yani e-ticarete girme isteğini de Lidyana ile gerçekleştirmiş. Böylece 1,5 yıl içerisinde Türkiye’de önemli 3 girişimin birden kurucuları arasında yer almış.

Arda Kutsal’ın sorduğu “Azim, çalışkanlık artı değerler ama onun üzerine girişimci olarak başarına eğitim mi yoksa çevren mi daha etkili?” sorusuna verdiği cevap ise aslında genç girişimciler için önemli ipuçları barındırıyor: “Bence hepsi bir arada önemli ama çevre çok önemli, çevreyi doğru kullanmak çok önemli. Çalışkanlık önemli ama bir yere kadar. Şans da çok önemli. Fırsatı koklayabilme güdüsü.”

Webrazzi Startup'12 Sponsorları

Elmas Sponsor

Microsoft Türkiye

Platin Sponsor

iLab Ventures

Altın Sponsor

Çalışkan Kızılyel Hummingbird Ventures IBM

Dijital Medya Sponsoru

Sosyal Medya Sponsoru

İletişim Sponsoru

Destekleyenler

Endeavor Türkiye Etohum Keyground

Yorumlar (5)
 1. ibretlik bir girişimcilik öyküsü. çok sarsıldım gerçekten.

 2. Rıfat Zarifoglu Rıfat Zarifoglu

  Gerçekten çok etkileyici! Başkası olsa, elindeki parayı harvurup, harman savururdu.

  Çok saygıdeğer Webrazzi; "paralı" girişimciler yerine inovasyon yaratıp, sıfırdan bir yerlere gelmiş insanları öne çıkartmayı deneseniz?

  Yani böyle sanki biraz yanlı görünüyorsunuz. Parası olanın reklamını yapar gibi filan. Aslında öyle olmadığınızı tabii ki biliyoruz ama herkes farkına varamayabilir.

  1. Yazıda girişimcinin ne kadar parası olduğuyla ilgili bir içerik bulunmuyor. Kısa sürede hayata geçirdiği girişimlerden bahsediliyor. Ayrıca Peak Games'te yapılanlar veya Lidyana projesinin hayata geçiriliş biçimini düşündüğümüzde inovasyondan uzak olduğunu söylemek bence yanlış olur.

   Bu tip etkinliklerde farklı profillerden pekçok konuşmacımız oluyor, hepsinin de aynı tipte olduğunu söylemek yanlış bir genellemedir. Sizin bahsettiğiniz gibi girişimcilere de bu gibi organizasyonlarda yer veriyoruz.

   1. Rıfat Zarifoglu Rıfat Zarifoglu

    Ali Bey,

    Zahmet edip cevap yazdığınız için çok teşekkürler.

    Paralı girişimciden maksadım; konu hakkında uzman olduğu için ya da bir ihtiyacı tespit edip çözüm üretmek için değil, sermayesi için yeni yatırım arayan insanları betimlemektir.

    Basılı ve internet medyasından takip ettiğimiz kadarıyla Hakan Bey de böyle biridir. Parası vardır ve yatırım yapmak amacıyla bu işlere girişmiştir.

    Lidyana işini güzel yapıyor, buna bir itirazım yok. Ama sadece bu kadar, işini güzel yapıyor.

    Kendi adıma Webrazzi'den beklentim, yeni bir akım oluşturan/oluşturacak, "next big thing" girişimler üzerine yoğunlaşmasıdır.

    Tüketici/okur olarak bu benim beklentim. Başkalarının da başka türlü beklentileri vardır tabi.

    Tekrar teşekkürler...

 3. Deyim yerinde ise "Sıfırdan bir yere gelen" insanların girişimleri daha çok yakışıyor başarı öyküsüne.

  opaket.com'u yapan arkadaşın işi bu 3 siteden de daha çok girişim.

  Tabi ki Hakan Baş'ın tek meziyeti çevresini iyi kullanması olmamıştır.

  Ancak, girişimciliğin zorluklarını sorsak eminim ki cevap alamayız.