41? 29!'un çoğunluk hissesi satıldı [Son Dakika]

41? 29!'un çoğunluk hissesi satıldı [Son Dakika]

Bugün DLD 12'de Türk internet pazarının büyüdüğünü ve pazarın daha fazla yatırım alacağını sektörün önde gelen isimlerinden dinledik ama bu kadar hızlı bir haber alacağımızı tahmin etmiyorduk. Digital Bosphorus oturumuna katılan dijital medya ajansı 41? 29!'un çoğunluk hissesi WPP tarafından satın alındı.

WPP, 1986 yılında pazarlama alanına adım atan ve bugün önde gelen pazarlama iletişimi ajanslarından biri. WPP'nin Çin ve Hindistan dahil olmak üzere 9 ülkede ofisi bulunuyor ve bu adımla İstanbul ofisini de açmış oluyor.

41? 29! 2007'de Alemşah Öztürk, Bora Akman ve Ömer Ersoy tarafından kurulmuş ve özellikle dijital medya kampanyalarıyla öne çıkan bir ajans olmuştu. Arda Kutsal'ın DLD'de Alemşah Öztürk'ten doğruladığı haber kısa süre sonra WPP'nin sitesinde de açıklandı.

Yapılan açıklamada 41? 29!'un 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle yaklaşık 2.4 milyon TL'lik varlık ve yaklaşık 5 milyon TL denetlenmemiş geliri olduğu belirtiliyor. Basın bülteninden WPP'nin Türkiye'deki iş ortaklarında 1000 kadar çalışan olduğunu ve 100 milyon dolar gelir elde edildiğini de öğreniyoruz.

Henüz yatırım miktarı konusunda bir açıklama yok ama güncellemeler geldikçe paylaşmaya devam edeceğiz.

41? 29!'dan resmi basın bülteni geldi;

WPP Türkiye’de bağımsız bir dijital ajans olarak faaliyet gösteren 41?29! Media’yı Satın Alıyor WPP, bağımsız bir iletişim ajansı olarak İstanbul’da faaliyet gösteren 41?29! Media’nın ("41?29!") çoğunluk hisselerini satın almayı kabul ettiğini duyurdu. Alemşah Öztürk, Bora Akman ve Ömer Ersoy tarafından 2007 senesinde kurulan ajans, tüm iş sektörlerine yönelik dijital iletişim hizmeti sunuyor. Ajans 48 çalışanı ile Diageo, Garanti Bankası, Kraft, Microsoft, Nokia, Renault, Ülker ve Unilever gibi müşterilere hizmet veriyor.

 Bu yatırım WPP’nin hizmetlerini hızlı büyüme gösteren önemli pazarlarda ve sektörlerde geliştirme ve dijital medya alanında sunduğu çözümleri güçlendirme stratejisinin bir parçası. 2011 senesi için analistlerin çoğunluğunun öngörüsüne göre, WPP’nin dijital iletişim faaliyetlerinden elde edilecek gelirleri 4.5 milyar USD’a ulaşacak ve bu da 16 milyar USD’a ulaşması beklenen toplam gelirlerin yüzde 30’una tekabül edecek.

WPP önümüzdeki beş sene içinde toplam gelirlerinin %35-40’ını dijital iletişimden elde etmeyi hedefliyor. Türkiye’de yaklaşık 1.000 çalışanı olan WPP şirketleri ve iştiraklari yıllık ortalama 100 milyon USD gelir elde ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.