212 Capital Partners CloudArena'ya yılın beşinci yatırımını yaptı [Güncelleme]
Yatırım

212 Capital Partners CloudArena'ya yılın beşinci yatırımını yaptı [Güncelleme]

Türkiye'nin en genç yatırım fonlarından biri olan 212 Capital Partners'ın 6. yatırımını bu kez teknoloji odaklı bir girişim olan CloudArena'ya yatırım yaptı.2011 sonunda kurulan 212 Capital Partners, biraz önce yapılan açıklamada yatırım hakkında detay vermezken bulut teknolojiler üzerine servis tabanlı yazılım geliştiren CloudArena'nın hotel ve turizm sektörlerine odaklanmış olmasının altını çiziyor.Arden Agopyan, Ali Beklen ve Tolga Yalçınkaya'nın kurucuları olduğu CloudArena da 212 LTD gibi 2011 sonunda kurulan bir girişim ve Triprunner ve HotelRunner adlı iki ürünü bulunuyor. Hazinem Pırlanta, Butigo, Balerin, Arcade Monk ve HemenKiralik'tan sonra 6. yatırımını yapan 212 LTD, kendini Türkiye'nin en büyük erken aşama yatırım fonu olarak tanımlıyor ama fonun büyüklüğü ve yapılan yatırımlar hakkında bir paylaşım yapılmadığı için bu hızla kaç yatırım daha yapabileceklerini bilmiyoruz. Zira 212 bu yılın 4. ayı biterken 5. yatırımına imza attı.GÜNCELLEME: Arden Agopyan'dan aldığımız bilgiye göre CloudArena, 2011'in son çeyreğinde KOSGEB ArGe destegiyle kurulmuş ve HotelRunner ile diğer bir ürün olan TripRunner projeleri EMEA ve gelişmekte olan ülkelerde ciddi bir açığı* kapatmayı hedefliyor.Arge'ye dayalı büyümeye başlayan girişim faydalı model ve patent başvuruları da oluşturmaya başlamış ve aynı dilin konuşuluyor olması nedeniyle (aynı zamanda vizyon ve uluslarası bağlantılarlar açısından) 212 LTD'nin teklifi kabul edilmiş.Rails Arena'nın düzenleyicisi de olan CloudArena bu yarışma üzerinden yeni kişileri ekibine katmış ve yatırımla birlikte teknik ekibi geliştirme kararı almış. 3 kişiyle kurulan ekip şu an 7 kişi, Temmuz ayında ise 15 kişiye ulaşmayı hedefliyor.Arden Agopyan'ın ifadesine göre CloudArena'nın amacı Türkiye'den dünyaya yazılım servisleri (SaaS) ihraç eden ciddi bir Arge merkezi haline getirmek.*Türkiye konaklama endüstrisi pazarı Euromonitor'un resmi rakamlarına göre 2012 yılında 9.4 milyar TL'lik bir hacme ulaşacak ve yine resmi rakamlara göre Turkiye'de 11bin'den fazla kayıtlı konaklama merkezi mevcut. 

Yorumlar (3)
 1. Cenapbaran Cenapbaran

  Bence 212 kendi tanıdığı ve daha önceden ilişkili olduğu garip yatırımlara imza atıyor.Yakın zamanda bunu yüksek fiyatlara satmak için de çok gizemli ve sanki çok büyük işfırsatıymış gibi,yüksek meblağlar ödenmiş gibi davranıyor.Maalesef ilk zamanlarda heyecanla izlediğim girişim,kafasına göre takılan, bakınız butigo,balerin,hemenkirala ve hatta arcedemonk- fonundaki parayı Türk mantığıyla paylaştıran bir yapı haline döndü.Benzer olayları daha önce Ilab'da da gördük,diğerlerinde de. Neden Türkiye'de ciddi bir VC fonunun olmadığı, Private Equity yerleşmediği çok açık. Bakınız hala Turkven gibi bir kurum yok. Onların da rakamları belli.Bu memlekette fikirleri olan yaratıcı insanların fikirlerini 212 ve benzeri VC olarak geçinen fonlarla gerçekten paylaşmamalarını öneririm.Analizleri sizi hayal kırıklığına uğratabilir.Dahası tüm inançlarınızı zedeler.Sonra da yaptıkları yatırımlara bakarsınız,benim neyim eksik dersiniz. Bakınız Türkiyede bir VC değeri henüz olmayan bir mala yüksek meblağdan yatırım yapar. Örnek, bir işe %8.2 hisse karşılığı diyelim ki 100.000 USD yatırır. Şirket değeri otomatik olarak zaten 1.5 milyonUSDye gelmiş olur. Ancak, 100bin karşılığı, senin %51den fazla hisseni alır, bu hisselerin büyük kısmı bedelsiz. Misal %51 aldı,100bin koydu ya working capital. Bu aslında şu demektir, senin şirketin 100.000dolar eder, ben koydum, fikir senden güzel, şirketi kurmuşsun very nice, ee satış da var magnificent, şimdi büyütüyoruz. Kalır sende %49. Ama 100 bin %8.2 karşılığı koyduğu için şirket olur 1.5 milyon. Sat abi o anda 725bine yarısını. Almaz, zaten pratik olarak da olmaz, yatırımcı girişimcinin çıkmasını istemez, girişimci çıkamaz. Hamaliyesini yapar.

  Çok mu sert oldu bilmiyorum ama bir balon patladı patlayacak. Amiyane tabirle, herkes bir balon büyütüp malı çakıp çıkmak derdinde. Piyasada yemeksepeti.com,markafoni,hepsiburada vs gibi birkaç ciddi girişim dışında çok para ödenen girişimlerin olmamasının sebebi budur.

  İşin nasıl olması gerektiğini öğrenmek isteyenler olursa, social networkü izlesinler. thefacebook.com iken, kimsenin facebook'u bile almadığını dehşetle izleyip, etik neymiş, ticari ahlak nasıl yapılır, kurucuya ve girişimciye saygı nasıl gösterilir görsünler. Bu bağlamda, herkese bol şans diliyorum.

  1. Fırat Fırat

   Sırf bu tarz yazıları okumak için giriyorum buraya, Helal olsun.. Adam haklı..

  2. Mehmet Demir Mehmet Demir

   bu yorumu okurken aklıma su video geldi...

   http://www.youtube.com/watch?v=kuAURNwt7jc