RailsArena 24 Şubat'ta yazılım geliştiricileri bekliyor
Genel

RailsArena 24 Şubat'ta yazılım geliştiricileri bekliyor

Türkiye internet pazarı büyüdükçe uzman yazılım geliştirici eksikliği son yıllarda daha çok hissedilmeye başlandı. Son yıllarda özellikle Amerika'lı girişimlerce yetenekli yazılım geliştiricilere ulaşmak için yapılan Hackathon tarzı yarışmalar, artık Türkiye’de de yapılmaya başlandı. Türkiye'de RailsArena adıyla gerçekleşecek olan yarışma, girişim ekosistemini destekleyecek cinsten.

Ruby on Rails platformu için düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi 22 Şubat, hackathon ise 24 Şubat'ta başlayacak. CloudArena sponsorluğunda gerçekleşecek olan yarışma yurtdışında daha önce RailsRumble adıyla yapılmıştı. Yarışmada kaynak kod'lar ‘GitHub’ üzerine yüklenip, projeler ‘Heroku’ platformu üzerinden yayınlanacak.

72 saat sürecek olan yarışma, lokasyon bağımsız olarak gerçekleşecek. Yarışma katılımcıları, yarışmadan hemen önce duyurulacak bir konu üzerinde çalışacak. Yarışmacıların projeleri RailsArena jürisi tarafından uygulamanın eksiksiz olması, kullanıcı arayüzü, uygulamanın kullanışlılığı ve hata denetimi gibi kriterlere göre değerlendirecek.

Yarışma sonunda birinci seçilen yarışmacı, bir adet iPad 2’yle ödüllendirilecek. Ancak asıl ödül yarışmacıların arasından seçilen kişilere, CloudArena tarafından iş veya staj imkanı sunulması. Bu tip yarışmalarla şirketlerin yetenekli yazılımcılara ulaşması ve sektöre kazandırılmaları gelecekte çok daha iyi girişimlerin hayata geçirilmesine de faydalı olacaktır.

RailsArena'ya buradan kayıt olabilir, yarışma detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Murat Deniz Murat Deniz

  facebook hesabıyla giriş yapmaya zorlaması, sayfayı zorla beğendirmesi, twittere mesaj attırması, ı ı yok olmadı, vazgeçtim.

 2. Erhan Erhan

  "Ne yazık ki, başka bir dil ya da framework kullanamazsın. Python yok, Django yok, .NET hiç yok!"

  Bu nasıl bir açıklama ya :) .NET hiç yok ne demek. Şu metinleri hazırlatırken lütfen ergenlik döneminde bir kaç açık kaynak kodun içinden "title" alanını değiştirmiş gençlere yaptırmasınlar.

 3. Western Western

  Bir dahaki senelerde de bu yarışmanın tekrarlanmasını ve diğer firmaların da bu yarışmalara sponsor olmasını temenni ediyorum. Çok iyi ülkemizde böyle open source yazılımlara destek verilmesi. Neden diğer frameworkler, diller yok diye tartışmanın manası yok. Çünkü bu yarışmayı düzenleyen firma bu alanda ilerlemek istiyor ve eleman ihtiyacını da bu yarışma ile kapatmak isteyecektir. Bundan normal bir şey yok. Ayrıca diğer firmaların diğer frameworkler için yarışma düzenlemesinin önünde engel de yok. Yani .Net hiç yok denilmesini alınmamak lazım. Ülkemizdeki startuplara ve çalışanlarına köstek değil destek olalım.

 4. Halil Halil

  ROR'cular için iyi bir etkinlik gibi. Github ve Heroku gibi modern araçların kullanımına yönlendirilmesi de iyi olmuş. Murat Deniz'in dediği gibi bazı konular biraz can sıkıcı olsa da sonuca bakmak gerek.

  Darısı diğer dilleri/framework'leri kullanan firmaların ve arkadaşların başına! (me included) Gerçi açık kaynak kodu ve teknoloji mantığı ülkemizde accık(?) geriden geliyor gibi dursa da, benim hala umudum var :)

 5. Emre Yilmaz Emre Yilmaz

  Metro arayüzü :\ cık cık cık :|

  Hayırlısı diyelim...

 6. Go Rails Go Rails

  Ben logine cok takilmiyorum. Viral yoldan duyurma yonundeki bu yaklasimi desteklemek lazim. Developer community ye onemli bir katkisi olacak diye dusunuyorum. Yarismanin isminde rails var. Diger frameworklerin olmamasi normal. Bence desteklemek lazim, bu tip yarismalardan her framework de ihtiyacimiz var...

 7. Ilker Ilker

  teori iyi,pratik sifir

 8. Ödül çok cazip görünmese de benim gibi Ruby on Rails'de deneyimi olmayanlar için de güzel bir fırsat olabilir. Şöyle ki: Stanford Şubat'ta Software as a Service dersini online olarak veriyor ve RoR teknolojilerini öğretilecek. Türkiye'den katılacaklar olarak belki orada öğrendiklerimizi taze taze somut bir şeye çevirme fırsatımız olur.

  http://www.saas-class.org/