Apple – Samsung rekabetinde son durum

Apple – Samsung rekabetinde son durum

2011 akıllı telefon pazarı için önemli bir yıl oldu. Bugüne kadar geçen yıla ait rakamlarını açıklayan 5 büyük üreticiden sadece bir tanesi 2011'de büyüme göstermeyi başaramadı. Bir önceki yıla göre yüzde 23 daha az telefon satan Nokia buna rağmen 5 firma arasında 3. sıradaki yerini kaybetmedi.

Ama asıl rekabet ilk iki sırada yaşanıyor. Bildiğiniz gibi Apple çeyreklere göre satış rakamları bazında bakıldığında, Haziran ayında Nokia'dan birinciliği almış fakat Ekim ayında bu unvanı Samsung'a kaptırmıştı. Yayınlanan dördüncü çeyrek rakamlarına göre Apple birinciliği geri aldı. Fakat yıllık rakamlarda Samsung hala önde görünüyor.

IHS iSupply'ın yayınladığı rakamlara göre dördüncü çeyrekte Apple piyasaya 37 milyon adet akıllı telefon sürerken, Samsung 36 milyonda kaldı. Üçüncü sırada tüm olumsuzluklara rağmen 20 milyon adete ulaşmayı başaran Nokia yer alıyor. Sony Ericsson 6, Motorola ise 5 milyon adet akıllı telefon satmış durumda.

Bu rakamlara göre bir önceki çeyrekle karşılaştırıldığında Apple yüzde 117 büyüme göstermiş durumda. Samsung'un büyüme oranı ise yüzde 28.

2011'de Apple toplam 93 milyon telefon satarken, 95 milyon adete ulaşan Samsung ufak bir farkla önde görünüyor. Yıllık bazda Nokia 77, Sony Ericsson 20, Motorola ise 19 milyon adette. Yani Apple ve Samsung'un ayrı ayrı son çeyrek rakamları neredeyse Sony Ericsson ve Motorola'nın toplamına denk geliyor.

Yıllık büyüme oranlarına bakıldığında ise Apple'ın yüzde 96'lık büyüme oranına karşılık, Samsung'un tam yüzde 278 oranda büyümeye ulaştığını görüyoruz.

Apple'ın son çeyrekteki büyük çıkışını önümüzdeki aylarda sürdürmesi pek mümkün görünmüyor. Çünkü bu tip hızlı artışlar genellikle Apple'ın yeni cihazını piyasaya sürdüğü dönemlere denk geliyor ve ardından satış oranları yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Apple'ın buna benzer bir sonraki hızlı çıkışını görmek için yeni iPhone'u beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Bu sırada son çeyrekte yaklaşık 3,7 milyar dolarlık net gelir açıklayan Samsung'un 2012 için inanılmaz bir yatırım bütçesi ayırdığını ve bu rekabetten kolay kolay kopmayacağını da hatırlatalım.

Görsel Kaynak: Express Hole

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.