Samsung'dan dudak uçuklatan yatırım bütçesi

Samsung'dan dudak uçuklatan yatırım bütçesi

Güney Koreli sanayi devi Samsung, şaşırtıcı yatırım tutarıyla gündemde. Şirket 2012 yılında 41.4 milyar dolarlık yatırım yapacak ve bu yatırım tutarıyla kendi tarihinde de rekor kırmış olacak. Yatırımlarda mikroçip birimleriyle OLED ve diğer yüksek teknolojili ekran üretimine önemli pay veriliyor.

Şirketin 2012 için ayırdığı yatırım bütçesi, 2010 yılındaki bilançosu baz alındığında gelirlerinin yaklaşık 6’da birine denk geliyor.

Şirketin üst düzey yöneticileri, bu yatırım miktarıyla küresel pazardaki paylarını arttırmaya kararlı olduklarını söylüyor. Açıklanan planda en dikkat çekici nokta ise Ar-Ge yatırımları. Samsung 2012’deki Ar-Ge yatırımını yüzde 13 yükselterek 11 milyar dolara çıkarıyor.

Samsung’un 2012 planında sağlayacağı istihdam da önemle vurgulandı. Şirket bu sene yaklaşık 26 bin kişiye istihdam sağlayacak. Böylece toplam istihdamın 375 bin kişiye çıkması planlanıyor. Yeni istihdamın yarısına yakınının ekran ve mikroçip üretim tesislerinde değerlendirileceği konuşuluyor.

Samsung, geçen yılki Ar-Ge yatırımlarının ödülünü sahip olduğu patentler kazanmıştı. Şirket, geçen hafta açıklanan patent raporunda yaklaşık 5 bin yeni patent ile  ikinci sırada yer almıştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.