Microsoft'tan Nokia'ya finansman desteği

Microsoft'tan Nokia'ya finansman desteği

Nokia'nın son çeyrekte satış ve kârlılıkta keskin bir düşüş yaşadığını paylaşmıştık. Ancak iş ortağı Microsoft,  Nokia'ya desteğini sürdürerek olumsuz trendi tersine çevirmekte kararlı. Geçtiğimiz yıl Nokia'ya finansman desteği sağlayan Microsoft, Windows Phone işletim sistemlerine uyum süreci için 250 milyon dolar daha ödedi. Önceki desteklerle pazara çıkışı hızlandırılan Lumia 800'ün çok kısa sürede 1 milyon satması, desteklerin ne derece işlevsel olduğunu kanıtlıyor.

Perşembe günü Nokia'nın hesabına yatan para, toplamda 1 milyar dolar olan Microsoft desteğinin bir parçası. Ancak bu tutarın bile Nokia'nın moralini yükseltebileceğini söyleyebiliriz. Çünkü şirket son çeyrekte geçen seneye göre yaklaşık 1.1 milyar dolar zarar etmişti.

Geçtiğimiz çeyrekte de Nokia'ya Microsoft'tan para desteği gelmişti. Bu destekle geliştirilen Nokia Lumia 800, 1 milyon adetten fazla sattı. Şirketin böylece Windows Phone'lu Nokia'larla başarıya ulaşma beklentisinin üst seviyeye çıktığını söyleyebiliriz. Stephen Elop'un Windows Phone veya Windows 8 ile tablet pazarına gireceklerinin sinyallerini vermesi de bunun bir diğer göstergesi.

Nokia Lumia 800'ün özelliklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.