GrupHediye.com: Sosyal Alışverişte Yeni Bir Girişim

GrupHediye.com: Sosyal Alışverişte Yeni Bir Girişim

GrupHediye.comGrup alışveriş siteleri yüksek indirimlerle internet kullanıcılarının online alışverişe çekti. Yeni atak paylaşımlı ödeme sistemine dayanan sosyal e-ticaret sitelerinden geliyor. GrupHediye.com bu alanda yeni bir örnek.

NetGrup tarafından geliştirilen Grup Hediye, Cengiz Coşkun ve bir kaç girişimci tarafından 2010 yılı ikinci yarısında kurulmuş. Girişim özel bir gün için bir kaç kişiden para toplama ve dışarı çıkıp hediye bakma organizasyonunu web ortamına taşıyor. Grup Hediye ödeme seçenekleri arasında kredi kartı, Paypal ve mobil ödeme bulunuyor.

Sisteme Facebook ile üye olup önce şanslı arkadaşınızı, sonra hediyeyi seçiyorsunuz. Ardından da 'şansız' arkadaşlarınızın hediye için ödeme yapmasını istiyorsunuz. Kendi ödemenizi yapıp süreci tamamlıyorsunuz. Hediye bir fiziksel bir ürün ise hediye sahibine anlaşmalı kuruluşlardan o tutarda hediye çeki gönderiliyor. Eğer hediye bir hizmet ise (fotoğraf kursu, dil kursu vb.) kişiye bir referans kodu gönderiliyor.

FriendSourcing kavramını canlandıran bu ve benzeri girişimler arkadaş kitlenizi ortak bir hedef için harekete geçirmesiyle daha kolay satın almalar yapılmasını sağlıyor. Kısa süre önce bahsettiğimiz Kurdele.com daha bu kitlesel gücün en büyük tarafını kapmaya çalışırken eBay'in GroupGifts'i satın alması bu model için küçük ölçekte de gelecek olduğunu gösteriyor. eBay'in bu alana girmesi korkutucu gelse de büyük platformların bu alanın önünün açması özellikle dikey marketlere odaklanacak girişimciler için faydalı olacak.

Grup Hediye, kullanıcıların en çok doğum günü hediyesi için birleştiğini, en çok teknoloji kategorisinin tercih edildiğini,  erkeklerin kadınlardan daha çok hediye aldığını ve Facebook’ta her gün 82.960 doğum günü kutlandığını paylaşıyor. Hediye başına ortalama 18.6 kişinin davet edildiğini, ama sadece 7,7 kişinin katılım gösterdiğini paylaşıyor. Toplu hediye alımında İstanbul'u Ankara ve Bursa takip ediyor. Aşağıda Grup Hediye'nin kullanıcı verilerinden yola çıkarak hazırladığı infografiği bulabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.