GrupHediye.com: Sosyal Alışverişte Yeni Bir Girişim
E-Ticaret

GrupHediye.com: Sosyal Alışverişte Yeni Bir Girişim

GrupHediye.comGrup alışveriş siteleri yüksek indirimlerle internet kullanıcılarının online alışverişe çekti. Yeni atak paylaşımlı ödeme sistemine dayanan sosyal e-ticaret sitelerinden geliyor. GrupHediye.com bu alanda yeni bir örnek.

NetGrup tarafından geliştirilen Grup Hediye, Cengiz Coşkun ve bir kaç girişimci tarafından 2010 yılı ikinci yarısında kurulmuş. Girişim özel bir gün için bir kaç kişiden para toplama ve dışarı çıkıp hediye bakma organizasyonunu web ortamına taşıyor. Grup Hediye ödeme seçenekleri arasında kredi kartı, Paypal ve mobil ödeme bulunuyor.

Sisteme Facebook ile üye olup önce şanslı arkadaşınızı, sonra hediyeyi seçiyorsunuz. Ardından da 'şansız' arkadaşlarınızın hediye için ödeme yapmasını istiyorsunuz. Kendi ödemenizi yapıp süreci tamamlıyorsunuz. Hediye bir fiziksel bir ürün ise hediye sahibine anlaşmalı kuruluşlardan o tutarda hediye çeki gönderiliyor. Eğer hediye bir hizmet ise (fotoğraf kursu, dil kursu vb.) kişiye bir referans kodu gönderiliyor.

FriendSourcing kavramını canlandıran bu ve benzeri girişimler arkadaş kitlenizi ortak bir hedef için harekete geçirmesiyle daha kolay satın almalar yapılmasını sağlıyor. Kısa süre önce bahsettiğimiz Kurdele.com daha bu kitlesel gücün en büyük tarafını kapmaya çalışırken eBay'in GroupGifts'i satın alması bu model için küçük ölçekte de gelecek olduğunu gösteriyor. eBay'in bu alana girmesi korkutucu gelse de büyük platformların bu alanın önünün açması özellikle dikey marketlere odaklanacak girişimciler için faydalı olacak.

Grup Hediye, kullanıcıların en çok doğum günü hediyesi için birleştiğini, en çok teknoloji kategorisinin tercih edildiğini,  erkeklerin kadınlardan daha çok hediye aldığını ve Facebook’ta her gün 82.960 doğum günü kutlandığını paylaşıyor. Hediye başına ortalama 18.6 kişinin davet edildiğini, ama sadece 7,7 kişinin katılım gösterdiğini paylaşıyor. Toplu hediye alımında İstanbul'u Ankara ve Bursa takip ediyor. Aşağıda Grup Hediye'nin kullanıcı verilerinden yola çıkarak hazırladığı infografiği bulabilirsiniz.

Yorumlar (10)
 1. Turk Dil Kurumu Turk Dil Kurumu

  "Sende butcen kadar destek ol" yazmislar. "dahi" anlamindaki "de" ayri yazilir.

  Ayrica, yukarida yazilan odeme seceneklerinin hicbiri calismiyor. Hepsi icin cok yakinda diyor. Kredi kartinda ise "switch bulunamadi" diye hata mesaji cikiyor. SSL sertifikasi gecersiz. Acmadan biraz daha uzerinde calissalarmis keske.

  1. Talat İçbilen Talat İçbilen

   Sevgili Türk dil Kurumu,

   Her yenilikçi iş modeli gibi Gruphediye.com'da zamanla ve sizlerin yorum ve önerileri ile gelişecek. İlginiz ve geri bildiriminiz için çok teşekkürler.

 2. ben hâla ne kurdela'nanın ne de diğer grup hediye girişimlerinin tutmayacağını düşünüyorum. Kurdela'ya yapılan yatırımı öğrenince gerçekten dumura uğradım.

 3. hiç kimse fırsattan (grup satınalma) bi yemek alıp geceyi mahvetmek istemez. Bildiğiniz gibi fırsat sitelerinden alınan kuponlarla gidilen mekanlar kuponu alanlara 2. sınıf müşteri muamelesi yapıyorlar.

  1. Talat İçbilen Talat İçbilen

   Sevgili Gökay,

   Kuponlarla mekana gidenlere 2.sınıf insan muamelesi yapılması fırsat sitelerinin değil, mekan işletmelerinin ayıbıdır. Hepsi taahhüt ettiği hizmeti son kullanıcıya eksiksiz vermekle yükümlüdür. Üstelik Gruphediye.com bir fırsat sitesi değildir. İlginiz ve geri bildiriminiz için çok teşekkürler.

 4. Bgmhnce Bgmhnce

  Ben bu sitenin kesinlikle iş yapabileceğini düşünüyorum. Tahminim de öncelikle gençler arasında yayılabileceği. Ayrıca yapılan bir yorumdan anlıyorum ki yazının detayları okunmuyor bile.

 5. Bence bu site önce is dunyasında kolay yayılır. Çünkü şirketlerde ortak hediye alma çok yaygın. Hem de birinin para toplama derdi olmayacak. Herkes kredi kartı ile rahatlıkla kendi payını ödeyebilecek. Alınan ilk uç ürüne bakıldığında bu tezim doğrulanıyor.

  Basarılar diliyorum. Doğru bir ekip, doğru bir Marketing stratejisi ile guzel yerlere gelebilir. Hersey kadronun ve beyin takımının ufkuna ve ekibin gayretine kalmış.

  Selamlar.

 6. girişiminiz hayırlı olsun umarım istediğiniz başarıyı yakalarsınız.

  Tasarım bana biraz kötü geldi alttaki pembe ve mavi renkle baya bi uyumsuz olmus. Sanirim bu beta oldugunda fazla üzerine düşmediniz.. Birde

  http://www.gruphediye.com/Hediyeler

  bu url de

  $targetul.data("specs") is undefined

  düzeltirseniz iyi olur...

  İyi çalışmalar...

 7. Aziz Arslan Aziz Arslan

  Kesinlikle başarılı bir kurgu. Son zamanlarda çıkan sosyal grup platformlarından sıkılmaya başladığımız anda değişik bir proje görmek çok güzel.

 8. Mustafa Mustafa

  Fikir ve proje çok güzel. Başarılar dilerim. Bu iş tutar, bence bunu diğer ülkelerede yayabilirler.