Galata İş Melekler'inden Ustaeli.com'a yatırım geldi
Yatırım

Galata İş Melekler'inden Ustaeli.com'a yatırım geldi

2012 yılında yaptığı yatırımlarla dikkat çeken Galata İş Melekleri, yılın son günlerine girdiğimiz şu günlerde yeni bir yatırım haberi daha duyurdu.

Aldığımız bilgilere göre Galata İş Melekleri yeni yatırımını Ustaeli.com'a yaptı. Profesyonel ve müşteri odaklı ustalık hizmetleri veren bir platform olan Ustaeli.com'un aldığı yatırım miktarının ise 200 bin TL olduğunu görüyoruz. Yatırımın gerçekleştiği hisse miktarıyla ilgili bilgi şu anda paylaşılmış durumda değil.

Tarık Sinan tarafından kurulan Ustaeli.com, anahtar teslim tadilat ve dekorasyon, iç ve dış cephe boya badana hizmeti, zemin kaplama uygulamaları, kartonpiyer, fayans ve seramik işleri olmak üzere 20'den fazla kategoride kullanıcılara hizmet sunuyor.

Ustaya ayıracak vakti olmayan ya da usta ile uğraşmak istemeyen ev ve iş yeri sahiplerine odaklanan Ustaeli.com'un aldığı bu yatırım, doğru insan kaynakları organizasyonunun oluşturulması, çalışanların gelişim ve eğitim planlarının yapılması ve lojistik süreçlerinin iyileştirilmesi amacıyla kullanacağı paylaşılan bilgiler arasında.

Emre Kurttepeli: "Servis sektörü gelişmeye açık"

Yapılan yatırım hakkında konuşan Galata İş Melekleri Başkanı Emre Kurttepeli, servis sektörünün gelişmeye açık olduğunu ifade etti. Emre Kurttepeli, "Ülkemizde bakım-onarım sektörü birçok ufak tedarikçiden oluşmasından dolayı tüketici gözünden hizmet kalitesinin ölçülemediği ve standart, güvenilir hizmete erişimin neredeyse imkansız olduğu bir görüntü çiziyor. Ustaeli, bu eksikliği gidermek, bakım-onarım hizmetlerine online erişim ve standardizasyon getirmek amacıyla kurulmuş başarılı bir girişim. Galata İş Melekleri olarak, Ustaeli’nin bu yaklaşımıyla tüketiciye anlamlı bir katma değer sunduğuna ve servis anlayışını bir adım öteye götüreceğine inandığımızdan yatırım yaptık" açıklamasında bulundu.

Galata İş Melekleri 2012 yılı içinde Ağustos ayında Inploid'e yatırım yapmıştı. Söz konusu dönemde yapılan yatırım, Inploid'in Yüzde 30 hisse karşılığında 300 bin TL ile gerçekleşmişti.

Ustaeli.com'un aldığı yatırımla beraber gelecekteki projelerini merakla bekliyoruz.

Yorumlar (34)
 1. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

  Web sitelerini en acil şekilde değiştirmeliler.

  Sitenin ara yüzü çok basit, ayrıca hatalarda var (Örneğin Chrome'da galeride yer alan fotoğraflar çerçeve dışına aşağı doğru taşıyor.

  1. Noktasına virgülüne kadar katılıyorum ne yazık ki

   1. Tarik Sinan Tarik Sinan

    Yorumlariniz için teşekkür ederiz. Girişimin ilk saatlerinde minimum bütçe sebebiyle kendi yeteneklerimizle kurduğumuz internet sitesinin artık iyileşmesi gerektiği çok aşikar.

    En yakın zamanında yeni yüzümüzle karşınızda olacağımıza emin olabilirsiniz.

    Bizleri daha iyi duruma getirecek tüm fikir ve yorumları duymayı çok isteriz.

    Tekrar teşekkürler.

    Tarık Sinan

    www.ustaeli.com

 2. Sürekli İzleyici Sürekli İzleyici

  Badanacıya mı yaptırmışlar siteyi ? Galata Bizınız Encılı tebrik ettim. İşin iyisini biliyorlarmış :)

 3. site lens mi?

 4. Dağ fare doğurdu.

 5. Yasin Canli Yasin Canli

  Bu tasarımla bu yatırım şaşırtıcı doğrusu.. Ustaeli ekibinin başarılarının devamını diliyorum.

 6. Bu kadar basit, ve benzeri olan projenin bu denli yatırım almasına şaştım.

 7. Eğer ustaeli.com bu işi yapıyorsa; http://armut.com/ http://ehil.com/ ne iş yapıyor. Aralarındaki fark apaçık ortada olduğunu düşünüyorum.

  Tarık bey kimdir? diye google üzerinden arama yapıp, şöyle bir ucundan baktım açıkcası, CEO Yardımcısı - LC WAIKIKI/TEMA Mağazacılık Hizmetleri Tic. A.Ş. vb. bilgiler çıktı karşıma.

  (Sanki) Tarık bey, böyle bir iş için meleklere (arkadaşlarına) sohbet arası böyle bir projeden bahsetmiş, tanıdıktır, ayıp olmasın diye bu yatırımı yapmışlar.

  Sadece domain ve site iletişim formu koyarak böyle bir yatırım alması bana başka bir şey çağrıştırmadı. Heleki piyasada zaten olan bir şey için yatırım alınacaksa projenin tamamen bitmiş, belli bir portföye ulaşmış ve diğerlerine göre farkınıda ortaya koyması gerektiğini zannederdim. Gerçi farkını görebiliyorum.

  Belki 21.12.2012 de kıyamet (doomsday) koparsa böyle saçmalıklardan komple kurtuluruz :)

  1. Siteyi inceleyince ve yatırım miktarı konusunda bilgi olunca eş, dost işi gibi ve sanki Galata İş Melekleri pr ı gibi duruyor :) belki yayınlanamaz.

  2. Hüseyin Ergin Hüseyin Ergin

   Armut.com'u da ehil.com'u da inceledim.

   Evet tasarım olarak daha iyiler. Ama bir sorun var. Ben evimi boyatmak için bilgi alayım dedim, 3 sayfalık form çıktı. Evimin fotoğrafını da istiyorlar. Sıkılıp kapattım.

   ustaeli.com basit duruyor ama evimi ne kadara boyatacağımı 30 saniyede öğrendim.

   birde armut.com teklif usulü çalışan bir yer. ustaeli bir pazar yeri değil.

   önemli olan şu andaki tasarım değil bence. değiştirilir, yenilenir.

   1. Göktuğ Öztürk Göktuğ Öztürk

    Evinizi ne kadara boyatabileceğinizi 30sn'de sanırım telefon ile öğrendiniz. Zira sitede hiçbir fiyat bilgisi yok. Bu site olmasa googleda "boyacı" diye arasanız 5sn içinde birkaç telefon numarasına ulaşabilirsiniz.

    @mceran'ın yorumuna bende katılıyorum. Zira bu siteye tesadüfen denk gelmiş olsam "broşür site" diyip çıkardım siteden.

   2. Hüseyin Ergin Hüseyin Ergin

    30 saniye..

    http://www.ustaeli.com/duyuru_3/Boya-Kampanyas%C4%B1

    siz bulaşamışsunuz Göktuğ bey

   3. Mehmet Tüfekçi Mehmet Tüfekçi

    Hüseyin Bey, Armut.com'u inceledim diyorsunuz ama sayfanın altındaki linki bile tıklamamışsınız. Onların da fiyatları gayet detaylı bir şekilde listelenmiş durumda. Üstelik daha ucuz :)

    http://armut.com/fiyatlar

    http://armut.com/HizmetAl/boyaci-boya-badana-ustasi_32

   4. Boya da fix fiyat pek sağlam değildir, sonuçta ne marka boya, malzeme kullanacağı meçhul.

 8. Mahmut Koyunoğlu Mahmut Koyunoğlu

  muhtemelen %4500'ü karşılığında 200 bin lira yatırım yapmışlardır. böyle saçma sapan bi işe nasıl bu kadar yatırım yapıyolar, benim aklım hayalim almıyor arkadaş.

 9. Yatırım alan şeyin sadece arayüz tasarımı, site, domain olduğunu zanneden arkadaşlar ne yazık ki büyük bir yanılgı içindeler...

  Nice profesyonel ötesi tasarımlar çöpe gitmiştir.

  Bunlardan daha önce girişimcinin vizyonu, inancı, girişimini pazarlama yeteneği, duymak istemesenizde çevresi, hatta ailesi, yakın çevresi yatırım almak için önem arzeder...

  İnternet yeni nesil bir iş olabilir, ancak ticaret yüzyıllardır yapılan ve kendi içinde bu şekilde dinamikleri olan bir iştir.

  Yeni yetmelerimizin artık bunu öğrenmesi gerekiyor.

  Çok basit bir örnekle yakın arkadaşınız, bir medya şirketinin patronuna yakındır, ona sizden bahseder, sizinle tanıştırır, siz girişimizi anlatırsınız, bırakın basit tasarımı ortada bir site dahi olmayabilir henüz, size inanır, destekleme ihtiyacı duyar, yada hatır gönül herhangi bir dürtü, ok şu kadar yatırım yaparım der, yatırımı kaparsınız. Bunun adı yatırımdır sevgili arkadaşlar, az çok, şu nedenle bu nedenle, yatırım (belli bir beklenti karşılığında para vermek) aynen budur...

  Önemli olan o yatırımla o günden sonra neler yapılabileceğidir, değerlendirilip değerlendirilmeme olayıdır... Bu bir exit değil görüldüğü gibi, siteyi alan filan yok, bu yatırım, ilerisi için...

  Abuk subuk yorumlarla, dar dünyanız ve tecrübesizliğinizle ticaret erbablarıyla aşık atmaya çalışmayın, olayı sulandırmayın, işinize bakın...

  Saygılar.

  1. ticari konuda çok haklısınız. yorumlar direkt tasarım vb. üzerine. yatırım iş modeline yapılır. fakat tasarım o kadar kötü ki, bir nebze işin ticaret yanından tasarım sorununun ortaya çıkmasına sebep olmuş...

  2. Berk Kerpiç Berk Kerpiç

   Sizi çok iyi anlıyorum, tabiki "bugünkü" tasarım ve altyapısı baz alınmamalı, muhakkak geliştirilecektir fakat ana sayfasına "Vizyonumuz", "Misyonumuz" gibi bölümler koymuş, 0530'lu cep telefonunu yazmış alelade bir siteden bahsediyoruz :)

  3. Surekli Izleyici Surekli Izleyici

   Hakan neden bu kadar kızmış. Yarasınamı basılmış acaba. Yoksa hayatı boyunca eş dostun sırtından bir yerlere gelmişte mi bozulmuş. Çevresini yaşını ve soyadını yazsında millete yeni yetme diyen yeni yetme kimmiş gorelim.

   Sen yaz bende yazacagim yeni yetme kardesim hakan.

 10. daha fazla usta alternatifi icin ustaiste.com sitesini inceleyebilirsiniz.

 11. @hakan bey bizde farklı bir şey demedik. Eş dost sitesi diyoruz ışte. Suan yatirim alabilecek olan bir site değil. Bağlantıları sayesinde yatırım aldığını görüyoruz. Bakın mesajlarimiza farklı birseymi yazmisiz. Umarım piyasada önemli bir yer edinirde bizide şaşırtır. Başarılı olmasını bizde isteriz ama konu o degil ortada bir yatırım haberi var ve bizde yatırımın nasıl olduğunu tahmin ettik aksinimi düşünüyorsunuz.

 12. Ahmet Karlı Ahmet Karlı

  Böyle yatırımın miktarını veren ama ne kadar yüzde karşılığı verildiğini söylemeyen haberleri sevmiyorum. Yüzdeyi bilmeden bir yorum yapmak çok zor. Sektörün standartları hakkında fikir sahibi olamıyoruz bu yüzden. Yeni kanunlarla birlikte bu konular daha şeffaf olacak sanıyordum ben...

 13. Bu bir İnternet girişimi değil. İletişim için web sayfası da olan bir iş kurmuşlar sadece. Bunda hiçbir yanlışlık yok.

  Sitenin tasarımında da yatırım açısından yanlış bir durum yok (Yalnızca göz zevkine zarar). Bence aksini düşünenlere bu iyi bir uyarı olmalı. Eğer bir girişim için için tasarım veya (istisnalar dışında) mühendisliğe kasıyorsanız yanlış bir yoldasınız demektir. Bir girişimin erken aşamada odaklanması gereken tek şey iş modelidir. Bu girişim o konuyu halletmiş görünüyor. Müşterisi var ve onların beklentisini karşılayan bir hizmet veriyor zaten. Geriye bir tek işleri büyütmek kalıyor.

  Benim bu haberden kendi payıma çıkarabileceğim tek bir bilgi var. O da teknogirişim/web/mobil/oyun vs. projeleri için Galata iş meleklerinin çalınacak ilk kapı olmayacağı. Yaptıkları yatırımda bir yanlışlık yok, ama söz konusu İnternet startuplarıysa oyunun kuralları tamamen farklı. %100 farklı kriterler, farklı yöntemler ve farklı hedeflere sahip olmalı bir İnternet yatırımcısı. Tadilat şirketine yatırım yapacak adamla sosyal ağa yatırım yapacak adam aynı kişiyse orada sorun var demektir.

 14. Buradaki ortaklık haberlerine bakarak gaza gelmeyelim. Türkiye'de her 100 internet projesinden 1 bilemedin 2'si ihtiyaç duyduğu ilk sermaye için dışarıdan para bulabiliyor. Ayrıca yatırımların çok ağır sözleşme şartları olabiliyor. Türkiye'de henüz melek yatırımcılık oturmuş değil. 3-4 yıla ancak bir şeyler rayına girer.

  Yatırım bulucaz diye Amerika'daki hikayelere özenip işinizi bırakıp para aramaya başlamayın. Şu an doğru zaman değil. O zamanlarda gelicek ama şu an Türkiye'de öyle bir yatırım piyasası yok. Ne zaman Galata benzeri 10 tane organizasyon olur. O zaman bir şeyler değişmeye başlar.

 15. Gizem Koç Gizem Koç

  Başarılar dilerim. Tasarım eminim ki değişecektir. Ancak renk ve düzenleme konusunda Amerika'daki benzer sitelerden uzaklaşmak iyi olacaktır.

 16. Mithat Demircili Mithat Demircili

  Sitenin tasarımı v.b. değişebilecek şeyler bunu yapacak kaynağa da ulaşmışlar dolayısıyla çok takılmak yersiz, başarılar dilerim.

  Ancak ortada çok daha düşündürücü bir tablo var. Galata Business Angels ülkedeki neredeyse tüm Internet Girişimleri etkinliklerine aktif "bilirkişi" olarak katılıyor, girişimcilere akıl fikir veriyor, yatırım yaptıkları şirketlere mentorluk yapıyorlar.

  Benim bile onlarca örneğini bildiğim, benzer iş modelinde çalışan / çalışmış proje olmasına rağmen (ihale / teklif modellerinden bahsetmiyorum bile), hiç bir inovasyonu olmayan hatta bana göre internet girişimi bile olmayan bir işe 1.000.000TL değer biçip 200.000TL yatırım yapabiliyor olmaları bence GBA'nın yeterliliğinin sorgulanmasına yol açıyor. (Oranları Inploid örneğine göre verdim zaten Webrazzi'de onu ima ediyor)

  Yanlış anlaşılmasın, yatırımcılara baktığınızda Türkiye'nin Enleri orada doğrudur. Ama işin onlara daha gelemeden seçici kurulda bittiğini hepimiz biliyoruz.

  Adama demezler mi neyin mentorluğunu yapıyorsunuz?

  Sözüm meclisten dışarı ama son dönemde artan bu tuaf girişimcilik gazlamaların gençlerin hayatlarına zarar vermesinden korkuyorum. Size tavsiyem "bu siteyle bu parayı aldılarsa ben..." diye başlayan bir cümleyi aklınıza getirmeyin, işinize okulunuza bakın.

  Not: Eğer kaynağım doğruysa önümüzdeki günlerde GBA'nın bir diğer yatırımı da açıklanacak işte o zaman nasıl yorumlar gelecek çok merak ediyorum.

 17. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  "Küçük girişimciyi , büyük ve başarmış girişimcinin başarıları dürtüler ama elde ki enstrumanlar denkmi değilmi bunu iyi ölçmek lazım."

 18. Hakan Lakin Hakan Lakin

  Selam,

  Gs'li Sabriyi ve FB'li Selçuğu görünce 30 yaşımda futbolcu olmaya niyetlenmiştim...

  Şimdi bu yatırımı görünce girişimci olma isteği alev alev :)))

  GBA lütfen ve lütfen biraz daha güzel yatırımlar yapın.Onca projeye yazık...

 19. Dağ fare doğurdu? GBA'nin ben internet girişimlerine yatırım yapacağını düşünüyordum...Nede olsa meleklerin hepsi aynı zamanda internet girişimcisi değilmiydi? Haa bu arada sözüm ustaeli'ne değil.

 20. Tarık Sinan Tarık Sinan

  Merhabalar,

  Konu ile ilgili direkt sorumlu kişi olarak bazı hususlara açıklama getirmemde fayda var sanırım.

  1. ehil.com, ustaiste.com ya da armut .com; veritabanına kayıtlı ustaları size yönlendirir ya da sizi onlara yönlendiren aracı platformlardır. Ustayı seçmek ve usta ile uğraşmak yine müşteriye düşen bir eziyettir.

  Ustaeli.com'un tüm ustaları kendi bünyesinde maaşlı çalışan bordrolu elemalardır. Müşteri direkt olarak ihtiyacını çözecek müşteri temsilcileri muhatap olur. Müşteri detaylar ve usta ile uğraşmaz tüm sorunları ilgili müşteri temsilcisi takip eder ve çözümler. Ayrıca yapılan tüm işçilik ve malzemeler 1 yıl garantilidir. Diğer sitelerde böyle bir garantili hizmet maalesef yoktur. Aşağıda ilgili sitenin sayfa içeriğinden bir alıntıyı paylaşıyorum.

  "Ancak, sizin ihtiyacınız olan hizmetin veya ehil’in bulunmasında veya bölgenizdeki ehillerin yeterli beceriye sahip olup olmamasından yada istediğiniz hizmeti yapmaya gönüllü olacağını garanti edemiyoruz. Listelediğimiz hizmet ehillerinin uzman olduklarını incelemek için gerekli adımları atmamıza rağmen, sizin tarafınızdan tercih edilen ehil’in hizmet uzmanlığı, kabiliyeti veya yapacağı işin kalitesini garanti edemiyoruz"

  2. Ustaeli.com'un kurucusu olarak hiç bir yatırımcı ile daha önceden bir tanışıklığım yoktu fakat ilk sunum sonrasında 7-8 yatırımcı iş fikri ile ilgilendi daha sonra ki zamanlarda ise birbirinden değerli toplam 14 yatırımcı projeye ortak olmak istedi.

  Yatırım şu anda görünen internet sitesine değil iş modeline yapılmıştır. Ustaeli.com un hedeflediği iş modelinin henüz Türkiye'de uygulanmış bir örneği yok. Eğer öngörülerimiz bizi yanıltmaz ise bir kaç yıl içinde projenin büyüme hızı bizleri bile şaşırtacaktır. İş modelini paylaşamadığımız için de bizleri mazur görün.

  3. Bir iş fikrinin süper olması yatırım için en önemli şart değil. Fİkir süper olabilir ama fikri hayata geçirebilecek motivasyon, alt yapı, gerekli yetkinlikler özveri ve çaba yoksa fikir bi kaç ay sonra sadece çöp olabiliyor ki yaşanmış bir çok örneği görmek mümkün. Ustaeli.com kurulduktan 7 ay sonra GBA ile temas kurmuş ve tanışmadan tam 7 ay sonra yatırım süreci sonlanmıştır. Yani zaten toplamda 14 ay boyunca şirket aktif olarak iş yapmaya ve ticari faaliyet gösteremeye devam etmiştir.

  LCwaikiki de çalıştığım yıllarda asılsız ve hiç önemsemediğimiz bir dedikodu 1 hafta içerisinde 5 milyon kişiye ulaşıp ve satışlara aynı hafta içerisinde %12 etki yaratınca kamuoyuna açıklama yapılmak zorunda kalınmıştı. Bunun sebebi sadece şirketin ortaklık yapısını bile incelemeye tenezzül etmeden kendisine gelen e-postayı fütursuzca paylaşan ve hatta bir de savunan kişilerin yarattığı yalan ve yanlış bir algılamaydı.

  GBA nın üyeleri benim şimdiye kadar tanıdığım en "SMART" tiplerden oluşuyor, parayı ve ticareti gerçekten bilen kişiler ki bunu zaten hepsi defalarca ispatlamışlar ( Gittigidiyor.com, yemeksepeti.com, mynet.com, pozitron, airties, Vepa Group vs..) . Sadece görünen üzerinden yorum yapmak doğru gelmiyor, çünkü işlerini gerçekten iyi yapmaya çalışan değerli üyeler var.

  Umarım ustaeli.com da yatırımcıların güvenini boşa çıkarmadan hedeflerini yavaş yavaş gerçekleştirecektir.

  Tarık SİNAN

  ustaeli.com kurucu ortak

  1. Can Talaylı Can Talaylı

   Yaptığınız son yorum, bu haber için yapılan olumsuz tüm yorumları yok saymaya yetecek netlikte olmuş. Daha önce Türkiye'de uygulanmamış bir model olduğu için ilk aşamada zor olacaktır. Bu model tutarsa şahsi düşüncem maddi anlamda iyi geri dönüşler sağlayacaktır.

  2. Yasin Coşkun Yasin Coşkun

   Tarık bey, başarınız için tebrik ederim, yapılan olumsuz yorumlar, işletmenin bir web sitesinden ibaret olduğunu düşünüyorlar fakat her ticari kuruluşta olduğu gibi asıl olan memnuniyettir, iş modelinizin başarısı da burada kendini ispatlamış oluyor.Başarılarınızı devamını dilerim.

 21. Suleyman Suleyman

  Projenin içeriğini incelemeden detaylarını öğrenmeden yapılan yorumların bize ön yargılarımızın ve bir işi yermek isteğimizin aptalca halini göstermektedir. Bence yapmamız gereken bu olaydan türk girişim eko sistemi olarak çıkaracağımız sonuç ilk önce oku ve anla olacaktır.