Etohum Yatırım A.Ş. ilk yatırımını Biacayip.com'a yaptı
E-Ticaret

Etohum Yatırım A.Ş. ilk yatırımını Biacayip.com'a yaptı

Bu yıl seçilen Etohum 40 girişimlerinden bazılarına yeni kurulan Etohum A.Ş tarafından yatırım yapılacağını öğrenmiştik ve birçok tanıdık ortakla kurulan şirketin ilk yatırımını yaptığını öğrendik.

Etohum'un ilk resmi yatırımı farklı ürünlerle e-ticaret pazarında faaliyet gösteren biacayip.com'a yapıldı. Mustafa Namoğlu ve Gökalp Üstün tarafından kurulan Biacayip.com etohum 40 girişimleri arasında yer alıyordu. Henüz Etohum A.Ş.'nin biacaip.com yatırımının detaylarını bilmiyoruz ve resmi kayıtlara yansıyan bir bilgi de bulunmuyor. Kısa süre içinde ayrıntılı bilgileri alıp, haberimizi güncelleyeceğiz.

etohum'un bu yıl gerçekleştireceği yatırımlar için kurduğu fonun şirketi olan Etohum Yatırım A.Ş. Burak Büyükdemir'in yönetim kurulu başkanlığında operasyonunu yürütüyor. 50 bin TL sermaye ile kurulan şirkette Yönetim Kurulu Başkanı Burak Büyükdemir ve Başkan Yardımcısı Kerim Türe'nin hisse payı yüzde 99'u geçiyor.

Etohum A.Ş.'de Ulvi Arıkan, Sina Afra, Nevzat Aydın, Hasan Onar, Orkun Tekin, Melih Ödemiş, Erdem Yurdanur gibi tanıdık isimler ortaklar arasında bulunuyor.

Hatırlayacağınız üzere ilginç ürünler satan İndirdik.com'a da GittiGidiyor ortakları tarafından yatırım yapılmıştı. Tek ürün ve ilginç ürün satan e-ticaret sitelerine yatırımların artması yeni girişimler için de umut veriyor. Burak Büyükdemir'den Biacayip.com yatırımına dair ayrıntılı bilgileri aldığımızda paylaşacağız.

Yorumlar (30)
 1. açıkcası sitede pek bi artı birşey göremedim desem yeridir. klasik bir e-ticaretten başka birşey değil diye düşünüyorum.

  1. Zaten tahminimce sirketin yatirim almasinin nedeni cok orjinal bir fikirle ticaret yapmasi degil, klasik e-ticaret yontemiyle COK KARLI urunler satmasi. Ticarette farkli farkli modellerle urun satmak degil onemli olan, karli bir operasyon yapmak onemli. Biacayip.com'un da bundan dolayi basarili oldugunu dusunuyorum. Saygilar..

  2. Bende katılıyorum size fakat bu işin geri dönüş zamanı kısa. Yani yatırımın karşılığını kısa bir sürede geri ödemesi avantajı.

 2. Lamagama ve Connected2me ye nasıl halen yatırım yapmadılar hayret ediyorum... e-ticaret siteleri halen revaçta demek...

 3. Etohum anpacagını sasırdı sanırsam sıte o kadar amator geldiki gozumee birsey begensem guvenip alamam bile bu tarz cok site var piyasada gereksiz...

  1. Öncelikle sattıkları ürünlerin bir kısmının distribitörlüğünü yapıyorlar bence sitenin güvenilir olması için yeterli bir kaç sebepten biri bu.

   Stok en büyük sorun ki bence bu distribitörlük olayıyla çözülmüştür.

   2.si ilginç ürünler satışı hala revaçta olan bir konu ki büyük oyuncuların yatırımını indir.com'da gördük

   3.sü şirket ilerisi için click2brick yöntemini seçicek olabilir bunu da bayilik kısmından anlamak zor değil.

   1. click2brick yöntemi nedir?

 4. Barış Barış

  Garip bir yatırım olmuş neden bu yatırımı yaptı anlamış değilim, sitede artı hiç birşey yok. Düşünceleri güzel olur inş.

 5. Bu sitede nasıl bir gelecek gördüler anlamadım.

  1. gelecek degil görünen etohum reklamiyla pazarda tutunup yüksek kar marjli ürünler satmak

   1. Hakan Hakan

    çok sacma bir fikir. bir wordpress ile yapılmış sitenin nesine yatırım yapılıyor anlamadım. Konu ticaret mi yoksa yenilikçi girişim mi ?

 6. Üzeyir Üzeyir

  Güzel ve gittikçe rağbet gören ürünler satıyor, güzel bir iş modeli var.

  Site de çok şık ve işlevsel olarak güzel, özel bilgi notları doğru ve yeterince açık yerleştirilmiş.

  Giriş için atraksiyona ve yüksek maliyete gerek duymadan uygun bir platform seçmeleri de mantıklı ve bunu güzel yapmışlar.

  Tebrikler, hayırlı olsun.

 7. Mustafa Namoğlu Mustafa Namoğlu

  Site kurucusu olarak herkesin görüşüne sonsuz saygım var. Sorulara hemen açıklık getireyim:

  BiAcayip.com arkasında dünyada fenomen olmuş lifestyle ürünleri ve ilginç hediyeleri Türkiye'de birçok online ve offline noktaya dağıtan MUGO vardır. ETohum yatırımı BiAcayip.com ile birlikte MUGO'ya olmuştur.

  MUGO'nun bünyesinde, BAGGU, Areaware, Kikkerland ve Slap Watch gibi markalar vardır.

  Saygılar, sevgiler.

 8. Satılan ürünler ilginç fakat çok pahalı. Ayrıca sitede altyapı olarak wordpress kullanılması biraz amatörce olmuş.

 9. geçen sene 2011 ilk 15 te olan sepeteindir.com da yatırım olabilir 2011 cirosunu 1 milyon tl olarak açıklamışlardı bloglarında bu tarz ürün fırsatı yapan iyi sitelere yatırım yapılabilir ama desteklemek iyi oluyor gençleri

 10. Merhaba,

  Tek kelime ile güzel bir yatırım olduğunu düşünüyorum ve söz konusu bizim ülkemiz ise iyi bir bakış açısı reklamı ile başarılı olur.

  Yalnız ürünler de açıklama var bir de neden bu kadar ödemeliyim? veya neden bu kadar ödüyorum? diye bizim insanımızı uyandırmaları gerekiyor çünkü bizim insanımız bu tür ürünleri pazarlık ile alacaktır etkili iletişim yapmak için ise bu tarz bir şeyler yapılabilir. (Fiyatlar yüksek görünüyor ve görünecektir.) Sevgiler ve başarılar.

 11. İnternet yatırımlarının yarısı projeye diğer yarısı ise girişimciye yada ekibe yapılır. Sanırm biacayip.com da ekibe yatırım yaptılar. Keza gadget ürünler nerdeyse artık sıktı diyebilirim.

 12. Connected2me ve Minder bu kadar global bir potansiyele sahipken önceliği benzerlerinin daha çok sattığı bi e-ticaret sistemi almış. Bence ayrılan fona yazık olmuş.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   etohum gibi oluşumlarda yatırımcılar az-çok para kazanmaya başlamış olan projelere yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Ben de yatırım yapacak olsam böyle yapardım. Bu nedenle connected2me nin biraz daha çalışması ve önce birkaç kuruş para kazanması gerekiyor. Önümüzdeki aylarda piyasaya birkaç yeni connected2me çıkacağını da bilmenizi isterim.

 13. Volkan Yazıcı Volkan Yazıcı

  Onca fikir arasından hediyetrendi.com klonuna yatırım yapılmış olması şüphe uyandırıcı.

 14. Valla kimse kusura bakmasın ama, bu tarz sitelere yatırım sektörü 1 adım ileri götürmez. bu fonların artık biraz daha risk alıp daya yenilikçi fikirlere yatırım yapması lazım.

  yoksa "abi çok güzel yerde dükkanım var, gel ortak ol iyi para kazanırız" ın dijital versiyonu ile nereye kadar.

 15. Kazım Solic Kazım Solic

  Benim ilk 40 favorilerimdendi. 40 Açıklıandığında yazmştım. (Connected2.me, Minder, Mijastore gibi...)

  Site lifestyle ürünler satıyor bu ürünlerin piyasası yeni yeni büyüyor, 39-TL altı ürünler kolay karar verilerek alınıyorlar, yüksek karlı (karşılaştırma imzaknı yok bir çok ürünün fiyatını), bu nedenlerle akıllı bir yatırım olabilir...

  Tertemiz bir tasarm ve kolay alışveriş ile site sahipleri internetten mal sergileme ve satışı iyi çözdükleri için gözüme girmişti.

 16. Mrauthor Mrauthor

  Yapma bunu E-Tohum,Yapma!Geçen sene PembePanjur bu sene BiAcayip E-Tohum'un prestijini zedeleyen yatırımlar oldu.BiAcayip'e benzer yada ondan daha iyi en az 5 proje sayarım hemen.Ne görsellik,ne içerik,ne alt yapı açısından hiç bir artısı yada özgünlüğü yok.

  Bende başvurmuştum,ardından vazgeçtim.İyi kide vazgeçmişim.Eğer vazgeçmeseydim benim yerime BiAcayip'in seçilmesi durumunda çok sinirim bozulurdu.E-Tohum'u bu yatırım nedeniyle artık seyretmekten öteye geçmem.E-Tohum'a ümit bağlayan kayda değer proje sahipleri adına üzülüyorum.

  1. Aynen dediklerinize katılıyorum, ayrıca eTohum girişimlere destek olan, onlara mentorluk yapan bir oluşum olarak lanse edilmesine rağmen, seçilen ilk 15'in yatırım amaçlı seçiliyor olarak duyurulması enteresan. Seçilen ilk 15'e baktığımız zaman ise genelk olarak hep ufak rakamlar ile risk almadan yatırım yapılıp kısa sürede yapılan yatırımı 2-3 katlayarak çıkış yapılabilecek projeler. Türkiye'de bu mantık ile düşünürsek bir Twitter çıkma olasılığı varmıdır ? veya Youtube. Bu tarz başarılı ve özgün web sitelerinin çıkması için zamana ve paraya ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Sonra Digital Bosphorus diyolar, hadi canım.

 17. bende anlam veremedim yani bu tarz siteler hem cokca hemde WORDPRESS ile tasarlanmıs ne kadar özgün olabilirki gercekten sasırtıcı

 18. İsmail Erdem Ayaydın İsmail Erdem Ayaydın

  etohum un bu siteye yatırım yapmasına çok şaşırdım.ilk 40 içinde daha iyi projeler vardı.

 19. işin içinde para varsa alemin lafına bakılmaz

 20. Doğancan Doğancan

  Sitedeki fiyatlar çok ama çok uçuk... Bu fiyatlarla çok zor...

 21. Murat Murat

  Yatırımların Ne kadar Doğru olduğunu 1 yıl izleyip nereye gideceğini görmek gerekiyor.

 22. Sedef Karcı Sedef Karcı

  Bu site bu başarıyı hakediyordu gerçekten.