Etohum 2012'de fidana dönecek 40 girişim açıklandı
Yeni Girişimler

Etohum 2012'de fidana dönecek 40 girişim açıklandı

Türkiye'de girişimlerin en çok rağbet gösterdiği kuluçka programı Etohum, bu yıl en hareketli yılını geçirdi. Bir yıl boyunca onlarca etkinlik düzenleyen Etohum'un kurucusu Burak Büyükdemir, bugün yapılan Etohum Girişimcilik Zirvesi'nde seçilen 40 girişimi açıkladı.

Türkiye'deki internet sektörü gibi yükselen bir performans gösteren Etohum'un seçilen 40 girişimini daha önce tanıma fırsatı bulmuştuk. 2012'de bu girişimlerin geçmiş yıllardan daha fazla öne çıkacağını düşündüğüm gibi, Etohum ekosisteminin de gelecekte Türk internetinde önemli bir yer edineceğine inanıyorum.

Sanırım bu yıl "e-ticaret ülkesi" olmasının ötesine geçeceğiz. Tanıdık isimlerinde olduğu girişimciler yola devam edebilirse, yıl sonuna doğru yatırım haberleri paylaşabilir, 2012'yi Türk yatırımcıların (melek ve ilk seviye) bir kez daha dönmek isteyeceği bir yıl olarak kayıtlara geçirebiliriz.

Sözü fazla uzatmadan Etohum 40 girişimini, Site-Kurucu-Açıklama sırasıyla, sizin de bu yıl daha faydalı yorumlar yapacağınızı umarak listeleyelim. :)

Listenin en altında girişimler ve girişimciler hakkında daha geniş bilgi bulabilirsiniz. Etohum 15'i de açıklanır açıklanmaz paylaşacağız.

Etohum 2012 - Etohum 40 Girişimleri

1. iyibilir.com: Faruk Erdoğan - Sosyal bir eğitim yönetim sistemi üzerine inşa edilmiş e-öğrenme projesi.

2. Millandfashion.com: Orhan Seyfi Dayıoğlugil - Çanta satışına odaklanmış eticaret girişimi.

3. OpenAgenda: Talip Taştemel - SaaS modeliyle küçük orta boy işletmelere fonksiyonel web servisleri sunan bir girişim.

4. Giysicini.com: Didem Yeni, M.Gökay Borulday - Akıllı bir sanal gardırop, sosyal alıverişe yönelik paylaşım sitesi.

5. Akillibaslangic.com: Erdem Samut - Okul öncesi dönemdeki çocuklar için hazırlanmış eğlenceli bir gelişim ve eğitim destek sistemi.

6. Foodback: Berk Çağlayan, Çağlar Çakar - Restoran ve kafelerde aldığınız hizmetlerle ilgili tüm düşüncelerinizi, restoran işletmecisine anında iletebileceğiniz bir mobil uygulama.

7. Etrafimda.com: Berkant Kölem,Ismail Örün, Tom Reil -Michael Schramm - QR kodu teknolojisi ile kullanıcılara akıllı telefon üzerinden günlük cazip kampanyalar bulmalarını sağlayan, gerçek zamanlı ve lokalizasyon tabanlı olan bir mobil kupon platformu.

8. Last Moon Games: Ahmet Levent Sevgili - Mobil oyun şirketidir, geliştirmiş olduğu fizik motoru ve oyun editörüyle kısa sürede oyun çıkarma yeteneğine sahip bir girişim.

9. Dekoreko.com: A.Elif Coşkunkan, Zeynep Akın - Ev dekorasyon ürünlerine odaklanan kapalı ve dikey özel alışveriş kulübü.

10. Yurtlarburada.com: Murat Durak - Türkiye Geneli Özel Öğrenci Yurtlarının tanıtımını yapan, öğrencilere bilmedikleri şehirlerde kalacak yer bulmalarına yardımcı olan öğrenci yurdu rehberi.

11. Apsiyon.com: Erkan Doğan, Meriç Akdamar Kudret Türk - SaaS olarak geliştirilmiş, apartman ve site yönetimlerini kolaylaştırması ile birlikte site sakinleri arasında kapalı devre bir sosyal ağ yaratma amacı taşıyan online bir proje.

12. Mobil Soru - Şeref Burak Selvi, Mürsel Yıldız - Öğrencilerin test, soru bankası, deneme sınavlarını cep telefonları üzerinden erişilebilir kılan eğitim girişimi.

13. Mijastore - Dinemis Sabancıoğlu, Çiçek Çizmeci -  Türkiye’nin online giyim markası.

14. BiAcayip.com: Mustafa Namoğlu, Gökalp Üstün - Dünyaca ünlü fenomen ürünlerin ve ilginç hediyelerin bulunabildiği dikey bir e-ticaret girişimi.

15. Minder.com.tr - Çağrı Karahan, Uğur Acar, Ahmet Engin Bayrak - Yüz ifadeleri ile bilgisayar kontrolü (Mimik Projesi), Beyin dalgaları ile bilgisayara komut verme ve akıllı kontrol sistemleri (P300 Projesi).

16. Popkop.com: - Tolga Esin, Can Elbeyli - Kullanıcılarının bulundukları yerde etraflarındaki yeni insanlarla tanışmak veya sadece sohbet etmek için kullanabilecekleri lokasyon bazlı bir mesajlaşma uygulaması.

17. Connected2.me: Ozan Yerli İnsanların sizinle anonim olarak anlık iletişim kurmasını sağlayan bir web sitesi.

18. Parlakbirgelecek.com: Orkun Şahmalı Üniversite adaylarının ilgi, beceri ve kişiliklerine uyan üniversite programlarını bulmalarını sağlayan bir internet platformu.

19. Lamagama: Nilay Yüce, Gökhan Ertem -Simülasyon ve oyun teknolojilerine odaklı bir girişim. IOS, PS3 ve PS Vita platformlarına oyun üretiyor.

20. Fiyatbilir.com: Talat Uyarer - Üreticisi tarafından paketlenmiş market ürünlerini düzenli olarak satışını sağlayan e-ticaret girişimi.

21. Alışveriş Kulüpleri: Zülfiye Avcı - Alışveriş Kulüpleri, özel alışveriş sitelerinin yayınladığı kampanyaları tek noktadan takip etmeyi sağlayan, ilgi gruplarına göre ayırarak erişim kolaylığı sunan bir servis.

22. Udo Games: Andaç Altak, Gökhan Güngör, Samet Kara, Türker Karahan - Android tabanlı mobil oyun geliştiren bir girişim.

23. Gimora.com: Aydın Günal, Murat Duran Durguner - Dünya markaları ve tasarımcılarını bir araya getiren gimora.com zor bulunan takı ve aksesuar ürünlerinin Türkiye'ye ve yurtdışına online satışını yapıyor.

24. Infodif: Kerem Çalışkan, Salih Eren Parlakgümüş - Görüntü işleme ve video analizi yazılımları geliştirmekte olan bir girişim.

25. Knoobl: Süleyman Uslu, Emin Sadıyev, Ömer Eldemir, Mehmet B. Kopmaz - Mobil bilgi ve eğitim paylaşım aracı.

26. Padmenu: Duygu Kutluoğlu, Çağatay Çelebioğlu, Adil Burak Kılıç - Restoran, kafe ve barlar için düşünülmüş, tablet bilgisayarlarla kullanılan, markalaştırılabilen interaktif bir dijital menü ve sipariş sistemi.

27. Abonekit: Eda Evdüzen, Aslı Gökdere, Onur Bozkurt - Bireylerin basit ihtiyaçlarına ya da ilgi alanlarına hitap edecek ürünlerin periyodik olarak gönderildiği abonelik tabanlı bir e-ticaret platformu.

28. Alictus.com: Arif Emre Taş, Ecem Baran, Onur Dilek - GamePho, akıllı telefonların bilgisayar ve akıllı TV’lerde harekete duyarlı kumanda olarak kullanılmasını sağlayan bir uygulama.

29. ollaa.com - Ahmet Alp Balkan, Uğur Kumru - Kullanıcıların cep telefonlarından o an yaptıkları aktiviteleri uygulama tarafından sağlanan fiiller çerçevesinde paylaşabildikleri bir sosyal ağ.

30. Mobil Uygulamam: Yiğit Darçın, Halil Cem Tonguç: Cenk Çivici Web üzerinden düşük maliyetler ile KOBİler için mobil uygulama yaratma platformu.

31. Mutualizm - Lütfi Demirci - Girişimcilerin co-founder bulmasını sağlayan bir platform.

32. WASD- Ufuk Şahin - Tarayıcı tabanlı strateji oyun motoru olan Pantheon’u geliştiren oyun girişimi.

33. BMsmart: Alper Kılıç, Barış Eskikaya - Firmalara, iş yönetimiyle ilgili tüm ihtiyaçlarının karşılayabileceği bir SaaS çözümü.

34. Buggum: Burkay Özdemir, Murat Pak, Emre Canbazoğlu - Mobil ve sosyal ağırlıklı oyunlar geliştirmeyi hedefleyen oyun stüdyosu.

35. Vanilyaclub - Mustafa Ekim, Beri Bener - Aylık abonelikle üye olabilen, her ay lüks markaların yeni güzellik ürünlerinin mini boylarından 4-5 tanesini özel bir kutuda üyelerine gönderen eticaret sitesi.

36. Üniversitelianlatsin.com - Eril Gün Ezerel, Tuğberk Kılıç, Övünç Metin - Üniversite öğrencileri için profesyonel bir sosyal ağ.

37. Drawium: Seçkin Can Şahin, Özgür Sayın Bican - Web geliştiricilerine kullanıcılarının dikkatini kanalize edebilme yeteneği sağlayan bir takım çantası.

38. Funrika – istar: Cem Nahit Köne, Mehmet Öykü Bilgiseren, Tufan Özdoğan, Yücel Fakıoğlu - Kullanıcılara 3D Avatar teknolojisi ile bir karakter olarak yer alma ve oyun oynama imkanı sağlayan girişim.

39. Wimsh: Hayri Can Akyel, Berkay Yıldız - Sosyal fotoğraf paylaşım ağı.

40. Trendpin.com: Kerem Işık - Sosyal alışveriş ağı.

Etohum 2012 - Etohum 40 girişimleri

Yorumlar (13)
 1. Bütün geliştiricilere iyi şanslar! :)

  İçlerindeki en başarıya ulaşmış proje bence connected2.me.

  WASD ise tam bir fiyasko. Domain süresi bugün bitmiş ve siteye ulaşılamıyor...

 2. padmenu = güzel bir uygulama

  mutualizim = süpersiniz .hakkaten ihtiyac vardi

  Millandfashion = Garanti büyüme gösterecek bir girisim!

  foodback = isim harika :)

  Minder = güzel bir proje tebrikler

  yurtlarburada = güzel bir proje

  lamagama = harika ve cok cesaret isteyen bir girisim (PS3 oyunu ) tebrikler

  vanilya club = birchbox modelinde bir girisim. güzel bir girisim. isim güzel

  funrika = isim süper

 3. Burak Gerdan Burak Gerdan

  Popkop iyi proje, bir iki kere kullandim keyifli ama mekanlarin firsatlarini arttirmalilar ve avrupaya acilmalilar daha cok kullanici lazim

  connected2me chat roulette gibi ama video koymamislar daha

  mijastoreu guzel tasarlamislar erkek seyleri yok ama uzerinde calisilmis vidyoalr cok profosyonel

  butun arkadaslara basarilar diliyorum

 4. Tayfun Şimşek Tayfun Şimşek

  Mijastore projesi beni çok heyacanlandırdı. Çok mantıklı, çok güzel bir proje. Birkaç pazarlama yöntemiyle türkiye'de çok iyi bir yere geleceğini düşünüyorum.

 5. Veteriner Veteriner

  Çok güzel projeler var. Umarız doğru girişimci doğru sponsorlarla çalışır.

 6. Muhasebe Rehberi Muhasebe Rehberi

  Dün en çok alkışı Minder aldı. Umarım başarılı olurlar. connected2.me'nin Türkiye'li bir girişim olduğunu bilmiyordum. Vanilya club zaten hali hazırda bilinen bir girişim. Umarım başarılı olurlar.

  Balerin.com un kurucusu ve diğerleri dün cirolarını söylemekten imtina ettiler ama yeni TTK çıkınca hepsi web sitelerinde yayımlamak zorunda kalacaklar. Şimdiden açıklayıp şeffaflaşsalar daha iyi sanki.

 7. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  Bende vaktinde bu başvuruları yapanlardan biriydim. E-ticaret sitem pozitif bir ivme yakalamıştı o dönem sermaye yetersizliğini gördüm başvurum kabul gördü ve bir kaç basamak yukarı çıkmıştım. Diğerleri takımlar halinde ben ise tek katılmıştım üstelik onların sadece fikirleri benim ise ölçeklenmiş bir e-ticaret sitem vardı. Fakat olmadı iş modeli bir türlü yatırım alacak sinerji ile etkilişime geçemedi.

  Aklınızda bir fikir var ise buna girişmekten çekinmeyin çünkü 0 'dan 1'e ulaştığınızda sizi ciddiye alıp dinleyecek bir çok insan bulabilirsiniz. Yatırımcılardan bahis ediyorum.

  Ülkemizde bence bu anlamda gayet değerli kişiler var. Ben geçmişte bunların hepsini denediğim için konuşuyorum , denemese idim bilemezdim bunları yani ezbere konuşmuyorum.

  Yatırım almak için de sadece e-tohum gibi organizasyonlara takmayın kafanızı , sığ sularda inci aramayın yani e-tohum büyük bir şans ama belirli bir sınır var eğer orada yer alamassanız ümitsizliğe kapılmayın diye söylüyorum.

  Bireysel anlamda iletişime geçip iş modelinizi anlatıp bu iş modeline destek bulabileceğiniz bir çok değerli girişimci var. Bunlar en çok da başarılı olmuş girişimcilerdir sizi en iyi onlar anlar zaten !

  Webrazzi ' nin yaptığı mini soru cevaplar vardı orada dikkat ederseniz hali hazırda başarılı olan dijital girişimlerin sahipleri yeni projelere yatırım yapmaya devam ediyorlar. Bende bir kaç dosya ile gittim ve görüşmeler yaptım akıllıca bir planınız ve iş modeliniz var ise destek almanız kaçınılmaz. Üstelik bu insanların size vereceği şeyin sadece para olacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

  Dijital alanda başarı sağlamış bir yatırımcı ile sadece parası olan fakat bu alanda tecrübesi olmayan bir kişi arasında ki fark Siyah ile beyaz arasında ki fark kadar büyüktür.

  Size ve projenize katacakları şey paradan çok tecrübedir, unutmayın.

  Ben bunu da tecrübe edindiğim için söylüyorum. Diyelim projeniz başarılı yolda ilerliyor kimi zaman bu ivmeyi nasıl yöneteceğinizi bilemeye biliyorsunuz. Daha fazla açıklayacağım konuları ama webrazzi yorumu onaylamayacak sonra :) . Kişisel web sayfamdan yazılarımı takip edebilirsiniz.

  Bunlarda aklınızda bulunsun , sevgiler.

  1. tesekkürler ! yorum degil webrazzi makalesi olmus :)

 8. Hepsi güzel projeler. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

  Bir kaç site dışında projeler kendi sitelerinde kendilerini anlatmakta yetersiz kalıyorlar.

  Oysa bir dk içinde sitenin/projenin ne ile ilgili olduğu net şekilde anlatılabilmeli.

  Benim beğendiğim projeler;

  Apsiyon.com

  padme.nu

  openagenda.com

  bmsmart.com

 9. Kazım Solic Kazım Solic

  biacayip.com çok güzel bir site yapmış. Zevkli ve vizyoner bir ekibe benziyorlar. Kullanım kolaylığı ve görselleri örnek olmalı birçok milyon dolar cirolu Türk .com şirketine. Sitedeki çeşit az. Yatırım desteği ile gelecek vaadeden bir site olur.

  Connetted2me: Yenilikçi, global olabilir. İlk gördüğümde Yerli site gibi gelmedi bana.

  Alisversikulupleri.com : özel alışveriş takipçilerine faydalı bir hizmet olmuş. Ürün ve marka bazında tüm sitelerdeki indirimleri haber veriyor. İsmini pek tutmadım.

  Minder: Çok para lazım ki yurtdışıyla yarışsın (Vestel' den veya Arçelik'ten 3-4 milyon arge desteği alsa ne güzel olur) , ama Türkiye'den böyle projeler görmek güzel.

  Dekoreko.com : Ben daha önce alışveriş yapmıştım. Zamanında getiriyor, ucuza dekorasyon ürünü bulunuyor. Kopya bir fikir ama iyi uygulama.

  Fiyatbilir.com: Büyük ciro potansiyeli olan, atırımcıların seveceği türden bir iş ama zor bir iş gibi geldi bana. Marketlerle rekabet kolay değil.

  Oyun sitelerinden anlamıyorum yorum yok.

 10. Ali Uçar Ali Uçar

  Ollaa.com gibi bir proje nasıl 40a kalabilir anlamak mümkün degil.

  1. Mehmet Ali Köse Mehmet Ali Köse

   Bunu neyi göz önünde bulundurarak söyledin.

   1. Burak Semizöz Burak Semizöz

    Aradan epey geçmiş ama bu yorumu yazan arkadaşın ne kadar haklı olduğu ortaya çıkmış sanırım sitenin domaini bile boşta duruyor şu anda.

    2014 yılında geriye dönüp önceki senelerde seçilenlere tek tek incelediğimizde ilk 40 a seçilen bir çok internet girişiminin şu an domainlerini bile bıraktıkları görünüyor.

    Maalesef etohum seçimlerinin çok azı başarıya ulaşıyor.