etohum'un 2010 Girişimleri Açıklandı
Etkinlikler

etohum'un 2010 Girişimleri Açıklandı

İnternet yatırımcıları ile girişimcilerini buluşturmak amacıyla Burak Büyükdemir tarafından kurulan etohum, 2010 yılında desteklenecek 15 girişimi bugün açıkladı.

Toplam 1500 girişimcinin başvuru yaptığı etohum'da ilk elemelerden sonra 200 aday belirlendi. Daha sonra 40 kişilik bir ön liste oluşturuldu ve bunların içinden danışma kuruluna yapılan sunumlar sonucunda 15 girişimci seçildi.

Roodbox.com Bilgi Üniversitesi Reklâmcılık Bölümü’nde okuyan Ulaş Akpınar ve Osman Özmen’in geliştirdiği bu proje, reklâm gelirinin belli bir yüzdesini izleyenlerle paylaşan eşsiz saniye oyunu.

Anneysen.com Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu Pınar Şimşek ve Aylin Çakır tarafından kurulan Anneysen.com, annelere ve anne adaylarına yönelik bir sosyal ağ sitesi.

Tvdegordum.com Erkin Günay ve Canan Özkal tarafından kurulan Tvdegordum.com, izleyicilerin televizyon programlarında veya dizilerde gördükleri ürünlere ait marka, model ve satış noktası gibi bilgilere ulaşmalarını ve istedikleri ürünü satın almalarını sağlayan platform.

Karniyarik.com Siyamed Sınır, Kaan Meralan ve Doğuş Ertemur tarafından kurulan Karniyarik.com, kullanıcılarına internette aradıkları, fiyatı olan her şeyi bulma imkânı sağlayan bir dikey arama motoru.

Balerin.com Lütfi Gündüz tarafından kurulan Balerin.com, kozmetik sektörüne yönelik Türkiye’nin en büyük internet platformu olma hedefiyle kurulan özgün bir e-ticaret sitesi. Balerin.com’da sadece kozmetik ürünlerin satışı yapılmakta ve ağırlıklı olarak internetteki en uygun fiyatlar sunulmaktadır.

YollaYolla.com Göktuğ Okan Oğuz ve Haldun Uraz Boralılar’ın geliştirdiği bu proje, üyelik sistemi ile bireylerin arzu ettikleri ve kullanmak istedikleri ürünleri deneme ve kullanma şansı buldukları bir ortam.

DersVerilir.net Burak Tuyan tarafından kurulan DersVerilir.net, özel ders veren bireyler ile özel öğretmen arayışında olan öğrenci ve velileri buluşturmaktadır.

Filoline.net İki tecrübeli ortak olan Bertan Özdemir ve Burçak Sayınsoy tarafından geliştirilen bu proje, araç sahipleri ile hizmet ve ürün sağlayıcı firmalar arasındaki iletişimi, bilgi akışını ve ticareti düzenleyen bir platform.

Grupanya.com Can Mustafa Köne, Baran Dilber ve Onur Yıldırım tarafından kurulan Grupanya.com, insanların yapmak isteyip fakat pahalı buldukları etkinlikleri belli bir katılımcı sayısına ulaştıktan sonra, başka bir yerde bulamayacakları fiyatlarla satın alma fikrinden doğdu.

Ofansif.com Çağatay Kıyıcı, Ogan Güner ve Reha Erbatur tarafından geliştirilen bu proje, futbol taraftarlarının bir araya geldikleri ve futbola dair tüm bilgi ve paylaşım ihtiyaçlarını tek bir platform üzerinde karşılayabildikleri bir “sosyal ağ” ve “sosyal medya” sitesi.

Bogazharbi.com Ali Murat Sürmen, Berkan Uslu, Burak Çavundurluoğlu, Hasan Alpay Yasin, İlhan Yılmaz ve Ömer Emre Özen tarafından geliştirilen "Boğaz Harbi", Çanakkale Savaşı Destanı’nı konu alan, 3 boyutlu bir bilgisayar oyunu projesi. Birinci Şahıs Nişancı (FPS) kategorisinde hazırlanan oyunda, savaşın geçtiği ortamlar gerçeğe en yakın sahne tasarımları, modeller ve animasyonlarla oyunseverlere sunulmaktadır.

Dressar.com Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri Halil Akın ve Mehmet Arıkan tarafından sürdürülen bu proje, müşterilerin, bilgisayar başında ve video kamera yardımıyla istedikleri giysileri (Augmented Reality) sanal gerçeklikten faydalanarak kolaylıkla denemelerini sağlar. Bu girişim sayesinde müşteriler evden çıkmalarına gerek kalmadan onlarca mağazanın ürünlerini üzerilerinde deneme imkânı bularak satın almak istedikleri ürünleri internetten sipariş edebilirler.

Sopido.com Sosyal medyanın kişileri değil, aksine ürünleri profil haline getiren ve bunun üzerinden marka ve ürünleri, kullanıcıların istediği her yerden erişebileceği bir ortama toplayan sosyal alışveriş sitesi olan Sopido.com, Murat Kaya ve Onur Yüksel tarafından kuruldu.

Nefius.com Fatih Bugan tarafından kurulan Nefius.com, bir “Kavram Merkezli Veri Düzenleme” sistemidir. Bilginin işlendiği birçok alanda kullanılabilen, yenilikçi bir altyapıya sahip olan Nefius.com, internet içeriğini konulara ve kullanıcıların beklentilerine göre çeşitli biçimlerde yeniden düzenler, bilgiye ulaşma süresini kısaltır ve bilginin içeriğini yeni bilgilerle güçlendirir.

Lorientalis.org Deniz Şen, Ersin Ateş ve Yusuf Avcı tarafından yürütülen bu proje, bireyleri çevre problemlerinin birer parçası olmaları için cesaretlendirip sosyal bilinci ve sorumluluğu yüksek, çevreye duyarlı komüniteler yaratmayı amaçlayan bir internet platformu.

Ön listeye kalan 40 girişim ve girişimcileri hakkında detaylı bilgi isterseniz aşağıda paylaştığımız dökümanı inceleyebilirsiniz.

Seçilen 15 girişimin sahipleri Rixos Hotellerinin sponsorluğunda Antalya’daki Rixos Premium Belek’te düzenlenecek 4 günlük etohum Girişimcilik Kampı’na katılıyor olacaklar ve bu kampta kendilerine yatırımcılarla görüşmek, iş planı hazırlamak gibi çeşitli bilgiler veriliyor olacak.

Yorumlar (37)
 1. Herkese tebrikler; Nefius'un kurucusu arkadaşım Fatih'e özel bir tebrik gönderiyorum. Uzun süredir inancını yitirmeden, birçok zorluğa göğüs gererek yılmadan projesini geliştirdi ve daha da geliştirecek gözüküyor. Kampın en çok onun için faydalı olacağını düşünüyorum...

 2. dressar ve anneysen.com bunlar çok mantıklı geldi.

  1. Mehmet Arikan Mehmet Arikan

   tesekkur ederim. urun en kisa surede kullaniminiza hazir olacak.

 3. Sinem Candemir Sinem Candemir

  Morbant.com 'un listede olmamasına üzüldüm. İlk 40'a kalan sitelerdendi ve gözüme oldukça orijinal görünmüştü. Niş sosyal ağların geleceği açısından iyi bir örnek olduğu kanaatindeydim. Ama listedeki siteler de son derece ilgi çekici sitelere benziyor kısa bir göz tahlili sonrasında. Umarım eTohum süreci ülkedeki tüm girişimcilere iyi bir örnek teşkil eder. : ))

 4. Hakan Derin Hakan Derin

  anneysen ve morbant ilk 40'daki iddalı siteler gibi duruyor.

 5. Ahmet Demir Ahmet Demir

  Yakın zamanda 30 milyon dolar yatırım almış olan groupon.com projesini kopyalayarak ülkemize adapte etmeyi planlayan ama bir türlü harekete geçmemiş en az 5 tane web girişimcisi tanıyorum.Hızlarından dolayı grupanya'dan Can Mustafa Köne, Baran Dilber ve Onur Yıldırım üçlüsünü tebrik ediyorum.Unutmamanız gereken en önemli parametre diğer one day one deal sitelerindeki gibi usb,telefon vb. ürünler satmaktansa, spa,lazer,lüks restoranlarda yemek gibi satışlarınız olmalı ve vereceğiniz kuponlar en az 1 yıl kullanılabilir olmalı.Groupon'u ilk gördüğümde çok beğenmiştim.Bu kadar başarılı bir projenin ülkemizde de kopyalanacak olması çok güzel bir şey.Tek püf noktası satıcıları inanılmaz iskontolar yapmaya ikna edebilmek.Başarılar dilerim

 6. Arda Kural Arda Kural

  DersVerilir, Karnıyarık ve Anneysen hariç diğer sitelerin çok kullanılacağını düşünmüyorum. Ayrıca sitelerin isimlerinin yapılan işi birazda olsa anlatması daha güzel olabilirdi. Dressar, Sopido, Nefius projelerini düşünen arkadaşlar "web 2.0 domain name generator" tarzı araçlar kullanmış gibi duruyor. Projeler seçilirken gerçek hayatta daha fazla kullanılabilecek 15 proje seçilseymiş daha iyi olabilirmiş.

  1. Siyamed Sinir Siyamed Sinir

   Karniyarik.com ile ilgili soylediklerinizden dolayi tesekkur ederiz.

 7. Koray Koray

  Bu her türlü sitede astroloji şarlatanlığı nedir bir anlayabilsem. İnsanları bilinçlendirmek yerine sırf halk bunu istiyor ayağına neden böyle işlere bulaşılıyor? Ne yani, iyi bir anne olmanın yolu burçlardan mı geçiyor? Artık yanlışlığı kanıtlanmış, 2 bin yıl öncesinin cahillik ürünlerini hala körüklüyorsunuz. Anneysen.com'un amacı doğru ya da yanlış hiç fark etmeden yeter ki para edecek birşeyler ortaya koyan bir site olarak görüyorum, samimi değil.

  1. Elvirs Elvirs

   anneler kadındır, ve kadınlar arasında (malesef) astroloji gibi konular çok popüler (ve bazıları için) çok önemlidir. bu sitede çok büyük potansiyel var diye düşünüyorum ama astroloji bu potansiyeli gerçekleştirmenin yollarından biri olmasa da anneleri sitede oyalamanın bir yolu olduğu kesin:)

   anneysen.com ekibini tebrik ediyorum, ilk 15te iş yapacak ilk 3 girişim arasına girer bence.

   1. Dediğiniz gibi durum malesef böyle. Sitede salt laf olsun diye astroloji bölümü koymamışlar. İyi anne olma yolunda bir adım olarak bunu koymuşlar. Benim en çok kızdığım olay bu.

 8. Cemal Cemal

  Sektörün içinde bulunan biri olarak tecrübelerime dayanarak sadece iki projenin başarılı olacağını düşünüyorum biri Roodbox, diğeri ise yollayolla.com Roodbox özellikle çok hoşuma gitti bir reklamcı olarak çocukların bulduğu proje yabana atılmayacak cinsten. Bir de çok beğendiğim diğer proje yollayolla.com artık sıkıldığımda ürün değiştirebileceğiz.

 9. Yaa Allah aşkına bu projelerin hangilerinde yenilikçilik , yaratıcılık hangilerinde var? sona kalan 40 girişim miş.Bunların zaten 35 nin web de kalıcı olmayacağı bugünden belli.yaa yaratıcılık yenilik olmadıktan sonra arkadaşlar bırakın artık Cv , alışveriş siteleri , karşılaştırma siteleri . Bunlar artık çok klişeleşti. Seçilen 40 projenin büyük çoğunluğu gelecek vaad etmiyor maalesef

  1. ee, ne yapalım şimdi, olanlar bunlar.

   siz de güzel bir proje çıkarın, örnek olun.

   birşeyler yapmış insanları eleştirmek kolay.

   1. elvirs , olanlar bunlar diyerek herşeye razı gelen bir tavır üzgünümki sergileyemem.Ben hiçkimsenin emeğini küçümsemiyorum.Ancak etohuma yapılan 1000'in üzerinde ki başvurudan seçilen bu projeler alışılmış ve birçoğu uygulanmış projeler.Bence "olmayanı" yapmak önemli .Eğer varolan bir proje gerçekleştirilecekse de içinde bir inovasyon bir yenilik olmalı diye düşünüyorum

 10. Siz sistemleri incelediniz herhalde. Ben kısa bir açıklamadan başka birşey göremedim.

  Sabırsızsızın çok.

 11. Serkan Serkan

  Gerçekten çok değerli projeler varmış. 2010 yılı gerçekten çok verimli geçecek gibi gözüküyor.

 12. Sesebian Sesebian

  Burak Tuyan'ın kurduğu DersVerilir.net benim ilgimi çeken internet projesi oldu. Bunun farklı bir modelini bir blogcu arkadaşla yeni konuştuk ve Türkiye dersane şartları ve özel ders istatistik verilerini baktığımızda bunun sanal pazarda okadarda etkili kullanılmadığını gördük. Sisteme bambuser.com benzeri sosyal katılım eklenirse çok daha iyi olur.

 13. Bilgi Muhendisi Bilgi Muhendisi

  Ben e-tohumun henüz fikir aşamasında olan projeleri desteklemesi gerektiğine inanıyorum. Listedekilerin yarısı zaten faaliyetlerine başlamış. Onlara da destek verilebilir ama e-tohum adı altında değil, onlar filizlenmiş tohum değil artık. Ayrıca 15 girişime bakıp buda süpermiş diyebileceğim bir kaçı haricinde olmadı. Üzüldüm doğrusu..

 14. Organik Futbol Organik Futbol

  Dressar gerçekten harika bir fikir, uygulamaya geçirebilirlerse global olarak başarılı olabilecek bir proje. Ofansif, Anneysen ve Karnıyarık da çokbüyük ihtimalle tutacak projeler.

 15. Mehmet Mehmet

  Ben bu 15 proje içerisinde gerçekten yenilikci herkesin heh işde bu diyebileceği bir proje göremedim muhakkak ki e-tohum'un çabası boş değil ama son dönemlerde webrazzi sayfasında bir çok proje gördük ve hemen hemen bir çoğu burdakilerden çok daha iyi durumdaydı. Dünyada ilk olan projeleri burada kopya ederek veya bir e-ticaret sayfasını proje göstererek bu iş olmayacak gibi görünüyor. Bence webstartürkiye de olduğu gibi buradaki projeler de tam bir fiyasko umarım daha iyi şeyler çıkar.

 16. Mathiaxbars Mathiaxbars

  E-tohum çokta riskcil oluşum olmak istemiyor anlaşılan ve hakta veriyorum.

  Seçilenler fikir olarak pek yenilikci değil ancak oluşum olarak , alt yapı olarak , ilerleyiş olarak , bulundukları sektörün potansiyeli ve sahiplerinin bilgisi olarak ele alırsak yükselme potansiyeli olan siteler seçilmiş.

  Doğrusuda bu ,henüz fikir aşamasındaki sitelere veya çok niş fikirlere destek vermek anlamsız olur ilerlemiş siteler bile ülkemizde desteklenmezken.

  Zaten açıklanmadan öncede sitesindeki yazıda gayet iyi açıklamışlardı nedenini.

 17. Eylos Eylos

  Öncelikle E-Tohumun yaratıcısı Burak büyükdemire gönülden teşekkür ediyorum. Bir girişimci değilim ama gerek kafe toplantılarına gerek böyle lansmanlara elimden geldiği kadar çok gitmeye çalışıyurum. Nedeni gençlerimizin bu tip şeyler yapması beni inanılmaz heyecanlandırıyor.

  Diğer tarafdan seçilen girişimcilerden bana göre tvdegordum, anneysen, bogazharbi,dressar,yollayolla

  Selamlar

 18. Cem Vatandaş Cem Vatandaş

  Sonuçta bu tip projelerin desteklenmesi ileride yeni ve daha orjinal fikirlerin çıkmasına öncülük etmektedir. İlk 15 deki siteler bence çok büyük yenilik içermesede , gelecek için ümid vadediyor. En beğendiğim siteyide belirtmeden geçemeyiceğim. Dressar.com yurt dışında buna benzer epey site olsada geliştirilmeye müsait bir sistem. Global anlamda da başarı sağlanabilir.

 19. Merih Civit Merih Civit

  Bu seneki projelerin bir çoğunu bende beğenmedim. Aralarında iki tane yenilikçi proje vardı. Biri reklam izlerken saniye seçerek oynanan sonra o saniyeyi eğer tüm reklam izleyenlerin arasından bir tek siz seçmişseniz, reklamdaki ödülü size veren aynı zamanda reklamı izlediğiniz için kar oranının belirli bir yüzdesini sizinle paylaşan ROODBOX iken, diğeri internetten giyisi satın almadan önce video kameranın karşısına geçerek o elbiseyi üzerinizde görmeyi sağlayan DRESSER idi. İki projenin de yaratıcı, yenilikçi ve yatırıma değer olduğunu konferansta aldığım notlarıma bakarak söyleyebilirim.

 20. orgalink.net bence çok güzel, geliştirilebilirse çok daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum.

  dersverilir.net ve filoline.net'in hayatımızın içinde yer alacağını düşünüyorum.

 21. Elle tutulur bir şeyler göremedim. Neredeyse tamamı klon projeler. etohum, etohum diye bir sürü yaygara koparıldı ama sonuç bence çok vasat. Hayal kırıklığına uğradım.

 22. Crocodile Crocodile

  Bir baba olarak geçen ay webrazzi sayesinde haberimin oldugu https://webrazzi.com/2009/12/29/cocuklu-aileler-icin-sosyal-ag-ve-mikro-blog-platformu-nurturia/) Nurturia gibi, geleceğinin çok parlak olduğunu düşündüğüm, yaratıcıları tarafından her gün gelişmeye devam eden ve kalabalıklaşan bir girişimin ilk 15'e seçilmemesine çok şaşırdım, e-tohumcular fena atlamışlar kanımca.

 23. Can Merit Can Merit

  Bir tek roodbox ilgimi çekti. Reklam izlerken reklamdaki ürünü kazanma şansı yenilikçi ve geleceği olan bir fikir.

 24. Sinan Ateşel Sinan Ateşel

  roodbox, anneysen.com, dresser yatırımcı bulur.

 25. Erhan Kocabaş Erhan Kocabaş

  dressar ve nefius inovatif projeler diğerleri sıradan ve örnekleri heryerde var. Özelleşmiş sosyal ağlara yer verilmiş , bu projelerin akıbetini takip edeceğiz .. Mobil bir projenin de olmasını bekliyordum. Bütün seminerlerde mobilite mobilite.. girişim olmaması fırsatın büyüklüğünü gözler önüne seriyor.

 26. Barış Şeker Barış Şeker

  Bu listede facebook veya twitter olsaydı kaç kişi beğenirdi acaba? Yani aslında mesele bir işe başkoyup bitirmekten geçiyor, biraz da şans.

 27. Liste de bu ilk 15 in 4-5 proje tutabilir , ama merak ettim bu 1500 proje arasinda daha iyi projeler yok muydu diye , ve sunu ogrendim projelerin secilirken ozellikle projenin alt yayina hazirlanmis mi yada yayina baslamis mi bunlara cok onem veriyorlar , yani sadece FIKIR asamasindaki projelere cok onem verilmiyor o yuzden bu ilk 15 proje sizi tahmin etmemis olabilir hatta belki de sunu diyebilirsiniz benim fikrim daha guzel :)

 28. Bahadır Nezmihel Bahadır Nezmihel

  Roodbox reklamdaki ürünü, diğer reklam izleyenlerle yarışarak, kullanıcıya hediye etme fikri inanılmaz hoşuma gitti.Yıllardır reklamları nasıl izlettiririz diye düşünürken bu sistemle izleyici zaten ilgilendiği reklamı izleyecek çünkü o ürünü kazanmak isteycek. Yani hedef kitleyi reklam ajansları değil, kullanıcı oluşturacak. Harika bir proje eksikliklervar ama düzelteceklerine inanıyorum.

 29. Tick Taq Tick Taq

  Yeni sitemisi sizlerle paylaşmak isteteHafta hafta gebelik döneminiz boyunca sizdeki ve bebeğinizdeki değişimler ve aynı zamanda doğum sonrası 2 yaşına kadar ihtiyaç duyacağınız tüm önemli bilgilere kolayca ve hızlıca buradan ulaşabilirsiniz.

  www.ticktaq.com

 30. Gebelik Hesaplama Gebelik Hesaplama

  Girişimcileri tebrik ederim. Benim de anneysen.com kulvarında bir sitem var. Ben de bu şekilde destek almak istesem, bunun için ne yapmam gerekir?