2013 Yılında İnternet Sektörünü Neler Bekliyor? #2013Tahminleri
Analiz

2013 Yılında İnternet Sektörünü Neler Bekliyor? #2013Tahminleri

Her sene olduğu gibi bu sene de gelecek yılın internet sektörüne odaklı tahminleri Twitter'da dün akşam itibariyle gezmeye başladı. Bizim farkettiğimiz kadarıyla Promoqube çalışanlarından Sarper Aynur tarafından başlatılan #2013tahminleri etiketi Özgür Alaz ve Alemşah Öztürk'ün bu etiketin altını doldurmasıyla hız kazandı.

Bu yazı önümüzdeki günlerde güncellenmeye devam edecek ve dikkatimizi çeken yeni tahminler geldikçe eklemeleri yapacağız. Bu sırada siz de 2013 yılına dair internet sektörüne yönelik tahminlerinizi yorumlara yazabilir ya da @webrazzi'yi de mention ederek dikkatimizi tweetlerinize çekebilirsiniz. ;)

Şimdi dilerseniz önce hızlıca geçen yıl yazılan 2012 yılı tahminlerine göz atın, sonra da 2013 için tahminlerinizi alalım.

2013 yılına dair tahminler arasından dikkatimizi çekenleri aşağıda paylaşıyoruz.

@ozguralaz tarafından yazılan 2013 Tahminleri

#2013tahminleri Facebook tasarımını ilk çeyrekte tekrar değiştirecek. Orjinal içerik paylaşımını teşvik edici ve gelişmiş arama gelecek.

#2013tahminleri Geçen sene yaptığım tahmini yeniliyorum, Facebook, zite veya flipboard'u satın alacak.

#2013tahminleri Facebook, geliştiricilerin heyecanını tekrar kazanmak için paralı uygulamalar başlatacak.Facebook credit'te böylece kurtulacak

#2013tahminleri Facebook, insanların dikkat zamanlarına oynuyor. Bu ara sorunlular. itunes benzeri veya dergilik gibi yeni özellik geliyor

#2013tahminleri TR'nin en büyük şirketlerinin en az beşinin yönetim kurulunda 30 yaş altı dijital&yaratıcı gençler yer alacak.

#2013tahminleri Kupon işi banka kredi kartları ile yeniden doğacak.

#2013tahminleri Yeni mağaza kartı, sadakat kartı çıkaran pazarlama yöneticilerini kovacaklar.

#2013tahminleri Geçen seneki tahminlerde de vardı. Bu yıl yenilenen ofis sonrası http://sahibinden.com satılıyor.

Özgür Alaz bir kaç tane de benimle ve Webrazzi ile ilgili tahminde bulunmuş :)

@ardakutsal #2013tahminleri webrazzi azerbaycan açılır mı?

#2013tahminleri @ardakutsal TV'de dijital ile ilgili bir programa başlayacak.

#2013tahminleri @ardakutsal @tugceergul TR'de geeksonplane çıkacak

@alemsah tarafından yazılan 2013 Tahminleri

#2013tahminleri sosyal medya reklam yatirimlari buyuyecek, burada linkedin'in etkisinin artacagini dusunuyorum. Ve ozellikle mobil reklamin

#2013tahminleri tv networkleri produksiyon guclerini dijital icerik yaratmak icin kullanacaklar, icerik pazarlama yukseliste

#2013tahminleri Buyuk sirketlerin tavsiye kurullarinda genc dijital yetenekler danismanlik yapacak

#2013tahminleri devletin melek girisim konusunda ortak calismalari artacak, bilinen isimler devlete danismanlik yapacak

#2013tahminleri top 10 bagimsiz dijital kreatif, medya satinalma ve mobil ajanslari global networkler tarafindan alinacak

#2013tahminleri "cloud sync of life" startuplar icin yeni trend. Data her alan da cihaz bagimsiz hale gelecek

#2013tahminleri twitter data'ya dayali yeni reklam modellerini aciklayacak.

#2013tahminleri ulusal seviyede cok marka katilimli bir sadakat sistemi baslayacak, sosyal medya ve mobil destekli

#2013tahminleri Turkiye'den en az bir TED speaker daha cikacak

Yazının başında da belirttiğim gibi biz #2013Tahminleri etiketini inceledikçe bu yazı güncellenecek. Dikkatimizi çeken daha çok tahmin var ve elimizden geldiğince değerli tahminleri atlamadan buraya ekleyeceğiz.

Sizler de yazının yorumlarında ya da twitter'da @webrazzi'yi de mention ederek ve elbette #2013Tahminleri etiketiyle tahminlerinizin radarımıza girmesini sağlayabilirsiniz. İlgimizi çeken tahminleri bu yazıya hızlıca dahil edeceğiz. ;)

Güncelleme: Yazı yayınlandıktan sonra gelen tahminleri aşağıda paylaşmaya devam ediyoruz.

@dogancanulker - #2013tahminleri Ekibini büyüten Webrazzi Rusya, Azerbeycan gibi ülkelere girecektir.

@erkanceran - #2013tahminleri yazilimin onemi artacak, online crm sistemleri kullanilacak, cloud sistemler ile sirketler online ortamda yasayacak.

@tolgasismanoglu - #2013tahminleri SmartTV gelişimi ve icerik işbirlikleri artacak, VOD daha da deger kazanacak

@omercan - sCRM'i daha fazla duyacağız ve bir kaç büyük başarı hikayesi dinleyeceğiz.#2013tahminleri

@AltanTanriverdi - #2013Tahminleri Bu yıl SaaS ile ilgili Türkiye'den hatırı sayılır proje çıkacağını düşünüyorum.

@MGokhanAhi - #2013tahminleri Kişisel veriler kanunu bu yıl da çıkmayacak. Ama elektronik ticaret kanun tasarısı kanunlaşacak ve uygulaması sorunlu olacak

@sunaysener - #2013tahminleri 2013 mobilin kullanıcılar tarafından alışveriş kanalı olarak ta kullanılmaya başlayacağı bir yol olacak.

@ozerkircak - #2013tahminleri mobile gecmeyen eticaret siteleri deger kaybedecek.

@ardenagopyan - #2013tahminleri yuzlerce isletme offline'dan online'a tasinacak ve online satislari offline satislarini gececek.

@CeydaAnil - #2013tahminleri eticaret sektorune kalifiye personel katmak icin daha cok egitimler verilmeye baslanacak :)

@mustafadalci -#2013tahminleri shopify türkiye'ye girecek.

@hasanbasusta - #2013tahminleri Türkiye'deki en büyük eticaret şirket G. Müdürleri önceliğimiz sosyal ticaret açıklaması yapacak. Uygulaması 2014'ü bulacak.

@sikocbirayn - #2013tahminleri facebookve twitterin onculugunde, 2013 buyumeleri mobil araciligi ile gelisecek.

Güncelleme 2: Promoqube #2013tahminleri için Webrazzi'ye özel bir sayfa tasarlamışlar. Biraz önce yayına alınan sayfaya yeni tahminler sürekli eklenecek. Sayfaya 2013tahminleri.promoqube.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Mustafa Topaloğlu Mustafa Topaloğlu

  Dijital reklamlarda @beyinsiz_adam gibi twitter fenomenlerinin kullanımı artacak. Belki de sadece fenomenleri bünyesinde bulunduran yada bu mecrayı seçenek olarak sunabilecek ajanslar olacak.

 2. Anonymous Anonymous

  WCIT konusunu tamamen es geçmiş gibi görünüyor... orada alınacak kararlar sonucu bidaha twitterı göremeyebiliriz

 3. Murat Yaman Murat Yaman

  yeni bir soru cevap sitesi parlayacak 2013 te türkiyede. konsept klasik soru cevap sitelerinden farkı olacak.

 4. @webrazzi #2013Tahminleri kullanmadığımız eşyaları www.verrr.com ile yeni sahiplerine göndereceğimiz bir sosyal girişimi görecek.

  1. Ozan Dikerler Ozan Dikerler

   verrr geçen ay startup weekend de seçilen library of stuff değil mi?

 5. Marketingciyiz Marketingciyiz

  Takipçi sayısı artık çok kolay arttırıldığı için takipçi sayısından çok içerik ve içeriğin paylaşım oranlarının fenomenleri oluşturacağına inancımız bu sene de tam. @marketingciyiz

 6. Selcuk Celik Selcuk Celik

  %100 türk sermayeli socialmediagent.com sitesi ve ürünü SMA sosyal crm analytics dalinda dünyanin en buyuklerinden biri olacak...

 7. Kasım Yağmur Kasım Yağmur

  Burada yazılanlar biraz Türkiye 'deki ajans ve girişimcilerin yönlendirmeleri daha doğrusu kendi bakış açıları ile olmasını istedikleri şeyleri yazmışlar gibi.

  Aslında dünyada olanca hızıyla başlayan SOLOMOCO (SOcial Media + LOcation Based + MObile Internet + COmmerce) stratejilerini izleyin. Türkiye 'de bu konuda iş geliştirenler de var, önemli köşelerde oturan kişi ve medya tarafından pek dikkat alınmıyor nedense!

  Arama motorlarında SOLOMOCO Strateji ve Türkiye şeklinde aramalar yaparak ne dediğimi anlayabilirsiniz. Longtail 'e ve basılı/fiziksel mecraları lokasyonunda dijitale ve mobile dönüştürenler kazanacak 2013 'de.

  Tüm sektörler (Perakende, Sağlık, Eğitim, Turizm, Ticaret, İçerik, Medya, vb.) fizikselden dijitale geçiş için SOLOMOCO stratejilerini oluşturmalı ve buna destek olacak elinde ürün ve servis altyapıları hazır ajanslara yönlenmeliler.

  Yazara not: Yazının içindeki linklerde problem var! fyi.

  Kolay gelsin