Mobil

SMS 20 yaşında

Cep telefonlarından her yıl 8 trilyon kısa mesaj gönderiliyor. Kısa mesaj sadece iletişim kurmak için yaşamlarımızdaki alternatiflerinden biri olmakla kalmadı, özellikle genç kullanıcılar için en önemli iletişim yöntemlerinden biri haline geldi.

Fakat bugün 20 yaşına basan kısa mesajın ilk günlerinden şu anda içinde bulunduğumuz manzarayı kestirmek neredeyse imkansızdı. İlk kısa mesaj 3 Aralık 1992 yılında İngiltere’deki Neil Papworth adlı bir programcı tarafından bir Vodafone çalışanı olan Richard Jarvis’e gönderildi.

Fakat Papworth gönderdiği Noel kutlaması mesajına asla yanıt alamadı çünkü o zamanlarda cep telefonları ile SMS göndermek mümkün değildi. Zaten kendisi de arkadaşının telefonuna bu mesajı bir PC üzerinden göndermişti. SMS’in bugünkü haline birazcık olun yaklaşması isse yıllar aldı…

Kısa mesaj özelliğine sahip ilk telefonlar 1993 yılında Nokia tarafından piyasaya çıkartıldıktan sonra SMS yavaş yavaş hareketlenmeye başladı. Fakat o dönemlerde SMS ücretsiz bir servis olarak kullanılıyordu, çünkü henüz operatörler bu yeni yöntemi nasıl ücretlendirebileceklerini keşfedememişlerdi.

Sonrasında 160 karakterle sınırlı olan bu servisi kullandığı veri paketi üzerinden ücretlendirmeye başladılar. Zaman içerisinde kullanım yaygınlaştıkça ve sadece bireyler değil, kurumlar tarafından da kullanılır hale geldikten sonra bugünküne benzer SMS paketleri ve özel tarifeleri de ortaya çıkmaya başladı.

Bugün cep telefonlarından diğer kişilere kısa mesaj göndermek artık gündelik yaşamımızın son derece doğal bir parçası haline geldi. Araştırmalara göre 18-25 yaş aralığındaki ortalama cep telefonu kullanıcıları ayda 500’ün üzerinde SMS gönderiyorlar.

SMS’in popülaritesi teknolojinin ilerlemesi ile birleştiğinde ise bugün neredeyse tüm akıllı telefonlarda kullanılan WhatsApp ve benzeri uygulamaların da ortaya çıkmasını sağladı.

Bugün 20 yaşına basan SMS hiç olmadığı kadar yaygın ve kolay kolay da tahtı sarsılacak gibi görünmüyor…

Yorumlar (5)
 1. "Bugün cep telefonlarından her yıl 8 trilyon kısa mesaj gönderiliyor."

  Bu cümle olmamış sanki?

  1. Mert Ak Mert Ak

   "Günümüzde cep telefonlarından bir yılda yaklaşık 8 trilyon kısa mesaj gönderiliyor." olabilir :)

   1. Gayet doğru yazılmış bir makale, ayrıca sayın Ümit Öncel'e teşekkür ederim bizi eski günlere götürdüğü için.

    Dipnot: Beyni olan herkes; oradaki ''Bugün'' 'ün ''Bu devirde'' demek olduğunu anlayabilir. Neyse .

 2. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Mail sisteminde de köklü değişiklere ihtiyaç var hala çok eski yıllarda yapılmış protokollere dayanıyor yani şöyle olsa belirli göndericiler mesela firmalar bir yre kayıtlı olsalar onların gönderisi spam olmaktan çıksa. bir doğrulama mantığı ile o domain ve ip'lerden gönderiler hiç bir zaman spam düşmese. sonucta sms'de bu başarılışmış. Amacım spam artması değil tabiki. Sadece maile olan güven ile ilgili bir çok kişi mail attığında hala teyit etme gereği duyuyor. Yada gidip gitmediğinden emin olamıyor.

  Sadece belirli bir yöntem olsun firmalar muhattap alınsın gönderecekleri mail adresleri belirli olsun. Bir kuruluşa üye olunsun ektra bir durum olduğu zaman kısa süreli blokeler konulsun. firmayla irtibat kurulsun.

  SMS ise artık yavaş yavaş modası geçen birşey hala ücretli olması akıl almaz. SMS ilerde sadece SOS içni kullanılacak sanırım o da bulunduğu bölgede baz istasyonu olup da kişinin telefonunda internet olmaması durumunda geçerli olacak.

 3. Burcu Yaman Burcu Yaman

  Sms bu haldeyken bir girişimimizde iş iş modelimiz sms üzerine kurulu olmasına rağmen editörlerinizden birisi geri kalmış ve gereksiz bir iletişim aracı olarak belirtmişti smsi umarım kendisi bu yorumu görür.