Etohum 2012'de 1500 girişim arasından seçilen Etohum 15 girişimleri açıklandı
Etkinlikler

Etohum 2012'de 1500 girişim arasından seçilen Etohum 15 girişimleri açıklandı

Bugün Etohum Girişimcilik Zirvesi'nde fidana dönecek 40 girişim açıklanmıştı. Bu girişimler arasından seçilen 15 girişimde biraz önce açıklandı. Bu girişimler Etohum'un 'yatırım yapılacaklar' listesini oluşturuyor.

Elbette tüm Etohum girişimlerinin yatırım alma potansiyeli var ama Etohum’un 2012 yılı içerisinde destek vereceği girişimler başvuru yapan 3000 girişimci ve 1500 girişim arasından seçilmeyi başarmış bulunuyor.

Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte sahneye çıkan 15 girişim, Şubat ayında Antalya'da pek çok yabancı ve yerli yatırımcının da hazır bulunacağı 5 günlük “Startup Turkey'” Etohum Kampı’na katılacak.

Şubat ve Mart ayı içerisinde Etohum Yatırım A.Ş.'nin yatırım yapacağı 15 girişimler hakkında kısa bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Etohum 40 girişimlerine de göz atmayı unutmayın. Şimdiden hepsine başarılar diliyoruz. ;)

Etohum 2012'de seçilen Etohum 15 Girişimleri ve Girişimcileri

1. Infodif: 2007 yılında ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği’nden mezun, sektörel tecrübeleri bulunan Kerem Çalışkan ve Salih Eren Parlakgümüş tarafından kurulan Infodif, görüntü işleme ve video analizi yazılımları geliştirmektedir. Infodif’in ürün ve çözüm ürettiği başlıca sektörler arasında askeri ve sivil güvenlik, perakende, endüstriyel otomasyon ve medikal görüntüleme alanları bulunuyor. Ar-Ge yoğunluklu çalışan bir firma olarak, bütün sektörlerin kullanabileceği gerçek zamanlı çalışan yazılım altyapıları geliştirmektedir.

2. Minder: ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği'nden 2006 yılında mezun olan 3 arkadaş, Çağrı Karahan, Uğur Acar, Ahmet Engin Bayrak tarafından 2009 yılında ODTÜ Teknokent'te kurulan Minder Bilişim; yüz ifadeleri ile bilgisayar kontrolü (Mimik Projesi), beyin dalgaları ile bilgisayara komut verme ve akıllı kontrol sistemleri (P300 Projesi), yüz ifadeleri ve beyin dalgaları ile oynanan oyunlar, beyin dalgaları temelli beynin 3D görüntü oluşumu ve yorumlanması (Kahin Projesi), nöropazarlama, duygu temelli bilgisayar programları (Affective Computing), beyin dalgaları ve yüz ifadeleri ile mobil ve tablet kontrolü projelerini yürüten bir girişimdir.

3. Fiyatbilir: Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği’nden mezun Talat Uyarer tarafından 2011 yılında kurulan Fiyatbilir.com, üreticileri tarafından paketlenmiş market ürünlerini satan bir e-ticaret sitesidir. Pek çok farklı kategorideki ürünleri doğrudan üreticisinden alarak müşterilerine hem kampanyalı, hem de piyasa koşullarında uygun fiyatla sunmaktadır. Satın alma esnasında, ürün ile ilgili sormuş olduğu tüketim süresi soruları aracılığıyla ürünü daha bitmeden müşteriye hatırlatır, marka ve müşteri arasında dinamik bir bağ kurar.

4. Alictus: ODTÜ öğrencisi 3 arkadaş olan Arif Emre TAŞ, Ecem BARAN ve Onur Dilek tarafından kurulan Alictus’un ilk projesi GamePho, akıllı telefonların bilgisayar ve akıllı TV’lerde harekete duyarlı kumanda olarak kullanılmasını sağlayacak. Alictus GamePho projesi ile, konsoldaki rakiplerinin sunduklarını daha fazla kullanıcı için daha düşük maliyetlerle ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmalarına Metutech - ATOM altında devam edilen GamePho sistemini kullanan oyunların internet tarayıcıları üzerinden oynanması planlanmaktadır. Arif Emre Taş ODTÜ Fizik Bölümü, Ecem Baran ODTÜ Endüstri Mühendisliği, Onur DİLEK ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği'nde eğitimlerine devam etmektedirler.

5. Akillibaslangic.com: İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümünden mezun Erdem Samut tarafından kurulan Akillibaslangic.com, okul öncesi dönemdeki çocuklar için hazırlanmış eğlenceli bir gelişim ve eğitim destek sistemidir. Akademik danışmanlık ve çocuk gelişimi psikologları tarafından hazırlanan içeriklerin dışında çocuklarının gelişimi ve eğitimi ile ilgili olarak velilere belirli alanlarda (dikkat, hafıza, dil gelişimi, sanat gelişim vb.) analitik raporlar sunmaktadır.

6. Last Moon Games:  Doğuş Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Levent Ahmet Sevgili tarafından kurulan Lastmoon Games mobil oyun geliştirme şirketidir. Kendi geliştirmiş olduğu yazılım altyapısı ile de kısa sürede hızlı oyun üretme yeteneğine sahiptir. Geliştirdiği fizik motoru ve oyun editörüyle beraber yılda 10 mobil platform oyunu geliştirmeyi hedeflemektedir. Creatures Mania ilk oyunudur. GMO Busters Apple Store’da yayınlanmıştır. Nisan ayına kadar çıkarılması planlanan 4 oyun hazır durumda bulunmaktadır.

7. Dekoreko: 2011 Mayıs ayında Galatasaray Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan A. Elif Coşkunkan ve Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olan Zeynep Akın kardeşler tarafından kurulan dekoreko.com, ev dekorasyon ürünlerine odaklanan kapalı ve dikey özel alışveriş kulübüdür. Yayına geçtiği 7 aydan bu yana cirosunu çok hızlı bir şekilde artırarak e-ticaret sektöründe önemli bir çıkışı yakalamıştır.

8. Apsiyon.com: SaaS olarak geliştirilmiş bu internet girişimi, apartman ve site yönetimlerini kolaylaştırması ile birlikte site sakinleri arasında kapalı devre bir sosyal ağ yaratma amacını taşımaktadır. 2.000 konutta aktif olarak kullanılan site, sektörel ve yazılım tecrübeleri bulunan üç ortak Erkan Doğan, Meriç Akdamar ve Kudret Türk tarafından kurulmuştur. Meriç Akdamar Ankara Üniversitesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Kudret Türk Muğla Üniversitesi Bilgisayar, Erkan Doğan ise Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur.

9. Mijastore: 2011 Mayıs ayında İTÜ Bilişim Sistemleri bölümü mezunu Dinemis Sabancıoğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Küresel ve Uluslararası İlişkiler’den mezun Çiçek Çizmeci tarafından kurulan Mija, Türkiye’nin ilk bağımsız internet giyim markasıdır. Çiçek Çizmeci'nin moda konusunda akademik ve sektörel tecrübesi, Dinemis Sabancıoğlu'nun da teknoloji ve yazılım konusunda deneyimleri bulunmaktadır. Mija kendi tasarladığı ve ürettiği ürünleri, kendi web sitesi üzerinden satmaktadır. Sitenin amacı Zara ve H&M gibi bir markayı online olarak yaratmaktır.

10. Connected2.me: Bilkent Üniversitesi Fizik bölümü mezunu olan ve aynı bölümde yüksek lisans eğitimine devam eden Ozan Yerli tarafından kurulan connected2.me, insanların sizinle anonim olarak anlık iletişim kurmasını sağlayan bir web sitesidir. 2011 Ağustos ayında kurulan connected2.me 90.000 üyeye ulaşmıştır.

11. Lamagama: 2009 yılında ODTÜ Teknokent ATOM'da faaliyetlerine başlayan Lamagama, Bilkent Üniversitesi İktisat mezunu Nilay Yüce ve ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunu Gökhan Ertem tarafından kurulmuştur. Lamagama simülasyon ve oyun teknolojileri konusunda çalışmaktadır. Halihazırda IOS, PS3 ve PS Vita platformlarında üretilmekte olan 3 oyunu olan Lamagama, önümüzdeki 3 yıl içinde bu platformlarda tanınmış bir oyun firması olma hedefiyle ilerlemektedir. Girişim, son 1.5 senedir Sony Playstation 3’ün resmi içerik sağlayıcıları arasında bulunmaktadır.

12. Udo Games: Şirket, Gazi Üniversite Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okuyan arkadaşlar Andaç Altak, Gökhan Güngör, Samet Kara ve Türker Karahan tarafından 2009 yılında oyun geliştirme amaçlı kuruldu. 2011 yılı içerisinde Eren Albayrak ve Şeref Akyüz isimli takım arkadaşlarıyla birlikte ODTÜ Teknokent ATOM bünyesine 4 proje ile kabul edilen Udo Games ekibi, oyun geliştirme çalışmalarına ODTÜ Teknokent bünyesinde mobil oyunlar geliştirerek devam ediyor. Başarı Mobile firması ile “Indiroid” isimli android markete mobil oyunlar geliştiren ekibin, “Sokak Basketbolu” ve “ Hoppara” adındaki android tabanlı mobil oyunları yayınlamıştır.

13. Gimora: Dünya markaları ve tasarımcılarını bir araya getiren gimora.com, bulunması zor takı ve aksesuar ürünlerinin Türkiye'ye ve yurtdışına online satışını yapmaktadır. Gimora.com'da tüm dünyadan 50'den fazla marka ve tasarımcının ürünleri sergilenmekte, Türkçe, İngilizce ve Fransızca dillerindeki e-ticaret siteleri üzerinden çeşitli ülkelere gönderim yapılmaktadır. Gimora.com, gemolog Murat Durguner ve IT yöneticisi Aydın Günal tarafından 2010 yılında kurulmuştur. Murat Duran Durguner Bilkent Üniversitesi Bankacılık-Finans bölümünden, Aydın Günal ise Bilkent Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur.

14. Buggum: Başkent Üniversitesi Bilgisayar bölümü mezunu Burkay Özdemir, Emre Canbazoğlu ve Başkent Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım bölümü mezunu Murat Pak tarafından kurulan Buggum, mobil ve sosyal oyunlar geliştiren bir girişimdir. Mobil ve sosyal dünyadaki bazı eksikliklerin farkına varıp bunların doldurulması amacıyla yola çıkan ekip, Buggum’u yalnızca bir oyun geliştirici şirket olarak değil, ama aynı zamanda bir sosyal - mobile eğlence firması olarak da konumlandırmayı amaçlamaktadır. Şirketin şu anda geliştirdiği iOS ve sosyal medya oyunları bulunuyor.

15. Drawium: Web geliştiricileri için kullanıcılarının dikkatini kanalize edebilme yeteneği sağlayan bir takım çantasıdır. Seçkin Can Şahin ve Özgür Saygın Bican tarafından kurulmuştur. Seçkin Can Şahin ODTÜ Bilgisayar ve Matematik bölümlerinde son sınıfta okumaktadır. Özgür Saygın Bican ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde anadal ve aynı üniversitenin Psikoloji bölümünde de yandal yaparak eğitimine devam etmektedir.

Yorumlar (36)
 1. Said Murat Said Murat

  Bugun Etohum 2012 Girisimcilik Zirvesi'ndeydim ben de. Kesinlikle cok yararli oldugunu soyleyebilirim. Kac sayfa not tuttugumu hatirlamiyorum bile inanin. Basta Burak Buyukdemir olmak uzere tum Etohum ailesine Tesekkurlerimi sunmak istiyorum. Kendi notlarimdan bazi onemli noktalari bugun ya da yarin Nokiadelisi.com'da paylasacagim. Tesekkurler.

 2. Metin Metin

  Gecmis senelerde kazananlara baktim 3 ay kadar once, cogu wordpress kurup birakmis siteleri, veya proje nin p si yok. Sanirim atilim yapacak kisilere denk gelmiyor...

 3. Hakedenler yanında haketmeyenlerde yer alıyor.

 4. Emrah Yazici Emrah Yazici

  Kazanan girişimleri ayrı ayrı tebrik ederim. Benim en çok hoşuma giden ve geleceğini parlak gördüğüm 2. Sıradaki "Minder" var. Fikir ve yapılan iş ciddi bir potansiyele hitap ediyor.

  minder girişimi için verdiğiniz "minder.com" adresinin "www.minder.com.tr" olarak güncellenmesi gerekiyor sanırım. Zira farklı bir siteye yönlendirme oluyor.

  1. Ciguli Ciguli

   ah emrah ah that is a rookie mistake. too obivious :)

 5. Bulenta Bulenta

  bunların içerisinde ilgi çeken bir kaç tane yazılım çıkabilir , ama çoğunluğu sıradan ve zaten piyasada öyle yada böyle bulunabilen yazılımlar.woow diyebileceğimiz bir fikir göremedim..İnşallah yanılırım ve super ürünler çıkar..

 6. Burada sektör sırlarını vermek istemiyorum ama sektörün içinden biri olarak mobil oyun geliştiren firmanın kendi fizik motoru geliştirdiğine inanmıyorum, zaten geliştirmesininde bir mantığı yok.

 7. Expert Expert

  Cok heyecan verici göremedim ama

 8. Expert Expert

  Cok heyecan verici göremedim ama içlerinden gelişecekler var. 1 numaranın sitesi bile mysql hatası veriyor ne olduğunu göremedik, tahmin ediyorum iyi bir fikirdir.

 9. Bariz ODTÜ üstünlüğü var, tüm arkadaşları tebrik ederim. ODTÜ'lüler benzer projelerdeki üstünlüğü ile farklarını piyasada da gösteriyorlar...

 10. Döviz Kuru Döviz Kuru

  Güzel siteler hayırlı olsun yatırımcı alan bakalım nekadar olacak

 11. Alihan Uygun Alihan Uygun

  ODTÜ lüler uçmuş . Üniversite bu gençler için ne yapıyorsa devam etsin. Helal.

 12. Enes Yılmaz Enes Yılmaz

  Ufak bir bilgi eksikliğini düzeltelim: Tüm Etohum40 girişimcileri Antalya'daki kampa gidiyor.

 13. Ergin Ergin

  Nası yani, hangi üniversiteden mezun oldukları çok önemli bir kritermi yani? ODTU İTÜ Yıldız Teknik yada paralı üniversiteden mezun olunca daha iyi startuplar daha iyi girişimler mi çıkıyor? Başvuran 3000 girişimciden hiç lise mezunu yada aöf mezunu yok mu yoksa ben mi çok paronağım?

  1. Alihan Uygun Alihan Uygun

   ODTU lulerin kurdugu girisimler cok farkli. Tuvalet kagidi satisi kasmamis hicbiri. Bi ri beyin dalgalariyla bilgisayari kontrol etmeye calisiyor. Digeri real time video isleme yapiyor. Bi digeri motion algılayıcısı olan smart tv kontrolü kasıyor. Fark burada. FiyatBilir bence bu listede olmamaliydi.

   1. Çok doğru. Ek olarak bu üniversite bence kuluçka sistemini iyi oturtmuş bir şekilde. Mesela ben İTÜ teknokentte çalışıyorum ve burada İTÜ'lü öğrencilerin veya diğer girişimcilerin genç start-uplarını görebilmek imkansız. Büyük şirketlerin (sözde) ar-ge yaptıkları iş merkezi havasında. Üniversite işbirliğini, imkanlarını kullanmayı geçtim internet bağlantısı bile sunmuyor üniversite (hani akademik ağa falan bağlanamıyorsun). Belki Özyeğin hariç diğer İstanbul üniversitelerinde bu bile yok. Başarı tesadüf değil yani.

 14. Doktor Doktor

  Herşeyden önce girişimcilerin hangi okuldan mezun olduklarına dikkat edilmiş gibi :)Ağırlıklı olarak mobil oyuncular mevcut. Tebrik ve başarılar.

 15. Murat Murat

  Girişimlerin büyük bir kısm Arge odaklı ve gerçekten çok iyi girişimler, bunlar büyük sıçrama yapacaktırlar. Ayrıca mobil oyun ile ilgili girişimleri çok beğendim.

 16. Muhammed Er Muhammed Er

  Bu girişimlerin bazıları para kazandıracağı aşikar, ama hiç birini yeni girişim olarak görmüyorum. Biraz kendimizi aşmamız lazım.

 17. Ahmet Vural Ahmet Vural

  Connected2.me daha kontrollü bir girişim olmalı bence. Siteyi biraz incelediğimde bir çok olumsuz profile rastladım. Örnek : connected2.me/murat2525 adresine girdiğimde profil resminin gerçek bir bereket tanrısı olduğunu görüyorum. Bu girişimin yol alabilmesi için bu tip profillerde temizlik ve gelecekte bu tip profillerin oluşmasını engellemesi gerekiyor.

 18. Erdem Erdem

  ne yazıktır kı ulkemızde hersey etıket ve ısım...aynı ısı ısmı olan yada etıketlı olan bırı olsun hemen 'ıste budur 'denır... bı de bı sey sorıyım bılen varsa lutfen solesın ( ! ) ulkemızde klon sıte harıcınde yapılan ısler var mı?!?!

  1. Tunç Yalçın Tunç Yalçın

   evet işte, işin en kötü tarafı da o. tüm para yapmış projelere girişim deniyor halbuki sermayeye bulanmış yurtdışı modeli tutmuş kopya işler. yeni bir şey yapan var mı?

  2. Kazım Solic Kazım Solic

   Connected2.me ye bakınız. Etohum'da Türk olduklarını öğrendim. Yenilikçi bir proje

   1. türk "olduğunu" hatta.

    tek kişilik çok güzel bir site olmuş. arkadaşı tebrik ediyorum.

 19. Alihan Uygun Alihan Uygun

  Etohum seçimlerini yapanların çoğu retail background ' una sahip insanlar. Başka işlerden aynı derecede anlamıyorlar. Bu nedenle seçtikleri girişimlerde hep ecommerce işleri

  1. Kazım Solic Kazım Solic

   Ben 3 oyun, bir sosyal networking, bir aplication (alictus), bir çocuk içeriği ve test yapan proje, beyin dalgaları ile komut vermeyi sağlayav bir şirket, bir de görüntü yorumlama üzerine hi-tech bir şirket gördüm yukarıda. 4tane de e-commerce var.

   Geçen senelere göre çok daha fazla yenilikçi proje var bu sene. Tebrikler tüm proje sahiplerine ve etohuma. 3-4 seneye global bir proje çıkabilir.

 20. Bence gelecek bu tip profillerde:) Steril bir ortam oluşturmaya çalışmak internetin ruhuna ne kadar uygun bilmiyorum. Benzer profiller facebook'ta da vardı. Bence bu sitedeki asıl sorun liseli ve ergen popülasyonunun aşırılığı (ki o nesil alışık bu tip şeylere). 18 yaş sınırı getirilse seks dahil hayatla ilgili birçok şeyin konuşulubildiği bir platform olabilir.

 21. Tunç Yalçın Tunç Yalçın

  Minder ve apsiyon dışında kesinlikle bir yenilik yok, olmadığı gibi ctrl-c ctrl-v tuşları da fazla çalışmış gibi.

  1. Söylediklerinize katılıyorum. Şu an şöyle bir durum var. İsterse çorap satan dikey ticaret sitesi açın, isminiz duyulur :)

   1. Geçen Fırat bahsediyordu, Türkiye çorap pazarı 3 milyar TL'ymiş :) Bence o kadar da kötü fikir değil. Açan var http://corapterzisi.com/

 22. Tayfun Şimşek Tayfun Şimşek

  Mobil oyun geliştirme firmaları bu aralar revaşta. Udogames'te bu pazarda kendini kabul ettirmesi biraz zor olacak.

 23. Kazım Solic Kazım Solic

  Güzel olmuş bu seneki tohumlar, daha özenli çalışılmış, yenilkçi projeler var. Tüm projelere başarılar dilerim. 40 girişimi de gönülden kutlarım.

 24. Hakan Yalçin Hakan Yalçin

  " Dünyanın gördüğü her büyük başarı önce bir hayaldi. En büyük çınar bir tohumda, en büyük kuş bir yumurtada gizlidir. "

  Allen

  1. Özel Ders Özel Ders

   e tohumda katılanlardan biri olarak basarılı projelerin yanında elbette benzer sitelerin bulunması normal ama connected2.me ve minder favorilerimin arasında

 25. Webcoder Webcoder

  Alice.com iş fikrini hatta sitenin tasarımını, daha da ileri gidip birebir görselleri araklayan fiyatbilir.com nasıl olurda seçilir ben anlayamıyorum? Anlayan var mı?

 26. Bitirme Tezi Bitirme Tezi

  connected2.me ve minder çok iyi bence