Markafoni EnModa.com'u satın aldı
E-Ticaret

Markafoni EnModa.com'u satın aldı

Bugün Yıldız Teknik Üniversitesi'nde gerçekleşen WWW Zirvesi kapsamında gerçekleşen Digital Bosphorus panelinde konuşan Sina Afra 2 Nisan'da Markafoni olarak yeni bir girişimin duyurusunu yapacaklarından bahsetmişti.

Bir süredir Markafoni'nin sektörde ses getirecek bir satın almanın çalışmalarını yürüttüğünü duyuyorduk. Bugün yapılan bu üstü kapalı açıklamanın ardından duyumlarımıza ağırlık verdik ve konuya yakın kaynaklarımızdan Markafoni'nin Doğuş Grubu'nun sahibi olduğu EnModa.com'u satın aldığını öğrendik.

İmzaların atıldığını öğrendiğimiz anlaşma kapsamında Markafoni EnModa.com'un çoğunluk hissesine sahip olacak ve EnModa.com yoluna markafoni çatısı altında devam edecek.

Güncelleme: Doğuş Grubu ve Markafoni enmoda.com ortaklığını doğruladı. Habere göre Doğuş Grubu enmoda.com'un %75'ini Markafoni'ye satmış. NTV'de yayınlana haberin videosunu buradan izleyebilirsiniz.

Bugün öğleden sonra Markafoni çalışanlarına bir e-posta ile de bildirildiğini öğrendiğimiz gelişme ile ilgili detayları aldıkça sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Şu an için kaynaklarımızdan duyduğumuz kadarıyla, EnModa.com bir süre daha özel alışveriş formatında operasyonunu sürdürecek. Sonrasında ise dikey alışveriş modeline geçiş yapacak. Sektörde taraflara yakın kaynaklardan öğrendiğimize göre yönetimin EnModa.com'u Türkiye'nin Asos'u yapma planları bulunuyormuş.

Konuyla ilgili yeni gelişmeler alırsak ya da taraflardan bir doğrulama gelirse paylaşacağız.

Yorumlar (18)
 1. Bu 'alışverişi' markafoni'nin başarısından ziyade doğuş grubunun başarısızlığı olarak görmeyi tercih ediyorum. "Biz bu işi beceremedik" demektir bu. Yürümeyeceği de en başından belliydi zaten.

  1. Markafoni de , enmoda da üyesi oldugum ve en çok alışveriş yaptıgım siteler.

   Güzel bir birliktelik olmuş. Her iki taraf için de hayırlı olmasını temenni ederim.

   1. Taner Eren Taner Eren

    ikiside çok sağlam bence Sina Afra çok akkıllıca davranmış Doguş gücünü yanına almış bence sallarlar pazarı hayırlı olsun

  2. Mahir Can Mahir Can

   diji bence Arda'nın yazısını oku çok doğru yazmış, sonuçta buyük grupların işleride büyük olur bence daha da güçlenerek pazara girecekler çünkü enmoda.com çok farklı bir alanda çalışıyordu AB+ yani

 2. Lokman Lokman

  EnModa.com'un satin alinacak nesi var ki acaba?

  http://www.alexa.com/siteinfo/enmoda.com#

  Markafoni gibi basarili bir sirket istere haftada bir adet EnModa cikartabilir. Zizigo'nun, MissPera'nin trafigi, daha yeni olmalarina ragmen, EnModa'dan fazla.

  Ilginc.

  1. Sıfırsan bir site oluşturup, çok fazla reklam harcaması yapacaklarına; belli bir kitleye hitap eden halihazırda işleyen ve sosyal medyada da belli rakamlara ulaşmış bir siteyi alarak yola devam etmek daha mantıklı. A grubu ürünler satan bir kategoride farklı bir markayla yola devam etmek, Markafoni için de iyi olacaktır.

   Bu arada Markafoni aslında Doğuş grubunun geçtiğimiz günlerde yaptığı satınalmanın bir benzerini yapmıştır. Nasıl ki Doğuş grubu TV-EN diye kanal kurmaktansa sektörde ilk 4 içinde yer alan Star'ı satın aldıysa, Markafoni de kategorisinde başarılı bir siteyi almıştır. Yadırgamamak lazım.

  2. Mustafa Mustafa

   Hit yine de iyi, önemli olan o hiti ne kadar değerlendiriyor bu önemlidir.

 3. Modagram, Zidaya, Yeni Enmoda, ortalık bir anda "Türkiye'nin Asos'u" olma niyetinde sitelerle doldu :)

  1. Enes Yılmaz Enes Yılmaz

   Herkes bir asos'luk peşinde!

 4. Lynrder Lynrder

  Enmoda kısa geçmişine rağmen üst segmentte markalaşma ve pazarlama adına başarılı bir süreç yaşadı. Eksik olan ürün ve ticari yaklaşım ve burada Doğuş grubunun bu işe ilgi seviyesi belirleyici oldu. Markafoni doğru üst segment ürün ve ticari yetenekleri ile enmoda yı algısına paralel ticari başarıya ulaştıracaktır. Markalaşan ancak ticari başarı yaratamayan enterasan bir konum ve Doğuş bu durumu iyi irdelemeli.

 5. Hakan Er Hakan Er

  iki büyük marka için çok iyi bir anlaşma olmuş bence. hayırlı olsun.

 6. Mert Yener Mert Yener

  diji sana katılmıyorum hem markafoni hemde enmoda.com üyesiyim iki sitede çok büyük ve güçlü bence daha da güçlü olurlar

 7. Cahitt Tunalı Cahitt Tunalı

  büyük markalara hemen çamur atmak sadece bize mahsus herhelde iki markada çok iyi bence ayrıca dogus grubunun her markası çok kaliteli bence

 8. Aynur Aynur

  enmoda.com'dan indirim kuponu alıp, VW bayisinden de tiguan almıştım. bence kalite bu.

 9. Selin Selin

  hem markafoni hem enmoda.com üyesiyim bence iki büyük markanın işbirliği çok iyi olacak. hayırlı olsun.

 10. Polyanna Polyanna

  Valla bence Caner Erim (bkz: oley.com genel koordinatörü) eylül gibi devralana kadar yerlerde sürünüyordu. yoktan varedip satmış, helal olsun, markafoni uçurur o dikeyi...

 11. Turkiye'de asos tarzi site hem teknik hem tasarim hemde icerik bakimindan yok. Tasarim ve teknik kisim yapilir ancak tr nis urun tedariginde sikinti var. Private Shopping ve dikeylerde hep ayni markalar ve tedarikciler. Biraz daha arka sokaklara inen firmalar daha cabuk yukselecektir.

  1. Fatih Fatih

   İşte ben bu noktada büyük rantların olduğu kanaatindeyim. Çünkü sürekli aynı markaların, Markafoni, Trendyol gibi sitelerde dönmesi o marka açısından gayet iyi bir şey. Büyük bir pazarda, hem reklam yaparak, hem ürün satarak para kazanmalarını, büyümelerini hızlandırıyorlar. Bence bu noktada bu sitelerinin satın alma müdürlerinde rantlar dönüyor. Kampanya başı ücret alan bile vardır. Sırf bu sitelerde kampanya planlamak için kurulan şirketler var. Senin dediğin arka sokaklara kimse inmeyecek. İnerlerse rant gidecek.