Webrazzi'nin en çok okunanları ve 2008'in önemli olayları
Genel

Webrazzi'nin en çok okunanları ve 2008'in önemli olayları

Webrazzi'nin 2008 yılında yazılmış olup en çok okunan yazılarının bir listesini çıkarttık. 2008 yılının internet sektörü için en önemli olaylarını kendi düşüncelerimizle ortaya koymak yerine bu liste üzerinden analiz etmemizin daha faydalı olacağını düşündük.

Webrazzi'nin 2008 yılında en çok okunan yazıları:

Görünen o ki, 2008 yılına internet yasakları damgasını vurmuş durumda. En çok okunan yazılarımızın büyük çoğunluğu Türkiye'deki web sitesi erişim engellemeleri ile ilgili. Ancak dikkat çeken bir konu da henüz 18 Kasım 2008'de yazdığımız Sanalika yazısının gördüğü ilgi. (Bu noktada bir küçük bilgi vereyim, Sanalika yayına girdiği günden itibaren ki henüz 2 ay olmadı, 400 bin üyeyi geçmiş.)

Bunun yanında TTNet'in müzik servisi TTNetMüzik.com'un da sektörde fazlasıyla ses getirdiğini görebiliyoruz.

Sahibinden.com kullanıcıları bu anı mı bekliyorlardı yoksa konu mu çok magazinseldi bilemiyorum ancak şirketin ilginç ilanlar kategorisi ile ses getirdiği ortada.

Google'ın web tarayıcısı Chrome'un sadece Türkiye'de değil tüm dünyada yarattığı etki de elbette 2008 yılı için aklımıza kazınan önemli olaylardan birisiydi.

İzlesene.com'un ulaştığı kitle büyüklüğü nedeniyle genelde hakkında yazılan yazıların ilgi görmesini normal karşılıyoruz. Ancak Truveo ile yapılan anlaşma ile sektörde getirdiği ses bizim kayıtlarımıza göre oldukça fazla olmuş.

GittiGidiyor'un yeni girişimi Cimri.com da 2008 yılının önemli haberlerinden birisiydi. Ürün kataloğu ve fiyat karşılaştırma servisi olarak pazara giren Cimri.com en çok okunan 9. yazımız olarak sektörde nasıl bir etki yarattığını gösteriyor.

TechCrunch & Webrazzi MeetUp'ın da gördüğü ilgi ve haliyle Webrazzi'deki yazılarının fazlasıyla okunması da kabul edilebilir. Biraz şımarıklık olacak ancak bu noktadan sonra herhalde etkinliğimizi 2008 yılının önemli olaylarından birisi olarak tarihe geçirebiliriz.

Entresan bir "en çok okunan yazı" ise Webrazzi.TV için ofislerini ziyaret ettiğimiz Pilli'nin röportaj haberiydi. Daha doğrusu videosu... Pilli'nin çalışma ortamını ve gerçek yüzünü ne kadar çok merak eden varmış.

Hepsiburada.com'un ShiftDelete.Net ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda devreye aldığı ürün tanıtım videoları da dikkat çeken konulardan bir tanesiydi. Önemli bir okuyucu kitlesinin ilgisini çeken haber aslında e-ticaret alanında farklı bir işbirliği olarak 2008'e damga vurdu diyebiliriz.

OnPunto.com'un kapanışı da 2008'in dikkat çeken olaylarındandı. Önemli bir kitlenin kullandığı servisin kapanışı kullanıcılarını üzmüştü ve dolayısıyla 2008 yılının sosyal medyada çok konuşulan konularından birisi OnPunto olmuştu.

Elbette Facebook...! 2007 yılı sonlarında ülkemiz kullanıcılarının aşka gelmesiyle Türkiye'de yıldızı parlayan Facebook'un 2008 yılında yazılan ve tasarım değişikliğini konu alan yazısı büyük ilgi görmüştü. Her ne kadar geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından eleştirilere maruz kalsa da Facebook'un değişen yüzü kadar Facebook'un yapılan her haberi dünyada ve Türkiye'de ses getirmektedir. Ve elbette şüphesiz 2008'in en çok konuşulan girişimlerinden birisiydi Facebook.

Son olarak zaten olmazsa olmaz iPhone... 2008 yılında resmi olarak "ha geldi ha gelecek" dediğimiz iPhone Türkiye pazarına girdi ve hem sosyal medyada hem de klasik medyada büyük ses getirdi. Haliyle ürünün Türkiye pazarına gireceği günü duyurduğumuz yazımız da en çok okunanlardan birisi oldu.

Burada sadece en çok okunan 20 yazıyı incelemeye aldık. Ancak bu sıralamadan sonra gelen diğer birçok haberimizde de okunma sayıları çok küçük farklarla sıralamayı sürdürüyorlardı. Yani 20. sıradan sonra çok büyük farklar gözükmüyordu haberlerimizin okunma sayıları arasında. Ama tadında bırakmak ve ilk 20'yi incelemek adına listeyi bu kadarda kesmek istedik.

Size göre 2008'in en önemli olayları, ürünleri, servisleri ve girişimleri nelerdi? Eğer eklemek istedikleriniz olursa duymak isteriz.

Artık yeri gelmişken, tüm Webrazzi okuyucularına mutlu, sağlıklı ve elbette başarılı yeni bir yıl dileriz...!

Yeni yılınız kutlu olsun!

Yorumlar (10)
 1. Amarat Amarat

  Merhaba

  Ben Arda kutsal'dan ya da başka bir kişiden 2008 Ekonomik krizinin Second Life!a etkisini yazmasını istiyorum.Tez konusu bile olabilir bu esasında.

 2. Ataol Ataol

  @ErsinDenre, Aristo benzetmesi cok guldum, ama katilmiyorda degilim.

 3. Mafiamax Mafiamax

  Bu arada bugün Google'un Resmi blogunda Google Chrome ile ilgili haberin en çok ziyaretçi çeken (tam tamına 1,735,093 farklı ziyaretçi) yazı olduğunu da öğrenmiş olduk.

 4. Ersin Denre Ersin Denre

  2008 yılına, Webrazzi.com'un hızlıca parlaması fakat daha sonra Arda Kutsal'ın Aristotales gibi bannerlara özlü sözlerini eklemesi, yanlış editör seçimleri gibi kritik hatalar sebebiyle okuyucu kitlesini giderek düşürmeside eklenebilir.

 5. 2008'de yaşanan gelişmeleri şöyle sıraladım:

  1- Youtube'ye ardı ardına erişim engellemeleri

  2- Altivi.com skandalı

  3- Çember.net'in XING'e satılması

  4- Weblebi'nin iflas bayrağını çekmesi!

  5- Onpunto'nun kapatılması

  6- Google Groups'a erişim engeli

  7- Digiturk'un Blogger'ı kapattırması!

  8- TechCrunch Webrazzi Meet-up'ının gerçekleştirilmesi

  9- 70 bin web sitesinin izni alınmadan Adhood reklam ağına dahil edilmesi

  10- Televidyon'un icat edilmesi

  11- Webrazzi kurucusu Arda Kutsal'ın Crenvo'yu duyurması

  12- Magnet'in ParamKayboldu.com projesi

  13- Pilli ve Nokta'nın Kodaman.org ortaklığı!

  14- TR.TC'nin alan adı uzantısı satması!

  **

  Konuyla ilgili yazım: 2008′de öne çıkan gelişmeler

 6. Ahmet Kırtok Ahmet Kırtok

  Webrazzi, biz yurt dışında yaşayan Türkler'e, Türkiye'de internet sektöründe neler olup bittiğini haber veren önemli bir kaynak.

  2008 yılındaki başarılarınızdan dolayı tebrik ediyor, 2009'daki yazı, inceleme ve case study'lerinizi merakla bekliyorum.

  Sevgiler, Saygılar

  Ahmet Kırtok

 7. Ibrahim Ibrahim

  Size ve herkese iyi yıllar webrazi. Takip ediliyorsunuz :) teşekkürler ve saygılar...

 8. Mafiamax Mafiamax

  Güzel bir derleme olmuş. Bir çırpıda neler olduğunu hatırlamış olduk.

  Webrazzi ailesine mutlu yıllar dilerim.

 9. Evren Mutlu Evren Mutlu

  Trafiğin büyük kısmı Google'dan geldiğine göre google'da aran kelimenin popülerliği ve yazının o kelimede nasıl bir performans sergilediği, yazıların popülerliğini etkilemiş olmaz mı?

  Örneğin izlesene.com kelimesinde webrazzi 15. sırada çıkıyor. izlesene.com'un popülaritesini göz önüne alacak olursak webrazzi'deki yazı da bu popülariteden payını almış görünüyor.

  Sanalika kelimesinde ise durum daha net. Webrazzi bu kelimede 5. sırada çıkıyor.

  Dolayısiyle bu liste eşittir webrazzinin SEO durumu ve önde çıktığı keywordlerin popülaritesidir.

  Webrazzi sadece üyelikle girilen bir site olsaydı okunma sayıları gerçeği yansıtabilirdi oysa buradaki durum tamamen SEO ve popülarite ile alakalı görünüyor.

  iyi seneler :)

 10. Teknoloji Teknoloji

  blogunuzu sürekli severek takip ediyorum :)