Bugünkü yasaklarımız: Tagged.com ve Slide.com
Genel

Bugünkü yasaklarımız: Tagged.com ve Slide.com

 • Bu yasaklama konularında uzun uzun yazmaya gerek yok, hatta bu iş için başlı başına bir blog açmam iyi olabilir. Böyle kısa kısa bugün bu yasaklandı şu gün şu yasaklandı gibi....

Bu yasaklama konularında uzun uzun yazmaya gerek yok, hatta bu iş için başlı başına bir blog açmam iyi olabilir. Böyle kısa kısa bugün bu yasaklandı şu gün şu yasaklandı gibi.... Ya da wiki de olabilir. Ama şimdi wiki kulağa kötü gelip bloklanabilir o yüzden wiki miki konularını karıştırmayalım.

Uzatmadan hemen bugünkü yasaklarımızı sizlerle paylaşayım.

Slide.comTagged.com

En popüler Facebook, MySpace uygulamalarının geliştiricisi Slide.com bugün yasaklar ağımıza takıldı.

Bunun yanında popüler sosyal ağ servisi Tagged.com da yasaklardan nasibini aldı.

Kapanma sebebini bilmiyorum ancak yasaklanma metni şöyle:

"ÇİVRİL SULH CEZA MAHKEMESİ, 24/01/2008 tarih ve 2008/22 nolu kararı gereği bu siteye erişim engellenmiştir."

Çivril'in Denizli'nin bir ilçesi olduğunu bu sayede öğrenmiş oldum. Çivril hakkında detaylı bilgi almak isteyenler bu adresi tıklayabilir.

Bu arada dikkatimi çekti TTNet sunucuları sanırım "YASAK" sayfalarından oluşan akıllara zarar trafiği kaldıramaz hale geldi çünkü basit birkaç satır kod barındıran "YASAK" sayfalarının yüklemesi inanılmaz uzun sürüyor. Diğer taraftan TTNet geçtiğimiz günlerde yurtdışı çıkışını artırdı diye bir haber okumuştum. Gereksiz yatırım olmuş bence... Nasıl olsa yurt dışında Türkiye'de yasaklanmamış web sitesi yakında kalmamış olacak. Hali hazırda yasaklanmış olanlar da zaten trafik yükünü azaltmıştır.

Geyik bir yana, şimdi artık işin suyu iyice çıktığı için sormak istiyorum. Türkiye'nin önde gelen internet girişimcileri, yatırımcıları, profesyonelleri, bilişim hukukçuları...! Çözüm öneriniz nedir?

Yorumlar (38)
 1. Umut Kadıoğlu Umut Kadıoğlu

  İNGİLİZCE BİLEN ARKADAŞLAR RİCAM SİZE !!!

  Slide.com un Çivril mahkemesi tarafından kapatılması hakkında:

  Lütfen birileri yardımcı olsun. Birçok resmimize slide.com sitesi kapalı olduğu için ulaşamıyoruz. Bizde mağdur olduk.

  En azından İngilizce bilen arkadaşlar Slide.com a durumu bildirsinler. Bence onların burada suçlandıklarından bile haberi yoktur. Onlarda gelip mahkemede haklarını arar belki.

  Çivril mahkemesine de pes doğrusu, ihtarname var mı?! Tebligat var mı? Ceza varmı? Musluk gibi açıp kapama, kafaya göre takılma devri bitsin artık. En azından işlenen suç neymiş onu söylesinler. Ne ekonomi ne mekonomi. Bu hukuk sistemindeki başıboşluk ve Türkiye nin 1 numaralı sorunu bence.

 2. Murtkor Murtkor

  bugün tagged'de yarın diyer sitelere arkadaşlar :(

 3. Uluc Rasimoglu Uluc Rasimoglu

  şu an için genelde yurt dışı kaynaklı siteler kapatılıyor. bu o siteler için belki çok büyük bi kayıp olmayabilir peki türkiye kaynaklı ve %95 Türkiye'den hit alan bir site kapatılınca. Bu durumda hürriyet'te çıkan bir yazı yüzünden hurriyet.com.tr kapatılacak mı? Basın-Yayın kanunu ayrı internet kanunu ayrı mı kabul edilecek.

  Ya da milyon dolar yatırımla açtığınız e-ticaret siteniz ertesi gün kapatılacak. Bundan sonra kim yatırım yapacak? Kim ülkenizi kalkındıracak? Kim? Kim? Kim?

  Yakında telekom görevlileri girilemeyecek sitelirin listesini tutmak yerine sadece gov.tr uzantılı sitelere giriş izni vermeyi daha kolay bulabilir. Belki onlar arasında da engellenen olur.

  Yeni altyapıya para harcamak yerine girebildiğimiz sitelerin optimizasyonuna para harcarız daha ucuza gelir, örneğin.

  Geyiğin bir sonu yok tabi, ama yarın bi gün halk bu kanunları koyan meclisi seçti o zman halk bunu istiyor benzeri bir yaklaşımla karşımıza çıkmazlar umarım.

 4. Fatih Kara Fatih Kara

  bence bu kadar saçma uygulama olmaz neden bu siteleri kapatıyorlar dunya küreselleşiyor biz ise gıtgıde dunyadan uzaklasıyoruz anlasılamaz bır durum bence buhukumetın etkısı var cunku kendılerının ıstedıgı duzenı ınternet uzerındede yaratacak....

 5. Da Vinci Da Vinci

  Zavallılıkta sınır yok. Pek saygıdeğer hakimlerimiz site engelletmeyi marifet sanıyorlar bence. Ayrıca internetin i'si hakkında bir halt bilmeden bu tip kapatma kararları vermeleri bence soytarılıktan başka birşey değil.

 6. sanırım hedef alexa ilk 1000 içindeki tüm siteler.

 7. Yigit Yigit

  yol durumu gibi internet durumu haberleri olsun televizyonda. bu gün nereyle ticaret yasak, hangi sosyal ağ bloke edilmiş, nereye blog yazmamız yasadışı...

  el birliğiyle bizi gülünç bir ülke yaptılar. böyle devam ederse türk olmaktan utanç duyar hale geleceğiz. sanırım 2. internet eyleminin zamanı çoktan geldi de geçiyor bile. örgütlenelim...

 8. Yigit Yigit

  bu yasalar yürürlükte olduktan sonra dilekçe verip çok rahat google'a da erişimi engelletebiliriz. iktidarın aklı başına gelsin diye ciddi ciddi bunu yapmayı düşünüyorum. üçüncü dünya ülkesi kategorisine girdik zaten daha ne kadar utanabiliriz ki?

 9. Dilave Şahin Dilave Şahin

  Taggged.com'u Atatürkçü Düşünce Derneği kapatmış.Atatürk'e hakaret varmış.

  Sıkı durun asıl bomba geliyor:

  slide.com tagged.com'a link verdiği için kapatılmış. http://www.civriltv.com/Haberbaslik/sulhcezamahkemesierisimengeli.htm

 10. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Bunlar İnternet'imizin iyi günleri..

  Kimin, hangi siteyi, neden kapattırdığının yakında fazla bir önemi de kalmayacak. Yakın zamanda hukuk sistemimiz bu internet kararları bakımından tıkanacak.

  Bir çok site hakkında defalarca kapatma kararı verilmiş olacağından, geri açılmaları mümkün olmayacak.

  Anayasa ile koruma altında olan iletişim özgürlüğü haklarımız ve bireylerin ve yerel/uluslararası tüzel kişiliklerin İnternet ortamındaki mülkiyet hakları yok sayılıyor.

  Üzücü ki, bu zararların tazmininin hesaplanması dahi tam olarak mümkün değil.

  Çok kızgın ve büyük bir arı kovanına çomak sokmuş durumdayız ve artık "Keşke sokmasaydık" diyebileceğimiz bir zamanda değiliz.

 11. Tolga Kaprol Tolga Kaprol

  Link veren siteyi nasıl kapatmışlar. Kanunda bu konu şöyle düzenlenmiş:

  İçe­rik sağ­la­yı­cı­nın so­rum­lu­lu­ğu

  MAD­DE 4- (1) İçe­rik sağ­la­yı­cı, in­ter­net or­ta­mın­da kul­la­nı­ma sun­du­ğu her tür­lü içe­rik­ten so­rum­lu­dur.

  (2) İçe­rik sağ­la­yı­cı, bağ­lan­tı sağ­la­dı­ğı baş­ka­sı­na ait içe­rik­ten so­rum­lu de­ğil­dir. An­cak, su­nuş bi­çi­min­den, bağ­lan­tı sağ­la­dı­ğı içe­ri­ği be­nim­se­di­ği ve kul­la­nı­cı­nın söz ko­nu­su içe­ri­ğe ulaş­ma­sı­nı amaç­la­dı­ğı açık­ça bel­li ise ge­nel hü­küm­le­re gö­re so­rum­lu­dur.

 12. İdris Cin İdris Cin

  Bu tip kararlar bir girişimci olarak şevkimi kaçırıyor...

  "Acaba döviz kuru ya da hava durumu servisleri gibi dakikası dakikasına kapatılan/açılan siteleri veren "site kapatma durumu" diye bi servis geliştirsem tutar mı ?" şeklinde düşünecek kadar demoralize olmuş durumdayım.

  Çok yazık, bakalım daha neler göreceğiz...

 13. Türkiye’nin önde gelen internet girişimcileri, yatırımcıları, profesyonelleri, bilişim hukukçuları…!

  demişsin, böyle biri vardı da biz mi göremedik! Var olsaydı bu işin suyu çıkana kadar neredeydi?

 14. Oxatan Oxatan

  arkadaşlar, ben Azerbeycan`dan takip ediyorum blogu. Burada internetə devletin hiç ilgisi yok diye bilirim. Bu yüzden fazla gelişim gösteremiyoruz. Hep yazdığım tezlerimde falan bu konuyu gündeme getirir, devletin bu işe el atıp bir kalkındırma plani içerisinde Azerbeycan internet ağını yukarılara taşımasını dile getirirdim. Ancak bu yasak haberlerini okudukdan sonra bir millet iki devlet yorumunu aklıma getirir, e madem bir milletiz bizde de devlet aynı mantıkla çalışıyor zaten. O yüzden Allahtan internete bulaşmıyorlar diye düşünmeye başladım. Sanırım devlet destek yerine köstek oluyor. Artık girişimlerimi durdurma kararı alıcam sanırım.

 15. Onur Almişlar Onur Almişlar

  acaba fazla konuşmasak mı?webrazzi'yi ve buraya yazı yazan,yorum yapanların bloglarını,web sitelerinide kapatabilirler!

  Bu işlerin gerçektende çıkmaza doğru gidiyor.Eskiden siyasi sebeblerle insanlar yurt dışına sığınma talebinde bulunurlardı artık bizde özgür internet için sığınma talebinde bulunmaya başlıyacağız sanırım!

 16. Oğuz Serdar Oğuz Serdar

  Çok şey söylenecek, üzerine yeni yeni açılımlar getirilecek, burada yüzlerce yorumdan sonra bile mutlaka konuşulmamış noktaları kalacak bir konu..

  Madem Devrim Demirel geliyor yorum yazıyor(pek bir umutsuz gördüm kendisini), madem yarın muhtemelen 20 kadar daha yorum gelecek ve bunların tamamını düzene edilen sitemler oluşturacak, neler yapabiliriz, neler yapılabilir bunlar masaya yatırılmalıdır. Ve icraata dökülmelidir..

  Periyodik kapanma, kapatılma rezaletlerinin ucu elbet bu sektörü ileriye taşıyacak Türk oyuncuları da vuracaktır bir gün, sektördeki umut ışıklarının üzerinde böylesine bir perdenin sürekli gölge oluşturması ve o perdenin nereye düşeceğinin belli olmaması başlı başına bir negatiflik kaynağıdır zaten..

  İnanın bizim de bir Nasdaq benzerimiz olsaydı, 2 haftada bir % 20'şer düşerdi bu borsa bu zırvalardan dolayı.. :)

 17. Yasin Işik Yasin Işik

  bu yasaklar bugün olmadı. neredeyse 1 haftadan fazladır slide.com'a giriş yapamıyordum

 18. Neasneap Neasneap

  Bildiğim kadarıyla slide.com bayağı uzun bir süredir yasaklı zaten(1 ay oldu galiba). Saçmalık, gerçekten saçmalık...

 19. Umarım işe yarar ama; http://www.sabah.com.tr/oguz.html bu adreste kapan susam kapan adlı yazıya bakarsak... istiklalde yürüsek mi?

 20. Yusuph Yusuph

  Yahoo'nun Myspace'in Türk halkı ile kavuşacağı günleri iple çekerken -en azından o heyecanı yaşayıp, özlemini duyarken- yahu nedir bunlar?

  Hani bir internet mafyası varda bu tarz girişimleri ülkemize kazandırmamak için yaptıkları bir oyun mudur? nedir bu?

  Siteye girdim ve içeriği okumadan başlığı görmem ile ilk aklımdan geçen Arda ile aynı. Bu haberler üzerine bir blog mu açsak?

  Yani resmen Türkiye'de yasaklanan siteler üzerine bir pazar payı oluştu. Bunları konu alan bir kitap yazsan, içindekileri döksen en çok satanlar listesine girer mi? diye düşünür oldum.

  Daha neler neler. Devrim Demirel'in de bahsettiği gibi bunlar çok büyük zararlar. Maddi, manevi çok büyük zararlar.

  Ülkemizde malasef bilirkişi sıkıntısı çekmekteyiz. Kulaktan duyma bilgilerimiz ile yargıya varmamız çok yanlış. Bilişim firmalarından veya bu konular hakkında uzman kişilerden bilgi alınıp savunmaya sunulması lazım. Yoksa ülkemizden erişebileceğimiz site kalmayacak.

  Bu gazla giderse bizimkiler ne Google kalır ne Yahoo ne de diğer servisler. Çok üzücü birşey.

  Hadi yarışalım. Kim ne kadar site kapattırabilir?

 21. Her kafasına esen bir siteyi kapattrıracak mı ?

  Bu kadar kolay olmamalı bu işler

 22. Mehmet Can Mehmet Can

  Hakimler, savcılar internet sitelerindeki içeriği herhangi bir sosyal olaydan ayırmadan değerlendirip buna göre hüküm veriyorlar. Halbuki internetin engellenemez bir özgürlük platformu olduğu gerçeğini algılayabilecek kişilerin karar ya da onay mevkisinde olması gerekiyor. Bu kararları veren insanların muhtemelen mail hesapları dahi yoktur.

  İnternet hukuku ile ilgili modern bir düzenleme şart, tabii "Bu düzenlemeyi hazırlayabilecek kadrolar Türkiye'de var mı?" sorusuna cevap vermek zor. Şu an için bir üst kurul oluşturup, internet suçları(!) ile ilgili hükümleri bu kurulun onayı alınmaksızın yürürlüğe koymayı engellemek en kestirme çözüm gibi geliyor bana. Bu kurulda ise muhakkak internetin ne manaya geldiğini bilen insanlar yer almalı. Yoksa çok değerli bir filozof olan Mehmet Aydın'ı bilişim bakanı yapmaya benzerse bu günleri dahi arayabiliriz.

  Bir de işin ifade özgürlüğü boyutu var ki toptan çözüm bunun altında yer alıyor, ama düşüncenin (bazı düşüncelerin değil, her düşüncenin)tehlike olmadığını kavrayacak bir toplum yapısına ulaşmamız yakın gelecekte pek mümkün değil maalesef.

 23. Can Yılmaz Can Yılmaz

  http://www.civriltv.com/Haberbaslik/haberresim/sulhcezamahkemesi.jpg

  ilginç bir karar. hadi tagged.com u anladımda ona link veren bütün siteler kapatılıcaksa bu slide.com ile sınırlı kalmayacaktır. türkiye'de internet sitelerinin mahkemeler tarafından yargılanmasını saçma buluyorum. madem bu kadar meraklılar işin içinde olmaya,rtük tarzı bu işte yasağı ve doğruyu belirleyecek kurum ve kuruluşlar olmalı. kendime rakip gördüğüm bir siteyi çok rahat bir şekilde hatasını bulup mahkemeye şikayet ederek kapattırabilme gücüne sahip olmam ne kadar doğru? belki bu alandaki sitelerde böyle birşey yaşanmadı ama çoğu paylaşım forumu birbirlerine bu tarz yaklaşımlarda bulunuyorlar, en basit örnek budur diye düşünüyorum.

 24. Eren Bostan Eren Bostan

  Arda abi bu konuda senden daha ağır ve acımasız eleştiriler bekliyoruz...

 25. Tunç Yalgın Tunç Yalgın

  Benim anlamadığım şu: bir taraftan TC yasalarının AB mevzuatı ile uyumlu hale getirilmesi için çalışılıyor diğer taraftan internetin kontrolü konusunda AB'deki uygulamayı gözardı edip kendi bildiğimizi okuyoruz.

  Çözüm?

  Sivil toplum'un "internet konusunda AB örnek alınsın" şeklinde baskı yapması gerekiyor. Bilişim dernekleri, barolar, iş adamları, vs vs...

  Ama kimseden ses çıkmıyor. Bir avuç "internet uzmanı" olarak kendimiz çalıp kendimiz oynuyoruz.

 26. Mafiamax Mafiamax

  @Eren BOSTAN, Arda Bey daha ileri giderse mazallah Webrazzi.com da kapatılır :-) Göz göre göre yapma...

  Bu arada an an kapatılan siteleri takip edebileceğimiz bir servis yapılsa fena olmaz. Alexa gibi tarama yapıp ulaşılamayanları listelese, ulaşılamayanların hata kodundan yararlanarak süzgeçten geçirse vs...

  Ben fikri verdim yapan olursa aramızdan benim adımı da yazar bi kenara :-)

 27. Umut Akyol Umut Akyol

  Peki neden Türk siteleri daha az kapatılıyor? 1) İyi yöneticileri var ve kendilerini kapattıracak durumları önlemek için iyi bir öz denetim ve editoryal denetim yapıyorlar. 2) Kapatılıyorlar, fakat kimsenin haberi yok.

  Tamamen atıyorum, slide.com'da A kişisinin uygunsuz resimleri yayınlıyor, A slide.com'la dil bilmediği yol bilmediği için iletişim kuramıyor, mahkemeye gidiyor, mahkemede A'yı korumayı tercih ediyor.

  Tamamen atıyorum, negatif.com'da A kişisinin uygunsuz resimleri yayınlıyor, A negatif.com'la iletişime geçiyor, resimler kaldırılıyor.

 28. Turklerklani Turklerklani

  Arda bey slide.com uzun süredir kapalı çok geç kaldınız bu haberi yapmakta aslında.Bu çivrilmidir nedir orası nereden çıktı hangi hakla orayı yasakladı nedeni nedir belli değil.Slide 25 yada 35 gün öncesinden engelliydi.Bu engellemeler yüzünden engellenecek site kalmayacak ttnet kendisinin engelleyecek :)

 29. Ben anlamakta zorlanıyorum bu yasakçı zihniyeti.ve çok kızıyorum doğrusu tagged.bence harika bir siteydi ve ben ingilizcemi geliştirmek için tagged'i seçmiştim ve harika diyebileceğim yabancı insanlarla tanışmıştım bağlarım bir anda kopmuş oldu.benim gibi yüzlerce kişinin bağı bir anda kopmuş oldu peki imajımız ne oldu bizlere karşı..çok kötü tabiki hala msj'lar geliyor bana ama cevaplayamıyorum berbat bir durum.gelişmiş hiç bir ülkede görülmeyecek bir durum bizlere özel!!!!! enterasan şeyler bir tek bizde oluyor ne hikmetse hayret arkadaşlar,hayret

 30. Yıldırım Yıldırım

  arkadaslar ben tagged aönceden yasaklı oldugu halde giriyodum ama simdi girimiyorum eger gırebılenler varsa yardımcı olurlarsa sevınırım

 31. Yasin Işik Yasin Işik

  Slide.com resmi bloğunda şu yazı mevcut:

  Note to Slide users in Turkey

  If you use Slide in Turkey, you've probably noticed that you are no longer able to access the Slide website or our applications (you may not even be able to access this post). The Turkish government has accused Slide of "harboring pictures and articles that are considered to be insulting to Ataturk," founder of the republic.

  We have contacted the government of Turkey in an effort to resolve this situation and will keep you updated on any changes. In the meantime, we're trying our best to enable Turkish citizens to access our website and applications again. Slide joins several other popular web services such as YouTube, Facebook and MySpace that have been banned in various countries (including Turkey, Pakistan, China and the UAE) for user-generated content.

  If you have any questions or comments, please email us at [email protected] For those of you who can access this website or have friends in Turkey, please encourage them to contact their local government authority.

 32. Mert Kuer Mert Kuer

  arkadaslar buldum buldum buldum uzun ugraslar sonucunda tagged a ve slide da girmeyi buldum ilk önce internet sayfasını açın sonra araçlara basın daha sonra internet seceneklerinden baglantılara gelin ve yerel ag ayarlarına basın yerel agınız için proxy kullanın dio onun yanındaki kutuya basın ve adrese 165.228.131.10 b nok. ise 3128 yazın tamam diyin ve tagged da girin tşkker ederim

 33. Kiprit Kiprit

  "yasaklamadan sorumlu telekom yetkilileri" allahtan youtube'ün son yasaklanması gibi dns ile aşılamayacak yöntemler kullanmıyorlarda opendns veya başka dns kullananlar girebiliyor. umarım eşeğin kulağına su kaçırmamışımdır :)

 34. Yasin Işik Yasin Işik

  yasak kalktı galiba? an itibariyle http://www.slide.com/ 'a sorunsuz girebiliyorum..

 35. bu kararları alan hakimlerin hangi gerekçelerle bu kararları aldıklarını yayıncı kuruluşun yasaklandı yazısıyla beraber yayınlaması gerekir ayrıca. hatta ingilizce olarakta yazssınlarki türkiyedeki hukukun ne durumda olduğu iyice bi anlaşılsın avrupa tarafından. papa gelir,ahmedi nejat gelir vatandaşın seyahat özgürlüğü kısıtlanır,bi örümcek beyinli bi dilekçe yazar vatandaşın haberleşme özgürlüğü kısıtlanır alooooooo anayasa hukukçuları nerdesiniz??? bunlar anayasada korunan haklarımız değilmidir? bu hakimlerimizin aldıkları kararlar anayasal haklarımızı kısıtlamak değilmi?

 36. Bedirhan Bedirhan

  mustafa kemal atatürk.önderimiz.her zaman bir ulusun.dünya görüşüne ve bilğisine.önem vermişken.bu zamanda.türkiye.okadar cok kapatılması gereken pornografi.kanal.varken.neden. kapatıldıgını .anlıyamadım ve cok kınıyorum.engellere.takılmadan. yapılacak cok şey vardı ülkemiz için.fakat.üzücü.saygılarımla.umarım tekrar acılır

 37. Ö.değer Özsu Ö.değer Özsu

  Benimsenmiş çaresizlik diyoruz biz buna.Başlarına kaçak kuran kursu uçupta çocukları ölen ailerin genişliğini kendilerince bir tevekkül içinde yorumlayıp suskun kalan bir milletiz biz.Evinde zeytin ekmek yeyip Allaha bin şükür eden ama açlıktan nefesi kokupta bazı süper hiper marketlerin,teknoloji bilişim mağazalarının açılışlarında geceden kuyruklar oluşturup o alışveriş merkezlerini talan eden birbirini ezen bir milletiz biz.

  Aslında fazla söze de gerek yok.Burada yazılanlar,internet kullanıcıları tarafından yani toplumun biraz daha elit bir kesimi tarafından okunuyor ve aramızda kalıyor.Esas buzdağının altta kalan kısmının evine Televizyon denen aptal kutusu uyuşturucu aletten başka bir şey girmiyor.

  Bırakın interneti gazeteden,kitaptan bihaber bi millet.

  Ezildikçe fakirleşiyor,radikalleşiyor. Radikalleştikçe fakirleştikçe eziliyor.

  Ne diyeyim daha beter olalım.Ekmek bulamayalım pasta yiyelim.Başka çıkış yolu göremiyorum ben

  Selam ve saygılarımla.