Yahoo!'yu yeterince takip ediyor muyuz?
Genel

Yahoo!'yu yeterince takip ediyor muyuz?

Yahoo onlarca servisiyle internetin liste başı şirketi uzun yıllardır. Aylık 125 milyon* tekil ziyaretçiye sahip olan şirket; son aylarda da bildiğiniz gibi Microsoft'un şık jestleri sayesinde isminden sıkça söz ettiriyor - bu şekilde de çöküş döneminde gözükmüş olmanın avantajlarından yararlanmış oluyor; çeşitli satın almaları daha kolay gerçekleştiriyor, küçülttüğü ekibiyle taze fikirleri değerlendiriyor. Yahoo'nun stajyerlerinden olan Paul Stamatiou'nun vizyonunu ve projelerdeki etkinliğini aylardır zevkle takip ediyorum; Yahoo'nun geleceği görebildiğinin en güzel göstergesi benim için Paul. Özet olarak; Yahoo sessiz ve derinden geliyor.

Bir kaç gün önce Yahoo! Buzz ile Digg mantığıyla çalışan oylama uygulaması kullanıma sunuldu; bu sistemin içinde göze çarpan bir diğer özellik de saat başı güncellenen Yahoo'da bügün en çok neler aranmış modülü. Buzz'a benzer yeni uygulamalar devam edecek; takvim öncesinden programlanmış.

Örneğin; Yahoo! oneConnect çok önemli bir mobil messenger uygulaması; 2008 yılının ikinci yarısında tamamlanmış olacak. Tamamlanmış olmasıyla birlikte messenger kavramını yeni nesil sosyal ağ uygulamalarıyla birleştirecek ve anlık iletişimi sağlarken; tüm diğer sosyal ağları bir arada toplayan bir servis sunacak. Bu mobil alt yapıyı öncesinden bağıra bağıra sergilemek; bir gövde gösterisi olarak da algılanabilir.

oneConnect uygulamasında Facebook'taki bir arkadaşınızın paylaşımlarını takip ederken; aynı anda oneConnect (mobil messenger) listenizde olduğu için anlık iletişim kurabileceksiniz. Örnekleri Flickr, Last.fm, LinkedIn, Myspace, Twitter, vb.. ile de çoğaltabiliriz. (Bu isimler şirket tarafından resmen açıklanmış olanlardan sadece bir kaçı)

2008'in ikinci yarısında artık Yahoo'yu daha sık kullanmaya başlayacağız. Türkiye'ye girmiş olsa da; olmasa da Yahoo bizim alışkanlıklarımızdan biri olacak. Türkiye Yahoo için çok özel ve büyük bir pazar; çok sıkı bir çalışmadan sonra yukarıdaki listede önümüzdeki dönemlerde elbette yer alacağız. Fakat önemli olan listede olmamız değil; işin pazardaki başarısı.

Sonuç olarak, Yahoo Türkiye'yi çok seviyor - peki biz Yahoo hakkında neler düşünüyoruz? Beğendiğimiz uygulamaları ya da bize hitap etmeyen uygulamaları hangileri? Yahoo hakkındaki deneyimlerimiz bundan sonra çok daha değerli olacak.

*quantcast verileri baz alınmıştır

Yorumlar (10)
 1. Merhaba Erhan, çok güzeş bir konuya değinmişsin. İlk mail hizmetini yahoo'dan almış biri olarak yeni arayüzüne henüz alışabilmiş ve randımanlı kullanamamaktayım. Onun dışında soru cevap servisine her zaman göz atmaktayım. Buzz olayı gerçekten çok başarılı.

  Bunun dışında yurt dışındaki indirim kuponları için adresi takip ediyorum.

 2. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Yahoo! global pazarda gerçekten iyi yerlerde. Ancak Türkiye de bir yerlere gelmesi, orta seviye internet kullanıcıları dışında (-ki zannımca bu kesim Türk internet kullanıcısının %3-4'ünü oluşturuyor) Türk kullanıcısının olmaması şaşırılmaması gereken bir durum.

 3. Umut Akyol Umut Akyol

  Bence, Google Adsense bu denli baskın olduğu sürece hemen hiçbir yurt dışı servisin para kazandıran şeylerde şansı olmaz. Yahoo, gelse nasıl para kazanacak, o da sayfasına Google Adsense reklamı mı yerleştirecek. Gelsinler tabi, ama Google arama sonuçları varolan düzende bir sürü sitenin ana ziyaretçi kaynağıysa çok da bir şey yapamazlar.

 4. Kerem Kerem

  Yahoo gercekten son donemde hizla yeni servislerini devreye sokuyor. Bunlardan bir digeride fire eagle. Fire eagle bulundugunuz konumu kisa mesaj yollayarak arkadaslarinizla veya diger servislerle paylasmanizi saglayan bir uygulama. Ayrica GPSi olan telefonlarla, bulundugunuz konumu belli araliklarla sisteme otomatik olarak gondermek de mumkun. oneConnect ile entegre oldugunda cok guzel ve faydali bir servis olucak.

  Fakat butun bu yeni gelismelere ragmen Yahoo nun bagimsiz kalmasi bence imkansiz. Bircok insan Microsoft un 30-40 milyar araliginda pesin odemeli bir teklif yapacagini konusuyor. Boyle bir teklif gelirse Yahoo yonetiminin baskilara dayanmasi hemen hemen imkansiz hale gelir. Bildigim kadariyla ilk tekliften beri hissedarlar (ki bunlarin hepsi cesitli yatirim fonlari) tarafindan Yahoo yonetimine 10 kadar dava acildi, teklifi neden kabul etmedin diye. Bu arada Yahoo’nun yeni yonetici adaylarini ne zaman aciklayacagi ve genel kurulunu ne zaman yapacagi gibi bir takim bilinmezler de var.

  Kisacasi Yahoo’nun isi hicte kolay degil.

 5. Hakan Çelik Hakan Çelik

  bence yahoo türkiyeyi hiçde sevmiyor. yukarıdaki ülkelere bakarsak bunu bariz şekilde anlarız. yahoo mailin türkçesini bile gmail türkçe yaptıktan çok sonra çıkardılar.

 6. Umut İşbilir Umut İşbilir

  Hakan Çelik, kesinlikle söylediklerine katılıyorum. Hatta Türkiye yahoo! 'yu sevmiyor demem, bütün genellemeler yanlış olsa da doğru bir genellleme olur. Google 'a olan ilginin 10'da 5'i olsa idi belki y! turkiye açılmış olurdu ;)

 7. Ahmetozan Ahmetozan

  Benim son zamanlarda ofis çevresinde aldığım duyumlar Türkiye'den bir ekibin Amerika'daki bir yatırım firmasından yatırım aldığı ve Türkiye için Yahoo! ayarında bir portal ortaya çıkaracağı. Bilemiyorum ne kadar doğru ne kadar yanlış fakat bilgisayar mühendisi bir arkadaşım böyle bir proje için teklif aldığını söyledi birkaç gün önce. Hadi hayırlısı.

 8. Sinan Sinan

  ben internetle ilk tanıştığımdan beri yahoo yu severim.

  bence yahoo çoklu dil desteği verseydi daha başka olurdu şimdi türkiye de durum.

  bence arz talep meselesi.türkiyedeki kullanıcılar istese yahoo da tr destek verirdi .

  @erhan erdogan sence de oyle değil mi?

 9. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @sinan

  Üstünde yoğunlaşılarak tamamen bir yerelleşme çalışmasının yahoo'ya maksimum fayda sağlayacağını düşünüyorum. Türkiye'ye gelirler İstanbul'a konumlanırlar; biz de birlikte nasıl daha da ileri gidilir; neler yapılır, nasıl yeni projeler üretilir takip eder; destekleriz. Görüşüm bu yönde.

  kazan-kazan-kazan...

 10. Laf Digg'den açılmışken söyliyeyim: Sanırım Google, Digg'i satın alacak... Haberler dolaşmağa başladı...