Sanal Dünya Oyun ile Birleşti: Sanalika.com
Eğlence

Sanal Dünya Oyun ile Birleşti: Sanalika.com

Komikler.com, Zaplat.com, Fotzilla.com gibi girişimlerin kurucusu Erdem Usul'un da ortağı olduğu Oyun Stüdyosu tarafından hayata geçirilen Sanalika, sanal dünya uygulamasını oyun konseptiyle birleştirmiş ve keyifli arayüzleri ile başarılı bulduğum beta yayınına başlamış.

Farklı yaş gruplarına göre ayrılmış dünyaların olduğu Sanalika'da, bir cadde üzerinde başladığınız sanal yaşamınıza "Sevgi Apartmanı"'ndaki odanızda, kahvehane'de, bowling salonu'nda, cafe'de, disco'da, restaurant'ta ya da plajda devam edebilirsiniz.

Cafe'de oyun makinaları ya da dart tercih edebileceğiniz gibi, kahvehane'de okey, tavla gibi ortamına uygun oyunlar da oynayabilir ya da direkt bowling salonuna geçebilirsiniz.

Sanalika'daki karakterinizin özelleştirilebilir olduğunu ve sanal dünyadaki diğer kişilerle etkileşim kurabildiğinizi de vurgulamadan geçmeyelim.

Henüz beta aşamasında olan servisin önümüzdeki dönemlerde içeriği ve senaryolarının güçlendirileceğini ayrıca mikro ödeme seçeneklerinin de çalışmalarının sürdüğünü öğrendim.

Oyun sektöründe henüz sürmekte olan fırsatların yanına sanal dünya trendinin de eklenmesi ile, kolay, anlaşılabilir ve kullanılabilir Sanalika'nın başarılı bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Servisin henüz aktif olmayan birçok özelliğinin ve bölümünün de hayal gücünün sınırlarını zorlayabilecek boyutlara çıkması ile yarattığı değeri üst seviyelere taşıyacağına inanıyorum.

Yorumlar (27)
 1. Irem Ertekin Irem Ertekin

  :) süper bir site ama yinede bir çok eksikliği var bence bu sanal dünyayı kuran arkadaş biraz daha gerçekçiliğe özen gösterseymiş daha iyi olurmuş bence ama yinede hoş eğlenceli vede bir kaç tane daha dünya eklenmeli ve karakter yapımında daha çok malzeme olmalıydı benim puanım bir sürü eksiğini bulduğum için şahsen 5 üzerinden 2 ama yinede şirin olmuş, daha qüzel sanal dünyalar bekliyorum sadece sanalika ile gitmez bu iş çünkü insan bir müddet sonra bıkıyor gerçekten ve bu insanlardan biride benim malesef :(

 2. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Güzel bir proje ama böyle projelerin en büyük sorunu masraflarını karşılayacak bir gelir modeli oluşturamıyor olmaları.Bir de merka ettiğim şey şu; acaba bu sıfırdan mı yazıldı yoksa belli bir motor üzerine mi inşa edildi.Eğer 2-3 kişilik bie ekip kısa zamanda bu projeyi sıfırdan yarattılarsa tebrik ediyorum.

 3. Altuğ Bekem Altuğ Bekem

  Öncelikle grafik ve kullanım açısından hoş ve başarılı bir çalışma. Yeni dünyaların açılması ile çok daha geniş kitlelerin ilgisini ve beğenisini çekeceğine eminim. Farklı yaş gruplarının farklı dünyalarda olması da iyi düşünülmüş. Büyük emek harcandığı da muhakkak. Emek verenleri tebrik ediyorum.

 4. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Ben çok beğendim. Gelişime açık ve oldukça bağlayıcı bir proje. Tebrikler ve başarılar.

 5. Horozigo Horozigo

  Ben Sevdim Oyunu Ama Telefon falan açılmıyor :S

  Ayrıca Hemen Bir puanlama falan getirlse ii olur

  Veya Silahlar -yemekler-içecekler gerçek hayat gıbı olsa spr bısı mesela biri birini düelloya davet edıcek ? cafeye gittğimzde paramız kadar bişiler yiyebilceğiz ? Bence Düşüncem süper

 6. Tolga Özek Tolga Özek

  Ödüllü bir oyun kampanyası ile dikkatleri iyice üzerine çekebilir. Çekici olmuş..

 7. Gürkan Kalkan Gürkan Kalkan

  eğlenceliymiş

 8. Serkan Özçalık Serkan Özçalık

  Bende denedim gayet başarılı olmuş.

 9. Emrah Olgun Emrah Olgun

  Portalika (komikler, zaplat, interesan, gamyun) çok geniş bir kullanıcı kitlesine senelerdir ulaşıyor. Yapısından ve kullanıcı profilinden dolayı gelir modeli ne yazık ki hep reklam aracı kurumları kaynaklı reklama bağlı kalmış durumda. Bugün güncel rakamlarla günde 700-800 bin insana ulaşıyorlar. Bu kullanıcı kitlesini interneti daha verimli kullanmak ile ilgili doğru noktaya yönelmeleri yayın hayatlarının en doğru hareketlerinden biri oldu bence. Sanalika ile ise genel anlamda sanal reklam uygulamaları(marka binaları, fastfood dükkanları vs.) ve sponsorluklarla(sanal mağaza uygulamaları) yakın bir zamanda hali hazırdaki güçlerine güç katacaklarına inanıyorum.

  Bunun dışında alfa aşamasında 30.000 kullanıcıya ulaşmak ve bu kullanıcıların modere edilmesini sağlamak da ciddi bir başarı olmalı diye düşünüyorum. Portal alanındaki yıllardır süre gelen tecrübelerini sanal dünya alanına da başarı ile taşıyacaklar gibi görünüyor.

  Bu yeni operasyonlarında başarı ve devamlılık dileği içerisindeyim. Hayırlı olsun.

 10. Oguzhan Akgün Oguzhan Akgün

  telefon nasıl açılıyor

 11. bu oyun çoook güzl fkt bazen yavş acılıyr

 12. bence çok güzel bir oyun sitesi yeni yeni yenilikler yapılıyor çok eğleniyorum fakat girişde bi kaç problem yaşıyorum yani sanalika donuyor ama girebiliyorum :) teşekküeler sanalika

 13. Sezercan Keles Sezercan Keles

  gelir yeri bna göre buraya reklam verin yerleri güzel olabilir.Başka nasıl gelir elde edeblirler.

 14. Can Sevgi Can Sevgi

  Sanalika dünyası üzerinde outdoor reklamcılık yapılabiliyor hatta giriştede bu gözüküyor.Orion diye bir grup varmış çokta güzel şarkıları varmış bilmiyordum. Sanalika sayesinde öğrendim.. Bence süper bir reklam yapmışlar, daha ne olsun

 15. Sevgi Yılmaz Sevgi Yılmaz

  Çok Kalabalık ama çok güzel olmuş

 16. evet bundan daha profesyoneldi gazogen.com du

 17. Sevdaçakır Sevdaçakır

  ben oyuna aylardır katılıyorum

  aşık oldum diyebilirim ve oyun adına bazı önerilerimiz var mesela oyunda her üyenin belli bir bedel karşılığında normal evler satın alabilmesi iş imkANLARIeğitsel kurs gibi imkanlar yemek yiyip dans edilebilsin uyunabilsin ve hatta her üye parti verebilsin hatta sitede tanışıp sanal ortamda birbirini seven çiftler evlenip sanal alemde yaşasın

  benimle aynı fikirde olan biçok üye arkadaşımız var eğer bizlerin bu konuda yapabileceği bişi olursa gönüllü çalışmaya hazırız ayrıca bu dünyayı kuran dahiye binlerce teşekkürler şahane üstü bişi

 18. bence özel birbirleriyle konuşmak için bi yer yapılabılır ama çok güzel bir oyun eğer dediğim gibi yaparsaniz daha çok gelen olur bence :)

 19. Gamze Gamze

  çok güzel olmuş

 20. Gerçek dünyadan iyice soyutlaşcaz anlaşılan

 21. bence site çok güzel yenilikler yapılıyor harika olmuş her keze tavsiye ediyorum arkadaşlarınla konuşmak ve yeni arkadaşlar edinmek istiyorsana bu siteye gelebilirsiniz bence

 22. çok eglendirci fakat bence geliştirilmesi ve karakterlerin degiştirilmesi gerek ama her seye regmen çok guzel eglendiricci arkadas edindirici insanın ruhunu temısleyen bir oyun bence çok guzel bır oyun

  yapan kişileri tebrik ederim ve basarılar dilerim

 23. Osman Erdoğan Osman Erdoğan

  Denedim gayet şık ve başarılı olmuş genişletilmesiyle daha geniş kitlesi olacaktır.

 24. Sezercan Keles Sezercan Keles

  buna benzer bi uygulama vardı ekolay da olması lazım gezegenler vardı gazoz kapakları fln unutmuşum aklıma gelirse yazarım güzel bi şey olucaktır buda.

 25. Emre Yerlici Emre Yerlici

  Sonunda scraper siteler dışında başka birşeyler yapmış olmaları güzel. Ama 5 sene önce yapılan ekolay'ın satın aldığı gazogen ve arkasında risk sermayesi olan yoğurtistan'a baktığımda yarattığı yenilik, rakiplerinden ayrıldığı noktaları açıkçası bulamadım. Farklı bir kitleye hitap ediyor olsa gerek.

 26. Pelin Özköse Pelin Özköse

  Bu tür çalışmaları daha önce de gördüm ama bu gerçekten farklı. Özenildiği, düşünüldüğü, büyük zaman ayırıldığı ve yaratıcı bir ekipten çıktığı belli. Genişlemeye çok açık ve hızla değerlenebilecek bir proje.

  Böyle sitelerde en büyük handikap kullanıcı yığınlarıdır. Bir süre sonra kullanıcılar kontrolden çıkar ve aynen bizim yaşadığımız yerlere yaptığımız gibi, bulundukları yeri mahvederler. Fakat anladığım kadarıyla beta olmasına rağmen üyeler izleniyor ve moderasyon çalışıyor. Diğer kullanıcıları rahatsız eden kimseyi barındırmıyorlar.

  Bence bu tür projelere sahip çıkılmalı. Özellikle reklamverenler tarafından. Böylelikle onların da "özgün şeyler üretilmiyor, hep aynı, güzel projeler yok" yakınmaları biter. Sanalika gibi projeler kazanılırsa, insanlar yeni, daha iyi, daha düşünülmüş ve farklı şeyler yapmak için hevesleneceklerdir.

 27. Sami Cem Sami Cem

  Pelin hanımın söylediği gibi en büyük handikap kullanıcı kitlesidir. Live ortamın en büyük sorunuda bu kitleyi yönetmek olacak.

  Reklam konusunda bir reklam veren olarak bu kitlelerin bulundukları ortamdaki reklamları sürekli gözlerine sokularak tıklama yaptıklarını biliyorum fakat bu tıklamaların hedeflerine ulaşmadığı özellikle oyun ve bu tabandaki live ortamların en büyük sorunudur. Yani kuru kalabalık her zaman değer kazandırmıyor.

  Umarım projenin gelir modelini iyi yapılandırmışlardır.