Truveo işbirliği ile tüm dünya videoları artık İzlesene.com'da

Truveo işbirliği ile tüm dünya videoları artık İzlesene.com'da

İzlesene.com, Ocak 2006'da AOL tarafından satın alınan ve dünya çapında en popüler video arama servislerinden olan Truveo ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda bünyesine 100 milyondan fazla video eklediğini açıkladı.

Yapılan işbirliği kapsamında bundan böyle YouTube.com, Google Video gibi global video servislerinin videolarını İzlesene.com'dan aramak, bulmak ve izlemek mümkün oldu.

İzlesene.com bu anlaşmayı neden yaptı ve bünyesine neden farklı, hatta rakip servislerin videolarını dahil etti diye düşünebiliriz. Bu sebeple, konuyla ilgili biraz veri biraz da görüş paylaşmak istiyorum.

YouTube'un ülkemizden erişiminin engellenmesi ile İzlesene.com'un yükselen trafiğini hepimiz biliyoruz. Bu konuda basında da çeşitli haberler yer aldı. Konuyla ilgili İzlesene.com yetkilileri ile görüştüğümde aldığım önemli bir bilgiyi de paylaşmak isterim. YouTube erişiminin engellendiği Cuma günü normalde 350.000 günlük tekil ziyaretçi seviyesinde olan İzlesene.com trafiği 660.000 seviyesine yükselmiş.

Söz konusu durum benim tezimi doğruluyor ve bize gösteriyor ki, web girişimlerinde özellikle sosyal ağ, video, fotoğraf gibi alanlarda rekabet lokal pazarlarla limitli kalmıyor. Reklam pazarının da global boyutta çalışabilir olması ve dünyanın popüler servislerine Türk reklamverenlerin girişinin mümkün olması gibi durumlar da değerlendirildiğinde İzlesene.com'un video pazarında rakipleri arasında global servisleri rahatlıkla düşünebiliriz.

Truveo.comTruveo ile ilgili gelişme için İzlesene.com yetkilileri ile görüştüğümde de önemli bilgiler aldım. Öncelikle Truveo ile yapılan işbirliğinin teklifi İzlesene.com'a karşı taraftan gelmiş. Bunun dışında İzlesene.com'un arama sonuçlarına Truveo API'lerini dahil etmeleri ve bunu açıklamaları aslında yaklaşık 1 haftalık test sürecinin sonucuymuş. Yani yaklaşık 1 haftadır İzlesene.com arama sonuçları global sonuçları döndürmekteymiş. İzlesene.com'un site içi aramalarına global sonuçları dahil etmelerini takiben günlük 120.000 farklı sorgu seviyesinde olan site içi arama, 260.000 farklı sorgu seviyesine yükselmiş. Aynı şekilde normalde site ziyaretçilerinin %15'i site içi arama gerçekleştirirken YouTube'un erişiminin engellenmesi ile bu oran %35'e yükselmiş. Buradaki sorgu sayısı ise erişimin engellendiği gün için 615.000 seviyesinde olmuş.

İzlesene.com

Tüm bu veriler bize şunu gösteriyor diyebilir miyiz? Türk internet kullanıcılarının YouTube kullanan kesimi, yani global video servislerini tercih edenler, arama özelliğini daha yoğun kullanıyorlar ve global servislerdeki arama sonuçlarından daha çok tatmin oluyor.

Bu bağlamda İzlesene.com'da gerçekleştirilen sorgu miktarlarının Truveo işbirliği ile artmasını da şöyle değerlendirebilir miyiz? Global arama sonuçlarını sistemine dahil etmesi ve bu sonuçları videonun yer aldığı servisin video oynatıcısı ile göstermesi kullanıcılar için tatmin edici oldu. Bence kabul edilebilir bir cevap olacaktır.

YouTube gibi dünyanın en büyük video servisinin İzlesene.com ile olan rekabeti için bir de şu bilgiyi paylaşmak isterim. Webrazzi'de bu habere yer vermemiştim ancak bilenler bilecektir, Pazar günü YouTube 21:00 - 22:30 saatleri arasında teknik bir sorundan dolayı erişilemez durumdaydı, bu saat aralığında İzlesene.com trafiğini ikiye katlamış. Yani, böylesine kısa süreli bir siteye erişememe bile lokal video servislerinin trafiğini olumlu yönde etkileyebiliyor.

Bu arada YouTube'un engellenmesi ya da herhangi bir sebeple erişilemez olması durumlarında trafiğni artıran sadece İzlesene.com olarak algılanmamalı. Diğer popüler video servisleri olan VidiVodo.com ve PiknikTube.com'un da trafiklerinde gözle görünür artışlar olduğunu çok güvenilir bulmasak da Alexa istatistiklerinden inceleyebiliyoruz.

Kısacası yoğun video izleyecisinin büyük çoğunluğunun global servisleri tercih ettiğini biliyoruz. (Global servisler derken YouTube demek sanırım daha doğru olacaktır.) Buradaki tercihin ana sebebinin bağlantı hızı olduğunu düşünmüyorum ve yazı kapsamında paylaştığım verilerden yola çıkarak aranılan video içeriğine ulaşabilmek olduğunu söyleyebiliyorum. İzlesene.com'un video arama alanında en popüler servislerden olan Truveo ile gerçekleştirmiş olduğu işbirliği ile önemli bir gelişim gösterdiğine inanıyorum. Özellikle global video, çok çeşitli video ve geniş içerik isteyen kullanıcı kitlesi için İzlesene.com'u tercih edilir kılacağı süphesiz. Ayrıca sayfa gösterim sayılarında da önemli artış olacağı tahmin edilebilir. Bunun yanında yapılan anlaşma kapsamında Truveo'nun Türkçe bölümünde hali hazırda yer alan video içerik sağlayıcılar (kanallar olarak nitelendiriliyor) arasına İzlesene.com'un da girmesini servis için değerli görüyorum.

Hemen belirtmek isterim ki Truveo'ya içerik sağlayan hali hazırda AzBuz, Superonline, Milliyet, Yonja, VidiVodo, Sabah, CNNTürk, Hürriyet, PiknikTube gibi birçok Türkçe servis bulunuyor. (bkz. tr.Truveo.com)

Son olarak İzlesene.com'un yabancı kaynaklarda yer alan videoları kendi sitesinde göstermesinin yakın zamanda gündemimizde olacak olan video reklamları ile stratejik olarak çeliştiği düşünülebilir. Ya da YouTube'un buna nasıl izin verdiği gibi konular tartışılabilir. Bu konularla ilgili ilerleyen günlerde ayrı bir yazı yayınlıyor olacağım. Ama kısaca YouTube'un bu tür gelişmelerden hoşnutsuz olmak yerine potansiyel reklam yayın kanallarını geliştirdiği için son derece mutlu olduğunu tahmin edebiliyorum.

NOT: Truveo'nun gerçekleşmiş olan işbirliği ile ilgili yayınladığı basın bültenine buradan ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.