Bloglines'da büyük sorun
Genel

Bloglines'da büyük sorun

Bloglines kullanıcıları haftasonundan beri blogların güncel yazılarını alamıyorlar. Günlük olarak yazılarını RSS üzerinden okuyan kullanıcılar için ne kadar önemli bir sorun olduğunu bilen bilecektir. Şahsen bu sorundan dolayı takip ettiğim sitelerdeki yazıları okuyabilmek için uzun süreden sonra sitelerin ana sayfasını gördüm diyebilirim.

Bu konu TechCrunch'da da gündeme getirildi. Yazıda bir kişinin yaptığı yorumdan yola çıkılarak Bloglines'ın yakında kapatılacağı ve bunun da duyurulacağı belirtilmiş. Açıkcası bana çok anlamlı bir yorum gibi gelmedi ama TechCrunch yorumu yazının içine taşımış. Gerçi gelir anlamında geri dönüşü olmayan bir servis olduğu ortada ancak Bloglines'ın yeni versiyonu üzerinde bir çalışma sürerken böyle bir karar verilir mi emin olamadım.

Diğer bir konu da Bloglines kullanıcılarının kendilerine yeni servisler aramaya başlaması ile ilgili. Açıkcası ben Bloglines'dan çok memnun olanlardandım. Ancak bu haftasonu dışında da servisin bu tür sorunlar göstermesi beni de yeni arayışlara yöneltti diyebilirim.

Google Reader elbette bu yarışta önde gidenlerden ama fazla özellik benim tarzımda RSS takipçileri için iyi olmuyor.

Sözü çok fazla uzatmadan biraz da Webrazzi okuyucularının konuyla ilgili eğilimlerini anlamak için küçük bir anket gerçekleştirmek istiyorum. (Bu anket aynı zamanda Webrazzi'de bir ilk ve bundan sonra sık sık gerçekleştireceğim bir çalışma olacak.)

Ankette yer almayan maddeler için "Diğer" seçeneğini işaretleyebilir ve kullandığınız servisi yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

NOT: Anket seçenekleri Webrazzi'nin RSS abonelerinin FeedBurner'dan alınan istatistikleri ile belirlenmiştir.

Yorumlar (14)
 1. Netvibes'ı kullanıyorum. hatta son zamanlarda etvibes'ı bir sürü başka özelliği olmasına rağmen sırf bu iş için kullanıyorum.

 2. Atakan E. Atakan E.

  Açıkcası, Omea Reader'in masaustu programi olarak verdigi tadi ne netvibes, ne Google reader ne de bloglines verdi. Sirf online olsun makinalar arasinda senk. sorunu olmasin diye G.reader kullaniyorum ama o da oldukca yavas geliyor.

  Sirf masaüstü olsun mobil ile senkron calissin diyerek newsgator ve newsgator go kullanmayi da denemedim ama mobil tarafi oldukca basarisiz. Yazilari okuyamadim bile wm6 ustunde.

  RSS okuyucu dediginde clipping tarzi ozellikler olmali, direk not alabilmeli, gruplayabilmeli, kenara ayirabilmelisin diye dusunuyorum. Bu dedigime benzer bir yapi bloglines da vargibi idi ama acikcasi clippingi efektif kullanamadim. Eger tek makina ile yasiyorsaniz Omea Reader'i kesinlikle tavsiye ederim.

  Google Reader mobil kullaniyorsaniz, gprs ile bile cok rahat kullanilabiliyor. Eger google notebook gibi ozellikleri entegre ederlerse ki birgun edeceklerini dusunuyorum o zaman daha ele avuca gelir olacaktir.

  Buzla.com'u ozel beta zamanlarindan beri belirli araliklarla kullaniyorum. Arabirimsel bazi sorunlardan dolayi bir suredir kullanmıyorum. Biraz daha ilerletip mobili açarlarsa ve clip tarzı özellikleri Ajax ile eklerlerse çok daha iyi olacaklardır. Buzlanın eksi yanı 100 adet okunmayan yazı varsa o kanalı kapatıp beklemeye alıyor. (en son öyle idi)

 3. Özgür Özgür

  Bende Google Reader kullanıyorum. Bence bu biraz da alışkanlık yani Google Reader'dan başkasını kullanmadım ve artık alıştım yeni birşey bana farklı gelir. Google Reader'de bahsettiğiniz gibi fazla özellik yok bence. Bende basitlikten yanayım ve şu ana kadar herhangi bir karışıklık, özelliklerden sıkılma yaşamadım.

 4. Fatihturan Fatihturan

  Google Reader diğer RSS okuyucularını sollamış. xD Bu arada ben de Google Reader kullanıcısıyım. Ve oyum ona gitti...

 5. Baturalp Baturalp

  newsgator ile senkronize olarak netnewswire kullanıyorum. iphone/ipod touch uyumlu mobil versiyonuyla okuduklarımı bilgisayarımda tekrar okumak zorunda kalmıyorum. çok kullanışlı, tavsiye ederim.

 6. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Netvibes kullanıyorum ve son derece memnunum.

 7. Goole Reader kullanıyorum. Diğerlerine nedense bir türlü ısınamadım açıkcası google reader çok iyi bana göre klavye kısayollarınada alıştım çok büyük rahatlık. Ve kısa zaman öncede türkçe desteğide eklendi gerçi sorun olmuyordu ama insanın kendi dilinde kullanması dahada güzel.

 8. Hakan Çelik Hakan Çelik

  bence de google reader. ama buzlayıda takip ediyorum. nede olsa Türk işi :)

 9. Sgüzelcik Sgüzelcik

  Sanırım iki senedir bloglines kullanıyorum. Yakın zaman önce beta kısmına geçtim. Bir kaç defa google reader veya buzla denedim, alışamadım.

  Bloglines'da gerçekten kullanıcılarının ihtiyaçlarına göre bir rss okuyucu oluşturmaya çalışıyorlar. Ama reklamları çok az. Bazen bu işi sırf hayır için yaptıklarını düşünüyorum.

  Bahsettiğiniz sorunu ben de yaşadım ama beta kullandığım için her zamanki olağan bakımlarından veya yükseltme falan vardır diye üzerine düşmedim.

 10. Baris Unver Baris Unver

  Hazır Türkçe de olmuşken Google Reader en iyi alternatif gibi gibi.

 11. diğer i işaretleyenlerde çoğunlukta gibi diğer işaretleyenler ne kullandığınıda yazsa benim gibi feedreader'in ağır çalışmasından müzdarip kullanıcılara ışık tutar diye düşünüyorum.

 12. Grafikaze Grafikaze

  Merhabalar,

  Blogunuzu Windows Live Mail'in RSS okuyucusundan takip ediyorum. Herkese öneririm,gayet güezl bir program. Ayrıca aynı program altından Maillerinizi takip edebilir,Microsoft haber gruplarındaki tartışmalara katılabilir veyahut MSN & Outlook listenizdeki kişileri de yönetebilirsiniz.

 13. snarfer kullanıyorum, çok hızlı ve bloglines'le senkronize çalışmasından dolayı

  daha önce feeddemon kullanıyorum, o da çok güzel, hatta ücretsiz olmuş yanılmıyosam

 14. Huseyin Huseyin

  feedlerin aktarılması çok fazla teknik bilgi istemeyen benim gibi birisi için daha kolay olsa diğer rss'leri de denemek isterim ama google reader'dan 100 tane feed adresini başka bir yere yazmak uzun geldiği için şimdilik google reader. kolay bir teknik bilen varsa diğerlerini de deneyebilirim aslında:)