Damla damla fark yaratan gizli havuz: Drop.io

Damla damla fark yaratan gizli havuz: Drop.io

Kendini sevdiren çok az internet sitesi ile karşılaşırız. Bunun sebebi bizim siteler konusundaki seçiciliğimiz değil, müşterisini yani bizleri seçmeyi denemeyen şirketlerin sayısının fazlalığıdır. Drop.io dosya paylaşımını bir çok alternatif modüller sunarak sağlayan ve kendini sevdiren siteler listeme eklediğim son web çalışması. Sıkça kulladığımız dosya paylaşım sitelerinin arasında ön plana çıkmasını da kendini kullanıcının ihtiyaçlarına yönelik sade bir paket halinde sunabilmesine borçlu.

Drop.io sitesine girdiğimiz anda sadelikle karşılaşıyoruz. Sol kısımda "Sade -gizli dosya değişimi-" vurgusu altında net bir tanım ve bilginin devamı için yönlendirme yer alıyor. Telefon, e-mail ile dosya paylaşımı yapabileceğimizi ve bunun yanında widget olarak kullanılabileceğini gösteriyor. Sol kısmın en alt kısmında da sitenin olası kullanım alanları yer alıyor. Arkadaşlar ve aile arasında medya paylaşımı, akademik doküman paylaşımı, çalışma guruplarıyla kaynak paylaşımı, toplantılar için anlık olarak paylaşım alanı ve kişisel dosya değişiminde faydalı olabileceğini ana sayfada bulundurarak kullanıcıyı akıllıca yönlendiriyorlar.

drop_itAsıl odak olan sağdaki hesap yaratma menüsündeki tüm girişlerimizi, sisteme dahil olduktan sonra değiştirebiliyoruz. Sistemdeki bu esnekliğin kendisi de ayrıca bir yenilikçilik olarak gösterilmeli diye düşünüyorum. Sistem bizden kullanıcı girişi, dolayısıyla bir e-mail onaylaması istemedi.

O kadar özenli ayrıntılarla süslü ki, alttaki kırmızı "Drop it." düğmesinin rengindeki seçim bile kurgulu. Detaylandırmaya bu site için devam etmiyorum; çünkü bundan sonra sitenin sıcak renk haritasının çıkartmam sonrasında da seçilen yazı karakterlerini ve boyutlarını incelemem gerekecek; bu detaylarda başarılı olduğuna inandığım web uygulamalarını birer birer sizinle paylaşacağım.

Şu an hazırız; sinsice en altta yer verilmiş olan gizlilik sözleşmesi ve kullanım şartlarını kabul ederek, kırmızı "Drop.it" tuşuyla hesabımızı açabiliriz. : )

Hesabı açtıktan sonra her türlü dosya türünü, linki ve notu açtığınız alana ekleyebilir; ayrıca gerekli izinleri verdikten bu alanı genel olarak kullanıma açabilirsiniz hatta bunu kendi web sitenize ekleyebileceğiniz widget ile de yapabilirsiniz. (Widget'ın örnek bir sitedeki ekran görüntüsü için tıklayın.)

Ek olarak yer alan alternatif uygulamalardan benim ilgimi en çok telefon ile ses kaydedebilme modülü çekti; rakipleri olabilecek olan Box.net ve Yousendit sitelerinde olmayan bir özellik olması siteyi farklılaştırıyordu. Her sayfanın ayrı bir dahili numarası olduğunu farkettiğimde ise bu işin uzun vadede çok farklı fikirlere ilham olacağını hissettim. Bu modülde; belirtilen numarayı arayıp, dahili numarayı çevirerek sesli mesaj bıraktıktan sonra, sesiniz -.mp3 formatında- enteraktif dosyalarınızın arasında yerini alıyor. Fikir ilk olarak uygulanmasa da, doğru uygulanan ilk uygulama olarak yerini alıyor. Daha önce Twitter API'leri ile denenen Twittergram sitesinde ve bir kaç sitede daha aynı sistemin uygulanmış olması; bu modülün ilk olarak Drop.io'da uygulandığı algısını hiç bir zaman değiştiremeyecek. Tıpkı Ebay'ın ilk alışveriş sitesi, Amazon'un ilk online kitap satış sitesi veya Google'ın ilk arama motoru olmadığı gerçeğinde olduğu gibi...

Uygulamaya dönersek; alternatifler arasında; gizli konferans ve faks seçeneği sunulmuş olduğunu görüyoruz. Gizli konferansın kaydedilmeyeceği de vurgulanarak sitenin tam bir gizli koordinasyon merkezine dönüştürülebileceği gösterilmiş. Açılan her özel alanın paylaşılması için de RSS, e-mail aboneliği ve tabii ki gizli olmayan alanlar için yer imi kutusu bulunuyor.

Özgün bir deneme yapabiliriz düşüncesiyle açtığım kullanıcı şifresi webrazzi olan drop.io/deniyoruz alanını da eğlenceli bir şekilde kullanıp; çılgınca paylaşımlarda bulunabilirsiniz. Fakat ücretsiz olan 100 MB olan limiti yükseltmek için 10$ gibi bir ücret istiyorlar. Sınırsız alan yaratma şansı olduğu için, bu sınırlamanın ve fiyat politikasının çok yakında değişebileceğini düşünüyorum. (Alanın silinme olasılığı olduğu için admin şifresini paylaşamadım, denemek isteyenler yeni bir alan yaratsınlar; gerçekten keyifli bir uygulama - denemiş olursunuz.)

Drop.io gerçekten ilham veriyor!

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.