YouTube'e erişim yine engellendi!

Şu anda YouTube'a erişimin yine mahkeme kararıyla engellendiği haberini aldım.

youtube.com

Fazla söze gerek yok... Geçmiş olsun...!

GÜNCELLEME:

YouTube'un dün itibari ile YouTube.com.tr alan adının haklarını tekrar üzerine aldığını öğrendim. YouTube'un aslında uzun süredir söz konusu alan adını sahte sahibinden geri almadığını ve bunun için bir girişim yapmadığını düşünürsek, bir süre önce başlatılan alan adını geri alma girişiminin dün itibari ile başarıyla sonuçlanmasını değerlendirmemiz gerekebilir. Bu durumu erişim engellemesi ile birlikte düşünürsek YouTube Türkiye açılmak üzereyken karşılaşılan kötü bir sürpriz olarak değerlendirbilir miyiz? Bu arada ek bir bilgi vermem de faydalı olacaktır.

YouTube.com.tr alan adının WhoIs bilgilerine dayanarak alan adının teknik yönetiminin YouTube, Google ve birçok diğer dev şirketin Türkiye'deki alan adı ve DNS yönetimlerini gerçekleştiren Devrim Demirel'in kurucusu olduğu Beril Teknoloji olduğunu söyleyebilirim.

Kendisini konuyla ilgili aradığımda YouTube.com.tr alan adının YouTube için geri alındığını ve çalışmanın dün tamamlandığını kendisi de doğruladı. Ancak konuyla ilgili daha fazla bilgi vermedi.

Tüm bunlardan sonra acaba YouTube önümüzdeki günlerde Türkiye pazarına girecekken biz bu şirkete erişimi engelledik diyebilir miyiz?

Konuyla ilgili Google Türkiye'nin açıklamasını merakla bekliyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.