Facebook'un yeni tasarımı sade ve işlevsel

Facebook'un yeni tasarımı sade ve işlevsel

Nisan ayından itibaren geliştiriciler için açık olan yeni tasarım bugün itibarıyla beta olarak yayına girdi. Aylardır new.facebook.com üzerinden geri dönüşlerin bir kısmını karşılamak amacıyla kısmen paylaşılan tasarım, resmi olarak yayına alındı. new.facebook.com Adresine girdiğiniz anda yeni haline geçmiş olacaksınız. Mark Zuckerberg dünkü basın bülteninde şu an yayınlanan son halinin bir kaç hafta içinde tüm kullanıcılara standart olarak sunulacağını belirtti.

Netleştirilen çerçeveler; yenilenmiş menü çubuğu; klasik sekmelerin (Duvar, Bilgi, Fotoğraflar, vs..) yanısıra kendi ekleyebileceğiniz sekmeler; Twitter'dan esinlenilerek göz önüne getirilen "Şu anda ne yapıyorsun?" sorusu, Friendfeed'den esinlenilerek genişletilmiş "Mini Feed"e ek olarak duvar yazılarının da tek sekme altında toplanması fark edilen önemli değişiklikler.

Bunun yanısıra kullanıcının Facebook içinde daha çok zaman geçirmesi için "Yeni not ekle, Fotoğraf ekle, Link ekle" gibi paylaşım kanalları daha çok ön plana çıkartılmış durumda. Kullanıcıya daha esnek bir kullanım sunmak için de Seesmic'in popüleritesi göz önünde bulundularak eklenen kamera ile yorum ekleme seçeneği var. Ayrıca kamera ile çektiğiniz fotoğrafları doğrudan albümünüze ekleyebiliyorsunuz. Bir süre sonra anlık video görüşmesi özelliğini de ekleyecekleri izlenimine kapıldım, henüz hazırlar mı bu ek yük için bilmiyorum.

Gördüğünüz gibi Facebook popüler web teknolojilerinden esinlendiği yeni özelliklerle halihazırdaki kullanıcının reflekslerini yakalayabilmiş duruma geldi, hatta bir adım ötesine giderek bunu yaparken menülerini sadeleştirdi.

Ben keyif aldım, bakalım Facebook'un bu son halini sizler de benim gibi kullanışlı bulacak mısınız?

Güncelleme: Yaşanılan kullanıcı problemleri doğrultusunda ek bir açıklama yapmak zorunda kaldım. Henüz FB üyelerinin bir kısmı bu yeni tasarımı aktive edebilecek durumdalar. Bir şekilde geçiş sürecinde sistem. Bu sorunla ilgili geri dönüşlerinizi Facebook.com üzerinden yapabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.