Facebook'un yeni tasarımı sade ve işlevsel
Analiz

Facebook'un yeni tasarımı sade ve işlevsel

Nisan ayından itibaren geliştiriciler için açık olan yeni tasarım bugün itibarıyla beta olarak yayına girdi. Aylardır new.facebook.com üzerinden geri dönüşlerin bir kısmını karşılamak amacıyla kısmen paylaşılan tasarım, resmi olarak yayına alındı. new.facebook.com Adresine girdiğiniz anda yeni haline geçmiş olacaksınız. Mark Zuckerberg dünkü basın bülteninde şu an yayınlanan son halinin bir kaç hafta içinde tüm kullanıcılara standart olarak sunulacağını belirtti.

Netleştirilen çerçeveler; yenilenmiş menü çubuğu; klasik sekmelerin (Duvar, Bilgi, Fotoğraflar, vs..) yanısıra kendi ekleyebileceğiniz sekmeler; Twitter'dan esinlenilerek göz önüne getirilen "Şu anda ne yapıyorsun?" sorusu, Friendfeed'den esinlenilerek genişletilmiş "Mini Feed"e ek olarak duvar yazılarının da tek sekme altında toplanması fark edilen önemli değişiklikler.

Bunun yanısıra kullanıcının Facebook içinde daha çok zaman geçirmesi için "Yeni not ekle, Fotoğraf ekle, Link ekle" gibi paylaşım kanalları daha çok ön plana çıkartılmış durumda. Kullanıcıya daha esnek bir kullanım sunmak için de Seesmic'in popüleritesi göz önünde bulundularak eklenen kamera ile yorum ekleme seçeneği var. Ayrıca kamera ile çektiğiniz fotoğrafları doğrudan albümünüze ekleyebiliyorsunuz. Bir süre sonra anlık video görüşmesi özelliğini de ekleyecekleri izlenimine kapıldım, henüz hazırlar mı bu ek yük için bilmiyorum.

Gördüğünüz gibi Facebook popüler web teknolojilerinden esinlendiği yeni özelliklerle halihazırdaki kullanıcının reflekslerini yakalayabilmiş duruma geldi, hatta bir adım ötesine giderek bunu yaparken menülerini sadeleştirdi.

Ben keyif aldım, bakalım Facebook'un bu son halini sizler de benim gibi kullanışlı bulacak mısınız?

Güncelleme: Yaşanılan kullanıcı problemleri doğrultusunda ek bir açıklama yapmak zorunda kaldım. Henüz FB üyelerinin bir kısmı bu yeni tasarımı aktive edebilecek durumdalar. Bir şekilde geçiş sürecinde sistem. Bu sorunla ilgili geri dönüşlerinizi Facebook.com üzerinden yapabilirsiniz.

Yorumlar (29)
 1. @ Arda Ö.

  Bahsettiğiniz eye tracking cihazından Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji bölümünde var. Hatta hocalardan biri o cihazla bir proje gerçekleştirmek istiyor. Benim pek ilgi alanıma girmediği için kabul etmemiştim. Şu anda hala bekliyor sanırım proje.

 2. @Arda Ö. Eye Tracking cihazlarının fiyatı ve uygulama alanının Türkiye piyasası açısından kısıtlılığı düşünüldüğünde bu cihazın özel sektörde olacağını sanmıyorum. Bildiğim kadarıyla ODTU'de (Kürşat Çağıltay'ın başını çektiği) usability çalışmaları yapılıyor. Yaptıkları çalışmalarda hangi tekniği kullandıklarını bilmiyorum ama ODTU'de bu cihazlardan olması kuvvetle muhtemel.

  Birde öğrenciliğim zamanında Anadolu Üniver hocalarımdan biri bu cihazlardan sipariş ettiklerini ancak alım sürecinin üniversite içerisindeki bürokratik nedenlerden dolayı uzadıkça uzadığını söylemişti. Bilmiyorum şimdi ellerine ulaşmış mıdır? :)

  1. Cremese Cremese

   ODTÜ'de Türkiye'de ilk olarak Human Computer Interaction laboratuvarı bahsettiğiniz gibi Kürşat Çağıltay önderliğinde kurulmuştur. Usability Testler bu lab.daki eye-tracking cihazı ile yapılmaktadır. Her türlü yazılım portal web sitesi, video vb. uygulamaların usability testleri yaklaşık 2 yıldır yapılmaktadır. bunun için özel bir eye-tracking yazılımı kullanılmaktadır.

 3. Yücel Eroğlu Yücel Eroğlu

  o kadar hata kadı kızında da olur diye bir söz var :) bence zamanla daha iyiye gidecek.

 4. developer uygulamasını eklerseniz new.facebook.com a girebilirsiniz.

 5. Can Karatoprak Can Karatoprak

  Değişiklik sunucu bazında değil, kullanıcı bazında gerçekleşiyor. Giremeyen arkadaşlar da kısa bir süre sonra yeni tasarıma geçecekler. Erhan'ı ve Webrazzi'yi hedef alan yorumlar gerçekten şaşırtıcı. Erhan arkadaş yeni tasarımı görmüş ve kullanmış ki, bunları yazmış, değil mi?

  Tasarım ve fonksiyonel değişikliklere gelirsek, Facebook gerçekten çok zor bir dönüşümü cesaretle gerçekleştiriyor. Yalın bir tasarıma geçerken, iletişim ve etkileşimi artırmayı hedeflemişler. Bunun için aylardır uygulama geliştiricilerle işbirliği içinde yoğun bir çalışma yapılıyor. Ancak gördüğüm kadarıyla profile verilen önem, ana sayfaya veril(e)memiş. Ana sayfa yakın zamanda revizyondan geçebilir. Şu anda sanki aceleye gelmiş bir havası var.

  Uygulamalar açısından bakarsak, yeni entegrasyon noktaları güzel. Yetkilendirmeyi kolaylaştırmak için yapılanlar, özellikle İngilizce olmayan uygulamaları biraz zorlayacak gibi görünüyor. "Görmek istiyorsan yüklemeye mecbursun" yöntemi ortadan kalkıyor, "önce dene, beğenirsen profiline de koyarsın" yöntemi mecburi oluyor.

  Gerçekten çok cesur bir hareket, bu ölçekte bir sistemi yenilemek hiç kolay değil, ama şimdilik işler yolunda gibi görünüyor...

 6. maalesefki new.facebook.com facebook.com'a yönlendiriliyor.

 7. olmuyorr...

 8. Eren Emre Kanal Eren Emre Kanal

  Bir düzeltme yapayım, new.facebook.com değil, www.new.facebook.com adresinden giriş yapmak gerekiyor.

  Bu adrese girdiğinizde fb anasayfasının da değiştiğini göreceksiniz.

 9. bağlantılarda bir sorun yok yeni tasarım ile açılıyor fakat ben pek beğenmedim doğrusu

 10. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Açıklama:

  Sakin bir şekilde sadece yorumcuların tepkilerini analiz etmek için bekledim. Şu adreste http://www.new.facebook.com/press/releases.php?p=47448) konuyla ilgili resmi bülten bulunuyor.

  "The new Facebook design will be made available to users at http://www.new.facebook.com. In the coming weeks, all Facebook users will automatically default to the new site design when logging in at http://www.facebook.com."

  Görüldüğü gibi bu adreslerin denendiğini ve şu an kullanılabilir olduğunu ekran görüntülerinden anlaşılabilir. Ben de Türkiye sınırları içinden, Türkiye IP'si kullanıyorum.

  Adrese(www.new.facebook.com) tıkladıklarında yeni tasarımı göremeyen kişilerin Facebook'a feedback(geri dönüş) yapmaları gerekmektedir. Ya da FB server'larının başarıyla güncellenmesini beklemelidirler.

 11. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Rica ediyorum, lütfen destek olalım bloglara ve blog yazarlarına. Bu olgunlukta değilsek, yorum yapma yetisinde de değilizdir ve yorum da yapmamamız gerekir. Hele bahsedilen blog Webrazzi gibi bu sektörün en önde gelen bloglarından biriyse. Yarın bir gün bu insanlar ''kapatıyoruz, madem öyle işte böyle'' derlerse ne yapacağız? Erhan'ı da soğukkanlılığından ve anlayışından ötürü tebrik ediyorum. Böyle bir bilgiyi verdiği için Erhan'a teşekkür etmek yerine, yazının içindeki ufak ayrıntılara takılarak ''dikkatsizsiniz, Webrazzi'ye hiç yakışmıyor'' demek, ancak ve ancak ortaokul çocuklarına mahsus bir harekettir. Düzgünce Erhan'ı bilgilendirip, sorunun ne olduğunu sorarsanız (sadece Erhan için değil tüm blog yazarları için söylüyorum), faydalı bilgiler almaya devam edersiniz. Zira kendisi bu işi zevk aldığı için yapıyor bildiğim kadarıyla.

 12. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Teşekkürler Erhan bu bilgiyi paylaştığın için. Nokta.

 13. Arda Ö. Arda Ö.

  İlk sıradaki yorumlar şaka gibi ,

  Facebook bir tane server kullanmıyor,sanırsam cluster yapısında olması gerekiyordu, yani yaptığı bir güncellemenin kontrollü bir şekilde hatasız olarak diğer serverlarda da aktif olması için biraz zaman geçmesi gerekiyor.Üç gün önce denediğimde bende de açılmıyordu sayfa,bugün denedim açıldı.

  Erhan Bey de yazmış zaten,"şu an yayınlanan son halinin bir kaç hafta içinde tüm kullanıcılara standart olarak sunulacağını belirtti."

  Bir de "Marc" değil, Mark olacaktı ... "Marc" biraz fransız ekolüne kaçıyor.

  Header'ın biraz ufalması, dışında yeni tasarım çok kullanışlı olmuş.

  Eski tasarımda reklam alanları sönük kalmıştı , şimdi onlarda göz önünde ... Sayfayı yukarıdan aşağı doğru okurken gözünüzün reklam alanına takılmaması imkansız.Bu tasarım yapılırken Eye tracking testleri de yapılmış demek ki... Türkiye'de bu tarz bir cihaza sahip olan bir yer biliyor musunuz?

 14. Senel Sahin Senel Sahin

  Yeni tasarımı cok beğenmedim sahsen, bazı yerleri daha iyi olabilirdi, bazı bölümler ise gercekten mukemmel.

  Bu arada new Facebook'tan login olun sizi eğer eski tasarıma atsa bile bir süre sonra sizi yeni tasarıma atacaktir.

  Yavas yavas aktarıyorlar sanırım test etmek isteyenleri.

 15. Zorunlu Zorunlu

  Arkadaslar aman ha sakın kullanmayın. Özellikle facebooku uzun dönemdir kullanan üyelere söylüyorum. Minifeed ve duvar sekmelerinin birleşimi berbat. tasarım bastan asagı iğrenc. eski sürüme devam diyorum ama yinede karar sizin.

 16. Çağatay Çağatay

  IE7 için konuşuyorum. Çok ciddi, enteresan hatta yer yer komik hatalarla karşılaştım. Hem de sadece bir tanıdığın profiline bakarken.

  :)

 17. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Ben çok fazla facebook'ta zaman geçiren birisi değilim, ancak profil sayfalarındaki o alta doğru upuuzuuuuuunn giden yapıyı derleyip toparlamalarına çok sevindim. Facebook bana sade ve basit bir kullanımı çağrıştırdığı için bu yeni yüzünü beğendiğimi söyleyebilirim...

 18. bu sürüm çok berbat eskiye dönüş nasıl olabilir?

 19. Filiz79 Filiz79

  eski sürüme nasıl geri dönebilirim.

 20. Maalesef ki bu yazı ilgili bağlantılar kontrol bile edilmeden hazırlanmış.

 21. iki adres de yanlış. bu kadar dikkatsiz mi yazılır bir yazı! webrazzi'ye hiç yakışmadı.

 22. Sıcak havanın etkisi bizi tahammülsüz hale getirdi herhalde, anlayışın için okurlar olarak teşekkür ederiz Erhan :)

  Kim derdi ki Facebook'taki news feed'den Friendfeed diye bir proje çıkacak, sonra da Facebook, tasarımını Friendfeed'i andıran bir feed akışı üzerine bina edecek...

 23. Webrazzi'ye yakışmadı tepkisi gülünç... Hazıra alışmak zor zanaat.

 24. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Yorumlar şaka gibi, sanırım yapıcılıktan çok yıkıcılık daha çok hoşumuza gidiyor. Acaba kullanıcılar bir forum havası mı yakalamaya çalışıyor anlayamadım! Halbuki Webrazzi Forum zaten var. Yazının içerdiği anlam ve adı geçen proje ile ilgili yorumların olmasını beklerdim burada. Peki ya siz ne beklerdiniz?

 25. Codemaniak Codemaniak

  last.fm de tasarım değişikliğine gitti bence onceki tasraım daha hoştu .bu konuda fikri olan var mı ?

 26. Mehmet Tabur Mehmet Tabur

  Facebook un değer kaybettiği yönünde açıklamalar ardı arkasına geliyor. Kendisini yenileyemeyen bir sistemin düşüşe geçmesi kaçınılmazdır. Yapılan çalışmaları Facebook un değerini biraz da olsa arttırmaya yönelik görüyorum.

  Konu ile ilgili

  Facebook's Value Is Decreasing

  başlıklı bir yazı var. Ilgilenenler aşağıdaki adresten okuyabilirler

  Facebook value is decreasing

 27. Otomatikportakal Otomatikportakal

  facebook yeni tasarımıyla resmen 3rd party uygulamaları harcamış. gerçi şahsi görüşüm panayır yeri gibi profillerden kurtulmuş olduk.

 28. Huzeyfe Huzeyfe

  Olmuyor yeni tasarım istiyorum ama benimki öyle değill