GittiGidiyor'dan yeni girişim: Cimri.com
E-Ticaret

GittiGidiyor'dan yeni girişim: Cimri.com

Cimri.comGittiGidiyor'un dün itibari ile açık beta yayına aldığı Cimri.com geniş bir ürün kataloğu ve buna ek olarak fiyat kıyaslama servisi olarak hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Servisle ilgili GittiGidiyor yetkilileri ile görüştüğümde bu konunun özellikle altını çiziyorlar ve "Cimri.com sadece bir fiyat kıyaslama servisi değildir, Türk kullanıcısının bulamadığı eşsiz bir ürün ansiklopedisidir." diyorlar.

Cimri.com'la ilgili şu an için birçok detay bilgiye sahibim, bunları yazımın devamında paylaşacağım.

Öncelikle GittiGidiyor'un Cimri.com alan adını Nokta A.Ş.'den satın aldığı bilgisi ile başlayalım. Alan adının satın alma rakamı ile ilgili ise şirket yetkilileri malesef açıklama yapmayı tercih etmiyorlar.

Servisin kapsamının fiyat kıyaslamadan ziyade geniş bir ürün kataloğu olduğunu yazımın girişinde belirtmiştim. Bu sayı şu an için 40 bin ürün seviyesinde ancak her geçen gün hızla artmaktaymış. Bununla ilgili gerçekleştirilen çalışmanın son derece uzun sürdüğünü tahmin ederek Cimri.com yetkililerine sorduğumda, sadece katalog oluşturmak ile ilgili 9 kişinin 14 aydır çalıştığı söylendi. Cimri.com'un programlanması aşamasında ise 4 kişi 5 aydır çalışıyormuş. Toplamda tasarım ve HTML çalışmaları ile birlikte yaklaşık 18 kişi ile sürdürülen bir proje olduğu belirtiliyor.

Cimri.com'un tüm altyapısında Java programlama dili kullanılmış ve tüm servis AJAX ile sayfa yüklemesiz olarak modellenmiş.

Cimri.com anlaşılacağı üzere ürün bilgilerini başka sitelerden çekerek çalışmıyor. Tüm ürün bilgileri sistemde yer alıyor ve fiyat bilgileri için de tedarikçilerle/satıcılarla kurulan bağlantı üzerinden güncel veri alınıyor. Ürünün satış aşamasında ise ilgili e-ticaret sitesine yönlendirme yapılıyor.

Cimri.com'un önümüzdeki günlerde GittiGidiyor.com ile de bir entegrasyonunun olacağını öğrendim. GittiGidiyor.com'da hem satıcılar ürün girişi yaparken hem de alıcılar tarafından yapılan ürün aramalarında Cimri.com verisi sisteme dahil edilecekmiş. Arama sonuçlarında ürünlerin özet bilgisi Cimri.com verisi ile sağlanacak olup, detay bilgi istenmesi durumunda Cimri.com'a yönlendirme gerçekleştirilecekmiş. Satıcıların GittiGidiyor.com'a ürün girişi aşamasında ise ürünle ilgili spesifikasyonların yine Cimri.com üzerinden çekilmesi eminim büyük kolaylık sağlayacaktır.

Söz konusu geniş ürün kataloğu elbette farklı servisler tarafından da şimdiden talep edilmekteymiş, ancak GittiGidiyor yetkilileri bu konudaki çalışmaları projenin ilerleyen fazlarında gündeme getirmeyi planlamaktalar. Bana sorarsanız Cimri.com verisinin, ücretsiz olur mu bilemiyorum ama, ticari olarak paylaşıma açık olacağının sinyalleri bu yaklaşımdan alınabiliyor.

Cimri.com'un bir de satıcılar için arayüzü bulunuyor. Ürünleri servis üzerinden sergilenen tedarikçiler/satıcılar için modellenen bölümden ürün yetkilileri detaylı raporlara ulaşabiliyorlar. Demo hesabıyla incelediğim yönetim alanında satıcıların ürün kategorisi, alt kategori ya da direkt ürün bazında performans raporlarına anlık ulaşabilmeleri sağlanıyor. Aynı zamanda yine bu bölümdeki ürün yönetim ekranı sayesinde de satıcılar ürünlerini filtreleyerek Cimri.com üzerinden ürün bilgilerine dair güncellemelerini yapabiliyorlar.

Kısacası Cimri.com'un uzun süredir üzerinde çalışılan ve sahip olduğu veri ile son derece değerli bir girişim olduğunu görebiliyorum. Bunun yanında servisin hayata geçirilme aşamasında ve sonrasında oldukça maliyetli bir girişim olduğu ve olacağı da ortada. GittiGidiyor'un 1 yıldan uzun süredir Cimri.com'a kaynak ayırmış olmasını bu alandaki önemli hedefleriyle kesinlikle bağdaştırabiliriz. Buna ek olarak Cimri.com'un Cimri A.Ş. isimli ayrı bir şirket olmasını da "GittiGidiyor eBay olsun, kalan sağlar bizim olsun" gibi bir yaklaşımla değerlendirebilir miyiz? İşte orasını bilmiyorum ama elbette düşünmeden edemiyorum.

Yorumlar (56)
 1. herkes merakla nokta ekibinin elindeki yüzlerce jenerik domaini ne yapacağını düşünüyordu.. domainlerin nasıl değerlendirileceği yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı galiba

 2. kategorileri dolaşırken karşıma çıkan uzmantv reklamına tıklayayım dedim http://www.cimri.com/undefined sayfasıyla karşılaştım.. aynı şekilde diğer gg reklamına tıkladığımda da aynı sayfa ile karşılaştım..

 3. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Cimri.com yerinde ve olgun bir girişim, yatırımcı ve girişimcilerini tebrik ederim. Daha yolun çok başında olduğu halde farklı bir proje olacağına inanıyorum.

  Jenerik bir alan adının internet markasına dönüştürülmesi konusunda bazı noktalara özel önem vermek gerektiğini düşünürüm. Cimri'nin olumsuz bir sıfat olması eleştirisine bu yüzden katılıyorum.

  Dünyanın her yerinde kullanıcılar olumlu, neşeli ve iyimser kelimeleri marka olarak daha çok seviyor.

  Buna rağmen Cimri.com'un başarılı olacağını düşünüyorum. Hoşgeldin Cimri.com..

 4. yorumların gelişim süreci çok ilginç... herkes nie Tim Berners-Lee derecesinde web'i sahiplenmiş anlamadım... en ii ben bilirim havları... serkan bey'in mesajından sonra ise eleştiriler daha somut konular üzerine yoğunlaşıyor... çok komik harbici obarey

 5. Burcin Didinedin Burcin Didinedin

  Nokta ailesi olarak GG ve Cimri ekibini tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.

  Böyle güzel bir pojenin ismine katkımız olması gururumuzu daha da arttırmış oldu.

  Türkiye Interneti için hayırlı olsun diliyoruz.

 6. biraz diggnation izleyin hatta... adam microsoftun 200 milyonunun üstüne pokemon muhabbeti yapıo elinde bira pownce'u varkene twitter süper lan fln dio... yane bu kadar ciddiye almaya gerek yok...

 7. Wintermute Wintermute

  @murat turan

  @mcelen

  framework derken spring/struts veya herhangi bir mvc frameworku kasdettim.

  pedantik olmadan; jquery bir framework degil; bir java scripting kutuphanesidir.

  @lexultrex

  tesekkurler.

 8. Lexultrex Lexultrex

  seo için illa pure html tasarım yapmaya gerek yok. isterseniz flash ile yapınız siteyi. sitemap kullanarak seo yapabilirsiniz.

  https://www.google.com/webmasters/tools/docs/en/protocol.html

 9. Murat Turan Murat Turan

  @wintermuteda

  Jquery framework değil mi ? yada kullandığınız diğer pluginler.. yapmayın lütfen mynet'in wordpress'in copyright yazısını silme davasına dönüyor !

  Bugun google'dan dell, amazon'a kadar büyük siteler dahi jquery kullanıyor çünkü RAD(rapid app development) mantığı var, framework'ler üzerinde yazılım geliştiriliyor, maliyet-zaman azalıyor ama sizi burda "hiç bir framework yok" demenizdeki amacı anlamış değilim.

  Herhalde bu gg ile alakası olmayan birinin yazdığı bir yorum !

 10. wintermute bey, kodlariniza soyle bir baktim da, baska yerlerden kullandiginiz bir suru sey varmis. Tamam saygi gosterip copyright kisimlarini silmemissiniz ama, burada da herseyi biz yazdik demeseydiniz keske.

 11. Wintermute Wintermute

  deep ajax linking canavar gibi calisiyor. istediginiz sayfaya link verip bookmark yapabilirsiniz. ornek: http://www.cimri.com/#T25784 cimri bir web sitesi degil, client-server gibi calisan javascript kullanilarak yazilmis bir uygulama. gelen urunleri cache etme, filtreleme icin non-lineer yaklasim, faceted browsing gibi daha once tr de pek denenmemis bir suru ozelligi var.

  ayrica cimri yazilirken struts/springs/etc gibi hic bir framework kullanilmayip her seyi kendimiz gelistirdik. tasarimi yaparken asil tradeoff point scalebility ve server loadi dusurmek idi, bunuda yaptik.

  ilerleyen gunlerde tekrar bekleriz.

 12. Uğur Çelenk Uğur Çelenk

  "Müşteri siteleriyle anlaşmak çok kolay bir işlem değildir.Keza katalog oluşturmak öyle kolay yapılabilecek bir işlem değildir.". Bu tür işlemlerden ve proje geliştirilirken çıkabilecek sorunlardan,programlamadan vs hepsinin ne kadar zor olduğunun farkında olan birisiyim kesinlikle ama 15 ay uğraşıp, açılan site beni pek memnun etmedi (bu benim şahsi görüşümdür).Beta olarak bile açılmış olsa bile kullanılan ajax tekniğinin yanlış olduğunu düşünmekteyim

  (Not:Düşük çözünürlükteki ekranlarda sitenin tamamı ajax ile yüklendiğinden dolayı garip bir şekilde açılıyor sayfa, odaklanılması gereken yere odaklanılamıyor + Satıcı girişinde ingilizce kelimeler geçmekte..)

  Elbette hep olumsuz eleştiri yapmayacağım, sitenin çok yakında toparlanacağını düşünüyorum ve takip etmeye devam ediyorum..

 13. Onder Eren Onder Eren

  sanıyorum bu eleştiriler (zaman konusunda) yazıda özellikle bu süre ve kişi sayısına yapılan vurgudan dolayı yapıldı. (rakamların bold yapılması gibi) bu vurgunun neden yapıldığı ile birlikte daha detaylı bir bilgi paylaşılsaydı (sürecin şu kadarında şu iş yapıldı şu kadar zamanda bunu yaptık, şu kadar kişi şunu yaparken bu kadarı da bunu yaptı gibi) o zaman bu rakamlar havada kalmazdı. havada kalmayınca da daha sağlıklı verilerle eleştirmek mümkün olurdu.

  yani sadece rakam verip bunları vurgulamakla, tek hedeflenen (vaybe ne büyük çalışmaymış) dedirtmek olabilir ve potansiyel rakiplerin belki de gözünü kortutmak. ama teknik insanlar bu tip rakamları gördüğünde daha detaylı bilgi talep ederler çünkü hepimiz bu işlerin içindeyiz ve süreçlerin üç aşağı beş yukarı ne olabileceğini kestirebiliyoruz. bu kadar zamanda sonuç bu mu neticesine varmak bu yüzden zor olmayacaktır.

  bir de beta kavramının malesef web 2.0 trendi ile birlikte erozyona uğratıldığını düşünüyorum. orası burası sürekli patlayan bir siteyi açıp (sizin siteniz için söylemiyorum) üstüne beta yazıp, eleştirileri de "eee betayız dedik ya" diye bertaraf etmek çok komik geliyor bana. o zaten beta da değildir alphadır illa bir isim gerekiyorsa. beta büyük oranda stabil bir sürümdür çünkü.

  web 2.0 özde değil sözde anlaşıldığı sürece daha çok glossy efektli logolar, daha çok büyük fontlar daha çok yuvarlak köşeler göreceğiz sanırım :)

 14. Efecan K. Efecan K.

  @Uğur Çelenk

  15 Aylık hazırlığın içinde sadece sitenin içindeki ürün ağı yapılmıyor arkadaşlar.Sabah 9 aksam 18 çalışılmadı bu site için.Olayın hiç içinde olmadan ''(15 aydır uğraştan çıkan site bumudur yani? demekten kendimi alamadım.)'' demek biraz yanlış olur.

  Müşteri siteleriyle anlaşmak çok kolay bir işlem değildir.Keza katalog oluşturmak öyle kolay yapılabilecek bir işlem değildir.

  İnternet sitelerinde söylenen gibi öyle çok kalabalık bir ekiple katalog girişi yapılmadı.Kısıtlı fakat işini bilen,uzman ekiple yapıldı bu işler.Cimri.com belli zamanı aşmış rakipleri gibi bir info box ın içine paragraf paragraf yazarak, veya ürünü resimsiz & bilgisiz olarak koyarak yapsaydı işini şimdiye kadar çok daha fazla ürünle karşınıza daha boş bir site olarak çıkardı.Sitenin logosunun yanında BETA yazıyor ve site açılalı daha 1 hafta bile olmadı.Bu kadar acımasızca yorum yazarak bir yere varılmaz.Şu bir gerçek ki; eleştiriye açığız, eleştiri olmadan doğru bulunmaz.Sizlerden gelen bizi daha iyiye yöneltecek eleştirileri her zaman yapmanızı istiyoruz.

  Bu şekilde olduğu takdirde en yakın zamanda daha iyi olacağımızın sözünü verip, sizlerdende bizi takip etmeyi bırakmamanızı istiyoruz.

 15. Mustafa Gil Mustafa Gil

  @Ugur Celenk

  Sektörde bu isi yapan akakce ve diger siteler ve Cimri'nin arasinda bir tane cok büyük bir fark var. Cimri'nin 40 bin ürünlük katalogu var - diger sitelerin kullandiklari sistemler daha eski teknolojilere dayaniyor. Bir arkadasin dedigi gibi, diger sitelere gecmis olsun demekten baska bir sey kalmiyor. Amerika ve bazi Avrupa ülkeleri bu asamalardan 3-5 yil önce gecti.

 16. Bir dip not da ben düşeyim Google daha indexlemeye başlamamış sistemi sanırım yakında listelenir..

 17. Cimri markasına bir cok kişi kadar negatif değilim, bence Türk halkı icini itici bir kelime olsada marka olarak projeye uygun görüyorum.

  @Uğur Çelenk

  Dediğin gibi sektörde bu işi yapan baya bir site var ancak sahsi fikrim Cimri'nin elindeki Gitti Gidiyor gücünün hedef kitle olarak Cimri'yi kullanmaya cok müsait olduğunu düşündüğümde ürün yenide olsa pazara sokmakta zorlanmazlar diye düşünüyorum.

 18. Gittigidiyor Cimrinin kelime anlamından çok, kolay-hatırda kalır ve markalaşmayı kolaylaştıracak bir isim tercih etmiş bence. Kulağa da hoş gelen bi isim :)

  Ayrıca halkımızın alışveriş mantığı "40 yerde dolaşırım, ucuzu fizanda olsa oradan alırım" iken hala "cimri" sıfatını mı irdeliyorsunuz

 19. Uğur Çelenk Uğur Çelenk

  Yorum yazan arkadaşlar, yazılabilecek yorum bırakmamışlar ama bir üstteki yorumu okuyunca, eleştiri yapma isteği gördüm ve "15 aydır uğraştan çıkan site bumudur yani?" demekten kendimi alamadım.

  Tio.com , akakce.com , fiyatara.com , kararyeri.com ,ucuzu.com , pazarmetre.com .. derken baya bir benzer örnekleri mevcut. Bu kadar denemenin ardından bakalım ne kadar başarılı olacak, yakından takip ediyor olacağım..

 20. bende geçenlerde gittigidiyor un java uzmanı ilanını görmüştüm kariyer.net te. bu javacıları napıyolar diye düşünüyodum :). Ajax uygulamaları sanki java ile çok daha hızlı oluyor.

 21. Serkan Borançılı Serkan Borançılı

  @mert ö.

  Bizim GG dışında tek projemiz Cimri değil ki? UzmanTV, Guncel.net, Sevgi.net, Timsah.com vb... Daha da yeni projeler eklenecek. Önemli olan işin kaptanlığını kimin yaptığı.

  Cimri projesinde de kaptanımız, ortağımız, Aydonat Atasever. Kendisi 15 aydır bu projenin başında, onunla yatıp onunla kalkıyor.

 22. Mustafa Gil Mustafa Gil

  Yeni site hayirli olsun. Isim olarak CIMRI iyi bir isim, kolay unutulmuyor. Zaten hemen degisik bakis acilari ortaya cikti.

  Özellikle Gittigidiyor'un JAVA ekibini can-i gönülden kutluyorum. Büyük isler basarmislar anlasilan.

 23. Mert Ö. Mert Ö.

  Bir soru daha:

  Buna Ebay ne diyor? Siz kendinizi GittiGidiyor'a commit etmediniz mi?

 24. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Proje gayet iyi ve gittigidiyor için anlamlı. Nokta ile Gittigidiyor arasındaki bu güzel ilişkiyi takdir ettim doğrusu.

  Sitenin yeni sürümlerini merakla takip ediyor olacağım. Başarılar dilerim.

 25. @Serkan Borançılı

  Soylemek ıstedigim "cimri" turkcede negatif kullanilan bir sifattir. "tutumlu" kelimesi pozitiftir. Cagrisimlari da cok farklidir. Hic kimse cimri oldugunu kabul etmez ama tutumlu olmaktan da hic kimse rahatsiz olmaz. Cimri.com anlamsal olarak bu tarz bir web projesine uygun degil gibi duruyor. Umarim sizin emeklerinizi olumsuz etkilememesi adina yanilirim.

 26. Onder Eren Onder Eren

  domain konusunda hemfikirim. bizim kültürümüzde cimri, sıfat olarak eklendiği kişiye hakaret gibidir. kimse cimri olarak anılmak istemez.

  vodafoneun insanları geyik ile ilişkilendirmesindeki hata gibi geldi bu isim de bana.

  almanyadaki benzerinin aynı ismi taşıması bence türkiyedeki ismi doğru kılmayacaktır. almanların kültüründe cimrilik bizdeki boyutta bir olumsuzluk taşımıyor olabilir.

  yine de tabi tercih yapılmış ve zaman içinde eminim geri dönüşleri bizlerle paylaşırsınız.

  ve serkan bey; webrazziye hoşgeldiniz. girişimcileri kendileri ile ilgili konularda görüş beyan ederken görebilmek çok güzel bence.

 27. Serkan Borançılı Serkan Borançılı

  @Sinan

  Almanya'daki liderin adı da Cimri

 28. cimri :

  Elindeki parayı harcamaya kıyamayan, bitli, eli sıkı, ekti, hasis, kısmık, kibritçi, mıhsıçtı, nekes, pinti, sıkı, varyemez.

  Yanlış çağrışımlar yaratan bir domain olabilir. Guzel bir secim oldugundan emin degilim.

 29. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Serkan Borançılı Ne kadar güzel şeyler de oluyor - bazen böyle. Fesatlaşmışım içim :D Çünkü doğrudan pazarlıkların döndüğünü düşünmüştüm. Bravo gerçekten!

 30. Serkan Borançılı Serkan Borançılı

  Cimri.com alan adı ile ilgili ufak bir dipnot:

  Alan adını sevgili Burçin Didinedin bize hediye etmek ve bu projeye ilk desteğin de kendilerinden yani Nokta'dan gelmiş olmasını istedi. Bizim ısrarlarımız sonucu bir bedeli zorla da olsa sonunda ödeyebildik. Nokta'ya tekrar bu güzel isim ve jest için teşekkür ederiz.

 31. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Serkan Borançılı

  Fiyat-Resim-Ürün triosunu takipteyiz :D Teşekkürler doyurucu yanıt için. :D

  Ürün sayfalarındaki sağdaki boş çerçevelerin dolması dileğiyle ; )

 32. Serkan Borançılı Serkan Borançılı

  @herkese :)

  Arkadaşlar, yorumlar için teşekkürler. Hemen bir yanlış anlamayı düzelteyim. Cimri'deki bazı linkler henüz URL Rewrite işi bitmediği için o şekilde çalışıyor. Yani, arkadaşınıza link yollayabiliyor olacaksınız :)

  Ajax sayfaları Google botu Deep Link sistemi ile tarayabiliyor, bu da ek bilgi olsun.

  Cimri'de bizi asıl uğraştıran, işin görünmeyen tarafı oldu. Sisteme ürün yükledikçe ürünlerin ne olduğunu zamanla öğrenen bir sistem geliştirildi.

  Fiyat-Resim-Ürün özellikleri üçlemesinde elbette fiyat önemli ancak bu fiyatın neye göre ve nasıl değiştiğini de anlamanızı sağlayan çok detaylı özellik karşılaştırma mekanizmasını da unutmamak gerekiyor :)

  Tekrar fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

 33. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Fiyat karşılaştırma güzel bir konu. Gittigidiyor gibi bir oyuncunun ebay desteğiyle bu tür bir konseptte yer alması önemli bir girişim. Akakce, pazarmetre, ucuzu vs.. gibi link trnsferi verenler için geçmiş olsun denebilir.. Beta'da henüz eksiklikler var tabi ancak zamanla değişecektir, arkasıda shopping.com desteği var ne de olsa..

  Ancak Tio.com.tr'la kıyaslanamaz.. Bir kere gelir modelleri ve çalışma sistemleri farklı. Ayrıca Tio.com.tr'daki bir çok özelliğin olmadığını görebiliyoruz. Bu tür sistemler çok büyük emek istiyor...

  Fiyat karşılaştırma sistemleri oldukça meşakatli konular. Özellikle Türkiye gibi bir ürüne tek bir ID verilemeyen ülkelerde oldukça zor.. Biz dışardan bakınca şu ürün yanlış bir ürüne gidiyor, resmi o ürüne ait değil, açıklaması yanlış geliyor diye eleştiriyoruz ancak bu konular sanıldığından çok daha zor.. Verilen emek büyük yani... Sırf bu nedenle cimri'yi tebrik ediyor ve başarılar diliyorum...

 34. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  @vepa seninde dediğin gibi indexlenme, pagerank değeri için belirli bir zaman geçene kadar Gittigidiyor'un trafiğinden faydalanmayı planlıyorlardır. Bu zaman zarfında birçok sayfada Ajax teknolojisinden vazgeçebilirler. Google organicten gelen tra

  Tio.com.tr'den farkı; benzerleri gibi link transferi modeliyle çalışıyor olması, bildiğiniz gibi Tio XML entegrasyonu ile B2C'ler ile konuşuyor ve siparişi tek üyelik ile, yine Tio üzerinde sonuçlandırıyor.

  Tasarımı gittigidiyor'a alışık olan kullanıcıları üzmeyecek gibi gözüküyor. göze hoş gelen bir sadelik hakim.

  Emek harcanmış büyük bir proje, emek harcanan tüm projeleri rakipte olsa destekliyorum :)

 35. Elimizde gittigidiyor.com gibi bir değer varken ne yapsak gider mantığını algıladım. Biraz özenli bir konsept olabilirdi.

 36. Burak Gulbahce Burak Gulbahce

  Urun incelemeleri, kataloglama, filtreleme acisindan cok guzel bir sayfa olmus ancak bir onceki yorumlarak katiliyorum. Cafcafli olma cabasi, biraz asiriya kacmis ve kullanimi zorlastiriyor. http://www.cimri.com/#LC33_S0_P890^32%20bit_P887^2048%20x%201536_P885^CMOS seklinde bir url`i aldiginizda bununla ilgili cok fazla fikir yurutemiyorsunuz ve sayfada sonuc cikmamasiyla ilgili herhangi bir uyari bulunmuyor. (aradiginiz kriterde urun bulunamadi misali)

 37. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Eren'e kesinlikle katılıyorum, daha kısa sürede daha kullanıcı odaklı bir teknoloji kullanılabilirmiş. Bu da onların farklılık adına bir tercihi olmuş. Daha önceleri gittigidiyor.com'u ebay yapanlar cimri.com'u da iyi yerlere getireceklerdir, sonuçta onlar bu işi çok iyi biliyorlar ;)

 38. Fatihturan Fatihturan

  Ah, JSP'yi hiç düşünmemiştim. Anlaşıldı Arda Bey. :)

  Bu arada gördüğüm kadarıyla burada yorum yazan bir çok kişi ile aynı fikirdeyiz.

 39. hehehe gittigidiyor bizim projemizi çalmış :)

  2 sene önce Yazılım Mühendisliği dersinin projesinde aynı projeyi yapmıştık.ilham aldığımız site pricegrabber.com du.

  Gittigidiyor gidi J2EE altyapısıyla jsp sayfalarından mysql veritabanında halletmiştik.tabi bizim tasarım pek bişeye benzemiyordu ama olur o kadar :)

  ne yazık ki e-ticaret siteleri ürünlerinin listesini paylaşmıyordu o zaman,xml dosyası falan bulamamıştık.Admin elle giriyordu ürünü.

  Aramızda kalsın aynı projeyi geçen senede proje dersinde verdim tek satırı geliştirmeden:)

  benzer bir projeyi mynet yapmıştı galiba tutmamıştı galiba.

  hayırlı olsun.

 40. Umut Akyol Umut Akyol

  Valla güzel proje,. AJAX'tan da vazgeçecekler arkadaşlar. Mantıklı değil. Yüzbinlerce sayfa üretecek bir web sitesinin her şeyi AJAX'la çalıştırması = her gün bir sürü para kaybetmek.

 41. @fatihturan

  Sistem JSP ve platform J2EE.

  http://builtwith.com/?www.cimri.com)

 42. Fatihturan Fatihturan

  Cimri.com‘un tüm altyapısında Java programlama dili kullanılmış ve tüm servis AJAX ile sayfa yüklemesiz olarak modellenmiş.

  Sanıyorum bu paragrafta Java değil de Javascript demek istediniz. Çünkü sitede Java ile yazılmış hiçbirşey göremedim. Sonuçta ikisi farklı teknolojiler.

  Ayrıca bütün sayfaları AJAX ile yüklenmesi pek iyi olmamış kanımca. Çünkü bu tür aşırı AJAX kullanımı arama motorlarının botları tarafından tarafından indekslenememe sorunu oluşturuyor ve ayrıca kullanılabilirliği de etkiliyor.

  Örneğin cimri.com'da sayfadaki herhangi bir beğendiğim ürünün bağlantısını bir arkadaşıma göndermek istediğimde ürüne ilişkin bağlantıyı kopyalayamıyorum (direkt sağ tıklayıp bağlantıyı kopyala dediğimde http://www.cimri.com/# gibi bi adresi kopyalıyor). Adresi kopyalamam için ilk önce ürüne tıklamam, ardından da üstten adres çubuğundan adresi kopyalamam gerekiyor. Çok basit ama önemli bir hata bence.

  Sonra sayfanın başlığı () hangi ürüne geçerseniz geçin değişmiyor.

  Bir de HTML kodlarını biraz inceledim. Sayfada Doctype'ın olmadığını gördüm. Bu çağda web standartlarına uygun bir çalışma oluşturulamaması biraz komik geliyor bana (tabi ki teknik anlamda bu konuda bir fikriniz varsa o ayrı).

  Bahsettiğim eksiklerin dışında sitenin tasarımı diğer alışveriş sitelerine göre daha temiz görünüyor. Bu yönden iyi olmuş.

 43. Eren Emre Kanal Eren Emre Kanal

  Murat'ın da dediği gibi AJAX'ın sitede gerçekten gereksiz yere kullanıldığını düşünüyorum.

  Zira AJAX bazı işlemleri kolaylamak için kullanılır, tüm site yapısı için kullanılması kullanıcının alışkın olmadığı bir deneyim olduğu gibi, erişebilirlik açısından da felaket. Javascripti kapalı tarayıcıları düşünün, elleri kolları bağlı oluyor. Sayıları az veya çok, sonuçta her biri potansiyel bir müşteri.

  GG gibi bir tecrübe yaşamış bir ekipten böyle bir iş çıkması beni düşündürmüyor değil. Evet, AJAX sunucu trafiğinden olağan üstü kısmalar sağlayabilir -doğru kullanıldığında- ancak ya kullanıcılar? Asıl önemli unsur budur. Bağlantıları paylaşımı bir noktada eksik düşünülmüş, ürünlerin adreslerini gönderebiliyorsunuz (her tıkta sayfa # ile adres değiştiriyor) ancak kategorilerde böyle bir mantık uygulanmamış sanıyorum, çalışmıyor. Ara sıra JS hataları alıyorsunuz, kategori sayfaları tasarımı bozukmuşcasına ekranın %60'ını kapsıyor, JS ile eklenen bazı öğeler sayfada değişiklik olduğunda temizlenmeyip orda öylece kalabiliyor.

  Uzun lafın kısası, ortada teknik anlamda birşeyler gerçekten çok uğraşılarak yapılmış, göz ardı edilemez. Ancak kullanıcı ne yazık ki unutulmuş. Kodlamayı yapan 4 arkadaşın 5 aylık çalışması, yine bu 4 arkadaşla yarı yarıya indirilebilirdi; eğer herşey AJAX olacak diye tuturulmasaydı.

  Erhan'ın sorusuna cevap vermek gerekirse, ben bir kullanıcı gözüyle bu hizmeti kullanacak olsaydım kullanma nedenim kesinlikle sadece fiyat kıyaslama özelliği olacaktı. Çünkü, ürün araştırmalarım için halen Google ve review sitelerini tercih ediyorum. Cimri bana burada bir yenilik sunmuyor.

 44. Bende aynı konuya değinecem. Birçok sitenin trafiği %80 arama motorlarından geldiği bir dönemde Cimrinin ajax kullanması biraz tuhaf olmuş. Yani ajax genelde unabtrusive olarak kullanılır. Çalışmadığı zaman normal sisteme dönüşebilir olması gerekiyor. Javascripti iptal ederek siteyi dolaşırsanız hiçbir kategori nede ürüne ulaşamıyorsunuz. Google ana sayfaya gelince birşey anlamadan tek sayfayı indexler. Flash sayfalarının en büyük dezavantaajı da buydu zaten.

  Demek tarfiğin hepsinin gittigidiyordan gelmesini umuyorlar. Ben google de sony vaio fiyatlarını aradığımda ise cimri kesinlikle çıkan sonuçlar içinde yer almayacaktır...

  Belki de bu yüzden cimri, Google den trafiğin gelmesini istemiyorlardır. Çok cimriymişş

  Birde bu servisin Tio.com.tr den görev olarak bir farkı varmı? Cimri yönlendirdiği mağazalardan komisyon alıyormu ?

  İlk bugi bir üründe buldum. 233 ytllik sony vaio kar patinajı ütününü gösteriyor. Çok ucuz diye neredeyse alacaktım 10 tane...

  http://www.cimri.com/#T2162

  Bunlar haricinde site siteyi beğendim. Özellikle ajax sorgularını cachelemesi bir avantaj olmuş. Yani çnce baktığınız bir kategoriye tıklayınca sunucuya kadar gitmeden hafızada var olan bilgileri yüklemesi güzel.

 45. Proje güzel programlamada bir eksiklik var seo eksik!

 46. Murat Turan Murat Turan

  Hoş güzel bir servisde marifet AJAX'ı her yerde kullanmak değil gerektiği yerde kullanmaktır. Kategorileri bile AJAX ile açıyor,

  arama motorları nasıl kategorileri gezecek ?

  Arkadaşlarıma Cimri.com üzerinden nasıl link göndereceğim ?

 47. Umut Işbilir Umut Işbilir

  Murat Turan tam olarak sormak istediğimi sormuş. Benimde ilk aklıma gelen normalde birine gg'de poster linki atacaksam kategori ya da arama kriterlerini içeren url'yi yolluyordum. Fakat bu aşamada ya da hazırlanan bu projede link paylaşımı nasıl yapılacak?

  Bence de ajax sayfa yüklemesinin ya da yenilemesinin can sıkıcı olduğu noktalarda kullanılmalı, %100 ajax yapacağız diye kullanılmamalı.

  Tabiki sistemi online olarak inceleyemediğimden bu eleştrileri(mizi)n boşa çıkma ihtimalide var. Umarım böyle değildir...

 48. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Açık bir boşluktu yaklaşık bir kaç asırdır. Shopping.com sitili hazırlanmış çok güzel bir site olmuş gerçekten. İsmin satın alınması ayrıca bir profesyonellik katmış çalışmaya. Mmm Cimri.com. Nokta da başkasından satın almış bu ismi sanırım : )

  Tebrikler, yolu açık olsun.

  *Bir şey dikkatimi çekti. İçimde kalmasın.

  Bu sitil hazırlanmış (ürün kataloğu/ansiklopedisi iddiası var) bir sitede ürünün özelliği mi, ürünün resimlerimi, ürünün fiyatı mı ön planda olmalıdır?

  **Sizce Cimri de bu sıralama nasıl?

 49. Merhabalar..

  İşin tekniğini bilmediğim için soruyorum. Böyle bir site için lektronik ticaret siteleri ile ne gibi bir iletişim içinde olmak gerekir.

  Elektronik ticaret sitelerinin xml verilerine ihtiyaç varmıdır?

  Ürün arama motoru tarzı bir yapı ile cimri.com'un sistemi arasında ki farklılıklar nelerdir. Hangisini neden tercih edersiniz?

  Bilgilerinizi veya referans web adresleri verebilirseniz sevinirim.

  Teşekkürler.

 50. cimri, ileride siteye eklenecek modüller ile adından çok sözetecektir. Şu anda site gayet düzgün ve kullanışlı bana göre. Güzel olmuş, $ukela olmuş :)

 51. Cimri bence çok kullanisli ve harika tasarima sahip bir proje.Sistemde gayet düzgun ve hizli calismakta..herhangi bir urunu almadan cimri! lesmek lazim..projede emegi gecen herkese (nokta ekibi dahil) tesekkurler..

 52. dün 129 t otobüsünün tutunma yerlerinde www.efiyat.com isimli bir sitenin reklamını gördüm. Güzel olmuş. Ayrıca sisteme kullanıcı profilleri ile falan sosyal bir ortamda oluşturacaklar sanırım. Bana sorarsanız efiyat.com diğerlerinin arasından bu yönüyle sıyrılır.

 53. Yılmaz Sarıdemir Yılmaz Sarıdemir

  Bu siteyi çok abartmamak lazım. www.biarada.com çok çok kısıtlı bir süre ve imkanlar ile çalışyor ama bence arama motoru çok daha kaliteli cimri ile bulamadığım pekçok ürünü bulabiliyorum. karşılaştımanızı tavsiye ederim

  1. Hasan Hasan

   Tavsiye için teşekkürler ama Cimri.com ile kıyaslama yapmanız, hatta daha kaliteli olduğunu söylemeniz abes. Sitenizdeki bütün linkler ölmüş durumda. (Ziyaret etmeyi düşünenler için yazdım bu yorumu. Boşa vakit kaybı olmaması için)

 54. Arne Pohl Arne Pohl

  Tesekürler bilgi icin.

  kendi blogumda yayinliyacagim.