Google hepsini dövdü; Google Friend Connect
Analiz

Google hepsini dövdü; Google Friend Connect

Geçen yazıda bahsettiğimiz MySpace Data Availability ve Facebook Connect'ten sonra trende hızlı bir şekilde uyum sağlayan Google oldu. Google ismine yakıştığı gibi şimdiye kadar yapılan en hızlı bağlantı çemberini kurup Google Friend Connect ismiyle yayına koydu. Hem de bunu gerçekleştirirken diğer büyük isimleri de (Facebook, Orkut, Yahoo, vs..) uygulama ağına sokarak uzun süre önüne geçilmeyecek şekilde sistemi oturtmuş gözüküyor.

Bu çemberi tanımlarken günlük yaşantımızdan örnek verirsek; komşularımızı, arkadaşlarımızı ve ailemizi içine alan kendi oluşturduğumuz bir topluluk içinde yaşıyoruz ve çeşitli günlük alışkanlıklarımız var. Yemek yemek, alışveriş yapmak, kitap okumak, vs.. uzayıp giden bu listenin her basamağında topluluğumuzla birlikte hareket etmek bizlere sosyalliğimiz açısından avantaj sağlayacaktır. Daha iyi restoranlar, daha iyi kitaplar ve belki daha ucuz bir alışveriş.

İşte Google Friend Connect aynı çemberi doğrudan internete taşıyor. Hatta günlük yaşantınızda karşınıza sıkça çıkmayan 2. ve 3. dereceden arkadaşlarınızı da ağınıza katarak. Çember uygulamaları halihazırdaki sosyal çılgınlığın tüm bu potansiyelinin kullanılmasını sağlayarak, sosyal ağ sitelerinin potansiyelini tüm site sahipleri ve dolayısıyla tüm web üzerine yaymak istiyor. Bu alışkanlıkla birlikte her web sitesi kendisini paylaşıma açarken, site üzerindeki hareketleri de daha şeffaf bir şekilde ölçümleyebilecek.

Bu web hareketinin bir diğer temel kazanımı ise bu günden sonra bahsettiğim market ya da kitapçının gelen müşterisini ve profilini net bir şekilde görebilecek ve sitesini sosyalleştirecek olması. Diğer müşterilere de açılabilecek olan profil, arkadaşlar, vb.. sayesinde de web üzerinde pangea'yi oluştarmaya başlayacağız. Denemeyi örnek sitede yapabilirsiniz.

Bugünden sonra çok hızlı bir şekilde yukarılara çıkıp, web 2.0 dünyasına biraz üstten bakabilmenizi öneriyorum. Trendi en doğru şekilde yakalamalısınız.

Yorumlar (13)
 1. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @H. Cihan Salim

  futuristik kısmı profilleme olmuş; bir de zaten işler çok birbirine girdi @Murat Kahraman'ın dediği gibi Facebook çekti kendini.

  Tekrar özetleyeceğim ilerleyen günlerde. İlgin için teşekkürler.

  *Linked sorularını takip etmen güzel olur : )

 2. H. Cihan Salim H. Cihan Salim

  Erhan'cığım daha LinkedIn'deki soruna da cevap yazamadım, Friend Connect ile de ancak yorum yapabiliyorum. Zaten blogumdaki bir önceki konu buydu, çok iyi denk gelmiş.

  Düzeltmek ve dikkat çekmek istediğim Google'ın Friend Connect'inin bir iFrame çerçevesinde sosyal ağ ile iletişime geçeceği, kullanıcın da yine böyle bir yolla arkadaşlarıyla etkileşeceği. Lafın kısası, site sahibi, yöneticisi, işleticisinin sitesinde sosyalleşen kullanıcılar hakkında detay bilgi alamayacağı görünüyor şu aşamada. Yani örnek verdiğin "profilleme" şu aşamada yapamayacak.

  Ama Friend Connect'e çıkacak olası bir rakip bu konuda site sahiplerine avantaj sağlamaya çalışıp öne geçmeye çalışır mı... Zor, çok tartışmalı bir konu ama göreceğiz.

 3. Murat Kahraman Murat Kahraman

  Facebook izin vermemiş. Google gerçekten işini biliyor, Facebook ilk defa kullanıcılarından tepki görecek gibi (beacon'da hızlı davranarak atlatmışlardı).

 4. neden beğenmemiş arkadaşlar anlamadım. google biraz dursun diye bi sebep olabilir mi. belki bu servis yaygınlaşırsa her siteye tek tek üye olmak zorunda olmicaz. tek tıkla üye olmuş gibi olcaz. daha ne olsun...

 5. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Yorumlara bakılırsa bir kesim, google biraz durulsun istiyorlar...

  Peki neden? mesela elvirs google'ın mevcut sistemlerini iyileştirmesini, daha sonra yeni uygulamalara atılmasını istemiş. Sanki yapıp bırakıyor google uygulamaları.. Böyle bi şey olabilir mi?

  Ufku geniş tutmak lazım, aynı Google'ın yaptığı gibi.. Tek kelimeyle helal olsun!!!!

  gelelim google connect'e.. Bence mükemmel bir uygulama. Henüz servis halindeymiş, büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum ben açılmasını... Bu kadar basit fakat yararlı bir düşünceyle 10 milyon kullanıcıya ulaşma imkanı verilmesi kadar güzel bir şey olabilir mi?

 6. Umut Akyol Umut Akyol

  Bu öneri X, Y, Z web sitesinin önemli olmadığı bir ortam öneriyor. FAKAT, bu ortamın oluşması için X, Y, Z'nin kendi üye giriş, profil güncelleme vs.lerini açması, uyumlandırma gerekecek.

  Aslında komik olan şu, büyük bir medya kuruluşu sıfır çaba göstererek sadece reklamla yüzbinlerce üyeye ulaşabilecek. Komik, zor, bayat ama imkansız değil. :) Bakalım bakalım.

 7. Musatafa'ya aynen katılıyorum, herşeye atılacağına daha elinde olan şeyleri bir adam etse.

  Google OpenSocial'ı duyurduğunda da benzer bir çılgınlıkla karşılanmıştı ama daha sonra bir ses çıkmadı. Google yeni ürün veya platformlar (sözde) duyurarak gittikçe yok olan şirket dinamizmini ört bastır edip hisselerini yukarılarda tutmaya çalışıyor, başka birşey değil.

 8. sosyal web bitsin! anlamlı web gelsin, lütfen.

 9. Singularity'ye dogru gidiyoruz.. Hadi hayirlisi.

 10. Mustafaa Mustafaa

  google sinirimi bozuyor herşeye atlıyor kimseyi çekemiyor erkeze rakip oluyor tekel oluşturmaya çalışıyor

 11. ilginc bir uygulama

 12. google bu işi biliyor :)

 13. Aydın Yakar Aydın Yakar

  Her firmada olduğu gibi Google'da ticari olarak yenilikleri takip etmek zorunda, bu yüzden yeni servisleri ortaya koyması doğal. Her zaman ilk'leri yapmasını beklemek yanlış olur.. Ama unutmamak gerekir ki Google olmadan önce internet "her servise para ödenen" bir mecraydı. Artık her türlü servisi ücretsiz sunarak kaybettikleri ziyaretçileri çekmeye çalışan firmalar biraz geç kaldılar.. En önemlisi rakip olmadan hiçbir site yenilik getirmiyor, rakip oraya çıkınca servisi güncellemek ve yenilikler katmak zorunda kalıyor ve bu da biz kullanıcıların işine geliyor..

  Sonuç olarak Google servislerini kullanmak her webmaster gibi beni de mutlu ediyor. Microsoft'u bekleseydik (başka alternatif yoktu) şuanda kişisel sitelerimizde ne kadar öne çıkabilirdik ki?