Google hepsini dövdü; Google Friend Connect

Google hepsini dövdü; Google Friend Connect

Geçen yazıda bahsettiğimiz MySpace Data Availability ve Facebook Connect'ten sonra trende hızlı bir şekilde uyum sağlayan Google oldu. Google ismine yakıştığı gibi şimdiye kadar yapılan en hızlı bağlantı çemberini kurup Google Friend Connect ismiyle yayına koydu. Hem de bunu gerçekleştirirken diğer büyük isimleri de (Facebook, Orkut, Yahoo, vs..) uygulama ağına sokarak uzun süre önüne geçilmeyecek şekilde sistemi oturtmuş gözüküyor.

Bu çemberi tanımlarken günlük yaşantımızdan örnek verirsek; komşularımızı, arkadaşlarımızı ve ailemizi içine alan kendi oluşturduğumuz bir topluluk içinde yaşıyoruz ve çeşitli günlük alışkanlıklarımız var. Yemek yemek, alışveriş yapmak, kitap okumak, vs.. uzayıp giden bu listenin her basamağında topluluğumuzla birlikte hareket etmek bizlere sosyalliğimiz açısından avantaj sağlayacaktır. Daha iyi restoranlar, daha iyi kitaplar ve belki daha ucuz bir alışveriş.

İşte Google Friend Connect aynı çemberi doğrudan internete taşıyor. Hatta günlük yaşantınızda karşınıza sıkça çıkmayan 2. ve 3. dereceden arkadaşlarınızı da ağınıza katarak. Çember uygulamaları halihazırdaki sosyal çılgınlığın tüm bu potansiyelinin kullanılmasını sağlayarak, sosyal ağ sitelerinin potansiyelini tüm site sahipleri ve dolayısıyla tüm web üzerine yaymak istiyor. Bu alışkanlıkla birlikte her web sitesi kendisini paylaşıma açarken, site üzerindeki hareketleri de daha şeffaf bir şekilde ölçümleyebilecek.

Bu web hareketinin bir diğer temel kazanımı ise bu günden sonra bahsettiğim market ya da kitapçının gelen müşterisini ve profilini net bir şekilde görebilecek ve sitesini sosyalleştirecek olması. Diğer müşterilere de açılabilecek olan profil, arkadaşlar, vb.. sayesinde de web üzerinde pangea'yi oluştarmaya başlayacağız. Denemeyi örnek sitede yapabilirsiniz.

Bugünden sonra çok hızlı bir şekilde yukarılara çıkıp, web 2.0 dünyasına biraz üstten bakabilmenizi öneriyorum. Trendi en doğru şekilde yakalamalısınız.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.