Siz olsanız bunlara para yatırır mıydınız?
Yatırım

Siz olsanız bunlara para yatırır mıydınız?

Açıklama: Ersan Özer itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com sitelerinin kurucusudur. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi'de yayınlanmıştır.


Amerikan internet dünyasındaki trendleri, iş modellerini, satın almaları, risk sermayesi bulanları takip etmek isteyenlere PaidContent.org blogunu öneririm.

Ayrıca burası klon proje yapmak ya da esinlenmek için de iyi bir kaynak. Hangi fikirlerin emek harcanmaya, para yatırılmaya değer olduğunu görebiliyorsunuz. Gerçi ben sık sık, "Bu projede nasıl bir gelecek görüyorlar ki bunca milyon dolar yatırıyorlar" diye şaşırmıyor değilim.

Son 15 günde PaidContent.org'ta yer alan risk sermayesi bulmuş siteleri toparladım. Siz olsanız bunlara para yatırır mıydınız?

Hıristiyanlara hitap eden video paylaşım sitesi GodTube tam 30 milyon dolar sermaye desteği bulmuş. Bu site daha önce de 2.5 milyon dolar risk sermayesi almış. Geçen yaz açılan GodTube inanılmaz bir hızla büyüyormuş

Sosyal Ağ Kariyer (Social Networking Jobs) sitesi Jobster 7 milyon dolar daha destek bulmuş. Böylece toplamda aldığı risk sermayesi 48 milyon dolara ulaşmış.

Facebook yeni sunucular (50 bin adet deniyor) alabilmek için 100 milyon dolar risk sermayesi bulmuş. Facebook'a daha önce de Microsoft 240 milyon dolar, Hong Konglu milyarder Li Ka-shing 120 milyon dolar yatırmıştı.

Alanadı park sistemine yeni bir boyut getiren (ki ben de ilginç buldum) WhyPark melek yatırımcılardan 230 bin dolar destek bulmuş. Şu an itibarıyla üzerinde park edilen alanadı sayısı 41 binmiş.

Anında mesajlaşma servislerine browser'dan ulaşmayı sağlayan Meebo üçüncü turda 25 milyon dolar sermaye desteği bulmuş. İlk iki roundda aldığı 12.5 milyon dolar ile beraber 37.5 milyon doları toplamayı başarmış.

Çin video paylaşım sitesi Tudou tam 57 milyon dolar sermaye desteği bulmuş. Üstelik bu, 4. roundmuş. Siteye daha önce de 28.5 milyon dolar yatırım yapılmış. Yani 2005'ten bu yana aldığı destek 85.5 milyon dolara ulaşmış.

Facebook aplikasyonları üreten Serious Business, 4 milyon dolar destek bulmuş. (Bu firma "Sell Your Friends" adlı facebook uygulaması ile tanınıyor.)

Oyun topluluğu sitesi Kongregate Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un yatırım şirketinden 3 milyon dolar destek bulmuş. Önceki 5 milyon dolar ile beraber topladığı para 8 milyon dolara ulaşmış.

Döküman paylaşım sitesi DocStoc ikinci roundda 3.25 milyon dolar sermaye desteği bulmuş. Önceki 750 bin doları da ekleyince 4 milyon dolar toplamış olmuş. Rakibi Scribd de daha önce 4 milyon dolar risk sermayesi bulduğu için böylece oyunda eşitlik sağlanmış.

Yorumlar (12)
 1. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Ben Ersan Abi'ye kesinlikle katılıyorum. Onun bir konferansında dinledikten sonra bende kullanıcıdan para talep eden modeller üzerine düşünür oldum.

  Zaten ülkemizdeki reklam pazarının çok küçük yüzdesi maalesef internette. (Ki geleneksel medyadan ekmek yiyen birisi olarak maalesef diyorum)İnternette başarı hikayesini yazan uygulamalara baktığımda hep kullanıcıdan para talep eden siteler.

  Sadece reklam geliriyle başarı sağlayan modeller şimdilik çok zor olduğu kanaatindayım. Ya da arkada güçlü ve aynı zamanda sabırlı bir risk sermayesi olması gerekir kanımca.

 2. Zaten Türk aklı bu şekilde olduğu için bizden dünyaya açılacak bir Türk markası çıkmaz doğru tespit:)

  "Ben Türk internet aklına sahip biri olarak kullanıcıdan para talep edenler dışında hiçbirine para yatırmazdım :)"

 3. Burak Kaynak Burak Kaynak

  "Siz olsanız bunlara para yatırır mıydınız?"

  Bence yazı oldukça faydalı ama başlıktaki bu soru fazlasıyla pahalı kaçmış. Çünkü Türkiye sınırlarında hiçbir birey ya da kurum bu kadar pahalı yatırımı web ortamında sevmez. Beceremez de.Kafası karışır.Yığınla örnek yaşanır, hala anlamaz. Karşısındaki de anlatamaz.

  Bırakalım Venture capitalist'ler yapsınlar yatırımları, Web projeleri hayata geçsin. Sonra onlar bizim sitelerimizi satın alıyorlar zaten.

 4. Ersan bey, böyle bir yazı yazarsanız, bence gerçekten çok yardım edersiniz bize, hatta MuslimTube yapmaktan daha garantili yol olur sanırım cennete gitmek için :)

 5. Ersan Özer Ersan Özer

  Cello, söylediğim gibi, bunları paidcontent.org'dan derledim. İlgili siteyi aratarak kimden risk sermayesi bulduklarını orada öğrenebilirsiniz. Misal, Godtube risk sermayesini GLG Partners'dan, Jobsters ise Ignition Partners, Mayfield, Reed Elsevier Ventures ve Trinity Ventures'tan almış. Bu detayların bizler çok anlam ifade etmediğini düşünmüştüm.

  Erhan, değerlendirmen için çok teşekkür ederim. Ben Türk internet aklına sahip biri olarak kullanıcıdan para talep edenler dışında hiçbirine para yatırmazdım. :) Bir ara, VC'lere nasıl sunum yapılır, sizden ne beklerler diye bir yazı yazmak istiyorum. Epey okumuşluğum var çünkü. Biz de gidip para isteyeceğiz diye değil, bir projeye yaklaşırken hangi noktaları düşünmek gerekiyor kısmı için faydalı olabilir.

 6. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Ben açıkçası Meebo'ya neden bu kadar çok yatırım ypaıldığına anlam veremedim. O parayı o model için nasıl kullanacaklar onu da anlayamadım.

  Godtube garanti yatırım alır diye düşünüyorum. Hatta ilk okuyunca direk muslimtube.com'a baktım:) Çoktan varyasyonları yapılmış.

  Ama benim buradaki favori yatırım yapılacak uygulamam kesinlikle kongregate.com. Online oyundan nefret etmeme rağmen...

 7. miş.. muş... bu adamlar sermayeyi nereden bul"muş"lar?

 8. Ali Erdoğan Ali Erdoğan

  Bu yatırımlar gerçekten geri dönüyor mu? Yahut nasıl dönüyor. Kendi adıma YouTube'da veya Facebook'da bir reklama tıkladığımı hiç hatırlamıyorum. Hatta reklamları engelleyen bir eklentiye sahibim. Ancak bazı siteler de varki zaten onlarda hiç reklam görmüyorum. Peki nasıl oluyor. Bu para ne kadar zamanda ve ne kadar kârlılıkla geri dönüyor?

 9. Hasan Ozgan Hasan Ozgan

  Paul Graham'ın start-up şirketi YCombinator'in haber RSS beslemesi takip edilesi bir diğer adres.

  http://news.ycombinator.com/

 10. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Düzeltme: Whypark'ı atlamışım, iyi/verimli bir çöp kutusu gerçekten. Önümüzdeki dönemlerde biraz daha pratikleştirilebilir mi sistem bilmiyorum. Cin bir fikir, piyasaya ve geçiş kullanıcısına hitap ediyor.

  Bu fikre de yatırım yapılabilirdi tabii ki.

 11. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Derleme için çok teşekkürler.

  .docstoc, godtube, tudou, kongregate yatırımlarını çok 'risk'siz buluyorum.

  Facebook ve jobster de yatırımdan daha çok ikili anlaşmalar önemli olacaktır. sadece para değil söz konusu olan bunlarda.

  Meebo çok tehlikeli gözüküyor, çünkü im sektörünün sonunu görmek çok zor bu anda - killer bir çok iş olası şu an. Ama tehlikeli olan en çok kazandırır durumu da geçerli değil tabii ki burada.

  Serious business yatırımı ise beyne yatırım gibi olmuş - isimleri tanımıyorum- yorum yapamadım. Halihazırdaki işler kadar, gelecekteki projeleri de söz konusu çünkü.

  Adı geçen şirketlerden özellikle godtube'a bayılmıştım ilk fark ettiğimde; docstoc da bayıldığım işlerden.

  Ben bu ikisine 1'er milyon dolar atabilirim gönül rahatlığıyla :D

  *godtube http://www.erhanerdogan.com.tr/index.php/2008/01/15/e-ipucu-video-paylasim-odakli-nis-sosyal-aglar/

  **docstoc https://webrazzi.com/2008/04/30/arsivler-zenginlesirken-sosyal-aginiz-farklilastirilir-docstoccom/

  ***Selim Yörük? bi' Scribd vardı ne oldu ona? :D

 12. Delivar Delivar

  VC'lere nasıl sunum yapılır yazısını merakla bekliyorum.