Göz göze geldik ama konuşamadık denilen durumlar için: Catoen.com
Arkadaşlık

Göz göze geldik ama konuşamadık denilen durumlar için: Catoen.com

Catoen.comCatoen isimli henüz alpha aşamasında olan web girişimi arkadaşlık siteleri arasında farklı bir yaklaşımla yer almak için 3 ay önce yayına girmiş. İngilizce ve Türkçe olarak çalışan servisin ben incelediğimde 9282 üyesi bulunuyordu.

Klasik arkadaşlık sitelerinden ayrıştığı noktaya gelecek olursam, Catoen üyelerinin profiller arasında gezerek kendilerine uygun arkadaşı ya da eşi bulmalarını sağlamıyor. Servisin amacı bir iç ya da dış mekanda gördüğünüz kişiyle tekrar buluşabilmenizi sağlamak.

Üyeler sisteme giriş yaptıktan sonra beğendikleri kişiyi gördükleri mekanı ya da yeri belirtiyorlar. Sistemde şu an için Türkiye, Kanada, Amerika ve Şili'ye ait mekanlar listeleniyor. Eğer aradığınız kişiyi bir iç mekanda değil de dış mekanda gördüyseniz, o zaman Google Maps ile entegre çalışan harita üzerinden seçiminizi yapıyorsunuz.

Bulmak istediğiniz kişi de sisteme girip, sizin seçtiğiniz mekanı seçerse, sistem sizi eşleştiriyor. Eşleşen üyeler Catoen üzerinden arkadaş olabiliyor ve mesajlaşabiliyorlar. (Bu yazıyı okuyan kaç kişinin "Bu fikir benim aklıma gelmişti" dediğini tahmin edebiliyorum.)

Catoen.com

Servisin fikir olarak güzel olduğunu düşünüyorum, ancak elbette herkesin düşündüğü gibi başarıya ulaşması için bilinirliğinin yüksek olması gerekiyor. Kaldı ki böyle bir bilinirlik için belki de önemli bir pazarlama ve reklam kampanyasının başlaması gerekecektir.Açıkcası birçok iç ve dış mekanda reklam afişleri olmadan, basında yer bulmadan Catoen'in başarılı eşleştirmeler yapabilmesi bana kalırsa zor gözüküyor. Servisin şu an için bu yönde bir pazarlama ve reklam kampanyasını kaldırabilir durumda olup olmadığını ise bilemiyorum, ancak eğer başarırsa değerli olacağını tahmin edebiliyorum.

Tabi, bir diğer konu da Catoen kendi bilinirliğini sağlamadan Facebook üzerinden benzer amaçla çalışan bir uygulamanın hayata geçirilmesi riskinin söz konusu olması.

Girişimin önümüzdeki günlerde bu riskleri ve olası maliyetleri nasıl karşılayacağını bilemiyorum ancak benim gözüme sistemi ve tasarımı ile hoş gözüken Catoen için yaratıcılarını tebrik ediyorum.

Yorumlar (19)
 1. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  oo bizimkilerin girişimi ise extra tebrik ediyorum helal olsun inşallah tutar.

 2. Atıl Aydoğan Atıl Aydoğan

  @All

  Değerli yorumlarınız ve ilginize çok teşekkürler.

  @Yucel Eroglu

  Katılıyorum. Üyeleri sitede tutmak için de sebepler yaratmak gerekiyor. Siteyi tanıtmak kadar önemli neredeyse.

  Seviyeyi korumaktan anladığım doğruysa; sistemi (isteyenlere) %100 doğru eşleştirme yapacak şekilde tasarladık. Kısa bir test ile "yanlışıkla" eşleşmek isteyenleri eleyebiliyorsunuz. Mümkün olduğunca seviyeyi korumak için önlem aldık dediğiniz gibi.

  Fbook aplikasyonu ise sadece Starbucks cafeler ile sınırlı olarak var. ([email protected]) Tanıtım sorunu onun için de geçerli tabi :(

 3. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  Otobüste Metroda her gün platonik aşk yaşayan biri olarak bu fikri gerçekleştirenleri tebrik ediyor.

 4. Metin Kahraman Metin Kahraman

  @Ersan Özer, yatırım tekliflerine açık deyince, nedense bir an nokta.com'a gitti aklım :)

 5. Metin Kahraman Metin Kahraman

  @Ekim Nazım Kaya, walla gayet geniş ölçekte modellemişsiniz, elinize sağlık. Sanırım Turkcell bu projeyi yapmadı değil mi? Bu baz istasyonu bilgisi konusunda çok hassaslar ama sevgili Apple Iphone için bu baz bilgisine ihtiyacınız kalmıyor :) sağolsun bizim için çözüyorlar ;)

 6. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Merhaba, bencede fikir güzel. Giriyorsunuz karşılaştığınız yeri haritadan buluyorsunuz ve bu dakikadan sonra karşılaştığın insanında bu sistemi fark etmesini mi bekliyorsunuz ?

  Bence üyelerin biraz daha site içeriğine katkıda bulunması için birşeyler yapılmalı..

  Ben girdim üye oldum, profilimi doldurdum, fotografımı yükledim, haritadan yer seçtim ve bitti bu kadar siteden çıktım sonra :) birinin benimle eşleşmesinimi beklicem ?

  En büyük artısının seviyeyi koruyabileceği düşüncesindeyim.

  Son olarak bir facebook uygulamasıda kuvvetle muhtemel yararlı olacaktır.

  Emeğinize sağlık diyorum, inş başarılı olur.

 7. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Risk sermayesi arayışlarını ben de yakından takip ettim.. Bence çok güzel bir fikir bu.. Umarım istedikleri başarıya ulaşırlar..

  Tasarımı bence çok tatlı...

 8. Ersan Özer Ersan Özer

  Catoen'in kurucusu arkadaşım olur; Atıl Aydoğan. Projeyi başından beri takip ediyorum. Risk sermayesi için yaptığı görüşmelerde de biraz yardımcı olmaya çalışmıştım. Projenin beğenilmesine sevindim. Kişisel bir girişim. Umarım hak ettiği ilgiyi görür. Bu vesileyle, Webrazzi'nin takipçilerinden ilgilenen varsa, Catoen'in yatırım tekliflerine açık olduğunu belirtmiş olayım.

  1. merhaba, defalarca catoen'a kaydolmayı denedim başarılı olmadı. web sayfası süresi doldu hatası veriyor yardımcı olabilir misiniz?

 9. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Niş bir ağ olmuş, sağlam bir servis/uygulama/ağ rakip olarak gelmeden gerekli tanıtım yapılırsa başarılı olacağına kuşkum yok.

  Sevgiler, saygılar...

 10. Agrasiwe Agrasiwe

  2. Cello

  12 May 2008 11:17

  şerrreffsizim benim aklıma gelmişti :))

  ehuehuehuhe sen cok yasa emiiiii (:

 11. @Metin Kahraman, aklımıza gelmekle kalmamıştı, bahsettiğin mobil ürünü projelendirip bir yıl önce Turkcell Mobil Gelecek yarışmasına katılmıştık :)

  Gökte ararken cepte buldum: http://www.ceptebuldum.com/proje.zip

 12. facebook tehlikesine karşı da, yapmaları gereken şey, sitelerinin facebook application türevini yaratmak.

 13. Reklamını yapması için gereken şey oldukça basit;

  Mekanlar ile iletişime geçip, oralarda reklamlarını (artık bardak altlığı mı olur, duvara poster mi olur bilemem) vermelerini sağlamak.

  Bu, bir anlamda win-win-win oluyor. Mekan site üzerinden reklamını yapmış oluyor, Site mekan üzerinden reklamını yapmış oluyor, buna ek olarak müşteri de her iki platform tarafından desteklendiği için istediğini daha rahat yapabiliyor.

  Tabi gidilen mekanlar bilindiğine göre, bu durumda sapıklara karşı nasıl bir önlem alınacak orasını bilemiyorum :)

 14. Banu Soysal Banu Soysal

  sen hiç "Vauvv" diye birşey duydun mu hulusi?

 15. Şerefs.zim aklıma gelmişti!!!

  Fikir de tasarım da güzel ama söylendiği gibi epey bi tanınması lazım. İşi çok zor.

 16. şerrreffsizim benim aklıma gelmişti :))

 17. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Bu tipteki bir projenin mobil tarafı daha güçlü olmalı diye düşünüyorum. Turkcell böyle bir projeyi çok kısa zamanda, mobil ortamda yapabilir. Bulunduğunuz yeri belirtmeniz için ayrıca google maps'e ihtiyacınız yok, cep telefonunuz baz istasyonlarından sizin nerde olduğunuzu anlayabiliyor. Çok daha hızlı pratik ve anlık olacaktır. İnternet tarafı bence ikinci plan olmalı öncelikli olarak mobile yönelmeleri gerektiğini düşünüyorum. Bana daha çok exit projesiymiş gibi geldi.

 18. Webalayzer Webalayzer

  Düşünce güzel, site güzel ama anlık olarak yoğun kullanıma bu nedenle de reklama ihtiyacı var. TV, gazete, eğlence mekanları vs vs ...