Türkiye internet sektörü raporu
Analiz

Türkiye internet sektörü raporu

 • eBay tarafından gerçekleştirilen Türkiye internet sektörüne yönelik araştırmanın sonuçları global pazarlardaki duruşumuzu güçlendirmek ve pazarımızı algılamak için çok değerli bir kaynak niteliği taşımaktadır.

eBay tarafından gerçekleştirilen Türkiye internet sektörüne yönelik araştırmanın sonuçları global pazarlardaki duruşumuzu güçlendirmek ve pazarımızı algılamak için çok değerli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Bu sebeple sunumun sahibi eBay Almanya ve GittiGidiyor‘un Yönetim Kurulu Üyesi Sina Afra'dan Webrazzi'de raporu ve detaylarını paylaşmak için izin istedim. Kendisinin de onayıyla bu yazımda hem raporda öne çıkan bazı verileri, hem de detaylı incelemek isteyenler için sunumun kendisini paylaşıyor olacağım.

Hemen başlayalım...

Türkiye'nin internet kullanıcısı sayısı 26 milyon. Bu sayı ile Türkiye dünyanın 11. en büyük internet popülasyonu haline gelmiştir.

Türkiye'deki internet penetrayonu %37. Bu sayı Avrupa ortalaması olan %59 ile kıyaslandığında oldukça değerli bir figür oluşturuyor.

Kasım 2006 sayıları ile Türkiye'de 7.5 milyon genişbant internet kullanıcısı bulunmaktadır. Bu sayı ile Türkiye dünya çapında 9. ülke konumunda yer almaktadır. (Bugün aldığım bir duyum TTNet ADSL abonesi sayısının 10 milyon olduğu yönündeydi, doğruluğunu araştırmadım. Bilenler paylaşırsa sevinirim.)

Türkiye'de 2009 yılında yaklaşık $9 milyar olacak bir elektronik ticaret hacmi ve pazarı bekleniyor.

Türkiye e-devlet uygulamaları açısından dünya sıralamasında %43,5 ile 9. sırada yer alıyor. Bu alanda liderliği Güney Kore elinde tutarken, Amerika 4. sırada yer alıyor.

Türkiye internet kullanıcılarının %45,03 gibi büyük bir bölümü 16-24 yaş aralığında. Bunun yanında internet kullanıcılarının %66'sı erkek, %34'ü kadın. Kullanıcıların %22'si üniversite mezunu, %68'i bekar, %45'i çalışıyor, %39'u İngilizce biliyor, %52'sinin evinde bilgisayar var, %91'inin cep telefonu var, %84'ü günlük olarak ortalama 3 saat televizyon seyrediyor, %63'ü günlük olarak ortalama 2 saat radyo dinliyor, kullanıcılar günlük olarak ortalama 2,5 saat internete bağlı kalıyorlar.

Türkiye online reklam pazarı 2009 yılında $178 milyon, 2010 yılında ise $249 milyon olarak tahmin ediliyor. (bu konuyla ilgili alternatif bir perspektifi önümüzdeki günlerde gündeme getiriyor olacağım.)

Raporda yer alan diğer tahminler ve öngörüler ise şu şekilde:

2010 yılında Türkiye internet sektörü

 • 32-36 milyon internet kullanıcısı olacak.
 • $10 milyar e-ticaret pazarı olacak.
 • $250 milyon online reklam pazarı olacak.

Ve bana kalırsa raporun en önemli bölümü: Yabancı VC ve melek yatırımcılar Türkiye pazarını keşfedecek!

Ben burada sadece raporda çok hassas ve önemli gördüğüm noktaları paylaştım. Detayları ve verilerin kaynakları ile raporu incelemek isterseniz aşağıda SlideShare üzerinde yayınlanan versiyonunu görebilirsiniz, dilerseniz direkt SlideShare üzerinden inceleyebilirsiniz ya da direkt buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Rapordaki verilere kaynak göstererek ekleme yapmak isterseniz çok memnun olurum.

Yorumlar (19)
 1. Murat Kahraman Murat Kahraman

  Bu faydalı rapor için teşekkürler. Benim merak ettiğim birkaç nokta var. Birincisi bu 26 milyon kullanıcının ne kadarının son bir ayda en az bir kere internete girmiş aktif kullanıcı olduğuyla ilgili bir verisi veya tahmini olan var mı? İkincisi 2007 online reklam pazarı 50 milyon dolar, sanırım buna Google dahil değil. 26 milyon kullanıcılı bir mecra için 50 milyon dolarlık reklam tatmin edici bir rakam mı? 2010 yılında 250 milyon dolara çıksa bile, online reklamcılık pazarı biraz şeffaflaşmadığı takdirde, bu kadar çok aracı varken kaç yayıncı gerçek anlamda para kazanabilir? İnternet sektörümüzün gelişmesi için sadece pazarın büyümesi değil, gelirin biraz daha tabana yayılması gerekiyor gibi.

 2. http://www.internetworldstats.com/stats4.htm sitesine göre Türkiyenin internet nüfüsu 2007 aralıkta 16 milyon gözüküyor ve dünya internet nüfüsunun %1.2 si kadar olduğunu gösteriyor. Bu raporda ise 26 milyon olduğu söyleniyor.

  Burna göre Türkiyenin internet nüfüsu 5 ayda 10 milyon, yani %62 artdı mı yoksa farklı kaynaklardan olduğu için iki farklı rakam mı mevcut?

 3. Ayrıca rusya sizin raporda 25 milyon iken http://www.internetworldstats.com/stats4.htm burdaki rakamlara göre 29 milyon. Bir gerileme mi var?

  Rusyanın 9-10 milyon üyelik mail.ru, vkontakte.ru (facebook klonu ) siteleri var, Türkiyenin ise en fazla mynet de 6 milyon üyesi var. http://www.alexa.com/data/details/traffic_details/mynet.com

  Türkiye internet nüfüsu ile ilgili bir yazımda incelemiştim. http://vepa.bloggum.com/yazi/turkiyenin-internet-nufusu-nekadar-.html

 4. Benim bir sorum olacak;

  26 milyon kullanıcıdan sadece 10.000'e yakın olanına oy kullandırtabilmiş bir blog camiasının geleceği nedir?

  saygı ile...

 5. Turkiye'de internet kullaniminin hizla arttigina ve Turkiye'deki "internet sektoru"nun parlak bir gelecegi olduguna inaniyorum, kimsenin de buna karsi cikacagini pek sanmiyorum. Fakat verilen istatistiklerin comertce sisirildigi kanaatindeyim. Bu rakamlari gorunce, mutlaka bir yerlerde "double-count" olmustur diye dusunmemek elde degil. Web sektoru balon konularinda oldukca tecrubelidir zaten...

 6. TTNet'in IMKB'de halka arzı vesilesiyle (FYI: devlet hisseleri arzediliyor) geçtiğimiz günlerde yayınlanan 'izahname' ve tanıtım kitapçıklarında 2007 sonu itibariyle 4.3 milyon abone sahibi olunduğundan bahsederken (%95 pazar payına tekâbül ediyor), son günlerde basılı yayında çıkan reklamlarda 2008'in ilk 5 ayı eklendiğinde 5 milyonu yakaladığından söz ediliyor. Kaynak: Türk Telekom Süslü Tanıtım Kitapçığı, Türk Telekom'un arka planında dönen gerçekleri, hakkında açılan davaları ve en önemlisi 436. sayfadan itibaren anlatılan, kendisini bekleyen risklerin deklare edildiği 'izahname'

 7. Haluk Akın Haluk Akın

  Ülkelere göre kullanıcı sayılarında yıllar karıştırılmış gibi duruyor.

  Çin'de 137 milyon internet kullanıcısı olduğu yazıyor sunumda. Oysa pek çok kaynakta bu rakam 2006 rakamı olarak geçiyor. 2007'de Çin 210 milyon kullanıcıya ulaşmış.

  Çin'deki internet kullanıcı sayısı hakkında bir yazı şu adreste okunabilir: http://www.techcrunch.com/2008/01/17/china-close-to-becoming-worlds-largest-internet-market-by-users/

 8. Youtube gibi servislerin artmasının yanına oluşacak bu kullanıcı yoğunluğunu koyduğumuzda,umarım gerekli altyapı çalışmaları da bunlara parelel olarak yapılıyordur.Söz konusu olan Türkiye'de altyapıya yatırım yapmak olunca pekte umutlu olmuyor insan ama

 9. paylaşım için teşekkürler

 10. Onder Eren Onder Eren

  çok değerli bilgiler.

  teşekkürler

 11. Bu değerler ülkemizde her geçen gün internetin daha da önem kazanacağını açıkça ortaya koyuyor.

 12. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  hiç gerçekçi rakamlar olarak görmüyorum. türkiyedeki internet kullanıcısı epostayı tarif edebilecek internet kullanıcısı kadardır. diğerlerini aktif kullanıcı saymak çok akıllıca değil. bizim evde 4 kullanıcıyız ama 3 kişi sadece ve sadece 4 bilemediniz 5 site ile ilgileniyor. bu şekilde abartı rakamlara bakıp pratik varsayıp küçük ve kısa vadeli yatırımlar yapmak hüsranla sonuçlanacaktır. Hadi şu da içinizi kemirsin madem, "tabi süper bir fikriniz yoksa..."

 13. Gürkan Yeniçeri Gürkan Yeniçeri

  Rakamların nasıl ve ne tabanlara dayanarak üretildiği bir yana, bu kadar internet kullanıcısının internet üzerinde ne yaptığı, interneti araç olarak mı yoksa amaç olarak mı gördüklerini merak ediyorum. Örneğin tarım ile uğraşan bir çiftçi, organik tarım ile ilgili Türkçe bilgilere erişiyor mu? Böyle bir bilginin varlığı yada doğruluğu bir yana, internetin araştırma geliştirme için kullanılmasını teşvik etmek yolunda halkı (orta yaş ve üstü) bilgilendirecek eğitimlere ihtiyacımız var gibi geliyor. Eskiden Halk Evleri vardı biçki, dikiş, nakış kursları verilirdi orta yaş ve üstüne. Bunun gibi bir şey olabilir mesela.

 14. Ebay Türkiye´deki internet kullanici sayilarini bu kadar abartmasi GittiGidiyor payina cok para verdigini gösteriyor. Ancak bu yanlis rakamlar´la kendisini dogru yol´da görüyor.

 15. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Tarım uğraşan çifti vesaire örnekleri güzel ancak. Bir şeyi unutuyoruz sanırım...

  Türkiye'nin çok genç bir nüfüsu var. Nüfusun yüzde 60'ı 30 yaş altı. Çocuklar internetle büyüyor. Kardeşim 8 yaşında internetle tanıştı. Bense 16 yaşında. O tarımla uğraşan çifti ilk internet kelimesini ne zaman duydu acaba?

  Bu kadar genç nüfüsu olan bir ülkede internet kullanım oranının artmaması düşünülemez. Rakamlar bana göre gerçekçi, hatta bu rakamların üstüne bile çıkması olası.

 16. Gerçekten çok güzel bir yazı. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. İnternetin geleceği hakkında ve Türkiye'deki gelişimini anlatan bu yazılar Türk girişimcileri artık ayaklandırmalı...

 17. Ali Erol Ali Erol

  güzel bilgiler..Ama internette reklam sabır ve çok çalışma isteyen bir çalışma...türkiye gelişen bir ülke..internette ilkleri yapanlar herzaman kazanıcak bence..

 18. Pelin... Pelin...

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu bilgiler benim için çok faydalı oldu. Ben bir de şunu merak ediyorum. Türkiye'de internet reklamı ilk defa ne zaman oldu?

 19. Jacky Jacky

  Herşey çok güzel, Türk Telekom' un bu yasaklama projeleri devam ettikce, Türkiye 'de bir internet özgürlüğü kalmayacak.

  Kullanıcılar bunu da delmesini biliyor. Fakat böyle bir diğer dünya ülkelerinde yok, diğer insanlar kötü sitelerden zarar görmüyor mu?

  İnternet kullanıcısı büyüyor ama özgür olmadan büyüyor:(