Türkiye internet sektörü raporu

eBay tarafından gerçekleştirilen Türkiye internet sektörüne yönelik araştırmanın sonuçları global pazarlardaki duruşumuzu güçlendirmek ve pazarımızı algılamak için çok değerli bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Türkiye internet sektörü raporu

eBay tarafından gerçekleştirilen Türkiye internet sektörüne yönelik araştırmanın sonuçları global pazarlardaki duruşumuzu güçlendirmek ve pazarımızı algılamak için çok değerli bir kaynak niteliği taşımaktadır. Bu sebeple sunumun sahibi eBay Almanya ve GittiGidiyor‘un Yönetim Kurulu Üyesi Sina Afra'dan Webrazzi'de raporu ve detaylarını paylaşmak için izin istedim. Kendisinin de onayıyla bu yazımda hem raporda öne çıkan bazı verileri, hem de detaylı incelemek isteyenler için sunumun kendisini paylaşıyor olacağım.

Hemen başlayalım...

Türkiye'nin internet kullanıcısı sayısı 26 milyon. Bu sayı ile Türkiye dünyanın 11. en büyük internet popülasyonu haline gelmiştir.

Türkiye'deki internet penetrayonu %37. Bu sayı Avrupa ortalaması olan %59 ile kıyaslandığında oldukça değerli bir figür oluşturuyor.

Kasım 2006 sayıları ile Türkiye'de 7.5 milyon genişbant internet kullanıcısı bulunmaktadır. Bu sayı ile Türkiye dünya çapında 9. ülke konumunda yer almaktadır. (Bugün aldığım bir duyum TTNet ADSL abonesi sayısının 10 milyon olduğu yönündeydi, doğruluğunu araştırmadım. Bilenler paylaşırsa sevinirim.)

Türkiye'de 2009 yılında yaklaşık $9 milyar olacak bir elektronik ticaret hacmi ve pazarı bekleniyor.

Türkiye e-devlet uygulamaları açısından dünya sıralamasında %43,5 ile 9. sırada yer alıyor. Bu alanda liderliği Güney Kore elinde tutarken, Amerika 4. sırada yer alıyor.

Türkiye internet kullanıcılarının %45,03 gibi büyük bir bölümü 16-24 yaş aralığında. Bunun yanında internet kullanıcılarının %66'sı erkek, %34'ü kadın. Kullanıcıların %22'si üniversite mezunu, %68'i bekar, %45'i çalışıyor, %39'u İngilizce biliyor, %52'sinin evinde bilgisayar var, %91'inin cep telefonu var, %84'ü günlük olarak ortalama 3 saat televizyon seyrediyor, %63'ü günlük olarak ortalama 2 saat radyo dinliyor, kullanıcılar günlük olarak ortalama 2,5 saat internete bağlı kalıyorlar.

Türkiye online reklam pazarı 2009 yılında $178 milyon, 2010 yılında ise $249 milyon olarak tahmin ediliyor. (bu konuyla ilgili alternatif bir perspektifi önümüzdeki günlerde gündeme getiriyor olacağım.)

Raporda yer alan diğer tahminler ve öngörüler ise şu şekilde:

2010 yılında Türkiye internet sektörü

  • 32-36 milyon internet kullanıcısı olacak.
  • $10 milyar e-ticaret pazarı olacak.
  • $250 milyon online reklam pazarı olacak.

Ve bana kalırsa raporun en önemli bölümü: Yabancı VC ve melek yatırımcılar Türkiye pazarını keşfedecek!

Ben burada sadece raporda çok hassas ve önemli gördüğüm noktaları paylaştım. Detayları ve verilerin kaynakları ile raporu incelemek isterseniz aşağıda SlideShare üzerinde yayınlanan versiyonunu görebilirsiniz, dilerseniz direkt SlideShare üzerinden inceleyebilirsiniz ya da direkt buradan bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Rapordaki verilere kaynak göstererek ekleme yapmak isterseniz çok memnun olurum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.