Turkcell'in iPhone 3G dağıtımı 26 Eylül'de başlıyor!
Genel

Turkcell'in iPhone 3G dağıtımı 26 Eylül'de başlıyor!

Ağustos ayında Turkcell Türkiye'de iPhone 3G için talep toplamaya başlamıştı. Bugün ise şirket tarafından yapılan açıklama ile beklenen ürünün 26 Eylül'den itibaren Türkiye pazarında olacağı duyuruldu.

Dünyada satış rekorları kıran, internet kullanımını günlük hayata entegre eden ve web girişimi sahiplerinin adapte olmaya çalıştıkları iPhone 3G'nin Türkiye pazarına girişi ile ne tür bir hareketlilik oluşacağını tahmin edebiliyorum.

Bunun da ötesinde Turkcell'in bu ürünü nasıl bir paket ile birlikte sunacağını merak ettiğimi söylemeliyim.

Eğer Turkcell sınırsız ve ücretsiz internet kullanımı ile iPhone 3G satışı gerçekleştirirse, ki Amerika'da satışlar bu tür paketlerle yapılıyor, Türkiye'de mobil internet alanında önemli bir fırsat doğacaktır.

Her ne kadar hali hazırda Türkiye'de 50.000'den fazla iPhone kullanıcısı olsa da, ürünün Turkcell tarafından desteklenmesi ve kampanya paketleri oluşturulması ile gerçek pazar açılmış olacaktır.

Dünyada önemli web servislerinin iPhone destekli mobil arayüzler geliştirmeleri ve iPhone uygulamalarının önemli bir pazar oluşturmuş olması göz önüne alınınca, Türkiye internet pazarı için yeni bir dönemin başladığını düşünmeden edemiyorum.

Bence bu alanda geliştirme yapabilen kişi ve kurumlar fikir ve uygulama geliştirmeye hafiften başlamalılar.

Diğer taraftan eğer hâlâ iPhone 3G ile ilgili olup ön talep yapmamış okuyucularımız varsa, henüz geç kalmadıklarını belirtmek isterim. Turkcell ön talep formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (12)
 1. Mehmet Alp Mehmet Alp

  4ncü mesajda Turkcell yazacağıma google yazmışım :) yanlış anlaşılmasın..

 2. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  iphone gerçekten önemli bir ürün, mobil ürünler içerisinde ilk tam html desteği sağladığı gibi bu ürünü kullanmak isteyen insan sayısıda çok fazla buda mobil pazarlamada daha etkin yöntemler kullanılabileceği anlamına geliyor,

  fiyat konusuna gelince.

  @Turgut beyin söylediği gibi bir fiyat amerikada geçerli değil ürünü AT&T Sözleşmesiyle almak istiyorsanız 8 GB lık ürün 199$ 16 gb 299$ sözleşmesiz almak istediğniiz zaman 599$ gibi rakamlar oluyor. Size kullanım paketi veriliyor zaten normal şartlarda ayda 80$ gibi bir fatura ödüyorsanız o zaman ekstra para ödemediğinizi biliyorum dün biraz araştırmıştım.

  Fakat türkiyede işler biraz daha değişik ama bu sefer belki olmayabilir apple'ın bu ürünü pazarlama stratejisinde sürümden kazanma yöntemini kullandığını düşünüyorum ürünü tanıtan kişi söylemişti tüm dünyada aynı fiyatlarda olmasını istiyoruz, bence turkcell çok akıllı bir hamleyle ürünü 299$ gibi bir rakamdan isteyen herkeze bu ürünü verir aylıkta şu internet paketini almanız gerekir derse hem full html destekleyen cihazlarla mobil internet alışkanlığını yaygınlaştırır hemde müşterisini tutar.

  Bu konuyla ilgili önemli bir noktada türkiyede halen 3g nin ihalesinin bile doğru düzgün yapılamamış olması bu ürünü alacak kişiler 3g nin avantajlarından faydalanamayacak, peki normal bir telefon kullanıcısının iphone tam olarak ne işene yarayacak sorusu geliyor aklıma, tüketici bir toplumuz yeniliklere açığız kullanmasakta bulunsun isteriz diye düşünüyorum ama uzun vadede bu cihazlar mobil dünya için büyük bir değer olduğunu düşünüyorum. Benim açımdan ne kadar fazla varsa piyasada o kadar iyi..

 3. Kesin olmamakla birlikte, ben şu şekilde teleffuz edilen fiyatlar duydum. 250 YTL peşin, daha sonra bir 140 YTL'lik bir konuşma paketi 12 ay boyunca ödenecek. Yani 250 + (12*140). Bu da demektir ki toplamda 1.900-2000 YTL civarında bir ücret demek. Rakamlar tam doğru olmayabilir ancak hemen hemen bu civarlarda olacak diye biliyorum.

 4. Fiyat: iPhone ABD’de 500 dolara satılıyor. Doğru. Fakat bu fiyat aletin gerçek fiyatı değil, 2 yıllık AT&T sözleşmesi ile geçerli olan sübvanse fiyat. Türkiye’deki “çılgın cep telefonu gençliği”, 500 dolarlık fiyatı görünce bayıldı: “Oo süper, iki tane almazsam şerefsizim!”. Oysa iPhone için 500$ ödemek yetmiyor. Üstüne iki yıl için en az 60×24=1440$ ödemek şart. Bunu ödemeden (ilk taksidi), aleti açıp kurcalayamıyorsunuz bile. Ayrıca bu rakam 2400 dolara kadar çıkıyor. Kısacası sübvanse edilmiş, hem de ABD’de geçerli fiyat üzerinden Türkiye için değerlendirme yapmak, kara cahillikten başka bir şey değil.

  Böyle bir yazı okumuştum. Fiyat soran arkadaş için...

 5. Fiyat konusunda hiçbiryerde hiçbirşey yazmıyor,bunun hakkında bir bilgi cidden yok mu ? ben mi bulamadım acaba ?

 6. Arkadaşlar bu adreste de 3g almadan önce bilmeniz gereken gerçekler yazılmış. okumanızda fayda var.. http://www.iphonedo.com/iphone-3g-almadan-once-bilmeniz-gereken-gercekler

 7. Henster Henster

  3G ile tanışmadan 4G haberleri yayılmaya başladı. Bakalım hangisi önce piyasaya girecek. :).

 8. Otomatikportakal Otomatikportakal

  iphone gelecek internet cebe girecek ya da benzeri tespitleri gerçekçi bulmuyorum. hele ki 3G konusuna hiç girmiyorum. bu servis ücretleriyle cepten internet/3G bir ütopyadır. birkaç gündür dikkat ediyorum turkcell bas bas reklam yapıyor gün boyu internet 1 ytl diye. gelin görün ki - herzamanki gibi - altta bir ufacık not : 30mb ile sınırlıdır, sonrası normal tarifeye göre ücretlendirilir! e ben şimdi size soruyorum, iphone gibi gelişmiş web tarayıcısına sahip cihazlarla internette gezerek 30mb kotayı ne kadar sürede doldurabilirsiniz? cevap vereyim en fazla yarım saat. şimdi gün boyu mu oldu bu? kazara kotayı aşarsanız haliniz duble yaman. mb başına 1 ytl üstü bir ücretlendirmeye tabi olursunuz. kısacası diyeceğim şudur; iphone güzel bir icattır, daha da önemlisi karizmatik bir icattır, alın kullanın fakat sakın ola internetmiş 3Gmiş şuymuş buymuş özenmeyin.

 9. Dün akşam 26 Eylül'de getircez yazıyordu anasayfada, şimdi çok yakında diyor

 10. Mehmet Alp Mehmet Alp

  iPhone 3G ' i Türkiye pazarına sokarak telekominikasyon pazarındaki liderliğini uzun süre daha devam ettireceğe benziyor google.

  Bu girişimleri sayesinde mobil iletişimdede söz sahibi duruma gelir..ne diyelim hayırlı olsun:)

 11. Vodafone tarafında nasıl bir strateji izlediklerini gercekten merak ediyorum. Ilk duyuran firma ozelliklerini kullanamadıkları gibi Turkcell'in cocuk oyuncagı oldular iyice.

 12. Blackberry Bold düşünüyorum Blackberry'lerden memnunum, nedense Turkcell Bold'un reklamını İphonede cok daha fazla yaptı, yada ben İphone reklamlarına rastlamadım.