İzlesene.com ve VidiVodo.com'a erişim engellendi!
Genel

İzlesene.com ve VidiVodo.com'a erişim engellendi!

GÜNCELLEME: Imeem.com da yasaklı siteler arasındaki yerini almış.

Birkaç saat önce Türkiye'nin en popüler video sitelerinden İzlesene.com ve VidiVodo.com'a erişim engellendi.

Erişim engelleme ile ilgili İzlesene.com yetkilileri ile yaptığım görüşme sonrasında, şirketin bu kararla ilgili herhangi bir bilgilendirme, yasal uyarı ya da benzeri bir ihtar almadığını öğrendim. Hatta şirket yetkilileri bununla ilgili bir mahkeme kararından da haberdar olmadıklarını özellikle belirttiler.

Şu anda erişminin "mahke kararı" ile engellediği "yasaklama" ekranında belirtilen İzlesene.com ve VidiVodo.com'un bu "engelleme" sayfasında söz konusu mahkeme kararı ile ilgili herhangi bir bilgilendirme bulunmamaktadır.

Türkiye'de internette sansür ve yasaklar inanılmaz bir seviyeye gelmiştir, ve artık erişimi engellenen şirketlere öncesinde ya da sonrasında bir bilgilendirme yapılmaz hale gelinmiştir.

Nereye gittiğimizin ve bundan sonra daha neler olabileceğini düşünmenin zamanının çoktan geldiğini hatırlatmak istiyorum.

Bu tür olaylar hayatımızın gerçeğiylen Türkiye'de internete yatırım yapmanın değerlerini paylaşmanın, global yatırımcılara Türkiye'de gerçekleşecek atılımlarında yardımcı olmanın, Türkiye'de girişimciyi destekleyecek melek yatırım fonları kurmanın hatta Webrazzi ile bu alandaki global gelişmeleri anı anına takip etmenin bana ne kadar anlamsız geldiğini söylemeden edemiyorum.

Tüm sektöre geçmiş olsun diyorum...

Yorumlar (103)
 1. Anılcan Anılcan

  madem bu kadar site engelemeye meraklılar önce proxy sitelerini engellesinler

 2. Webcigeldihanim Webcigeldihanim

  TT yurt dışı çıkışlarını zorlayan tüm siteleri kapatacak çünkü yurt dışı çıkışlarının büyük kısmını müzik ve video siteleri almakta teker teker bu siteleri kapatacaklarki yurt dışı çıkışları rahatlasın kaliteli hizmet versinler..

  Siz hiç bir işten anlamıyorsunuz, İnterneti en iyi bilenler Kanunları yaptılar, Siz hiç birşeyden anlamıyorsunuz İnterneti iyi bilenler telekomun başındalar onlar herşeyi düşündüler merak etmeyin sizler evinizde işinizde fazla ses etmeden çalışmaya yeni projeler yapmaya devam edin yeni projeler yaratınki ileride sizide kapatsınlar...

 3. Site Ekle Site Ekle

  25 milyonluk türk internet kullanıcısının bu yasaklara karşı daha tepkili ve etkili olacağından eminim

 4. Tabuhan Tabuhan

  Dur durak bilmeyen bir Türkiye Klasiği daha.

  Yazık..

 5. Gazeteport'un burdaki haberine göre:

  SAVCI BU SİTELERİN KAPATILMASINA KARAR VERDİ

  Beyoğlu Cumhuriyet Savcısı Nihat Erdem, Mü-Yap'ın avukatlarının yaptığı başvuru üzerine sözkonusu 52 sitenin ücretsiz olarak müzik eserlerinin dağıtım, yayım ve çoğaltma hizmeti verdiğinin tespit edildiğini gerekçe göstererek 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 5101 Sayılı Korsanlıkla Mücadele Yasası ile yapılan değişiklik sonucu getirilen prosedürün yerine getirilmesini de gözönüne alarak kapatma kararını verdi. Kapatma kararında şöyle denildi:

  "Yukarıda isimleri ve adresleri belirtilen web sitelerinde bulunan ve yasa dışı olarak dağıtılan, yayımlanan ve çoğaltılan tüm müzik yapım ve yapıtlarının, herhangi bir formatta internet kullanıcıları tarafından, ulaşılmasının, dinlEnmesinin ve bunların bireysel kullanıcıların bilgisayarına ve cep telefonlarına indirilmesinin, karar tarihinden itibaren üç gün içinde ENGELLENMESİNE,

  Bu yönde, Türkiye'de faaliyet gösteren web sitelerine servis sağlayan tüm internet servis sağlayıcılarının karar tebliğinden itibaren 3 gün içinde İNTERNET ALANI SAĞLAMA VE HER TÜRLÜ ARACILIK HİZMETLERİNİN DURDURLMASINA, karar verildi."

 6. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Sevgili Şenel, ben birkaç aydır A.B.D'deyim ve Türkiye'de yasadışı olduğu düşünlülerek erişime kapatılan tüm siteler açık. Ne Türkiye'deki yasal merciilerin, ne de vatandaşların bu sitelerde ne olup bittiğine dair fikri yok. Örneğin Youtube'da şu anda "Türkiye'nin nerelerine terörist saldırı düzenebilir" konulu bir video yayımlanıyor olsa (varsayım) Türkiye'den bu siteye erişimin olmaması ne kadar doğru bir önlem?

  Veya, örneğin, sharebus gibi yasadışı paylaşım yapan siteler de tamamen açık. Bunlara hem Türkiye'den isteyen giriyor, hem de yurtdışından her zaman herkes giriyor. Ancak bizim yasalarımıza göre bu siteler "kapalı" zannedildiğinden, ortada ispatlanabilecek bir suç da kalmıyor.

  Bu yasanın anlamsızlığı ve bu yaptırımların çağdışılığına örneklerle bir kitap yazılabilir!

  Merak ediyorum, ne düşünüyorsun?

  Sevgiler

 7. Önder Eren Önder Eren

  Kapatmalara karşı karşı dava açılabiliyor mu ben en çok onu merak ediyorum. Yani gerekçe haksızsa ve yeniden açılabiliyorsa bu sebeple, o zaman bu sitelerin zararını kim nasıl karşılıyor? Bu kadar kolay mı ticari girişimlere kepenk vurduracak şekilde saldırmak?

 8. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Bu durum, "biz nasıl istersek öyle olacak" yaptırımının sonucudur. Baskıdır. Demokrasiyi ağızlarından düşürmeyenlerin, gerçek yüzlerini gösterir. Hele hele bir bildiirm bile yapılmadan gerçekleştiriliyorsa, durumun vehameti daha büyüktür. "Ne dediğiniz önemli değil, biz neyi uygun görürsek doğrusu odur" baskısının altında ezilmemiz beklenmektedir.

  Yanlız bu sefer yanlış bir kitleye bulaşılıyor... Internet kitlesi kenetlenerek bu sorunu inanıyorum ki çözmeyi başaracaktır...

 9. Ergün Özyurt Ergün Özyurt

  bir ay kadar once yapılan "kendi sitesini kendi isteğiyle kapatma" kampanyasının dandikliğinden gem vururken soylemiştim; gürültü çıkarmak istiyorsak büyük siteleri kapattıralım... google, yahoo, facebook... bir saatini ayıran şikayet etsin. aha adres orda duruyor http://www.ihbarweb.org.tr

  dandik :

  1 . Düşük nitelikli.

  2 . Düzmece.

  (TDK)

 10. Cyberhaberci Cyberhaberci

  Telif hakları, içerik sağlayandan itibaren başlayan yayımlanan içeriğin özdenetimi olmadan, yasal dayanağa sahip kapamalar yasaklamalar her zaman olacak.

  Bu işin dengesi Türkiye'de kayboldu. Anımsayalım lütfen; bir zamanlar Ahmet Özal, babasının başında olduğu hükümetin yasaları yavaş işliyor diyerek korsan televizyon kanalları kurmuştu. Sonrasında "özel" adı verilen televizyonculuk ortalığı kasıp kavurdu. Sonuç ne oldu? Bugün, gereğinden fazla ulusal ve yerel radyo ve televizyon kanalı; artık eski yapıda işlevi kalmayan bir izlenme ölçüm sistemine dayalı gün geçtikçe daralan bir pasta payı; rating adına sürekli her türlü kepaze tavizin verildiği dizi, yarışma ve kadın programları. Bunları denetlesin diye kurulan ama bir türlü tarafsızlığından emin olamadığımız RTÜK adlı kurumun kayıtsız ve beceriksiz çabaları.

  Yayıncıların başta olmak üzere, Türkiye'de Internet'e çıkan her bireyin öğrenmesi gereken en önemli kural şudur: Yayın hakkı senin olan, kullanım iznini aldığın ya da herkese açık içeriği yayımlayabilirsin. Yani, fikir üreteceksin ve ortaya bir düşünce yapıtı ortaya koyacaksın; (belgesel, fotoğraf, resim, müzik, tasarım, makale, vs.) sonra bunu herkesin ulaşabileceği bir mecrada yayımlayacaksın. Bu kadar basit bu.

  Başkasının ürettiğini copy/paste ile sitene almak, kendi fikrinmiş gibi ilan etmek, kopyalayıp satmak ya da oradan elde ettiğin trafikten gelir sağlamak kimsenin hakkı değil.

  Bu haksızlığı yapan ister karşı cinsi etkilemek için blöf yapan sivilceli bir ergen olsun ya da zeka ve duygusal yaşı bu ergenden daha yüksek olmayan bir yetişkin olsun yanlış yapar.

  "Ama dünyada bu böyle" diye iddia edip sonra eline gelen her telifli malzemeyi kendi sitelerine ya da uluorta hizmet sunan sitelere yığan geniş halk kitlesini eğitmek yine bu sitelere düşer. Ancak, aman hitimiz artıyor, daha çok reklam gelirimiz olsun diye bunlara göz yumarsanız, reklam gelirleri için her türlü rezil içeriğe geçit veren şu anki yoz televizyonculardan hiçbir farkınız kalmaz, bunun sonuçlarına da katlanmak zorunda kalırsınız.

  Yasalardan önce değiştirilmesi gereken, kolay para kazanma peşinde koşmaya teşvik edilen, bu uğurda hiçbir değeri görmemeyi alışkanlık haline getirmeye zorlanan insanların bakışını değiştirmektir.

  Nasıl karşıdan karşıya geçilirken önce nereye bakması gerektiği, Türkçe'yi doğru olarak nasıl yazması gerektiği öğretiliyorsa küçük yaştan itibaren, Internet kullanıcılarının ve Internet girişimcilerinin, içerik hakları ve etiği üzerine geniş çaplı ve sürekli devam eden bir sistemle eğitilmeleri gerekir.

  Bu tür sorunları daha az yaşarız o zaman.

 11. Youtube'a erişim engellenince sevinen sitelerden birisiydi İzlesene. Bu işlerin bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın zihniyetiyle devam edemeyeceğini görmüşlerdir.

  Bundan tek bir kurtuluş yolu görüyorum. Google, yahoo, live, facebook gibi en çok hit alan siteleri kapattırmak için mahkemeye dilekçe vermek. Ancak o zaman halk tepki gösterir ve davranışlarına çeki düzen vermesi gerektiğini anlar hükümet.

  Yasama organlarının ufak bi kesimin haklarını korurken, tüm ülkenin haklarına tecavüz etmeye hakkı yoktur.

  Biz bu tepkiyi göstermezsek Türkiye için bir site hazırlamak herkes için anlamsız olmaya başlayacak. Türk yazılımcılar mecburen İngilizce siteler ve İngilizce içerik hazırlayama başlayacak. Zaten muasır medeniyetlerden her alanda geri kalmış durumdayız. İnternet gibi 15-20 yıllık bir yeni bir teknolojide daha en baştan geri kalmaya mahkum ediliyoruz.

 12. Atay Cem Algeç Atay Cem Algeç

  Suç telekomda değil, Telekom'a bu yetkileri istediği gibi kullanma yetkisini veren kanunda.

  Suç kanunda değil, kanunu bu şekilde belirlemiş kişilerde.

  Suç o kişilerde de değil, suç hakkını savunmasını bilmeyen bizlerde.

 13. Devletin acilen yasa değiştirmesi gerekiyor, o kadar emek, sermaye çalışanı göz ardı ederek ihtar veya uyarı vermeden direk erişim engellenmesi çok saçma.

  Internet tabanlı projelere sürekli yatırım yapan biri olarak artık çok endişeleniyorum. Yaptığım yatırımlar tam tuttu dediğim anda birinin siteme kırmızı bir yazıyla erişim engellenmiştir yazması kimsenin hoşuna gidecek bir davranış değildir.

  Sektördeki herkes toplu olarak sesimizi duyurup devletin dikkatini çekmemiz gerekmekte.

  İnternet üzerinden protesto ile olacak iş değil bu. Bi çok denemenin işe yaramadığınıza zaten gördük.

  Hakkımızda hayırlısı

 14. galiba biraz farklı bir bakış acısı ama sonuçta hepimiz igneyi kendimize batırsak ilk önce .bir önceki mesajda senel arkadaşımız kurucusu oldugu sisteme denetleme mekanizması eklesede idi bu kapatma olmayacaktı .benim görüşüm yöneticiler de elini taşın altına koymalı sitem kapatıldı demek biraz işin kolayına kaçmak degilmi

 15. Aslında uzun uzun konuşulması gereken derin bir konu... Kapatılmasın diyenler de haklı kapatılmasın diyenler de. Tam Nasrettin Hoca fıkrası gibi.

  Politik atışmalar başlamadan önce mevcut konuyu bir yerlere bağlamakta fayda var. Bir şeyler kötü gittiğinde kurban isteyen, iyiye gittiğinde ise duygularına hakim olamayan ve her şeyi abartan bir gelenekten geliyoruz. Yorumlarda da bazen bu geleneğin izlerini görüyorum.

  Bu ülkede interneti hakkını vererek kullanan, ondan olması gerektiği gibi faydalanan insanlar olarak; internete gelebilecek her türlü kontrolsüz ve katı sansürler hepimizi korkutuyor. Bu çok doğal.

  İnternetin yaygınlaşması ile ortaya çıkan niş pazarlar ve yeni iş modelleri zamanla eskiyecek ve yerine yenileri gelecek. Bu bir yaşam döngüsü ve aksi olması mümkün değil. İnternette her şeyin ilk günkü kadar özgür ve kontrolsüz kalmasını beklemek de ayrı bir saflık olacaktır. Bu yeni pazar olgunlaştıkça bazı imtiyazlarını kaybedecek ve hatalarına daha az hoşgörü ile yaklaşılacaktır. (tıpkı bir çocuğa verilen şans gibi, ama aklı selim birine aynı sayıda şans verilmez...) Çünkü artık internet yeni yetme bir çocuk değil ve acilen giderilmesi gereken eksiklikleri var.

  Burada bulunan herkes (buna bende dahilim), internetin farklı ve özel bir statüsünün olduğunu ve ona hiçbir şekilde dokunulmaması gerektiğini düşünüyor. Bir nevi özgür düşüncenin sembolü oluyor internet. (Çünkü o bizim hayatımızzzz :))

  Ama bu gönül bağımızı bir kenara koyup olaylara biraz da dışarıdan izlediğimizde internetin iki yönde var gücüyle ilerlediğini görebiliriz: Legal içerik ve illegal(yasalara aykırı) içerik.

  Bir çoğunuzun "Ya arkadaşım, illegal içeriği görmek istemeyen gidip bakmasın." dediğini duyar gibiyim. Evet belki bir çok açıdan haklısınız. İstemeyen girmesin... Ama oturup bir kere daha düşünelim. Bunu diyebiliyorsak eğer, bundan sonra bu ülkede (Türkiye'de) yasal olmayan işler çevirenlere farklı bir gözle bakmaya başlamak zorundayız. O zaman uyuşturucu satıcıları çokta suçlu değil aslında asıl suçlu olan gidip onunla irtibat kuranlar. Ve hollanda'daki duman-kafeler(ben böyle diyorum) bizim ülkemizde de kurulmalı en acilinden!!! (Ve internete sadece 18 yaşından büyük, aklı zekası yerinde olan iyi yetişmiş insanlar girmiyor! Bunu da unutmamak lazım)

  Ülkelerin kanunları vardır. Kanunlar o ülkeyi, insanlarını, doğasını, doğal kaynaklarını, gençliğini ve geleceğini korur, geliştirilmesine imkan tanır.

  Çok uzattım ama sonunda gelmek istediğim yere geldim. Günümüzdeki internet iş modellerinin en büyük eksiği burada. Girişimcilik ruhu bazen gerçeklerin önüne geçebiliyor ve yeni ülkelere giriş yapan şirketler yasal mevzuatı çoğu zaman gözardı edebiliyor. Ama bir ülkede iş yapmanın en temel şartı o ülkenin yasalarına tam uyum sağlamak ve iş modelinde o pazara özel uyarlamalar yapmaktır. Aksini söyleyen var mı? ( Varsa bile bu ülkede olan site kapatmaları benim bu dediğimi doğrulamıyor mu? )

  Youtube dünyada yeni bir iş modeliydi. Bu model taklit edildi, geliştirildi. Belli bie olgunluğa ulaştı ama sanal iş modellerinin bir çoğunda olduğu gibi yasalar hep arka plana itildi. Ve şimdi sonuçlarına hep beraber katlanıyoruz.

  İnternet yaşayan bir organizma, her gün gelişiyor. Giderek büyüyecek ve kontrolü daha da zorlaşacak.

  Global iş yapan sitelerin içeriklerinin farklı devletlerdeki yasalara uygunluğuunu denetleyecek kurullar oluşturulmalı. Her ülkeden 10-15 sayıda çok iyi yetişmiş, internetin felsefesini anlamış profesyoneller bu kurulda yer almalı. İçeriğin insana gerek kalmadan otomatik denetlenmesini sağlayan yazılımlara yatırım yapılmalı ve içerik hakkında şikayet geldiğinde bunu hemen ele alıp o içeriğin kaldırılmasına, kısıtlanmasına veya kaldırılmamasına (tüm site demiyorum, gerekirse bir metini gerekirse bir fotoğraf veya gerekirse tüm site veya ülkeye özel yayın kısıtlaması) karar verecek teşkilatlanma hayata geçirilmeli. Aynı zamanda ülkelerin internet konusunu viddiyetle ele alması ve yasalarını çağa adapte etmeleri sağlanmalı.

  Çünkü belki bir gün biz de böyle bir kurulun bizim hakkımızdaki küçük düşürücü bir içerik hakkında karar vermesine ihtiyaç duyacağız!!

  ----

  Ve hepimiz bu süreci yaşayarak öğrenmeli ve internetin geleceği hakkında şu kararı verebilmeliyiz:

  İnternet, her türlü faydalı ve merak giderici legal içeriğe evsahipliği yapan, bilgiyi ve özgür düşünceyi yayan, paylaşan eşi benzeri olmayan bir yerüstü dünyası mı olacak?

  Yoksa illegal işlerin yürütüldüğü, insanların kişilik haklarının ihlal edildiği, her türlü kötülüğün hızla yayıldığı bir yeraltı dünyası mı olacak?

  Ben birincisini seçiyorum ve internetin özgürlüğünü sonuna kadar destekliyorum.

  Türkiye'nin internet yasası ne zaman her isteyenin her istediği siteyi kapatamadığı bir yapıya bürünecek? Bu da ayrı bir merak konusu benim için...

 16. Çağatay Çağatay

  Bahadır, sen buradaki faaliyetlere çeteleşme diyorsan, allah sana akıl fikir versin. Seçimlerde Ak parti'ye oy verdiğine de hiç şüphem yok. Yasakçı zihniyetin faşist sözcüsü....

 17. Mustafa Mustafa

  Bende şimdi sırf inadına dini videolar ve ilahiler içeren bir site açacağım. Onuda kapatınsınlar yiyosa(!) (Bkz: AKP ve Yandaş Yargı)

 18. M. Kemal Görel M. Kemal Görel

  Her türlü iddaya girerimki Türkiyenin bu internete erişimini engelleyen birimde çalışan kişi sayısı ; az önceki iftar soframda oturan kişi sayısından daha azdır..

 19. Umut Işbilir Umut Işbilir

  bence ülke olarak kendi intranetimizi kuralim, belirlenen sitelerde gezelim. belirlenen videolari izleyip belirlenen haberleri okuyalim.

  en temiz(!) internet bizim için bu olsa gerek...

 20. bence trt site açsın türkiye'deki kullanıcılar oraya videoları göndersin. geliri de tsk vakfına bağışlansın. diğer bütün video siteleri kapatılsın.

 21. Deleuje Deleuje

  Kendi web projem ile uğraşırken, şu Webrazzi'ye bir bakayım neler var dedim... ve şimdi, acaba diğer (ABD'yi hedef alan) projeye mi odaklansam diye düşünmeye başladım. Çok cesaret kırıcı...

  Bence halkın genelini uyandırmak için Facebook'taki "müstehcen" bir şeyleri bahane ederek yüzlerce şikayet bulunmak ve Facebook'u da kapattırmak lazım (bu kolay bir şey gibi görünüyor).

  Belki o zaman geniş kitleler sokağa dökebiliriz.

 22. İranmıdır nedir burası saçma sapan kurallar..

  Yetkililerin uyarı gönderme mecburiyetleri yok bunuda bilind.. Ama cok yazık Cahillik yükseliyor güzelim türkiyeden (ab giriyoz ab ye :))www koymadan girin şimdilik akıl edememişler:)

 23. "Hatta şirket yetkilileri bununla ilgili bir mahkeme kararından da haberdar olmadıklarını özellikle belirttiler."

  Şu kısmı okuduktan sonra bi hekır çıkıp ta böyle bir hınzırlık yapmış olabilir diye düşündüm.. Neyse bekleyip göreceğiz.

 24. Burak Gulbahce Burak Gulbahce

  Dehset verici bir karar. Youtube`un temsilciligi olmadigindan dolayi kapatmalara sebep olan videolari kaldirmalari icin kendilerine ulasamiyoruz diyorlardi. Izlesene ve Vidivodo`ya ulasmamalari icin sebep neymis acaba cok merak ettim. Kendi savunmalarini da curuten abuk bir karar olmus. Pire icin yorgan yapmak deyimini hergun bize uygulamali anlatan Türktelekomünikasyon Kurumu`nu, mahkemelere bu yetkiyi veren 5651 no`lu kanununa katkida bulunan herkesi huzurlarinizda saygi ve sevgiyle selamliyorum.

  Turkiye`de acik Internet sitesi kalmayana kadar size de bize da rahat yok. Cekin su Internet denen menem seyin fisini; makine hararet yapti.

 25. Bahadir Bahadir

  Kimse bugün sizin internetteki çeteleşmenize, yandaşlarınızla beraber bu piyasadaki hiç bir yerli projenin kalkınmasına imkan tanımamanıza bir şey demiyor Arda Bey.

  Siz Türkiye Cumhuriyetinin Kanunları'nı eleştirme hakkını kendinizde nasıl buluyorsunuz?

  Hangi sebepler ile bu web sitelerinin kapatıldığına dair hiç bir açıklamada yapmadan ve konu hakkında hiç bir bilgi sahibi olmadan insanları bloğunuz üzerinden kışkırtmanız, ülkemizin kanunlarını eleştirmeniz çok yanlış.

 26. Murat Turan Murat Turan

  @Ahmet Celayir

  Senin mantığından yola çıkarsak başta google'ı engellememiz gerekiyor, korsan içerğin bulunmasına yataklık ediyor. Kapatın gitsin !

 27. Yeni adli yılın açılmasıı sabırsızlıkla bekleyenler var sanırım. TV'ler ve muyap gibi kuruluşlar artık yeni dünyanın farkında değiller sanırım. Bu olara hi birşey kazandırmayacaktır. Ben şu an kapatılan tüm sitelere rahatlıkla girebiliyorum. Beni engelleyebilmeleri için interneti tamamen bitirmeleri gerekecek. Hodri meydan diyorum.

  Türkyenin bu geçiş sürecinde çok büyük sıkıntılar çekeceği ortada.

 28. Mertol Kasanan Mertol Kasanan

  Size keyfi engelleme faktörünün hem ticari hem de Düşünce özgürlüğü bazında ne seviyeye ulaştığını bir örnekle daha göstermek isterim:

  http://homoeconomicusnet.wordpress.com/2008/09/09/richard-dawkins-website-access-barred-in-turkey/

  http://www.kamilpasha.com/2008/09/08/richard-dawkins-banned-in-turkey-turkey-bans-website-of-prominent-biologist-writer/

  http://www.pulpmovies.com/gagwatch/2008/09/richard-dawkins-website-blocked-in-turkey/

  Bu linklerdeki haberlerden göreceğiniz üzere, daha önce kitabı dava edilen Oxford Üniversitesinden Zoolog yazar, “Düşünce özgürlüğünü temelden sarsar” gerekçesiyle mahkemelerce aklanmıştı: http://www.ntvmsnbc.com/news/441428.asp

  Ne yazık ki internet mahkemelerin verdiği söylenen yetkilye TAMAMEN KEYFİ engellenir hale geldiği ortada; Kitabı yasaklanmıyor, sitesi hangi mahkemenin hangi kararıyla belli olmayan bir şekilde yasaklanıyor.

  Ben ticari sitelerin bu kaderi paylaşmayacağını düşünürken, bu gün yayınlanan bu haberle şok olmuş durumdayım;

 29. Tuncay Akbas Tuncay Akbas

  Bilmeyenler için yazıyorum. Ülkemizdeki tüm bloke kararları Telekominikasyon Kurumundan çıkıyor. Blokelerden direk sorumlu kurum kendileri... Bence protesto etmek için alttaki link üzerinden bu kuruma herkes kısa da olsa bir yazı yazsın...

  http://www.tk.gov.tr

 30. Murat Turan Murat Turan

  Kimse kusura bakmasın bu tür kapatma kararlarını veren ve kapatma yetkisini böyle kişilere veren kişiler zeka seviyesi yetersiz insanlardır.

  Avea ile ilgili durumu başta kartikatür sandım... trajikomik tek kelimeyle...

 31. Hakan Karaaslan Hakan Karaaslan

  @hasan

  avea.com komedi gerçekten.

 32. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Youtube bende halen engelli iyimi :)

 33. Ahmet Celayir Ahmet Celayir

  İzlesene'yi bilemiyorum fakat, özellikle Nokta.com'un sitelerinden blogcu adeta telif hakları korsanlarının yatağı olmuş durumda. Bir çok kişi güncel içeriği olan web sitelerinden (Bu ntvmsnbc olduğu gibi webrazzi'de olabiliyor) içeriği birebir olarak kopyalıp resimlerine kadar blogcu'da ayrı bir alan açarak kullanıyor. Daha sonra buradan yayınlanan google reklamları ile kazanç sağlıyor.

  Nokta.com bu konuda şikayetleri değerlendirmiyor gibi gözüküyor (görünen bu) sebebi belki yoğunluk, belki teknik, belki de başka birşey. Fakat bu bir nevi Korsan içerik üzerinden para kazanarak adeta kara para aklayanlara ortak olmak anlamına gelmiyor mu?

  Belki bir telif hakkı ihlali nedeniyle bu durum ortaya çıkmış olabilir mi sizce? İki video sitesinin de aynı anda kapatılmış olmasından bunu çıkartıyorum sonuç olarak.

 34. Hasan Keskin Hasan Keskin

  Peki http://www.avea.com (bu domain avea isimli yabancı bir firmaya ait) bu siteye ne dersiniz. Sizce neden kapatılmış olabilir?

  Bu sitenin ve firmanın tek suçu avea.com.tr ile isim benzerliği olması. Türk telekom'un da ortak olduğu avea firmasını kayırmak için kapatılmış olduğu gün gibi ortada. Bu nasıl bir zihniyettir kanun hak hukuk nerede? Demek ki bu site kapatma işi birkaç kişinin iki dudağının arasında artık.

  -Kapatın arkadaşım bizim avea.com.tr ile karıştırır insanımız mahkeme kararına ne gerek var?

  -Kapattık efendim sıradaki?

 35. Ayıp yahu!

 36. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Görülüyor ki artık Türkiye'de internet sektöründe başarı aramanın bir anlamı yok.

 37. Çok saçma. Böyle nereye kadar gidecek. Artık yakında imla hataları yüzünden de site kapatırlar. İnterneti devletten koparmak lazım. B.kunu çıkardılar artık.

 38. Çağatay Çağatay

  O değil de, 'Mehmet Ali Sabuncuoğlu' sanki bir yakını vefat etmiş gibi konuşmuş (töbe töbe), ona çok güldüm.

  Konuyla alakalı olarak da söyleyebileceğim tek şey, şeydir. :)

 39. Seytanın avukatligini yaparsam eger bence söz verdikleri dedike bant genişliklerini son kullanıcılarına yetersiz altyapısı sayesinde veremeyen sevgili TTNET'in, yüksek bant genisligi harcatan siteleri kendi cikarlari icin üstü kapalı kapattirma faaliyetlerinden bir kismi...

  Arkasi yarin ... :)

 40. Oğuz Mustafa Hadra Oğuz Mustafa Hadra

  Sektörün gelişimine katkı sağlamak amacıyla alın teri dökenlerin, böyle amatör "sözde ceza"lara karşı haklarını yasal mercilerde arayarak haksızlıkların üzerine gitmelerini diliyorum. Kısa ve orta vadede hukuki tabanda örnek teşkil edecek kararların engelleme talimatı veren kurumun elini kolunu bağlayacağını ve sektörün direncini artıracağına inanıyorum.

  Not: (Durumla ilgili gerçekleştirilen protestoları haklı buluyor fakat site engellemelerinin anonim olarak gerçekleştiği bir ülkede muhatabına maalesef ulaşamayacağını düşünüyorum)

 41. Bir de ibarenin duruşuna bakın. Kocaman kıpkırmızı bir "Mahkeme kararıyla kapatılmıştır" ibaresi. Hangi mahkeme, ne zaman, neden? Girişimcilerin hevesini kıran, nasıl bir ülkede yaşadğımızı bir kez daha gözümüze gözümüze sokan, basit ve umursamazca bir tutum bu.

 42. Kapatmaların sebebi Müyap oldugunu ögrendim. Birkaç ay önce de youtube üzerindeki videolarının kaldırılmasını istemişlerdi..

 43. Umut Akyol Umut Akyol

  Nokta'ya ve VidiVodo.com'a çok geçmiş olsun demek istiyorum. Greçekten can sıkıcı bir durum.

  Ben üzülüyorum ve endişeleniyorum, fakat hukuk mezunu birisi olarak bu işlerden ayrıca üzülüyorum ve endişeleniyorum. Sektörün dilinden anlayabilen avukat, hakim vs. sayısı o kadar az ki. Çok üzücü.

  Bu konuda yasalardan ziyade, yasa uygulayıcısı bilinçli ve özgür hakim, savcı ve avukat sıkıntısı had safhada.

 44. "www" kısmını yazmadan 2 siteye de erişilebiliyor.

 45. İzlesene gibi büyük bir altyapıya sahip bir TÜRK video sitesi engelendiğinde bu adamların bundan sonra eli kolu bağlı kaldı yani..

  Peki bu engellemeler nereye kadar? Yani sadece izleyebiliyoruz değil mi?

 46. Muhammet Ünal Muhammet Ünal

  diyecek çok fazla bişey yok .

 47. Site Bekçisi Site Bekçisi

  Olay internet olayı değil galiba. Ses var, görüntü filan var ya ondan kapanıyor sanki. Televizyon kapama gibi yapıyorlar. Diğer porno ve sahtekar siteler ise hakikaten internet sitesi sanılıyor galiba. Yani porno sesli ve hareketli olursa yasak, resimli olursa kabul gibi birşeyler. Acaba bir porno görüntüsü yüzünden kapanan site, halkın genel ahlakını korumak sebebi ile mi kapatılıyor yoksa filmde oynayan kişilerin kişilik hakları zedelendiği için mi kapatılıyor.

 48. Selçuk Saraç Selçuk Saraç

  Geçen yıl bilişim ile ilgili yasal düzenlemeler sırasında TK tarafından yapılan toplantılarda adalet bakanlığı müsteşarlarından biri "bizde neden youtube gibi facebook gibi projeler yok" amacımız bu tarz projelerin önünü açmak demişti.

  Fakar ardından "username", "nickname" kavramları kalksın herkes tckimlik numarası ile üye olsun sitelere gibi güzel** önerileride vardı.

  Bu zihniyetle dünyaya mal olacak bir proje yapacak arkadaş varsa milliyetçi bir Türk olarak bence Bulgaristan sınırları içerisinden bu projeleri yapmayı daha kolay daha ucuz daha az bürokratik engelli olarak yapıp üstüne birde devletten feci destek ve imkan da elde edecek şekilde yapmalarını öneririm.

  Yer sağlayıcılık sertifikasının hiç bir işe yaramadığı, yasal olarak çoook büyük anlamlar ifade etsede pratikte hiç bir işlevi olmadığını canı engellemek yada engelletmek isteyen herkesin bu kuralları işine geldiği gibi uyguladığı yada uygulattığını bizzat hosting sektörünün içerisinde olarak pek çok projede yaşadık.

  Youtube konusunda tüm devlet birimleri "arıyoruz cevap vermiyorlar", "soruyoruz söylemiyorlar", "yazıyoruz okumuyorlar" bahaneleri ile gayet güzel haklı duruma gelebilirken, adı adresi telefonu her türlü kaydı tüm ülkece bilinen projelerin çok basit sebeplerle kapatılması bizim gibi sektörün içinde yaşayan ve sektörü geliştirmeye hizmet eden insanların yeni projelere girişme hevesini kırmaktan öteyede gitmemektedir.

  Sonuç olarak bürokratik hedeflerden öte, dünyadakilerden çok üstün olmasada en azından benzer bir uygulamayı hayata sokabilecek bir yönetime kavuşabilmemiz gerekiyor. Aksi halde Bulgaristanda çok güzel projelere imza atmamız işten bile değil.

  Saygılar.

 49. Site Bekçisi Site Bekçisi

  @Burak Arikan;

  Nasıl olacakmış o iş çok merak ettim?

 50. Ahmet Alp Balkan Ahmet Alp Balkan

  Sanırım artık Telekomünikasyon Kurumu'nun da "artık varlığı zarar teşkil eden devlet kurum ve kuruluşları" listesine üst sıralardan giriş yapması gerek. İnternet suçlarına ilişkin yasa çıktığı zaman sevinmiştik bir de.

 51. Zihingicirdamasi Zihingicirdamasi

  bu daha nekadar boyle sürecek. bugun o siteler yarın bizim sitelerimiz.binlerce porno site varken kontor reklamları ile insanları kazıklayan siteler varken kapanan sitelere bak.çok ayıp çok

 52. Hakan Karaaslan Hakan Karaaslan

  Kendi işlerine yaradığı için sansüre ses çıkartmayanlar bakalım ne yapacaklar?

  Bu arada bkz. tarih: 19 Ağustos 2008...

 53. TTNet adsl aracılığıyla internetteyim ve ben sitelere erişebiliyorum.

 54. Muhittin Muhittin

  www.imeem.com da kapatılan sitelere eklenmiş..

  Anlaşılan bugün katliam günü...

 55. Selim Zaloglu Selim Zaloglu

  @Hakan Karaaslan

  Türk Telekom sizi ciddiye almış anlaşılan :)

 56. Volkan Celik Volkan Celik

  Buna bir dur demek lazim! Uyarisiz, bilgilendirmesiz bu islem nasil olurda gerceklestirilir. Nerede yasadigimizi ve nasil yoneltigimizin farkina varmamiz lazim. Protestonun tekrarlanmasi ve cok daha buyuk kitlelere duyurulmasi lazim!

 57. Neden böyle parça parça uğraşıyorki telekom ve mahkemeler toptan kapatsın tüm siteleri yada en iyisi Türkiye'de internet erişimi engellensin.

 58. Alihan Çetin Alihan Çetin

  Söyleyecek fazla birşey yok.

  Yasaklar, başka yasakların habercisidir. İnternet sadece bunun bir parçasıdır.

 59. Burak Arikan Burak Arikan

  Türkiye Internet altyapısı devlet'ten ve özel sektörden bağımsız bir vakıf tarafından işletilmelidir.

 60. az önce google'ı ihbar ettim. erişim engellensin, halk ayaklansın da hükümetin aklı başına gelsin...

 61. Vedat Erol Vedat Erol

  Türk halkı elektrik zammı derdinde ona bile bir tepkisi yoksa varın gerisini düşünün...Tepki ve biz ne kadar zor bir şey...

  Bu tepki ancak fenerbahce.org sitesi kapatılırsa oluşacaktır. Bilmem anlatabildim mi...

 62. Zaten internet işiyle uğraşanlar bence zararlı içerikli siteleri otomatik yasaklayan bir içerik yayınlamalılar. Belki öyle dikkat çekebilir durum.

 63. Bence hepberaber google ve facebook u şikayet edelim. Facebook da müstehcen görüntüler var, google sayesindede birçok yasak siteye girebiliyoruz bunlar engellenmeli diyelim. Türkiye'de webmaster dünyası 10 bin olabilir bu tepki yetmez fakat 25 milyonluk türk internet kullanıcısının bu yasaklara karşı daha tepkili ve etkili olacağından eminim.

  Ama bu tip şeylerede hiç güvenim yok Türkiye'de internet kullanıcısı 25 milyon değil 100 milyon olsa yine aynısı olacaktır, çünkü alışmışız koyun gibi yaşamaya, maalesef diyorum ve üzülüyorum...

 64. Elektriğe Yasak İstiyoruz!

 65. İbrahim İbrahim

  Gerçekten yazık diyorum. Yakında girecek site bırakmayacaklar kapata kapata. Ve sonunda kendi video sitelerinden ücretli olarak izletirlerse şaşırmam.

 66. gerçekten sitelere yazık olmuş sık kulladığım sitelerdi.

 67. Aforizmalar Aforizmalar

  2005-11-08, 14:03

  bu olay iyice kızışmaya başladı. devletin nasıl politika izleyeceği çok önemli bu konularda. eğer banlanmalar , kapanmalar devam ederse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gidebilir olaylar. Bu durumda yapılması gereken Hosting firmalarını uyarmak olmalıdır. Domainleri banlamak akıl almaz bir durum.

  http://forum.iyinet.com/webmaster-genel-konular/18776-mp3-den-sonra-sira-manken-sitelerinde.html#post140431

  2005-11-09, 13:43

  telif hakları hakkında bilgi edinmek için Stanford Üniversitesi'nden bir hukuk prof.unun belgeselini izleyebilirsin. Teknoloji Tv'de arada bir tekrarlarını veriyorlar. Sonuç olarak tartışmanın telif hakkını tekel olarak elinde tutan bazı kuruluşların , teknolojinin kendi içinde gelişmesine çıkarları doğrultusunda engel olmaya çalışmaları olarak anlamanız gerekir. Bugün mp3 domaini banlayan yarın senin yıllarca emek verip insanlara sunmak istediğin bilgileri , kendi çıkarlarına uymadığını düşünerek , insanlara sunmanı engellerse işte o zaman anlarsın. Bu etik bir davranış. Bir mahkeme kararı verilecek diğer kararları da etkiler.

  Telif haklarına karşı çıkan bir insan zaten tartışmamızdan uzaktır. Önemli olan telif haklarının teknolojinin gelişimini ne kadar etkileyip ne kadar etkilemediği. Umarım anlayabilmişsinizdir.

  http://forum.iyinet.com/webmaster-genel-konular/18776-mp3-den-sonra-sira-manken-sitelerinde.html#post140822

  2006-01-29, 11:34

  Kasım ayında bazı arkadaşlara komik gelmişti Avurpa İnsan Hakları Mahkemesi'nden bahsetmem.

  Şimdi 3 ay sonrası için konuşmak gerekirse şunları söyleyebilirim ;

  Müyap'ın yanlış yaptığı aşikar olduğu için yakın zamanda açılacak davaların sonucu olarak p2p ve program konusunda Müyap geri adım atmak zorunda kalacak. Ancak mp3 olayında sansürlemeler devam edecektir. Bir süre böyle devam ettikten sonra ( Müyap teknolojiyi anlamaya başladıktan sonra ) mp3 sitelerini de sansürlemekten vazgeçecektir. Rapidshare kullanmasını öğrenen Türk internet kullanıcısı proxy kullanmayı da öğrenecektir mp3 uğruna. Müyapın atacağı en son adım mp3 hosting yapan firmalar ile görüşerek serverlardan bu dosyaların kaldırılmasını isteyecek. Yani dünyada ilk olarak atılan adımı müyap en son atacak. Doğruyu biraz zor bulacak. Çünkü teknolojiden pek anlamadıkları çok açık.

  Fakat en sonunda ( yıllar sonra ) internetin genel yapısını anlayabilecek duruma geldiklerinde tüm bu çabalarından vaz geçecekler.

  http://forum.iyinet.com/bilisim-hukuku/22042-iste-muyap-yeni-oyunu-yakinda-turk-website-kalmayacak-10.html#post168969

 68. Mustafa Kirmizioglu Mustafa Kirmizioglu

  Yine olan olmus, hem turkiyede internete yatirim yapacak sirketlere hemde biz gibi son kullaniciya balta vuruluyor kostek olunuyor, onumuz koreltiriliyor, rtuk bile ogrenmis kanal kapatarak biryere varilamayacagini bunlar hala ogrenememis. Pire yuzunden butun yorgani yakiyorlar. En kestirme yola basvurulmus hemde sorgusuz sualsiz. Onca yatirim birkac kisinin eline bagli. Hic adil degil bence. Bu tur hukuk meseleleri en kisa surede kokten bir sonuca baglanmali yoksa dunyaya gore katlanarak gerilemeye devam ederiz.Kalici cozum icin kanun yonunden hersey acik secik olmali site isletmecileri ve kanun kurumlari ne yapmasi ne yapmmamasi gerektigini terettudsuz bilmeli. Iki tarafta ona gore ayagini denk almali. Boyle palduk kuldur sitelerin kapatilmasina karsiyim.Site isletmecileri madem ikaz geldiginde elinden geleni yapiyor hersey acik secik olsa herhangi bir uyari gelmedende daha basindan tedbirli davranabilir ve boyle vakalarla karsilasmaliyiz.Bence bir anonce Bilisim hukuku sistemi oturmamissa elden gecirilmeli acik secik hersey cok seffaf olmali.Oyuncular kurallara riayet etmeli.

 69. Bu nasil bir kapatma serisidir bu tür toplum geneli tarafindan bilgi amaçlı kullanılan site kapatma Türkiye'nin medeniyet seviyesinden, bilgi cagi toplumu olma yolunda ilerlemesinde bir köstektir bir engeldir. Bu yüzyılda bilginin güc oldugu bir çağa dogru giderken bu mantik dahada geri kalmamiza sebeb olucaktik görüşüme göre

 70. Aynı sorunlar dünyanın en gelişmiş ülkesi ABD'de var ama ABD hiç bir siteyi kapatmıyor, dünyanın en ünlü şarkıcılarının videosu dolu youtube. ABD ve bir çok ülkede sonrun çıkmazken, türkiye de ki iki dandik şarkı söylemeyi bilmeyen sanatçı için siteleri kolaylıkla kapatıyorlar! Yani artık çüşşş!...

 71. Raşit Uluer Raşit Uluer

  Müyap kapattırdığına göre demek ki içerikte müzikle ilgili bir sorun vardı.

  Evet Müyap uyarı gönderseydi bu sitelere, müzik içerikleri için lisans almanız gerekiyor deseydi çok şık bir hareket olurdu. Fakat internette böyle bir projeye yatırım yapan, Youtube'un kapandığını gören bu proje sahiplerininde dikkatli olması gerekiyordu.

  Olaya bir de farklı boyuttan bakalım;

  TTNET Müzik, Avea Müzik, Musicopat, soundklan vb... Müyap'ın çok ağır olan lisans bedelini ödeyip hayatta kalmaya çalışırken lisanssız bu içeriklerin barındırılması tabiki sorun yaratacak.

  Müyap bunları kapatmasa, bu işe bu kadar para yatıran projeler ne olacak? Müyap lisans verip parasını çatır çatır aldığı siteleri de korumak zorunda. Lisans almak istemeyen şirketlerde içerik kontrollerinde daha dikkatli olmak zorunda.

 72. avea.com açık, izlesene.com açık, youtube sabah açıktı müzik dinliyordum.sayfayı kapamamıştım bir şarkıcı ismi arattım bir baktım youtube kapanmış.sabah açık öğlen kapalı.

  ilginç

 73. Burak Budak Burak Budak

  valla artık bloglarında kapanma zamanı geldi geçiyor bile .

  Hala neden kapatılmadık anladım

  Beni de kapatın ne olur ...

  Böyle bir internet olmaz olsun ...

 74. @Mert Canlı

  Seninle aynı fikirde değilim, Atatürk'e hakaret eden bir site uygun uslubla cezasını cekmeli,

  Bugün 17-20 yasların da bir cok genç webmaster İnterneti çöplüğe ceviriyorlar, Google Spam sayfalarından gecilmiyor, yüzlerce sacma sapan siteler her gecen gün aciliyor, sonucda internetin bir kısmı copluge dönüyor, en basiti cocuk pornosu yayını yapan bir site kapatılmamalımı ?

  Kesinlikle bir ceza sistemi olmalı ama daha akıllıca yönetilen.

 75. Mert Canlı Mert Canlı

  http://www.mert.me/2008/08/youtubeun-kapatlmasna-sevinenler.html

  vakti zamanında böyle bir yazı yazmıştım.

  Biraz manidar oldu :)

  not: bir sitenin kapanması diğerine olumlu etki yaratsa da sansüre karşı birlik olunmalı. hani şu meşhur slogan gibi; "susma sustukça sıra sana gelecek"

 76. Mert Canlı Mert Canlı

  @Senel:

  Açıkçası yorumunuzu talihsizlik olarak görüyorum. Demek ki, sizinle oturup konuşsalar durumu tebliğ etseler ve sonucunda hasbelkader kapatılma kararı çıksa sizin için problem olmayacak.

  Son yıllarda sık sık konuşulan ve kabul gören internet felsefesi Web 2.0'ın temelinde kullanıcıların oluşturduğu içerik (customer created content) vardır. Bu içeriği tümüyle kontrol etmeniz mümkün değildir. Tabi ki bazı yerlerinde aksaklıklar çıkacaktır. Ama bunu tüm web dünyası için de düşünebilirsiniz. Birisi isterse çıkıp Atatürk'e hakaret eden bir site yaparak, binlerce, milyonlarca insana rahatlıkla ulaşabilir. Youtube'u kapatanlar popüleritesinden dolayı siteyi cezalandırıyorlar.

  Youtube'a günde dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce, milyonlarca video upload ediliyor ve adamların içerik üzerindeki kontrolü çok zayıf diyelim, hadi onu kapatmalarını bir yere kadar anladık. Ancak uygunsuz içerik İzlesene.com ve Vidivodo.com'a nasıl girebilir? Girse bile, iki sitenin de bu içeriği kaldırmaları saniyeleri alır.

  Kıssadan hisse, hiçbir sitenin sansürü kabul edilemez. İnternetin kurallarının artık Türkiye'de net olarak çizilmesi ve bu yönde çalışılması gerekmektedir. RTÜK kanal kapatmanın yanlış olduğunu yıllar sonra anladı. Mahkemelerimizin de bu yöntemin bir çözüm yolu olmadığını anlaması umarım yıllarımızı almaz. Youtube'un açılmasını beklerken, yapılan bu kapatmalar durumu daha da kötüleştirdi.

  Umarım, İzlesene.com'un hali hazırdaki sahibi Nokta.com, sizin gibi düşünmüyordur.

 77. Harun Saraç Harun Saraç

  Sitenin kapatılmasına ben de karşıyım ancak önce bir uyarının gitmesi gerekiyordu ki kanun çıkarılma amacına hizmet etsin. Hadi bunu yapmamışlar bari en azından siteye şu numaralı karardan dolayı kapatıldı yazısı konulsaydı ki o da yapılmamış. Resmen hakaret artık, insan proje üretmeye korkar hale gelecek.

  Bir de açıklanması gereken önemli bir konu var ki o da kapatmaların Türk Telekom ile ilgisi yok, o özel bir kurum sonuçta. Kapatmalar Telekomünikasyon Kurumu (TK) tarafından yapılıyor. (www.tk.gov.tr)

 78. Barış Şeker Barış Şeker

  Deleuje'e katılıyorum.

  Facebook.com ve Arda'nın dediği gibi google.com'un kapatılması şart.

 79. Berker Peksağ Berker Peksağ

  Bu gidişle internette özel televizyonlar öncesi dönemi yaşayacağız. Tüm siteler kapatılıp, tek bir resmi siteye erişim verilecek.

 80. İzlesene'nin kurucusu ve ilk sahibi olarak bu duruma üzüldüğümü belirtmek isterim.

  Sitelerin kapatılmasına hic bir zaman karsi değilim, eğer gercekten içerikleri yasal ve uygunsuz olan siteler var ise bunlar kapatılabilir. Ancak buradaki temel sorun sitelerin kapatılıs bicimleri, Eğer İzlesene yada Vidivodo'da yasal olmayan bir şeyler var ise öncelikle iletişime gecip durum hakkında bilgi alınmalı ve site sahiplerinin gerekli tedbirleri alması sağlanmalıdır, gerekli tedbirler alınmıyorsa kapama yolunu gidilebilir.

  Bugün cinayet işleyen bir sucluyu bile direk hapse atmıyorlar önce hakim savcı her neyse ifadesini alip sucunu teshis ediyor, Bu işler böyle tek taraflı bu sekilde olması hem internete hemde firmalara ciddi bir hakarettir, gerekli bilgilendirme yapılsa bu sitelerin sahipleri kesinlikle önlem alacaklardir.

  Uyarı maili gitmemesine sasirdim, gecenlerde bir sitemin bazı iceriklerinden dolayı Tib.gov.tr'den bir uyarı maili geldi, kendilerine sorunu çözdüğümüze dair gerekli cevabı ilettik onlarda tesekkür ettiler.

  Böyle kafalarına göre haber vermeden kapatılacaksa işimiz var demektir.

 81. Arda Cavdar Arda Cavdar

  kabak tadı dedikleri....

 82. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Ben mi çok paranoyağım yoksa Aydın Doğan'ın daha birkaç gün önce aynı alanda pazara girmesi bir tesadüf mü? Tekelleşme?

 83. Fikirsel Fikirsel

  Türkiye'nin Telekomünikasyon Kurumunun sitesinde ulaşılabilecek herhangi bir eposta adresi yok. Düşünebiliyor musunuz?

  Ayrıca ciddi derecede bir düzensizlik söz konusu. Engellenen siteler herhangi bir yerden bildirilmiyor.

  Telekomünikasyon Kurumu da kafasına göre engelliyor siteleri. Ciddi bir de ayrımcılık var. Ben Google Video'da yayınlanan bir sürü vidyoyu şikayet etmiştim. (Google yasaklansın da millet ayaklansın diye:) ) Bana ne geri dönen oldu. Ne de engelleyen. :)

 84. Sunipeyk Sunipeyk

  ben ilgili siteleri kapalı görümüyorum???

  bir yanlışlık olmasın?

 85. söylenecek bişey kalmamış... bu ciddiyetsizliğin göstergesidir...

  bu yasa bir an önce geri çekilmelidir!

 86. Vadi Efe Vadi Efe

  yasal düzenlemeler yapılması ve bu engellemeleri tek tık ile hiçbir ihtar veya bilgilendirme yapmadan gerçekleştirebilen sansür kurulunun lağvedilmesi/en azından bu sistemin yeniden düzenlenmesi gerekiyor.

  ülkemizde milyonlarca dolarlık/euroluk internet firmaları girişim yapmaya başlamışken, yeni firmalar ve girişimler yoldayken bu kadar basit bir şekilde koskoca siteler nasıl kapatılabiliyor?

 87. eheh süper.

 88. Mehmet Ali Sabuncuoğlu Mehmet Ali Sabuncuoğlu

  Yuh artık. Daha neler. Ülkemizin dünya standartlarında olan 2 kocaman sitesini nasıl olurda aniden , hiçbir uyarı vermeden kapatırlar. Bunların amacı ne? Bizler bu sektörden yemek yemeye karar vermiş ve birsürü projelere el atmak için çalışan gençlerin kara günüdür bu. Sadece iki sayfanın kapatılması değildir bu durum. Ülkenin girişimci ruhunun, özgürlük sembolünün kaybolduğu gündür. Çok merak ediyorum acaba bahaneleri ne. Bahaneleri her e olursa olsun göz yapalım derken kaş çıkarmaktır bu. Kınıyorum bu durumu. Saygılar.

 89. Gökhan Besen Gökhan Besen

  Teşekkürler Arda. izlesene.com 5651 saylı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yolu ile İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun uyarınca “Yer Sağlayıcı” durumundadır ve Türktelekomünikasyon Kurumundan aldığı Yer Sağlayıcı belgesi mevcuttur. Buna rağmen tarafımıza resmi yolla ulaşmış bir uyarı veya bildiri olmamıştır. Bize ulaşan her türlü talebi resmi olmasa bile zaten kaldırıyoruz. Böyle birşeyin olmaması gerekirdi. Avukatlarımız konuyla ilgili yoğun olarak çalışmakta.

 90. Muhittin Muhittin

  Yapılan birçok sanal eylem ve protesto da sonuç olarak hiçbir işe yaramamış anlaşılan..

  Bu konuda neler yapılabileceğinin tartışılacağı bir platform kurulması gerekiyor sanırım.

  Çünkü bu yasaklar çok yakınımıza kadar geldi.

  Böyle bir ortamda kimse Türkiye'de internetin gelişmesini beklemesin. Web2.0 değil 5.0 olsa bizim kalacağımız nokta belli maalesef..

 91. Dandanakan Dandanakan

  Bir de bu olaya yayıncılar, yapımcılar ve onların hakkı yönünden bakmak lazım diye düşünüyorum. Vidivodo ya da izlesene.com lisans hakları kendilerinde olmayan pek çok videoyu bir "kuralsızlık ve kanunsuzluk" havasıyla, hiç sıkıntı duymadan yayınlıyorlardı.

  Yüksek maliyetlerle hazırlanan yapımlar, bu sitelere herhangi bir mali yük getirmeden yayınlanıyordu ve yine bu siteler bu içerikler ile reklam gelirlerini ve trafiklerini arttırdılar. Eğer yapımcılar içeriklerini koruyamazlarsa, daha karlı yatırımlar yapmaları doğal olur ve gelecekte sadece youtube kaykay videoları izliyor olabiliriz...

 92. Dandanakan Dandanakan

  ha son olarak, yayıncıların pek çoğu da içeriklerinin bu sitelerin üzerinden yayınlandığından bir haberdiler...

 93. Mehmet Ali Sabuncuoğlu Mehmet Ali Sabuncuoğlu

  Daha dün gece girmiştim. Arkadaşlarıma videolar izletmiştim. Gülmüştük v.b. 1Gün geçmeden hiç ses soluk çıkmadan kapanmış. Türklere video izletmemeye karart vermişler sanki. Hiç bir zararlı düşünce,resim veya videoyu yasaklayarak unutturamazsınız. Unutmayınki reklamın iyisi kötüsü olmaz. Eminim zararlı bulduğunuz içeriğin yaratıcıları bu karar çok sevinmişlerdir. Çünkü amaçlarına ulaştılar, tahmin edemeyeckeri kadar çok insana kötü düşüncelerini duyurdular. Tabi şuan sebebini bilmiiyoruz ama muhakkak 1 - 2 gün içinde açıklama v.b. şeyler ile öğreniriz.

 94. Umut Işbilir Umut Işbilir

  Ünlü evrimcinin sitesine yasak

  Günümüzün ünlü evrim teorisyeni ve dünyanın en tanınmış ateisti Prof. Richard Dawkins’in internet sitesine erişim yasağı konuldu. Siteye girenler "Mahkeme kararıyla erişim engellenmiştir" yazısıyla karşılaşıyor.

  http://www.ntvmsnbc.com/news/459241.asp http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=richard+dawkins+net+in+erisime+kapatilmasi

  oh ne güzel, ne güzel...

 95. Ahmet Celayir Ahmet Celayir

  @Murat Turan

  Sanırım anlaşılamayan şu, Google hem arama sonuçlarında hem de Blogger'da her türlü kanunu uygulamaya çalışıyor. Enazından şikayetleri değerlendiriyor. MP3, Warez paylaşımı ile ilgili bir blog açıp daha sonra şikayet edip denemeni öneriyorum.

  Nokta.com ise bunu yapmıyor, neden yapmadığını da yorumum da yazdığım gibi bilmiyorum. Belki yeterli insan kaynakları yok, belki teknik bir sıkıntıları var ya da işlerine gelmiyor, bunu bilemiyorum.

  Ama şunu söylüyorum, hem mevcut yasalara, hem de yeni internet kanununa göre bugün izlesene'nin başına gelen yarın blogcu.com hakkında kapatma kararı çıkartılabilir. Şahsen ben kendi web sitelerimle ilgili olarak defalarca bildirimde bulunmama rağmen kopyalanmış içerikler yerinden kaldırılmadığı gibi cevap dahi verilmedi.

  Elbette kullanıcılar tarafından yapılan bir olay da olsa, bunun üzerinden bir gelir elde ediliyor. Sonuçta şikayetlerin değerlendirilmesi gerekiyor. Madem değerlendirilmiyorsa bunun sonuçlarına katlanmak durumundalar.

 96. Kimse kimsenin sitesini durduk yere kapatmaz. Yapmışlar ki bir şey kapatmışlar sitelerini. Niye benim sitemi kimse kapatmıyor?

  Akşam yediğin hurmalar sabah poponu tırmalar.

  Hurmaları yerken düşünecektiniz onu.

 97. Kamuran Kamuran

  Bu yapilan yeni bir sey degilki...

  Bu memlekette yuzlerce aydin susturuldu, hapse atildi, iskenceden gecti. Kimsenin sesi cikmadi. Burokrasi istedigi zaman istedigi siteyi kapatir. Bu kadar basit.

  Yurtdisinda yasiyorum. Gecen sene binlerce dolar harcayarak yeni bir bilgi paylasim platformu olusturdum. Ziyaretci sayim gunluk 12.000'e ulasti. 3-4 ay icinde site cok daha populer hale gelecekti. Kullanicinin ekledigi bir icerik yuzunden bana hicbir sekilde haber verilmeden, uyarilmadan sitem mahkeme karariyla kapatildi.

  Avukat tuttum. (Turkiyede avukat ucretleri asiri yuksek. Dudagim ucukladi.) Sonuc 0. Site kapandi. Emegime, parama yazik oldu.

  O zaman hicbir sekilde turkce icerikli proje yapmayaya karar verdim. Zira sitenizin kaderi ne internetten, nede adaletten nasibini almamis birkac kisinin verecegi karara bagli.

  Yazik, cok yazik. Izlesene.com ve vidivodo.com'a gecmis olsun.

  Memleket ileri gidecegine, geri gidiyor. Anlamak icin zaman bile harcamaya degmez. Bizim amacimiz ne? Medeni ulkeler seviyesine ulasmak. Bu nasil olacak: Onlar ne yaptiysa, aynisini yapacaksin. Amerikada internet uygulamalari, kanunlari nasilsa aynisini alacaksin. Bu kadar. Yani tekerlegi yeniden icat etmenin alemi ne.

  Su anda 3-5 tane burokratin eline milyonlarca dolarlik pazarin anahtarini vermissin. Adam istedigi zaman sarteli cekiyor. Tepki cok olursa, geri aciyor.

  Az once burada okudum. Youtube'a ulasamadiklari icin youtube'u kitlediklerini soylemisler. Yahu buna kim inanir. Benim su ana kadar icerigini sikayet edip, engelleyemedigim youtube videosu yok. Ne sacmaliyor bunlar !!!

 98. Şu sıralar da bloggum.com a erişim yasağı konuldu. ben bu ülkenden hiç birşey anlamıyorum...

 99. burası türkiye.. herşey beklenilir.

 100. bu gidişle tr de site kalmaz

 101. Kabataş Kabataş

  türkiye yasakları delen bir ülke olmuştur her zaman ne zaman bi site kapatılsa youtube klasiği gibi tıklanma oranaı bir o kadar artıyor bu kapatılan sitelerin reklamını yapmak gibi birşey oluyor sanırım

 102. 22 agustosta sansürlememi geliyor

  bilgisi olanlar söylesin

  1. Mertkan Mertkan

   Vidivodo.com bu durumdan kurtuldu fakat sanıyorum izlesene.com daha beter bir durumda şu an. Konunun duyaeni youtube yoluna devam ediyor.