Google’ın web tarayıcısı: Google Chrome

Google‘ın üzerinde çalıştığı söylenilen web tarayıcısı (browser) ile ilgili bir haber yabancı bloglar arasında dolaşmaya başladı. Google Blogoscoped‘da çıkan habere göre Google Chrome adı verilen yeni nesil tarayıcının tanıtımı için bir karikatür hazırlanmış ve tüm özellikleri ile bu yeni ürün anlatılmış. Söz konusu karikatüre buradan ulaşabilirsiniz.

Google‘ın bu yeni nesil tarayıcıyı, nam-ı diğer Google Chrome‘u, hayata geçirmesi daha doğrusu tanıtımına başlaması oldukça düşündürücü. Çünkü şirket daha geçen hafta Firefox‘un geliştiricisi Mozilla ile arama üzerine kurulu anlaşmasını uzatmış ve kâr amacı olmayan Mozilla‘nın %85 gelirini karşılayan bu vazgeçilmez katkıyı şirkete sağlamıştı.

Mozilla‘yı bu kadar mutlu eden bu gelişmeden sonra Google Chrome‘un hayata geçiriliyor olması kafaları biraz karıştırmış ve eğer işin içinde Mozilla yoksa Firefox ekibini biraz germiş olsa gerek.

Google Chrome‘un özelliklerini detaylı olarak karikatürü incelerseniz anlayabilirsiniz, ancak ben yine de kısaca dikkat çeken noktaları paylaşmak istiyorum. Paylaşıma başlamadan önce de henüz yayında olmayan ancak Google Chrome‘un ürün sayfası olacağı söylenen www.google.com/chrome adresini arada sırada incelemenizi öneririm.

Öncelikle Google Chrome açık kaynak kodlu olacakmış ve Firefox‘un aksine sekmeler (tab) pencerenin üzerine konumlandırılacakmış.

Tarayıcının adres kutusunda otomatik tamamlama özelliği olacakmış ve buradan tavsiye siteler ve en çok ziyatet edilen siteler gibi adresler önerilecekmiş.

Google Chrome‘un varsayılan ekranında ise en çok ziyaret edilen sitelerin küçük ekran görüntüleri, sağ kolonda ise aranan anahtar kelimeler, en son favorilere eklenen siteler gibi bilgiler yer alacakmış.

Ayrıca yine benim dikkatimi çeken bir özellik olarak Google sürekli olarak zararlı içerik barındıran siteleri tarayarak Google Chrome‘a bu veriyi aktaracakmış. Bu sayede sürekli güncel bilgiye sahip bir güvenlik sağlanacakmış.

Ben ana hatlarıyla oyunun kurallarını değiştireceğini düşündüğüm Google Chrome‘u anlattım, Google Blogoscoped ve söz konusu karikatürde Google Chrome ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Google‘ın bu hareketiyle aslında online’dan masaüstüne geçiş için de bir eğilim gösterdiğini düşünebiliriz. Belki de Google Gears için çok efektif bir platform arayışının sonucu olabilir Google Chrome.

Son günlerde ne kadar çok tarayıcı haberi aldığımızı ve her birinde ne kadar geniş bir vizyon hissettiğimizi düşünürsek belki de bu alana odaklanıp biraz düşünmek gerekiyor olabilir. Açıkcası ben birkaç gün üzerine yeterince düşünmediğimi farkettiğim tarayıcı pazarı ile ilgili rüyaya yatmayı planlıyorum. Tavsiye ederim.

GÜNCELLEME: Şu anda Google resmi blogunda konuyla ilgili bir açıklama yapıldı ve bilin bakalım Google Chrome‘u ne zaman deniyoruz? Yarın! (Salı)… Detayları burada güncelleyeceklermiş.

Yorumlar (47)

 1. Google için bu web os girişimi değil, web 3.0 girişimi bence. web os’lar düşündüğümüz kadar hızlı ve erken söz gelimi önümüzdeki ilk iki yıl gelmeyebilir. çok fazla halledilmesi gereken standart var ki en olgun hali için IP yapıları bile değişime uğrayabilir. O yüzden ilk 4-5 yıl için yarı web oslar belki diyorum.

  Chrome aslında tamamen web 3.0 hedefli bir girişim, google’un satınalmaları ve kendi servisleri arasında etkileşimi arttırırken UI sağlamak için çabası. Semantik sistemleri algılanabilirliğini ve kullanılabilirliğini kolaylaştırma girişimi.

  Cevapla
 2. WebKit’ten ve Firefox’dan… Güzel geliyor kulağa…

  Cevapla
 3. tam anlamında web os lara bence en az 4 yıl var. google ın şimdiki amacı bir süred daha desktop applicationlar ile belirli prototipler geliştirmek veya çeşitli gadget’lara yönelmek. önce google kalitesini insanlar çeşitli platformlarda doya doya yaşamalılar ve google bütün hizmetlerini down ettiği anda hayat duruyorsa o zaman hoş geldin google os diyeceğiz 🙂

  Cevapla
 4. Google ibrahim tatlıses gibi oldu artık yani kime dokunursa o uçuyor. Firefox’tan elini çekerse mozilla’yı uzun vadede zor günler bekliyor.

  Cevapla
 5. Google’un böyle bir proje oluşumuna girmesinin arkasında başka nedenler arıyorum.
  Eğer varsa bu tür bir toolbar projesi firefox’uda geçer,internet explorer’ıda geçer.
  Ancak google’un amacı sadece kullanıcıya tarayıcı’sını kullandırtmak olmasın.
  Hepimiz biliyoruzki İnternette özellikle son 3 yılda binlerce spam site türedi ve bu siteler yavaş yavaş google’un sonunu getiriyor.Google da bunun farkındaki 3 yıla yakın süredir yeni algoritmalar geliştirmekte bunlar için uzman gruplar oluşturup araştırma inceleme yapmakta..
  Bu tarayıcı projesinin arkasındanda böyle birşey çıkarsa şaşmayın.
  Bence bu tarayıcıyı internet ortamında firefox kadar yaygınlaştırdıktan sonra arama sonuçlarını belirlemektede kullanabilir.
  Evet bunun için neden tarayıcı üretsin toolbar’ı zaten var diyebilirsiniz.
  Ancak Normal bir internet kullanıcısı yani sadece interneti eğlence , haber , fal , için takip eden yani internet’i kullananların 100%60’ını oluşturduğu bu büyük topluluk toolbar kullanmayı pek sevmez,belkide onlarında dikkatini çekmek için tarayıcıya yönelmiştir…
  Ben iyice paranoyak oldum 🙂 durduk yere strateji geliştirdim google’a:)

  Cevapla
 6. Son ekran görüntüleri internete sızdı, techcrunch ta yayınlandı…

  Güzel görünüyor, arayüz olarak gerçekten alışılageldik google tarzında temiz ve sade, fonksiyonelliği hakkında birşey demek ne yazıkki mümkün değil fakat eminim o da en az görüntüsü kadar güzel ve kaliteli olacaktır..

  Ekran görüntüleri için : http://www.jnbn.net/bilgisayar-internet/google-chromedan-ilk-goruntuler-293.html adresinde yazdığım yazıya bakabilirsiniz.

  Cevapla
 7. Oldukça mantıklı yaklaşmışsınız Mehmet Bey ancak gözden kaçırdığınız bir şey var.
  Spam index’in temel amacı,arama motorlarının sahip olduğu genel açıklardan faydalanarak elde ettikleri sıralamlardan gelen ziyaretçileri paraya çevirmektir. Bu noktada gerekli olan ziyaretçiyi zaten arama motoru sağladığına göre,bu arama motorunun hali hazırdaki indexleri yani veritabanında sözkonusu siteye dair tüm bilgiler bulunmaktadır.
  Bu noktada Google eforunu tarayıcı yapmaya çalışarak değil,mevcut indexler arasından spam sonuçları ayıklamak ve onları bu doğrultuda düzenlemek için ayırması mantık temeline uygun olandır.
  Ayrıca Google’ın böyle bir girişimde bulunmasını da açgözlülük olarak nitelendiriyorum. Halihazırda Firefox,Mozilla grubunun sanat eseridir. Bu gönüllü projenin maddi gelir olmadan ne kadar ilerleyebileceği de aşikardır. Bu doğrultuda Google’ın %85’i oluşturan gelir sermayesini geri çekmesi durumunda,Adsense yolu ile toparladığı Firefox kullanıcıları dahil tamamını nasıl olup da kendi cephesine çekecek çok merak ediyorum. Bilakis,internet kullanıcıları için sık sık tarayıcı değiştirmek rahatsız edici bir durum olacaktır.

  Cevapla
 8. Chrome girişimi Google’ın ne kadar başarılı bir mühendislik firması olduğunu gözler önüne seriyor. Google, tüm rakiplerinden çok farklı ve her zaman önde olan bir teknoloji firması.

  Ancak nedense bizim gibi ülkelerde reklam satmaktan ötesiyle ilgilenmiyorlar.

  Cevapla
 9. Tab olayı çok hoşuma gitti. Bu haliyle firefox çok sıkıntı yaşatıyordu. Sırf onun için tercih sebebim olabilir..

  Cevapla
 10. Beni en çok etkileyen özelliği bir sekmede hata olduğunda programın değil sadece o sekmenin kapanması oldu. Denemek için sabırsızlanıyorum.

  Cevapla
 11. http://www.google.com/googlebooks/chrome/ adresindeki görüntüler ve yazılara göre adamlar aşmış 🙂 ürünü alıp incelerken de waww wawww diyeceksek ne güzel.

  Cevapla
 12. sabırsızlıkla ekliyoruz.. hata olduğunda sadece o sekmenin kapanacak olması mükemmel bir olay!

  Cevapla
 13. Google Mozilla’dan desteğini çekmedi bilakis reklam anlaşmasını geçenlerde uzattı. Destek sürüyor.

  Tanıtıcı karikatürlerinde Java’yı nasıl adam ederizi çok güzel anlatmışlar, hatta Gmail’in köşesinde gözüken o birkaç piksellik karartının sebebini de açıklamışlar: Bizim teblarımıza uyum göstersin 🙂

  Güvenlik için geliştirdikleri teknikler oldukça güzele benziyor, bunun için herkese açık bir API kullanmaları da ayrı bir güzellik.

  Vaad ettikleri bellek kullanımı optimizasyonu çok ilgi çekici, bir an önce denemek istiyorum.

  Ayrıca, Mozilla ile kıyasıya rekabete tutuşacağını düşünmüyorum. Zira açık kaynaklı bir uygulama olduğu altı kalınca çizilerek belirtilmiş. Mozilla ve Chrome birbirlerini olumlu yönde etkileyeceklerdir.

  Saygılar, sevgiler 🙂

  Cevapla
 14. Google nin adsense den firefox u neden kaldırdığı belli oldu.Bir zamanlar destekcisiydi şimdi ff nin %50 lik dilimini aldı 🙂

  Cevapla
 15. google güzel işler yapiyor,bugun demo programı için link aradım ama bulamadım.denemek isterdim.

  Cevapla
 16. Hem firefox’u destekliyorlar hemde kendileri yeni bir tarayıcı çıkarıyorlar bence amaçları IE’nin kullanım oranını düşürmek. Maksat sektörde birinci olmak değil

  Bu arada Chrome’u indirmek istesek nereden indirebileceğiz ? Google da arama yaptım http://www.chromeindir.com ‘u buldum buradada geri sayım yapıyor acaba chrome yarın mı yüklenebilir hale gelecek ?

  Cevapla
 17. Söz konusu Google olunca insanın beklentileri bir an yükseliyor… Merakla bekliyoruz:)

  Cevapla
 18. Firefox kadar ram delisi olmasın, görüntü konusunda da sıkıntısı yok gibi. Firefox’taki özellikler olsun, kullanırız neden kullanmayalım. Mehmet Bey’in dediği düşünebilir Google’ın en alt tabakalara inip arama stratejilerini bu şekilde belirleyebileceğini sanmıyorum; çünkü çoğu Google girişimi yüzeyde kalıyor. Normal kullanıcılar google’dan aradığı şeyleri bulmasını istiyor basitçe. Daha fazlası ayrıntıya giriyor.

  Cevapla
 19. Oğuz Mustafa Hadra |

  Farketmeyenler için,

  http://www.google.com/chrome adresi yayına alınmış..

  Cevapla
 20. 22:38 / 2 Eylül 2008

  Bu iletiyi chrome tarayıcısı ile yazmaktayım.

  http://www.google.com/chrome

  Cevapla
 21. Her geçe gün yeni şeyler çıkarıyor google bende arama kutucuğunun altında görünce farkettim ama henüz beta versiyonunda ve türkçesi yok sanırım …

  Cevapla
 22. Yeni tarayıcıyı henüz indirdim ve kısa bir süre test ettim, ilk göze çarpan özellikleri sadelik, şık tasarım ve sekmeler diyebilirim.

  Cevapla
 23. chrome indirdim. kullanıyorum. gayet hızlı. yalnız okunuşunu tam çözemedim. kraym, krom, kurom, kuram diye mi okunur?

  Cevapla
 24. Yasin IŞIK |

  @nazmi;
  Krom diye telaffuz ediliyor.

  Cevapla
 25. kullandim ve hala kullaniyorum ara yuzu cok kullanisli bence

  Cevapla
 26. google yaparsa en iyisini yapar zaten 🙂

  Cevapla
 27. valla bu tarayıcı diğerlerine göre daha ergonımik gibi fakat firefox un önbellekleme daha iyi

  Cevapla
 28. Chorme En Sağlamına Aday gibi

  Cevapla
 29. ben indirmedim henüz bu Chrome u indirmeyide düşünmüyorum 🙂

  Cevapla
 30. Chorme bazı özellikleri ile diğer web tarayıcılarının önüne geçecek gibi..

  Cevapla
 31. google chrome’u uzun süredir kullanıyorum. Birçok tarayıcı denedim ve en iyisiydi. Ama karşılaştırmak gerekirse Mozilla’ya göre çok çok az teması var. Sırf temaları için Mozilla’yı da silmedim. Chrome’da kesinlikle yetersiz temalar. Sonuçta tema bu tarayıcıların en önemli özellikleridir. Tavsiyem tema eklenmeli…

  Cevapla

Bir Cevap Yazın