Google'ın web tarayıcısı: Google Chrome

Google'ın üzerinde çalıştığı söylenilen web tarayıcısı (browser) ile ilgili bir haber yabancı bloglar arasında dolaşmaya başladı. Google Blogoscoped'da çıkan habere göre Google Chrome adı verilen yeni nesil tarayıcının tanıtımı için bir karikatür hazırlanmış ve tüm özellikleri ile bu yeni ürün anlatılmış. Söz konusu karikatüre buradan ulaşabilirsiniz.

Google'ın bu yeni nesil tarayıcıyı, nam-ı diğer Google Chrome'u, hayata geçirmesi daha doğrusu tanıtımına başlaması oldukça düşündürücü. Çünkü şirket daha geçen hafta Firefox'un geliştiricisi Mozilla ile arama üzerine kurulu anlaşmasını uzatmış ve kâr amacı olmayan Mozilla'nın %85 gelirini karşılayan bu vazgeçilmez katkıyı şirkete sağlamıştı.

Mozilla'yı bu kadar mutlu eden bu gelişmeden sonra Google Chrome'un hayata geçiriliyor olması kafaları biraz karıştırmış ve eğer işin içinde Mozilla yoksa Firefox ekibini biraz germiş olsa gerek.

Google Chrome'un özelliklerini detaylı olarak karikatürü incelerseniz anlayabilirsiniz, ancak ben yine de kısaca dikkat çeken noktaları paylaşmak istiyorum. Paylaşıma başlamadan önce de henüz yayında olmayan ancak Google Chrome'un ürün sayfası olacağı söylenen www.google.com/chrome adresini arada sırada incelemenizi öneririm.

Öncelikle Google Chrome açık kaynak kodlu olacakmış ve Firefox'un aksine sekmeler (tab) pencerenin üzerine konumlandırılacakmış.

Tarayıcının adres kutusunda otomatik tamamlama özelliği olacakmış ve buradan tavsiye siteler ve en çok ziyatet edilen siteler gibi adresler önerilecekmiş.

Google Chrome'un varsayılan ekranında ise en çok ziyaret edilen sitelerin küçük ekran görüntüleri, sağ kolonda ise aranan anahtar kelimeler, en son favorilere eklenen siteler gibi bilgiler yer alacakmış.

Ayrıca yine benim dikkatimi çeken bir özellik olarak Google sürekli olarak zararlı içerik barındıran siteleri tarayarak Google Chrome'a bu veriyi aktaracakmış. Bu sayede sürekli güncel bilgiye sahip bir güvenlik sağlanacakmış.

Ben ana hatlarıyla oyunun kurallarını değiştireceğini düşündüğüm Google Chrome'u anlattım, Google Blogoscoped ve söz konusu karikatürde Google Chrome ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Google'ın bu hareketiyle aslında online'dan masaüstüne geçiş için de bir eğilim gösterdiğini düşünebiliriz. Belki de Google Gears için çok efektif bir platform arayışının sonucu olabilir Google Chrome.

Son günlerde ne kadar çok tarayıcı haberi aldığımızı ve her birinde ne kadar geniş bir vizyon hissettiğimizi düşünürsek belki de bu alana odaklanıp biraz düşünmek gerekiyor olabilir. Açıkcası ben birkaç gün üzerine yeterince düşünmediğimi farkettiğim tarayıcı pazarı ile ilgili rüyaya yatmayı planlıyorum. Tavsiye ederim.

GÜNCELLEME: Şu anda Google resmi blogunda konuyla ilgili bir açıklama yapıldı ve bilin bakalım Google Chrome'u ne zaman deniyoruz? Yarın! (Salı)... Detayları burada güncelleyeceklermiş.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.