Doğan'dan sosyal ağ(lar) geldi ve geliyor

Doğan'dan sosyal ağ(lar) geldi ve geliyor

Doğan Grubu'nun internet tarafındaki resmi şirket yapılanmasını artık çözmek imkansız olmaya başladığı için Doğan Online, DTV gibi herhangi bir alt şirkete bağlı kalmadan direkt Doğan Grubu olarak şu anda hayata geçmiş ve yakında hayata geçecek iki farklı sosyal ağ uygulamasından bahsetmek istiyorum.

Şahsen Doğan Grubu'nun internette ne yapmaya çalıştığını anlayamıyorum. Birbirine tamamen rakip ve pazarda hiçbirisi lider konumda olmayan birçok Web 2.0 girişimi şirket tarafından sürekli hayata geçiriliyor. Yapılan aslında kötü birşey değil, pazardaki ürün sayısı artıyor ancak kötü birşey olmaması başarılı bir strateji takip edilmesi anlamına gelmiyor.

Zamanında Doğan Grubu'nun özellikle Serdar Kuzuloğlu ile çizdiği DTV vizyonuyla News Corp.’un Başkanı Rupert Murdoch‘un vizyonuna geçiş yaptığını düşünmüştüm ve bu fikrimi paylaşmıştım. Ancak geçen zaman bu vizyonun hayata geçirilmesinde kurum genelindeki bir "çok başlılığın" ve temeli sağlamlaştırılmamış stratejilerin varlığını hissettirdi. Durum böyle olunca şu anki tablo birbirinden bağımsız, pazardaki diğer ürünlere kıyasla herhangi bir fark yaratamamış ve yol haritası çözümlenememiş bir kargaşa ortaya koydu.

Sözü çok fazla uzatmadan Doğan Grubu'nun şu anda yayında olan sosyal ağ uygulaması Simgolo'dan bahsedelim ve daha sonrasında da yayında olmayan ancak ekran görüntülerine ulaştığım Turuncu.com'la devam edelim.

Öncelikle Simgolo'nun ne zaman hayata geçirildiği ile ilgili hiçbir fikrim yok. Alexa'ya göre aslında Ekim 2007'den beri bir şekilde trafiği olan bir servis olarak gözüküyor. Doğan Grubu bu girişimi satın mı aldı yoksa o zamandan beri zaten var mıydı bilemiyorum. Tek bildiğim bu servisle ilgili bana birkaç gündür çok fazla bilgi gönderiliyor Webrazzi okuyucuları tarafından.

Servisin ana hatları bana fazlasıyla Overteam çizgisi hissettiriyor. Hatta ilk bakışta acaba AzBuz.com'dan mı türettiler diye bile düşündüm. Ama konuyla ilgili araştırmalarım pek sonuç vermedi.

Ana hatlarıyla blog açılabilen, fotoğraf, video gibi içeriklerin paylaşılabildiği, kullanıcıların kulüpler kurabildikleri bir sosyal ağ uygulaması olarak göze çarpıyor. Başarılı olabilir mi? Şu anki yapısıyla AzBuz'dan ya da Gayet.Net'ten ne fark yaratıyor anlayamadım. Eminim projede çalışan kişilerin bu konuda söyleyecekleri vardır ama ben pek bir ümit göremedim.

Diğer sosyal ağ uygulaması ise Turuncu.com. Şu anda yayında olmayan bu servis aslında DTV tarafından geçtiğimiz dönemlerde satın alınan servislerden. Turuncu.com ve VideoTurk.com bu kapsamda değerlendirilmiş, ve henüz yayında olmayan bu girişimlerin yazılımları GameGarden.net ile birlikte satın alınmış. Yani, Doğan Grubu şirketlerinden DTV tarafından önümüzdeki günlerde oyun servisi olarak GameGarden.Net'in de lanse edileceğini düşünebilirsiniz. Bu arada bu satın alma hareketinde TVdeNeVar.com da DTV bünyesine katılmış. Fiyatlar ile ilgili paylaşım malesef yapılmıyor.

Turuncu.com'un ekran görüntülerine nasıl ulaştığım ile ilgili fazla spekülasyon olmadan bir açıklık getireyim. Servisin DTV tarafından satın alındığını duyduktan sonra yayına girmesini beklerken dönem dönem alan adını kontrol ediyordum. VideoTurk.com'un yayına alındığını öğrendikten sonra Turuncu.com'u da kontrol ettim ve site açıktı. Sonra ekran görüntülerini aldım ve şimdi paylaşıyorum. Yani durum bu kadar basit...

Şu anda yayında olmayan servis Simgolo'ya kıyasla çok daha derli toplu ve elbette aşağı yukarı aynı özellikleri kapsıyor. Blog, fotoğraf vs...

Ekran görüntülerini inceleyerek zaten Turuncu.com'un kapsamını anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak Doğan Grubu içinde internet girişimleri anlamında bir kaos göze çarpıyor. Birşeyler yapılıyor ama açıkcası yapılan işler bir taş atalım bakalım ne olacak şeklinde ilerliyor. Ortadaki kaos ile ilgili çok küçük bir anektot. VideoTurk.com'a girerseniz sitenin en altında "Videotürk Tanıtım Pazarlama ve Ticaret A.Ş." gibi bir resmi şirket ifadesi görürsünüz. Böyle bir şirketin İstanbul Ticaret Odası'nda kaydına rastlamadım... Entresan değil mi?

Kısacası yeni ürünler ve pazarın hareketlenmesi anlamında Türkiye'nin en büyük medya şirketinin yarattığı bir değer var, ancak bu değer sadece adet bazında yaratılıyor, malesef kalite bazında değil. Ayrıca sahiplenilmemiş internet vizyonu sebebiyle şirketin bu alandaki ciddiyeti de bana kalırsa yara alıyor. Umarım kısa sürede bir yapılanma ve devamında değer yaratan stratejiler pazara aktarılmış olur.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.