Doğan'dan sosyal ağ(lar) geldi ve geliyor
Genel

Doğan'dan sosyal ağ(lar) geldi ve geliyor

Doğan Grubu'nun internet tarafındaki resmi şirket yapılanmasını artık çözmek imkansız olmaya başladığı için Doğan Online, DTV gibi herhangi bir alt şirkete bağlı kalmadan direkt Doğan Grubu olarak şu anda hayata geçmiş ve yakında hayata geçecek iki farklı sosyal ağ uygulamasından bahsetmek istiyorum.

Şahsen Doğan Grubu'nun internette ne yapmaya çalıştığını anlayamıyorum. Birbirine tamamen rakip ve pazarda hiçbirisi lider konumda olmayan birçok Web 2.0 girişimi şirket tarafından sürekli hayata geçiriliyor. Yapılan aslında kötü birşey değil, pazardaki ürün sayısı artıyor ancak kötü birşey olmaması başarılı bir strateji takip edilmesi anlamına gelmiyor.

Zamanında Doğan Grubu'nun özellikle Serdar Kuzuloğlu ile çizdiği DTV vizyonuyla News Corp.’un Başkanı Rupert Murdoch‘un vizyonuna geçiş yaptığını düşünmüştüm ve bu fikrimi paylaşmıştım. Ancak geçen zaman bu vizyonun hayata geçirilmesinde kurum genelindeki bir "çok başlılığın" ve temeli sağlamlaştırılmamış stratejilerin varlığını hissettirdi. Durum böyle olunca şu anki tablo birbirinden bağımsız, pazardaki diğer ürünlere kıyasla herhangi bir fark yaratamamış ve yol haritası çözümlenememiş bir kargaşa ortaya koydu.

Sözü çok fazla uzatmadan Doğan Grubu'nun şu anda yayında olan sosyal ağ uygulaması Simgolo'dan bahsedelim ve daha sonrasında da yayında olmayan ancak ekran görüntülerine ulaştığım Turuncu.com'la devam edelim.

Öncelikle Simgolo'nun ne zaman hayata geçirildiği ile ilgili hiçbir fikrim yok. Alexa'ya göre aslında Ekim 2007'den beri bir şekilde trafiği olan bir servis olarak gözüküyor. Doğan Grubu bu girişimi satın mı aldı yoksa o zamandan beri zaten var mıydı bilemiyorum. Tek bildiğim bu servisle ilgili bana birkaç gündür çok fazla bilgi gönderiliyor Webrazzi okuyucuları tarafından.

Servisin ana hatları bana fazlasıyla Overteam çizgisi hissettiriyor. Hatta ilk bakışta acaba AzBuz.com'dan mı türettiler diye bile düşündüm. Ama konuyla ilgili araştırmalarım pek sonuç vermedi.

Ana hatlarıyla blog açılabilen, fotoğraf, video gibi içeriklerin paylaşılabildiği, kullanıcıların kulüpler kurabildikleri bir sosyal ağ uygulaması olarak göze çarpıyor. Başarılı olabilir mi? Şu anki yapısıyla AzBuz'dan ya da Gayet.Net'ten ne fark yaratıyor anlayamadım. Eminim projede çalışan kişilerin bu konuda söyleyecekleri vardır ama ben pek bir ümit göremedim.

Diğer sosyal ağ uygulaması ise Turuncu.com. Şu anda yayında olmayan bu servis aslında DTV tarafından geçtiğimiz dönemlerde satın alınan servislerden. Turuncu.com ve VideoTurk.com bu kapsamda değerlendirilmiş, ve henüz yayında olmayan bu girişimlerin yazılımları GameGarden.net ile birlikte satın alınmış. Yani, Doğan Grubu şirketlerinden DTV tarafından önümüzdeki günlerde oyun servisi olarak GameGarden.Net'in de lanse edileceğini düşünebilirsiniz. Bu arada bu satın alma hareketinde TVdeNeVar.com da DTV bünyesine katılmış. Fiyatlar ile ilgili paylaşım malesef yapılmıyor.

Turuncu.com'un ekran görüntülerine nasıl ulaştığım ile ilgili fazla spekülasyon olmadan bir açıklık getireyim. Servisin DTV tarafından satın alındığını duyduktan sonra yayına girmesini beklerken dönem dönem alan adını kontrol ediyordum. VideoTurk.com'un yayına alındığını öğrendikten sonra Turuncu.com'u da kontrol ettim ve site açıktı. Sonra ekran görüntülerini aldım ve şimdi paylaşıyorum. Yani durum bu kadar basit...

Şu anda yayında olmayan servis Simgolo'ya kıyasla çok daha derli toplu ve elbette aşağı yukarı aynı özellikleri kapsıyor. Blog, fotoğraf vs...

Ekran görüntülerini inceleyerek zaten Turuncu.com'un kapsamını anlayabilirsiniz.

Sonuç olarak Doğan Grubu içinde internet girişimleri anlamında bir kaos göze çarpıyor. Birşeyler yapılıyor ama açıkcası yapılan işler bir taş atalım bakalım ne olacak şeklinde ilerliyor. Ortadaki kaos ile ilgili çok küçük bir anektot. VideoTurk.com'a girerseniz sitenin en altında "Videotürk Tanıtım Pazarlama ve Ticaret A.Ş." gibi bir resmi şirket ifadesi görürsünüz. Böyle bir şirketin İstanbul Ticaret Odası'nda kaydına rastlamadım... Entresan değil mi?

Kısacası yeni ürünler ve pazarın hareketlenmesi anlamında Türkiye'nin en büyük medya şirketinin yarattığı bir değer var, ancak bu değer sadece adet bazında yaratılıyor, malesef kalite bazında değil. Ayrıca sahiplenilmemiş internet vizyonu sebebiyle şirketin bu alandaki ciddiyeti de bana kalırsa yara alıyor. Umarım kısa sürede bir yapılanma ve devamında değer yaratan stratejiler pazara aktarılmış olur.

Yorumlar (16)
 1. Otomatikportakal Otomatikportakal

  Blog yazılan, fotoğraf/video paylaşılan, arkadaşlarına mesaj atılan sitelerden tam anlamıyla gına geldi. hiç mi inovatif birşey çıkmayacak bu ülkeden?

 2. Atay Cem Algeç Atay Cem Algeç

  internet pazarı yabancı geliyor olsa gerek, nitekim internette çok sermayeye nazaran iyi proje kazanıyor fakat doğan grubunun diğer girişimlerinin çoğu sermaye odaklı.

 3. Simgolo Simgolo

  Yukarıdaki yorumları görünce, sanırım ilk elden yapmaya çalıştığımızı anlatmak ve değerli yorumlarınızı izlemeye devam etmek faydalı olacak. Simgolo.com şimdilik sunduğu 6 lisan ile tüm global olarak benzer meslek ve hobi gruplarını kulüpler içerisinde bir araya toplayarak, hem sosyalleşme, hem de değişik pazarlama olanakları ile, bu grupların ticari faaliyetine imkan sağlayacak bir oluşumdur. Simgolo.com bahsedilen çoğu site gibi bir arkadaşlık sitesi olmayıp, sadece davet ile üye olunabilen ve üyelerinin isterler ise sadece üye oldukları kulüp üyeleri tarafından görünerek, aralarında iletişim ve ticari faaliyetler yapabildikleri bir yaşam kulübü olacaktır. Şimdilik sitede görünen hatalar için özür dileriz.

 4. Deliblog Deliblog

  Medya'nın lideri Aydın Doğan maalesef internette liderliğini gösteremiyor. Keşke ellerindeki imkanları girişimcilere sunsa veya kadrosunu değiştirse işe yarayan başarılı işler gerçekleştirebilirler.

 5. Biskuvi Biskuvi

  @mehmetturac patlican bir ekolay değil avea girişimiydi, o işten kazançlı çıkan ajanslar kadar ekolay olmuştu.

  @deliblog ekolay ve simgolo projelerinin patronu Aydın değil Hanzade Doğan. keşke bunları okusada herhangi bir mecrada biz internet kullanıcılarını bu işleri yaparken neler düşündüğü konusunda aydınlatsa, biz de yorum yaparken onun bakış açısını da göz önüne alabilsek.

  @arda bu yorumlarda isimleri geçtiği için her an DYH avukatlarından bu içeriğin kaldırılması konusunda bir mail alabilirsin, hazırlıklı ol :)

 6. Msthero Msthero

  tek başarılı olduğu hepsiburada sanırım

 7. Arda ito kaydında videoturk a.ş. nin kaydına rastalamadım demişsin ama bu şirket istanbulda kayıtlı değilse ankarada kayıtlı ise ankara ticaret odasının sitesinebakman lazım,e doğal olarak 81 ilin ticaret odasına bakılamayacagı için doğru olarak baz alınır.Ha şirket kurmak istersen aynı isimde geri döner diye düşünüyorum.

  benim asıl kıllandıgım şirket adına türk ibaresi getirmek özel bir durum, durup dururken bu prosedürle neden ugraşsınlarki diye düşündüm açıkçası.

  http://www.ito.org.tr/ITOPortal/SDMMain.aspx?tabid=514

 8. Vadi Efe Vadi Efe

  Adı geçen iki servis de hiçbir fark yaratmıyor. Benzeri birçok yabancı ve yerli site şu anda yayında. Hatta bahsedildiği gibi Doğan'ın kendi projeleri de bu yeni yayına aldıklarıyla çok benzeşiyor.

  Doğan Online elindeki maddi kaynağı illa ki sosyal ağlara yatırmak istiyorsa hali hazırda bir formatı olan, ekibi olan, potansiyeli olan, dikey sosyal ağ projelerine yatırarak çok daha başarılı olabilir.

  Veya en azından bu projeleri tek bir çatı altından yönetecek vizyon sahibi bir yönetici Doğan'a çok şey katacaktır diye düşünüyorum.

 9. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Bir Firefox kullanıcısı olarak Simgolo'yu düzgün görüntüleyemedim, Allah yolunu açık etsin :)

 10. Mehmet Turac Mehmet Turac

  Patlican'dan sonra şimdi de portakal geliyor hadi bakalim :)

  Doğan'ın bu tarz girişimlerini seviyorum. Ortama renk katıyorlar en azından sayelerinde Reklam Ajansları kazanıyor :)

 11. Doğan Grubu İnternet işinde ne yaptığını bilmiyordu ve hala bu kültürü devam ettiriyor.

 12. Biskuvi Biskuvi

  Simgolo gibi anlamsız bir girişim aslında Doğan'ın internet stratejilerine son derece uyumlu görünüyor. Doğan'da işler genel bir strateji üzerinden değil de proje sahiplerinin birbirlerinden bağımsız olarak üst yönetimi ikna etme yeteneklerine göre ilerliyor. DTV tarafında diğer bahsedilmesi gereken bir konu bence Turuncu, Videotürk ve Gamegarden projelerinin satın alınması sırasında harcanan bütçe. DTV'nin ne bir sosyal ağa, ne bir video servisine, ne de bir oyun sitesine ihtiyacı vardı. Bunları grup içerisinden çok kolay tedarik edebilirlerdi. Doğan'ın kendi parası, istediği gibi çöpe atabilir tabi bu bizi hiç ilgilendirmez ama insan yine de üzülüyor kaynakların uçup gitmesine.

 13. Volkan Celik Volkan Celik

  Dogan Grubu'nun ne yapmaya calistigini anlayamiyorum, ben bir suru site acayim birisinden biri patlar mantigimidir nedir. Birde organizasyon semasi nedir Dogan Online'da, yani bu sitelerin bir direktoru/muduru/yoneticisi mi var, yoksa her uygulama direktoru/muduru/yoneticisi ayrimidir. Neye gore acilmasina karar veriliyor, neye gore isletiliyor, gelir modellerini kim belirliyor...

  Ben Medya Patronuyum her seyi yaparim yazilimci ekibim var bos oturmasinlarmi nedir anlamiyorum bir turlu...

 14. Simgolo.com bana İngilizce gözüküyor.

 15. Metin Metin

  Ne sosyallikmiş be kardeşim. İnternette sosyallik mi olur. Kapanıyon evine yazıyon ordan. Sosyallik dedikleri buysa ben çok sosyalim :D