Webrazzi.TV: Golden Horn Ventures ile risk sermayesi üzerine
Yatırım

Webrazzi.TV: Golden Horn Ventures ile risk sermayesi üzerine

Webrazzi.TV'nin yeni programı için Golden Horn Ventures'ın Zincirlikuyu'daki ofisine gittik ve şirketin ortaklarından Mehtap Özkan ile şirketin yatırımları, yatırım kriterleri, yatırımlarından beklentileri üzerine konuştuk.

Ben keyifli ve bilgilendirici bir sohbet olduğunu düşünüyorum, umarım beğenirsiniz.

Yorumlar (23)
 1. Nurettin Ozdogan Nurettin Ozdogan

  @burak arıkan

  Y Combinator'da max $20k veriyorlar. % 6 alıyorlar. Ama goldern horn yatırımlarına min $500k fon sağlayıp %30, %40 alıyormuş. Aradaki fark bu.

 2. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Çok faydalı ve güzel bir program daha olmuş.. teşekkürler..

  @mehmet soylu

  ben size katılmıyorum... esneklik önemli ancak önünü görebilmek ve ilerlemek adına, daha doğrusu potansiyeli doğru kullanmak adına ciddi bir sorundur iş planı olmaması.. Notasız bir müzik aleti çalmaya benzer biraz.. Yani yapabileceklerinizi kısıtlarsınız.. Sektör henüz yeni ancak o kadar hızlı gidiyor ki, ileride eski düzenle iş yapmaya devam edecek olanlar,yolda takılıp düşecekler veya yerinde sayacaklar diye düşünüyorum...

 3. Deniz Doğan Deniz Doğan

  Dünyayı değiştirmek güzel bir slogan. Fakat destek olunan siteleri görünce pek örtüştüğünü düşünmüyorum. Birinden birinde ciddi problem var.

 4. Burak Arikan Burak Arikan

  Arda teşekkürler, bu söyleşiden anladıklarım ve aklıma gelen sorular:

  1. Türkiye'den çıkan ama sadece Türkiye değil dünya pazarını hedeflemiş projelerle ilgileniyorlar. Bu tür hem yerel hem küresel projeler nasıl üretilir ortada böyle bir çerçeve ("framework") var mı?

  2. Genel teknoloji ile ilgileniyorlar ama Internet projeleri baskın. Sebebi kitlelere erişme gücü. Mesela nanoteknoloji ile internet neden bağlanmasın? Keza biyoteknoloji web servisleri mevcut(bkz: GenePartner yazısı).

  3. Dünyayı değiştirmeyi hedefleyen girişimcilerle ilgileniyorlar. Türkiye'den böye hedeflerle çıkan projeler hangi konuları hedefleyebilir?

  4. Yatırım karşılığı %30 %40 gibi alınan paylar biraz yüksek değil mi? Mesela Ycombinator %6 alıyor.

 5. Çağla Erdoğan Ruacan Çağla Erdoğan Ruacan

  Arda bey çok faydalı bir program, çalışmalarınızı zevkle takip ediyorum. Çok teşekkür ederim.

 6. Önder Eren Önder Eren

  Harika bir söyleşi. Kafalardaki bir çok soruyu cevaplayan bir içerik olmuş. Keşke 15-20 dakika daha uzun olsaydı. Teşekkürler Arda Kutsal, teşekkürler Mehtap Özkan...

 7. röportaj için teşekkürler, en azından bu tip firmaların duyulması diğer büyük yatırımcılarada cesaret verebilir.

 8. mehtap hanımla çalışmak isterdim :)

 9. Ali Rıza Babaoğlan Ali Rıza Babaoğlan

  En küçük yatırım sanırım $5 milyon değil $500k

 10. @tahir, esasında o kişiler o kelimelri konuşurken türkçe söyledigini sanıyor, bazen türkçesini bilemiyor zira bir türkün okudugu yıllık 8 kitabı bu arkadaşlar ayda ingilizce olarak okuyup ve sürekli yurtdışı ile mailleştikleri için oluyor.Bu şirketin bu şekilde milyon dolarlardan bahsetmesi güzel.Hemen aklıma ekşi geldi.bu abla bir şirkete bu kadar para veriyorsa ekşiye kaç para verir ki.ekşide geliştirilebilir belki.o zaman ssgnin sözlügü 1 milyon dolara microsofta satması başlıgı gerçekleşmiş olur.

 11. Mehmet Alp Mehmet Alp

  Şu ana kadar Türkiyede bu kadar büyük bir yatırımcı firma olduğunu bilmiyordum doğrusu.

  EN düşük yatırımları 5 milyon $..bu müthiş bir rakam...

  Avrupadaki yatırım şirketleri bile 5.00 $ dan başlıyor..Türkiyeye bu kadar önem verilmesi beni şaşırttı...

 12. Onur Köse Onur Köse

  Tasvip etmiyorum tabi ama dikkat ettiyseniz Mehtap Hanım bazı kelimelere Türkçe karşılık bulamıyordu. Yani İngilizce kelimeler kullanması Türkçesini bilmiyor oluşu bence. Yurtdışında yaşamış çoğu insanın yaşadığı bir sıkıntı olarak bakmak daha doğru olur kanısındayım. Bkz. Mehmet Öz.

 13. M.hakan Deryal M.hakan Deryal

  Güzel röportaj için teşekkürler. Güzel noktalara değinilmiş.

  Bununla birlikte izlerken, " ah türkçem, güzel türkçem " demeden de edemedim.

 14. Onur Köse Onur Köse

  Oldukça samimi bir anlatım olmuş, her ikinize de teşekkür etmek istiyorum.

  600 projeden sonra onlar da artık bu işin piri olmuş herhalde, iş planı vs. gerekmez leb demeden leblebiyi anlarız diyorlar. Fakat porföyündeki girişimlere bakınca biraz parayı boşa harcıyorlar gibi hissettim, tabi bunu ben değil zaman gösterir.

 15. Vedat Erol Vedat Erol

  Dünyayı değiştirmek bence de çok iddalı sadece Projelere bakınca bu iddayı tutmadım gibi geldi.

  Global projeler üretmek tabiki güzel fakat tereciye tere satmak zor olsa gerek. Last fm karşısına soundklan bilmiyorum... Bence hedef Amerika veya ingiltere değil Türkiye, Balkanlar, Ortadoğu ve Orta Asya hedefi daha iyi gibi olurdu.

  Türkiye gibi potansiyeli olan ve hala bakir piyasa dururken niçin Amerika diyorum. Bir taraftan da 600 proje görüp sadece bu 4 projeye yatırım yapılması insanı düşündürüyor . Neyse bir şey biliyorlardır. Zenginin parası züğürdün çenesini yoruyor.

 16. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Artık fikirlere pek de takılmamak lazım. Önce bir prototip hazırlansın söylenildiği gibi, ondan sonra beğenilirse yatırım alır, beğenilmezse yatırım almaz. Bu kadar basit, hepsi bu yani. Eğer fikrinizi daha somuta dökmediyseniz, orada burada konuşup, yatırım aramanın da pek alemi yok. Bu yüzden fikrin gizliliği konusuna takılmamalı derim. Milyonlarca dolarlık yatırım yapıyor adamlar gerekirse, ve zaten projenin de yarısına yakınına ortak oluyorlar. Kimse uğraşmaz fikir çalmayla falan. Bence biz, kafamızdaki projenin harikalar yaratacağına o kadar emin oluyoruz ve o kadar güveniyoruz ki bu projeye; duyan birisinin muhakkak çalmak isteyeceğini düşünüyoruz. Yatırıcımcı bile çalabilir bize göre. Aşmak, ilerlemek lazım artık bu konularda. Fikrinin çalınacağını düşünüyorsan, fikrini hayata geçirmeden söylemeyeceksin o zaman orda burda.

 17. Erkan Bilgi Erkan Bilgi

  Bu video ve sitenin geneli için Arda Kutsal"a çok teşekkür etmek istiyorum. Merak ettiğim bir çok bilgiye ulaştım. İnanın artık google'dan fazla giriyorum bu siteye.

 18. Röpörtaj için teşekkürler arda,

  yanlız merak ettiğim şey örnek bir projemiz var biz bu projeyi ne şekilde risk sermayesi şirketlerine anlatmalıyız. Patent almalıyız sanırım .

  Embrio A.ş nin sitesinde okuduğum yazı.

  Aslında pek inanmıyorum buna güzel ve tutacak bir projeyi direk orada paylaşsam benim düşünceme göre Proje artık benim olarak kalmaz.

  Embrio'nun kendisi de zaten bir fikirden doğduğu için en çok önem verdiği şey, fikirlere saygılı olmak ve onların gizliliğidir. Bu yüzden öneri formunu doldurarak göndermiş olduğunuz öneriler onaylanana kadar, önerinin fikri mülkiyeti tamamen projeyi öneren kişi/kuruma aittir. Daha önce benzer pek çok projeye öncülük etmiş olan Teknoloji Holding, fikirlerinizin sizin isteğiniz dışında hiçbir yerde kullanılmayacağı garantisini verir.

 19. ne kadar yabancı kelime kullanıyorsanız o kadar çok bilgilisiniz demek sanırım.

  Öncelikle bu insanlara Türkçe öğretmek lazım.

  Türkçeyi doğru kullanamayan birisi Türk firmalara nasıl yardımcı olabilirki :)

 20. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  Yatırımcılarında planı olmadığını görmek, varolan iş modelleri, iş planları peşinde olmadıklarını görmek beni pek şaşırtmadı. Aslında etohumda iş planına verilen öneme daha çok şaşırmıştım.

  Çünkü halihazırda henüz kuralları oturmamış bir sektördeyiz. Yatırımcılar iş planlarını ancak daha önce yapılmışlar çerçevesinde oturtabilir ki bunun pekte işe yaramadığını görüyoruz zaten. ( doğan medya girişimleri ) Ya da taklit olur ki bu planlar bunun Türkiye'de işlemeyeceğide açık. ( gittigidiyor'un ebay gibi olduğunu düşünün güvenli ticaret yok )

  Projeyi tıpkı Mehtap ÖZKAN'ın söylediği gibi çok esnek kendi şartları içinde değerlendirmek gerekiyor.

 21. Tuncay Akbas Tuncay Akbas

  Bence Golden Horn firmasının Türkiye'de üstlenmiş olduğu misyon girişimcilikten de zor olan bir iş. Uzun vadede bakıldığında Türk internet sektörü için gerçekten faydalı olacak bir iş yapıyorlar. Çalışmalarını takdirle izliyor ve kendilerini her zaman destekliyorum...

 22. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Çok güzel bir söyleşi olmuş. Teşekkürler.

  Beni en çok sevindiren, Türkiye'de internet projelerine yatırım yapan ilk VC firmalarından biri olan Goldern Horn Ventures'ın girişimcilerin yanında olduğunun mesajını vermesi. Umarım Goldern Horn Ventures bundan sonra kurulacak VC şirketlerine önemli bir model olur.

 23. Yusuf Harputlu Yusuf Harputlu

  Konuştuğunuz yozlaşmış, yabancı terimler içeren Türkçe'yi kısa zamanda düzeltmenizi temenni ediyorum. Zira bu şekliyle oldukça itici ve anlaşılmaz oluyor.