Genel

Onpunto'ya ne oldu?

2006 Yılından beri Doğan Online bünyesinde onbinlerce kullanıcısına hizmet vermekte olan blog platformu Onpunto, 9 Temmuz'da ana sayfasına aşağıdaki .jpg uzantılı açıklamayı yerleştirerek Türk internetinin kaybet-kaybet-kaybet öyküsü olarak yayın hayatına veda etti.

Araştırma yaparken karşılaştığım bir çok şey vardı. Kullanıcı yazıları, kapanışı hazmedemeyen yazarların açtıkları isyan blogları ve benim için en önemli ayrıntı Yenibiris'teki "son başvuru tarihi: 30.11.2008" olan iş ilanı. Bu ilanla Onpunto'nun ne kadar ani bir kararla dağıtıldığını resmen anlayabiliyoruz.

Onpunto şu saniye gerek alan adı olsun, gerek mevcut kullanıcısı olsun değerlendirilmesi gereken fırsatlardan biri. Site içinde tanıdığım yazarların hepsi öğrenmeye ve yazmaya çok aç ve bu ismi gerçekten kaybetmek istemiyorlar. Projenin kendi içinde yaşadığı iletişim sorunları nedeniyle, bugüne kadar kullanıcısıyla ve bizlerle başarılı bir ilişki kuramadıklarını eklemeliyim. Bu da tabii ki bu projedeki genel başarısızlığı getiren bir diğer önemli etkendi.

Son olarak; sitenin kuruluşunda yer alan Türkiye'nin ilk blogger'ı olduğunu kabul ettiğim Cihan Salim'in yazısı ve o yazı içindeki Hürriyet yazarı ve projenin lider kadrosundan Yurtsan Atakan'ın yorumu dışında yayınlayacak ve benim üstüne diyecek bir sözüm yok.

"Doğan Online altında özellikle azbuz.com, daha az bilinen e-kolay’ın blog platformu, hatta blog sayfası tutma imkanı veren gayet.net gibi rakipler varken Doğan Grubu altında Hürriyet’in Sen de Yolla, hatta sonrasında YazarKafe girişimleri, Milliyet’in Milliyet Blog‘u OnPunto’ya sadece aynı bina altında bile ne kadar rakip olduğunu anlamak açısından önemli. Hele Hürriyet ve Milliyet’in platformlarının gazetelerin marka gücü ve de yazarın yayınlanma şansı hissetmesi nedeniyle, OnPunto ile aynı kulvarda yarışmıyor gibi görünse de, ne kadar güçlü rakipler olduğunu söylemeye bilmem gerek var mı…

Lafın kısası, OnPunto’nun arzulanan popülariteye ulaşmamasının bir nedeni içinde bulunduğu medya grubunda ciddi rekabete maruz kalmasıdır. Bu durumu olumlu ya da olumsuz görmek yaklaşıma göre değişir. Hedef kitle, pazarını az da olsa farklılaştırabilen kurum içi “rakipler” pek çok durumda rebaketin sağladığı çeviklik, yenilikçiliği göstererek kurumu dinamik ve başarılı kılabilir, ama bunu başarmak zordur. Genellikle şirket bir ürününün satışını arttırırken diğerinin düşmesini engelleyemez.

OnPunto da test yayınına başladıktan ancak iki yıl sonra Hürriyet gazetesi ilk sayfasına haber taşıyabilmiş, anasayfada haberin devamı (ve belki kaynağı da diyebiliriz) 15 günde bir yayınlanan e.Yaşam ilavesi olarak gösterilmiştir. e.Yaşam ilavesi dışında OnPunto’nun Hürriyet’in sayfalarında en fazla 1-2 kez anılmış olması “Hürriyet’in desteğine rağmen kapandı” savının doğru olmadığını göstermektedir." Cihan Salim

"Onpunto kapanmış olabilir ama vizyonu bitmedi. Dünyanın bir yerinde başka Onpunto’ların doğduğundan ve en azından birinin yaşayacağından eminim." Yurtsan Atakan

Sonuç, Onpunto'nun kullanıcısına bir şekilde ayıp oldu ve Türk interneti kullanıcısını üzerek ve kırarak bir adım geriye gitti!

Yorumlar (19)
 1. Bende Onpunto yazarlarındanım geç tanıştım çabuk kaybettim isyan bloğunuda ben açtım bütün protesto yazılarını oraya taşıdım ama bunların işe yaramayacağını içten içe biliyordum.Bu bir haksızlık ! çok umutlarımız vardı hele yazım Hürriyetin kapağına manşet olduğunda hayaller kurdum gazeteci olacaktım hiç yazılmamışları yazacaktım... o sabah hem hayallerimizi, hem umutlarımızı hemde dostluklarımızı elimizden bir saatte aldılar :(

 2. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Kendisi blog servisi açana kadar bloglara ve blogculara savaş açan Yurtsan Atakan'ın kurduğu Onpunto mu bu bahsettiğin Erhan??

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=582667

  http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=598258

  http://www.altiustutasarim.com/arsiv/2005/06/yurtsan_atakana.php

  Söylenecek çok söz var ama...

 3. İnceleme fırsatım olmadı ama baya bir kullanıcı kitlesi olduğuna inanıyorum. Siteyi açık artırma ile satmayı deneselerdi belki güzel olrudu, kapandı ve bitti den daha değerli olurdu en azından. Kurtarmaya çalıştıklarını gösterirdi en azından. Belkide birileri alıp düznleyerek büyütebilirdi.

  Mevcut kullanıcıların ne yapacağını merak ediyroum. Piyasada 20-30 tane yerli yabancı blog alternetifi bulunmakta. Onpunto bunlardan birini veya birkaçını tavsiye edecekmi acaba. Örneğin Stage6 kapandığında kapandı mesajı ve veoh.com sitesine tavsiye bulunutyordu. Onpunto blogcu, bloggum veya azbuz'u tavsiye edecekmi acaba?

 4. Bir şey dikkatimi çekti, devam edeceğini söyledikleri sigarayason.com ve topagir.com siteleri de onpunto.com'dan yayın yapıyor...

 5. Mehmet Sefer Mehmet Sefer

  Sistemi resmen kenara atmışlar, hala register sistemi çalışıyor.. http://onpunto.com/Register2.aspx

  Yazık..

 6. Onder Eren Onder Eren

  Çok yakında hemalhemsat.com gibi başka grup projelerinde de kapanma haberleri alacağımızı tahmin ediyorum. Doğan grubu tamanen ticari beklentilerle girdiği bu alandan yine ticari hayalkırıklıkları ile ufak ufak çıkıyor bence. Herkes duygusal beklentiler içinde ama dikkatinizi çekerim sözkonusu grup türkiyenin en büyük ticari gruplarından biridir ve sanırım duygusallık beklemenin de pek mantıklı olmadığı bir ticari anlayışın temsilcisidir.

  umarım bloggerlar bundan sonra daha dikkatli olurlar ve ticari beklentileri daha düşük, gönüllü oluşumların üzerinden bloglama yaparlar.

 7. Burak Adem Dönertaş Burak Adem Dönertaş

  doğan online girişimlerini görünce nedense aklıma üşüşen "kara delik" düşüncesini yokedemiyorum. beklenen buydu demek değil niyetim ama hala bu kadar girişime ve bu kadar emeğe rağmen sektöre inanmadıklarını düşünmüyorum.

 8. Doğan Online'nin de kapanması dileğiyle..

 9. Şu güzel bir yazı başlığı olabilir. "Tüm internet projeleri bir fişe bağlı, en büyüğü bile"

 10. Devrim Demirel Devrim Demirel

  :)

 11. sevgili erhan erdoğan,

  onpunto bildiğim kadarıyla bir dol sitesi değil, dol tarafındna kurulmuş olabilir ama yanılmıyorsam 2006 yılının sonu/2007 başlarından bu yana dol'la hiçbir alakası yoktu?!

 12. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Blog küre; paylaşım, etkileşim, sadakat ve sabır gibi duyguların üst düzeyde yaşandığı, test edildiği bir internet mecrasıdır. Dolayısıyla blog küreyi hedef alan projelerinde aynı duyguları taşıması ve yansıtması gerekiyor.

  Paylaşım ve etkileşimi zaten taşıyan, yansıtan Onpunto keşke kullanıcılarına sadık kalsa ve vizyonunda sabırlı olsa idi.

  Sevgi ve Saygılarımla.

 13. M.ozan.hazer M.ozan.hazer

  Yazık olmuş...

  Ne yazık ki projeleri başarılı yapan ticari değeri. Topluma istediğiniz katkıyı sağlayın, proje yeterli para getirmiyorsa ayakta tutmak çok ama çok zor iş.

  Doğan grubunun çok agresif bir holding olduğu bilinen bişey... Yazarlarının da patron güdümlü olduğu zaten çokca konuşuluyor, teknoloji yazarlarının da farklı olmasını beklememek lasım o yüzden Yurtsan Atakan, Serdal Kuzuloğlu gibi adamlara kızmamak lazım. Onların kariyerlerini sürdürebilmeleri için başka seçenekleri olduğunu sanmıyorum.

  Açıkçası çok şaşırmadım ama üzüldüm, yazık olmuş hakkaten.

 14. Hikmet Oğuzhan Ergin Hikmet Oğuzhan Ergin

  Onpunto'nun kapanmasına üzüldüm. İnsanların kendilerini ifade edebilmeleri için en güzel platformlardan birisi idi. Nedenini bilmiyorum ama bu tip yazar sitelerinin kapanması sıkıntı verici bir durum. Zararlı siteler kapsamında olmaması gerekir. Herkes kendini test etme, yazılarını yayınlatma imkanına sahipken, nedenini bilmediğimiz bir şekilde bu sitenin kapanması bizi üzdü. Umarım tekrar yayın hayatına döner ve bizler de yazılarımızı yazma fırsatı buluruz. Teşekkürler Onpunto... Teşekkürler "Bana onpunto diye bir site var istersen orada yazılarını yaz diyen bir Değerli Arkadaşım"...

 15. Yurtsan Atakan Yurtsan Atakan

  Devrim Demirel, bloglar ve blogcular hakkındaki eski tarihli yazılarımı saptırmış. O yazıları doğru düzgün, önyargısız olarak okuyanlar bloglara ve/veya blogculara karşı herhangi bir savaş içermediğini rahatlıkla görebilirler. O yazılarda eleştirilen blogcular ya da blog siteleri değil blog sitelerininin gücünü mevcut halleriyle abartanlara yönelikti. Onpunto blogların kullanılmayan gücünü, hakettiği etkinliğe taşıma girişimiydi. Ve bu girişim bir gün mutlaka gerçek olacak. Bloglar, hakkettikeri etkinliğe mutlaka kavuşacaklar. Ama bugünkü şekilleriyle değil, Onpunto'nun vizyonunu daha başarılı ve daha doğru zamanlamalı uygulamaya koyan modellerle...

 16. Özellikle kullanıcılar tarafından içerik oluşturulan projelerde "fişi çekmek" bu kadar kolay olmamalı. Onpuntonun başına gelen bu olay ile birlikte, içeriğini oluşturdğumuz platformların sponsorları tarafından çokta karlı olmadığı düşünüldüğünde nasıl değerlendireleceği. Bundan 10 yıl sonra wikipedia karlı değil fişi çekeceğiz denilirse ne yapacağız. Ne gibi haklarımız olacak,

 17. Tan Alkan Tan Alkan

  SSELAM HERKESE..

  ONPUNTO NUN BIR YAZARI DA BENDIM..BUGUNE KADAR ONLARCA BLOG VE SITELERDE YAZI YAZMAMA RAGMEN ONPUNTO KADAR BIRBIRINE BAGLI OLAN INSANLARIN BIR ARADA BULUNDUGU BIR YER GORMEDIM GERCEKTEN..

  BİZİ UZEN ELBETTEKI ONPUNTONUN KAPANDIGI..

  AMA DAHA ONEMLI OLAN BIR DEY VAR ODA ONPUNTO YONETICILEERININ KIMSEYE BIR ACIKLAMA YAPMA GEREGINI DUYMADAN TABIRI CAİZSE YAZI YAZAN YAZARLARA PIRININIZI PIRTINIZI TOPLAYIN ONPUNTOYU KAPATIYORUZ NEREYE GIDIYORSANIZ GIDIN DER GIBI ALGILADIK..

  BEN ONPUNTONUN KAPANMASINA RAGMEN INADINA SUAN ONPUNTODA YAZI YAZMAYA DEVAM EDIYORUM..

  ONPUNTO YAZARLARI SAGOLSUNLAR BASKA BLOGLAR,SITELER ACIP BENI DAVETT ETTILER AMA BEN SUNA EMINIM KI ONPUNTO GERI DÖNECEK VE TEKRAR ACILACAK

  SEVGILERIMLEN

 18. Ömer Ataç Ömer Ataç

  Şevket Çorbacıoğlu'nun yazıların zevkle okuduğum onpunto'ya yazık oldu

  1. Şevket Çorbacioğlu Şevket Çorbacioğlu

   Milliyetblog da yazıyorum. İlginize teşekkürler. Teknopolitikalar Platformu