Hakia daha fazla Türkçe yayına hazırlanıyor!

Hakia daha fazla Türkçe yayına hazırlanıyor!

Geçtiğimiz günlerde Hakia CEO'su Dr. Rıza Berkan'la İstanbul'da bir görüşmemiz oldu. Görüşme esnasında hem Hakia'nın Türkiye operasyonu hem de şirketin genel ve merak edildiğini düşündüğüm konularını konuştuk.

Öncelikle Hakia bugünden itibaren daha Türkçe bir yapıya kavuşuyor. Ana sayfasının yeni Türkçe tasarıma geçeceğini öğrendiğim Hakia'nın bu kapsamda Türk kullanıcılara sunduğu yeni özellikler ve imkanlar da olacakmış.

Bunlardan ilki Türkçe web sitesi sahiplerini ilgilendiriyor. Türkçe web sitesi sahiplerinin Hakia'nın site taramalarında yer alması için bildirim yapmaları bekleniyor. Türkçe web sitelerinin Hakia taramalarında yer alması ve Türkçe içeriğin arama sonuçlarında çoğunluğunun artması bence başlangıç için oldukça önemli olacaktır. Bu konudaki linkler yeni Türkçe arayüzler devreye girdiğinde sanırım detaylı olarak paylaşılıyor olacaktır.

Diğer bir Türkçe'ye özel konu da Hakia'nın galeri sayfalarının sizinle ilgili aramalar için özelleştirilebilmesi. Yani, Hakia'da sizin adınızla yapılan aramalarda sizin belirlediğiniz arama sonuçlarının çıkmasını sağlayabilirsiniz. (örnek: Mustafa Kemal Atatürk, Sakıp Sabancı, Vehbi Koç, Emin Çölaşan) Bunun için Hakia Club'a üye olmanız ve kendi galerinizi oluşturmanız gerekiyor. Galerinizi oluştururken sonuçları sıralayabilir, düzenleyebilir ve arama sonuçlarında yer almasını istemediğiniz sonuçları silebilirsiniz. Kısacası adınıza karşılık gelen arama sonuçları sizin galerinizi düzenlediğiniz şekilde gözüküyor olacak. Açıkcası galeri özelliğinin Türk kullanıcılar tarafından oldukça tercih edileceğini ve düzenleneceğini düşünüyorum.

Hakia.com

Hakia.com

Bunun yanında Hakia'nın hali hazırda Türkçe olan "Aynı Soruyu Soranlarla Tanışın" bölümünü de farklı bir markalamaya alacağını öğrendim. Bununla ilgili çalışmaları sürüyormuş ancak "Aynı Telden Çalanlar" olarak değiştirilmesi muhtemeldir. Benden duymuş olmayın ;)

Hakia'nın Türkçe sayfalarındaki yenilikleri yazımın başında da dediğim gibi bugün içinde göreceğimizi öğrendim. Türkiye pazarının global internet pazarlarındaki kullanıcı etkisini düşünerek Hakia'nın lokal pazarda güçlenerek globaldeki başarısını desteklemesi bence çok değerli olacaktır.

Hedeflenen başarı ekseninde belirlenen rakibin Google olduğunu düşünerek, pazar liderinden lokal pazar payları kaparak büyümenin bu aşamada önemli bir strateji olacağına inanıyorum.

Bu arada yeri gelmişken arama motorları pazarında Google'ın lider konuma geçemediği bazı lokal pazarlardaki durum ile ilgili benim de yeni edindiğim kısa bazı istatistikleri paylaşayım.

  • Çin'in pazar payı %55 ile en büyük olan arama motoru Baidu ve 2000 yılında kurulmuş. Google arama motorunun bu pazardaki payı ise %23.
  • Güney Kore'de ise pazar lideri Naver isimli arama motoru. 1999 yılında kurulmuş ve Google'ın bu pazardaki payı %1.7
  • Rusya'da da arama motoru pazarındaki en büyük oyuncu Yandex. Servis 1997'de kurulmuş ve en yakın rakibi Google'ın Rusya'daki pazar payı %31.
  • Çek Cumhuriyeti'nde ise Seznam %60 pazar payı ile arama motoru pazarının lideri. 1996 yılında kurulmuş ve Google'ın bu pazardaki payı %30.
  • Estonya'da ise bu alandaki pazar lideri %65 pazar payı ile Neti.ee ve 1996 yılında kurulmuş. Google'ın buradaki pazar payı bilinmiyor.

Dr.Rıza Berkan ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimizde kendisine elbette yakın zamanda gerçekleşen Microsoft'un semantik arama motoru PowerSet satın almasını da sordum. Daha önce ilgili yazımda belirttildiği gibi bu satın almanın semantik arama teknolojisinin önemini vurguladığını söyledi. Buna ek olarak Microsoft'un Hakia ile PowerSet satın alması öncesinde görüşüp görüşmediğini sordum ve Dr.Rıza Berkan böyle bir görüşme olduğunu doğruladı. Ancak bu tür görüşmelerin sadece Microsoft'la değil farklı yatırımcı ve şirketlerle de yapıldığını ekledi. Tabi benim için özellikle önemli olan Microsoft'un Hakia ile satın alma öncesinde görüştüğünün doğrulanmış olması oldu.

Haliyle aklıma bir de Google'ın günün birinde Hakia ile semantik arama teknolojisi konusunda ilgilenmesi geliyor. Bununla ilgili olarak Dr.Rıza Berkan, Hakia'nın mevcut yatırımcılarının dünyada ses getirecek bir sonuç beklediğini belirtti. Yani bu açıklamadan bu tür satın almalarla çok fazla ilgilenmediklerini anlayabiliyoruz. Bu arada Hakia'nın bugüne kadar toplam $21 milyon yatırım aldığını da söylemiş olayım.

Son olarak küçük bir bilgiyi daha paylaşmakta fayda var. Merak edenler için Hakia'da şu anda günde ortalama 200 bin arama yapılıyormuş.

Yaklaşık 1-1,5 saatlik bir sohbeti konsantre olarak paylaşmaya çalıştım. Zaten Hakia'nın yeni Türkçe bölümlerini ve özelliklerini bugün içinde görüyor olacağız, diğer istatistikler ve bilgiler de umarım faydalı olmuş ve merak edilen sorulara cevap vermiştir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.