Hakia daha fazla Türkçe yayına hazırlanıyor!
Arama Servisleri

Hakia daha fazla Türkçe yayına hazırlanıyor!

Geçtiğimiz günlerde Hakia CEO'su Dr. Rıza Berkan'la İstanbul'da bir görüşmemiz oldu. Görüşme esnasında hem Hakia'nın Türkiye operasyonu hem de şirketin genel ve merak edildiğini düşündüğüm konularını konuştuk.

Öncelikle Hakia bugünden itibaren daha Türkçe bir yapıya kavuşuyor. Ana sayfasının yeni Türkçe tasarıma geçeceğini öğrendiğim Hakia'nın bu kapsamda Türk kullanıcılara sunduğu yeni özellikler ve imkanlar da olacakmış.

Bunlardan ilki Türkçe web sitesi sahiplerini ilgilendiriyor. Türkçe web sitesi sahiplerinin Hakia'nın site taramalarında yer alması için bildirim yapmaları bekleniyor. Türkçe web sitelerinin Hakia taramalarında yer alması ve Türkçe içeriğin arama sonuçlarında çoğunluğunun artması bence başlangıç için oldukça önemli olacaktır. Bu konudaki linkler yeni Türkçe arayüzler devreye girdiğinde sanırım detaylı olarak paylaşılıyor olacaktır.

Diğer bir Türkçe'ye özel konu da Hakia'nın galeri sayfalarının sizinle ilgili aramalar için özelleştirilebilmesi. Yani, Hakia'da sizin adınızla yapılan aramalarda sizin belirlediğiniz arama sonuçlarının çıkmasını sağlayabilirsiniz. (örnek: Mustafa Kemal Atatürk, Sakıp Sabancı, Vehbi Koç, Emin Çölaşan) Bunun için Hakia Club'a üye olmanız ve kendi galerinizi oluşturmanız gerekiyor. Galerinizi oluştururken sonuçları sıralayabilir, düzenleyebilir ve arama sonuçlarında yer almasını istemediğiniz sonuçları silebilirsiniz. Kısacası adınıza karşılık gelen arama sonuçları sizin galerinizi düzenlediğiniz şekilde gözüküyor olacak. Açıkcası galeri özelliğinin Türk kullanıcılar tarafından oldukça tercih edileceğini ve düzenleneceğini düşünüyorum.

Hakia.com

Hakia.com

Bunun yanında Hakia'nın hali hazırda Türkçe olan "Aynı Soruyu Soranlarla Tanışın" bölümünü de farklı bir markalamaya alacağını öğrendim. Bununla ilgili çalışmaları sürüyormuş ancak "Aynı Telden Çalanlar" olarak değiştirilmesi muhtemeldir. Benden duymuş olmayın ;)

Hakia'nın Türkçe sayfalarındaki yenilikleri yazımın başında da dediğim gibi bugün içinde göreceğimizi öğrendim. Türkiye pazarının global internet pazarlarındaki kullanıcı etkisini düşünerek Hakia'nın lokal pazarda güçlenerek globaldeki başarısını desteklemesi bence çok değerli olacaktır.

Hedeflenen başarı ekseninde belirlenen rakibin Google olduğunu düşünerek, pazar liderinden lokal pazar payları kaparak büyümenin bu aşamada önemli bir strateji olacağına inanıyorum.

Bu arada yeri gelmişken arama motorları pazarında Google'ın lider konuma geçemediği bazı lokal pazarlardaki durum ile ilgili benim de yeni edindiğim kısa bazı istatistikleri paylaşayım.

 • Çin'in pazar payı %55 ile en büyük olan arama motoru Baidu ve 2000 yılında kurulmuş. Google arama motorunun bu pazardaki payı ise %23.
 • Güney Kore'de ise pazar lideri Naver isimli arama motoru. 1999 yılında kurulmuş ve Google'ın bu pazardaki payı %1.7
 • Rusya'da da arama motoru pazarındaki en büyük oyuncu Yandex. Servis 1997'de kurulmuş ve en yakın rakibi Google'ın Rusya'daki pazar payı %31.
 • Çek Cumhuriyeti'nde ise Seznam %60 pazar payı ile arama motoru pazarının lideri. 1996 yılında kurulmuş ve Google'ın bu pazardaki payı %30.
 • Estonya'da ise bu alandaki pazar lideri %65 pazar payı ile Neti.ee ve 1996 yılında kurulmuş. Google'ın buradaki pazar payı bilinmiyor.

Dr.Rıza Berkan ile gerçekleştirdiğimiz sohbetimizde kendisine elbette yakın zamanda gerçekleşen Microsoft'un semantik arama motoru PowerSet satın almasını da sordum. Daha önce ilgili yazımda belirttildiği gibi bu satın almanın semantik arama teknolojisinin önemini vurguladığını söyledi. Buna ek olarak Microsoft'un Hakia ile PowerSet satın alması öncesinde görüşüp görüşmediğini sordum ve Dr.Rıza Berkan böyle bir görüşme olduğunu doğruladı. Ancak bu tür görüşmelerin sadece Microsoft'la değil farklı yatırımcı ve şirketlerle de yapıldığını ekledi. Tabi benim için özellikle önemli olan Microsoft'un Hakia ile satın alma öncesinde görüştüğünün doğrulanmış olması oldu.

Haliyle aklıma bir de Google'ın günün birinde Hakia ile semantik arama teknolojisi konusunda ilgilenmesi geliyor. Bununla ilgili olarak Dr.Rıza Berkan, Hakia'nın mevcut yatırımcılarının dünyada ses getirecek bir sonuç beklediğini belirtti. Yani bu açıklamadan bu tür satın almalarla çok fazla ilgilenmediklerini anlayabiliyoruz. Bu arada Hakia'nın bugüne kadar toplam $21 milyon yatırım aldığını da söylemiş olayım.

Son olarak küçük bir bilgiyi daha paylaşmakta fayda var. Merak edenler için Hakia'da şu anda günde ortalama 200 bin arama yapılıyormuş.

Yaklaşık 1-1,5 saatlik bir sohbeti konsantre olarak paylaşmaya çalıştım. Zaten Hakia'nın yeni Türkçe bölümlerini ve özelliklerini bugün içinde görüyor olacağız, diğer istatistikler ve bilgiler de umarım faydalı olmuş ve merak edilen sorulara cevap vermiştir.

Yorumlar (9)
 1. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Hakia Google rakibi olacak gibi gözükmüyor.Daha çok ask.com tarzı bir yol izliyor.Tabi başarırsa çok önemli ama ben ne zaman denesem hayal kırıklığına uğruyorum. Gerçi msn ya da yahoo daha iyi değiller.

  Google gerçekten başka bir boyutta. Çin,Kore,Rusya gibi ülkelerde alfabe ve lingusitik farkı yerel arama motorlarına şans sağlıyor. Bir de o sitelerin bazılarının portal olmak gibi farkları var. Türkiye'de mynet veya e-kolay Google'dan biraz pazar payı çalabilirlerdi ama ne gerek var uğraşmaya, işbirliğine gittiler.

 2. Onder Eren Onder Eren

  Arkasında Murat Vargı http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=144949) gibi vizyoner bir işadamının olduğu Hakia, takip edilmesi gereken bir proje. Umarım gelecekte özellikle google ile yapacağı kıran kırana rekabette üstün gelir ve bir gurur projesi olur herkes için.

 3. Yuce Zerey Yuce Zerey

  Arda sen de olmasan kimden alacağız bu detay bilgileri. Ellerine sağlık

 4. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Çok amatörce hatalar yapılmış. Buraya tekrar tekrar yazmak istemem. Son yazımda değindim biraz bu konuya. İyi günler.

 5. @bmert özellikle arge maliyeti yüksek yazılım projelerinde bütçenin büyük bir kısmı personel giderlerine ayrılır. Örnek vermek gerekirse; Tübitak'ın proje başvurularında personel giderlerinin %70 civarında olması önerilir. Makina teçhizat, yazılım alımı, donanım alımı ve seyehatler ve eğitim masrafları daha sonra gelir.

 6. Öncelikle hakia'ya başarılar diliyorum. hemen akabinde merak ettiğim genel bir konuyu da artık kendimi tutamayarak soracağım:

  bu 21 milyon dolarlık yatırım bir yazılım projesinde nasıl kullanılır? örneğin 3 milyon dolar yazılım ekibine, 18 milyon dolar donanım ve pazarlamaya mı gider?

 7. Hakia'nın Türkçe sorulara cevap verebilmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Daha yapılması gereken çok şey var tabi ama bunu eminim ki Hakia'dakiler de biliyordur. Biraz daha sabırlı olmalı, ufak hatalardan dolayı ülkemiz projelerine yol açabilecek bir projeyi daha fazla desteklemeliyiz.

  Bu arada yine çok iyi bilgiler sağladın bize Arda, çok teşekkürler ;)

 8. Fikirsel Fikirsel

  Sosyalleşiyor. :)

 9. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Arama motorlarında sosyalleşme nasıl olur bir fikrim yok ama galeri sayfası çok iyi düşünülmüş. Gün geçtikçe kişileştirme'ye doğru giden internet dünyası için bu özellik çok doğru bence.

  Hakia'nın başarılı olmasını çok istiyorum. Üst düzey yöneticilerin ve bazı yatırımcılarının Türk olduğu için Hakia'anın global anlamında isminden söz ettirmesi bir çok girişimciyi ve yatırımcıyı kesin ve kesin cesaretlendirecektir.