Microsoft Semantik Arama Motoru Powerset'i Satın Aldı!
Genel

Microsoft Semantik Arama Motoru Powerset'i Satın Aldı!

Microsoft'un dün yaptığı açıklama ile semantik arama motoru Powerset'e olan ilgisi beklenildiği gibi sonuçlanmış oldu. Satın alma rakamı ile ilgili herhangi bir açıklamaya yer verilmezken, TechCrunch'ın duyumlarından rakamın $100 milyon seviyesinde olduğu göz önüne alınabilir.

Microsoft'un yaptığı açıklamada, bu satın almadaki ortak vizyonun arama teknolojilerini bir sonraki aşamaya taşıyarak anlamlı sorguya ulaşmak olduğu vurgulanmış. Ayrıca Powerset ekibindeki değerli mühendislerin Microsoft bünyesine girdiği de bildirilmiş.

Elbette söz konusu semantik arama ve önemli bir satın alma olunca, sektörde en az Powerset kadar anılan ve tanınan Hakia hemen aklımıza geliyor. Kişisel görüşüm teknoloji anlamında daha üstün görünen Hakia'nın, söz konusu satın alma dedikoduları gündeme geldiğinde Microsoft'a Powerset'ten daha yüksek değer katacağı yönündeydi.

Semantik arama alanında gerçekleşen bu satın alma sonrasında yine haliyle aklıma ilk gelen Hakia'nın bu konudaki görüşleri ve benzer bir teklifin ya da yaklaşmanın Hakia tarafına yapılıp yapılmadığıydı.

Konuyla ilgili Hakia COO'su Melek Pulatkonak'ın görüşlerini sorduğumda verdiği cevap şu şekilde oldu: "Microsoft'un Powerset'i satın alması semantik araştırma teknolojisinin öneminin altını çizmektedir."

Önümüzdeki yılların semantik arama anlamında teknolojik olarak büyük önem taşıdığı ve birçok şirketin bu yöne bir eğilimi olacağı ortada. Google'ın bu konuda ne tür çalışmaları olduğu, benzer satın almaların Google tarafından yapılıp yapılmayacağı da ayrı bir merak konusu.

Yorumlar (6)
 1. Devrim Demirel Devrim Demirel

  :)

 2. M.deniz Oktar M.deniz Oktar

  Google in semantik konusunda tabii ki calismalari var. Bundan 3 ya da 4 sene once, `bot` projesi uzerine calismalar yapacaklarini duyurmuslardi.

  Bu konularda turkiye de buyuk yatirim ve firsatlar var. Dil konusu lokal bir konu ve bu tarz motorlar dil isleme ile calisiyor. Botego veya benzerlerinin (botegonun cikis noktalarindan birisidir diye TAHMIN ediyorum :)) yapacagi Turkce dil isleme temelli uygulamalar yabanci firmalarin satin almak isteyecegi cazip araclara donusebilir. Her dilin yapisi farkli ozellikle turkce zor bir dil. NLP konusunda dunya cok basarili degil, turkce de pek basarili degil ama buraya dogru bir egilim var.

  Gunun birinde Microsoft veya Google bu tarz arama motorlarinin turkcelerini cikartmak istediginde bu teknolojiyi 0 dan gelistirmek yerine yerli bir firmayi satin alma yolunu sececektir diye tahmin ediyorum.

 3. Powersetin arayüzünü beğendim. Aradığın bilgiği ve ilgili içeriği özetlemesi ve kullanım kolaylığı çok güzel tasarlanmış bir servis. Aradığım bilgiye örneğin "what is blog" kelimesine istediğim sonçları alabiliyorum. Demosunda da wikipediadaki konuyu incelemek için sağladığı kolaylıklar var. Teknoloji ve kullanıcı arayüzü olarak güzel hazırlanmış bir servis.

  Hakia ya gelince kullanıcı arayüzü çok eksik bence. Birde google gibi birçok web sitesini getiriyor blog diye aratınca. Yani fazla bilgi vermiyor. Veryorsa da ben göremedim. "what is blog" hakiyada aratınca bile blog kelimesi geçen siteleri veriyor. Halbuki google de aynı şeyi aratınca kısa cevap ve "what is blog" üzerine yazılı açıklama dolu sayfaları veriyor.

  İsterseniz deneyin. "what is blog" diye google, hakia ve powersetde. powrset istenilen cevabi veriyor, google istenilen kısa cevabı veriyor, hakia blog kelimesi geçen web sitelerini gösteriyor.

  Hakia'nın biraz gelişmesi lazım bence, birde kullanıcı arayüzü baya eksik.

 4. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Dikkatinizi çektimi bilmiyorum arama sonuçlarında yanda Google adsense reklamları çıkıyor:) Bu ne perhiz bu ne lahana dedirtiyor.

 5. Google Hakia'yı satın alsana!

 6. Hakan Çeliker Hakan Çeliker

  Google'ın semantik aramalarla ilgili herhangi bir çalışması oup olmadığını bilmiyorum ama Microsoft'un bu satın alımına belki onlar da Hakia'nın kapısını çalarak gösterirler...