Microsoft Semantik Arama Motoru Powerset'i Satın Aldı!

Microsoft Semantik Arama Motoru Powerset'i Satın Aldı!

Microsoft'un dün yaptığı açıklama ile semantik arama motoru Powerset'e olan ilgisi beklenildiği gibi sonuçlanmış oldu. Satın alma rakamı ile ilgili herhangi bir açıklamaya yer verilmezken, TechCrunch'ın duyumlarından rakamın $100 milyon seviyesinde olduğu göz önüne alınabilir.

Microsoft'un yaptığı açıklamada, bu satın almadaki ortak vizyonun arama teknolojilerini bir sonraki aşamaya taşıyarak anlamlı sorguya ulaşmak olduğu vurgulanmış. Ayrıca Powerset ekibindeki değerli mühendislerin Microsoft bünyesine girdiği de bildirilmiş.

Elbette söz konusu semantik arama ve önemli bir satın alma olunca, sektörde en az Powerset kadar anılan ve tanınan Hakia hemen aklımıza geliyor. Kişisel görüşüm teknoloji anlamında daha üstün görünen Hakia'nın, söz konusu satın alma dedikoduları gündeme geldiğinde Microsoft'a Powerset'ten daha yüksek değer katacağı yönündeydi.

Semantik arama alanında gerçekleşen bu satın alma sonrasında yine haliyle aklıma ilk gelen Hakia'nın bu konudaki görüşleri ve benzer bir teklifin ya da yaklaşmanın Hakia tarafına yapılıp yapılmadığıydı.

Konuyla ilgili Hakia COO'su Melek Pulatkonak'ın görüşlerini sorduğumda verdiği cevap şu şekilde oldu: "Microsoft'un Powerset'i satın alması semantik araştırma teknolojisinin öneminin altını çizmektedir."

Önümüzdeki yılların semantik arama anlamında teknolojik olarak büyük önem taşıdığı ve birçok şirketin bu yöne bir eğilimi olacağı ortada. Google'ın bu konuda ne tür çalışmaları olduğu, benzer satın almaların Google tarafından yapılıp yapılmayacağı da ayrı bir merak konusu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.