İzlesene.com’un API desteği devreye girdi
Arama
Yenilikler

İzlesene.com’un API desteği devreye girdi

İzlesene.com‘un kendi video sitesini kurmak isteyen ya da uygulamalarında video özelliklerini desteklemek isteyen kişiler için hazırladığı video API‘si devreye girdi. İzlesene.com altyapısını kullanan ve geliştiricilerin hızlı video çözümleri geliştirebilmesini sağlayan servisin son derece değerli olacağını düşünüyorum.

Türkiye’de daha önce benzerini duymadığım bu uygulama ile bence en önemlisi girişimcilerin üzerindeki sunucu yükü alınmış oluyor.

İzlesene.com yetkililerinden aldığım bilgiye göre API’yi devreye almaları ile birlikte API seri numarası isteyen 20‘e yakın kullanıcı olmuş.

API kapsamında oldukça geniş seçenekler sunan İzlesene.com‘un detaylı API sayfalarına ve örnek uygulamasına da site üzerinden ulaşabilirsiniz.

Özellikle belirtmek isterim ki, benim bu API desteği birlikte daha fazla video sitesi açılması gibi bir hayalim ya da isteğim yok. Video desteği olan inovatif uygulamalar ve video üzerine kurulu verimli araçlar API desteği ile hayata geçirilebilecek ve dikkatimi çekecek girişimler olacaktır.

Önemli bir fırsat ve imkan olarak gördüğüm İzlesene.com video API’sini kullanan geliştiricilerden çıkan uygulamaları hep birlikte takip ediyor olacağız.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (10)
 1. gruggeo dedi ki:

  Açıkçası Nokta A.Ş’yi gerçekten tebrik ve takdir etmek lazım. Çünkü ellerine aldıkları her projeyi mükemmel bir şekilde ilerletiyor ve içine çok faydalı inovatif özellikler ekliyorlar. Bu da bunlardan biri.

  Daha önce Sinerji İnteraktif’in elinde bulunan İzlesene.com’u daha farklı bir kimliğe kavuşturdu Nokta A.Ş. Şirket farkları burada açıkça görülüyor kanımca. Bana Sinerji biraz daha kar amacı güdüyor ve Nokta’ya göre biraz daha yavaş çalışıyor gibi geliyor.

 2. Dilaver Şahin dedi ki:

  Kendisi bu hizmeti truveo üstünden alıyorken başkalarına dağıtması suyunun suyu olmuş.Neden truveo değil de izlesene kullanayım?

 3. Onur Taşdemir dedi ki:

  @ Dilaver Şahin

  1- Türkçe

  2- İzlesene API’sinde bulunan videolar Truveo videoları değil kendi host ettiği ve moderatörlerin denetiminden geçmiş videolar. Yani kapatılma riskiniz, moderasyon derdiniz yok ve bu videoların çok küçük bir kısmı Truveo’da bulunuyor.

  Ha ben illa Truveo kullanacağım diyorsan yarın Atatürk’e hakaret videosu yayınladığın için kapatıldığında kızmak yok.

 4. serhat dedi ki:

  API yapmak bir web sitesi için en kolay şey. İnanın siteyi tasarlaması çok daha zorlu geçen bir süreç.

  Türk web hizmet sağlayıcıları taş kafalı oldukları için bu kolay hizmetleri webmaster’lara sunmak akıllarına gelmiyor.

  Güzel bir uygulama.

 5. vepa dedi ki:

  API yayınlamak kolay olabilir fakat onu scalable yapmak zor. Twitter de olduğu gibi api sorguları, hizmeti veren web siteden 10-15 kat fazla yapılınca servis aksamalarına yol açabiliyor. Dolaysıyla asıl mesele yayınlaması kolay olan API için güçlü alt yapıyı geliştirmek.

  API i incelemedim ama umarım revver kadar esnek üye ekleme, video upload özellikleri vardır.

 6. Tamer Bora dedi ki:

  Video upload, yorum yazma, puanlama ve uye sistemi zaman içinde eklenecekmiş. Youtube’un API’si uzun zamandır var olmasına rağmen upload özelliğini geçtiğimiz aylarda eklemiş olması bu işin tüm web 2.0 servislerinde olduğu gibi sürekli geliştirme işi olduğunu gösteriyor.

  İnanıyorum ki izlesene video API de zaman içinde gelişecektir. Türkiye’de API sunan web servislerine rastlamak pek olası değil, dolayısiyle öncülük edecek bir uygulama olarak görüyorum.

  Bir de şu Amerikalı yapınca “alkış”, Türk yapınca “kaka” olayından kurtulabilsek, kendimizle biraz gurur duyabilsek, daha iyisini yapabileceğimize inanıp, kendimize güvenip ezilmeden İngiliz’e Türkçe sunum yapabilsek herşey çok başka olacak 😉

 7. m.ozan.hazer dedi ki:

  Sonunda…
  İlk Türk API’si oluyo galiba bu helal olsun diyorum hatta üstüne bi de yürü be diyorum.

 8. Dilaver Şahin dedi ki:

  @Onur Taşdemir
  Evet anlamış bulunuyorum ki “Milli API” kullanmanın en büyük faydası sitemin kapatılmaması imiş.Sağol izlesene!
  Google da kapatılsın milliaramamotoru.com açılsın. Bizi tehlikelerden korusun.

 9. eburhan dedi ki:

  @m.ozan.hazer
  İlk Türk API’si Blograzzi’ye aitti sanırım. Hakkını yemeyelim şimdi 🙂

 10. msbarlak dedi ki:

  “Milli API” gerçekten güzel :):)

Bir Yorum Yazın