Haber.gen.tr yeni versiyonu ile yayına girdi
Haber Servisleri

Haber.gen.tr yeni versiyonu ile yayına girdi

Haber.gen.trBurak Büyükdemir'in sahibi olduğu Haber.gen.tr tamamen yenilenen altyapısı ve özellikleri ile bugün itibari ile yayına girdi.

Haber.gen.tr'nin eski versiyonunu bilenler bilecektir, haberlerin site yönetimi tarafından girildiği bir yapı söz konusuydu. Yeni versiyonda bir tür sosyal haber platformu oluşturulup, sitenin 250 bin'den fazla kullanıcısının sisteme haber girmesi sağlanmış.

Kullanıcıların haberleri oylayabildiği ve her kullanıcının kendi sayfası üzerinden kendi haberlerini yayınlayabildiği yeni Haber.gen.tr'nin kullanıcılar arasında da bir etkileşim kurma amacında olduğunu görebiliyoruz.

Haberlerini beğendiğiniz kullanıcıyı takibe alabildiğiniz Haber.gen.tr'nin, kullanıcı profil sayfaları da bu özelliği destekleyecek şekilde modellenmiş. Kullanıcının takip ettikleri ve onu takip edenler gibi bilgilerin yer aldığı profil sayfalarına özel bir link üzerinden ulaşım verilmesi de bence ayırca önemli olmuş. (örnek)

Sitenin eski versiyonunda bir habere tıklandığında direkt kaynak siteye gidiliyordu, bu sefer kullanıcıların habere direkt Haber.gen.tr üzerinden yorum yazması imkanı da verilmiş.

Altyapının PHP ile geliştirildiği Haber.gen.tr'nin yazılımı ise Exoin'in yaratıcısı olan Parsera tarafından hazırlanmış.

Haber.gen.tr'nin hali hazırdaki güçlü üye tabanın da etkisiyle bu yeni versiyonun kısa sürede aktif olarak kullanılacağını tahmin ediyorum. Tebrikler ve başarılar Burak!

Yorumlar (14)
 1. Olumsuz arkadaşlardan "Türkçe içerikli hangi sitelerin hangi fonksiyonlarının hangi sitelerden ne oranda kopya olduğunu, bu sitelerin neden ve ne kadar süre boyunca iş yapmayacağını" ortaya koyan bir rapor rica ediyorum. Ancak rapor bu sitelere emek harcayan insanların nasıl bir maddi ya da manevi değer ürettiği ya da kaç kişi tarafından izlendiği, beğenildiği bilgisini tamamen gözardı ederek hazırlanmalı. Ayrıca kazara bu olumsuz insanlar arasında gerçekten bir şeyler üretenler varsa, kendi ürettikleri projeleri kendileri dışında herkes değerlendiriyor olacak. Bunu tüm Türkçe siteler için yapmanız ve üç ay gibi bir sürede bitirmeniz gerekli. Sayınız epey fazla olduğu için bu hedefin gerçekçi olduğunu düşünüyorum. Çalışma sonunda raporu lütfen kimseyle paylaşmayıp, kendinize saklayın. Rapor amaç değil, olumsuzluk saçmayı şiar edinmiş ve "bunu neden yapıyorum" sorusunu aklına bile getirmeyecek kadar kanıksamış insanların meşgul edilmesi için bir araç. Tekliflerinizi bekliyorum. Haydi olumsuz arkadaşlar, işbaşına!

 2. Zorunlu Zorunlu

  @mehmet

  Geleneksel haberciliğin değiştiği doğru. Ben gazete ile internet arasındaki farka da bundan dolayı değinmiştim. İnternet haberciliği zahmetli bir iş. Ancak bu konuya girmenin anlamı yok çünkü haber.gen.tr haber üreten bir site değil, sizin de belirttiğiniz gibi bir anlamde haberleri indexleyen bir site durumunda.

  Ancak bu noktada endişelerim var:

  Haberler copy paste (user targeting dersi veren arkadaşlar heralde google algoritmasından da anlıyorlardır)

  Site felsefesi de copy paste sayılır

  İçeriği copy paste, ana fikri copy paste olan bir projeye kendimi 100 kere zorlasam 1 kere "takdir ediyorum" diyemem.

  Kullanıcıların iletişimi, yorum yapabilme, haber puanlayabilme vs. gibi özelliklerin birinci elden yazılması her zaman sitenin arkasında duranların olduğunu gösterir. Ayrıca projenin uzun süreli olması da uzun boylu çalışma ve sabır gerektirir. Bu yönlerden başarılı bir site diyebiliriz.

  Site haber üretecekse bu çok farklı bir alan. Bunu geçiyorum, eğer sadece kullanıcıların girdiği "unique" haberler olacaksa o zaman heyecanlanmaya başlarım. Ama buna katılımın sürekli ve yoğun olacağına dair beklentilerim zayıf.

  Sitenin geleceği ile ilgili görüşlerim ise şöyle: Google hitlerinde dalgalanmalar olacak, bu da (tahminimce sitenin açılış nedeni olan) reklam gelirlerini etkileyecek. Ne zaman ki kendine has bir hizmet vermeye başlayacak o zaman bu tablo değişecek.

 3. @Banu, Burak'a kişisel sempatim ve saygım olsa da, servisleri, onu üreten kişiden bağımsız değerlendirmeyi doğru buluyorum. Haber.gen.tr kurulduğunda ortada Digg'den eser yoktu. Şimdi kullanıcı katılımını ve sosyal ağ tabanlı projeleri seven haber takipçilerini mutlu edecek bir yenilenme sözkonusu, evet Digg de bu sürecin ilk ve başarılı örneklerinden biri, ama bu trendi takip etmek Digg klonu olmak anlamına gelmiyor, farklı özellikleri biraz incele istersen.

  Bence olumsuz yorum yapanlar "ben haber siteleriyle ilgileniyor, onları takip ediyor muyum?" diye durup düşünmeli. Haber.gen.tr temelde bir haber sitesi, ve bu fonksiyonu yerine getirip getirmediğini değil, beğenip beğenmediğimizi değerlendirdiğimizde ulaşılan sonuç "Haber.gen.tr kötü bir ürün"den ziyade "ben haber sitelerini sevmiyorum" olabilir.

  Kısacası evet, Ökkeş Bey de takdir edilmek istiyorsa ağabeylik yapması yetmez, işini iyi yapan bir ürün çıkarması gerekir.

 4. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  Social News'in Türkiye'de başarılı olması için kurulu bir komüniteye araç olarak verilmesi gerekiyordu belki de. Haber.gen.tr bu açığı iyi kullanabilir. Bence iyi bir iş çıkartılmış, tebrik ederim.

  Burak Büyükdemir'e ve Parsera ekibine başarılar diliyorum.

 5. Banu Soysal Banu Soysal

  Bu servisi Ökkeş adında sıradan bir yazılımcı vatandaş yapmış olsaydı, o zamanda "Ökkeş Bey girişimci gençlerin ağabeyidir, kendisine başarılar diliyoruz" yorumları yapılırmıydı?

  Ayrıca bu servisin diğer digg klonlarından hiçbir farkı olmadığını, ortaya yeni hiçbir şey konmadığını zanneden tek zavallı benim heralde. Bu da benim cahilliğim olsun.

 6. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Bir proje, herhangi bir kampanya her zaman bütün kullanıcıları hedefleyemez, zaten hedeflememeli de. Bu yüzden beğenenler olacağı gibi beğenmeyenler de olacaktır. Aynı durum reklamlar için de geçerlidir. Fakat bu veya benzeri ortamlarda yapılan yorumlarda dikkat edilmesi gereken nokta bence, yorumların yapıcılık üzerine olması ve çözüm önerileri içermesidir. Yorumlarımızı kendi şahsi düşüncelerimize göre değil de hedeflediği kitleyi düşünerek yorumlamak çok daha doğru olacaktır. Haber.gen.tr'nin mevcut kullanıcı kitlesini de göz önüne aldığımızda eskisine oranla daha sosyal bir ortam oluşturulduğunu ve bu anlamda kitlesiyle daha başarılı bir modele dönüştüğünü söyleyebilirim. Haber.gen.tr 'ye başarı dileklerimi iletiyorum.

 7. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Haber.gen.tr, kendi alanınındaki bir eksikliği giderecek yeni yapısıyla. Her insanın içerisinde olan paparazilik ve haberi paylaşma dürtüsünü tetikleyecek, insanların bir müddet sonra haberi tek kaynakttan ilk ve etkileşimli almasını sağlayacak..

  Burak Hoca ne yapıyorsa, mutlaka ince elenip sık dokunmuştur. Ayrıca çıkan sonuçlar da hiç bir zaman sıradan olmaz. Bu sefer de yine böyle olmuş görünüyor.. Tebrikler..

 8. Onder Eren Onder Eren

  Burak Büyükdemir bu sektördeki herkesin mutlaka birşeyler öğrenebileceği, üstteki mesajlarda da belirtildiği gibi sektörün ağabeyidir.

  Yeni kitabının da yolda olduğunu (umarım gizli bir bilgi değildir :) büyük bir sevinçle duyurmuş olayım bilmeyenlere.

  Yeni kitabında mutlaka kendi girişimci yönünü de anlatmasını bekliyorum. (alçakgönüllülük istemiyoruz :) )

  haber.gen.tr'nin yeni versiyonda da başarılar diliyorum.

 9. @zorunlu

  Haber sitesi bazında gelişmeler, kullanıcının içerikleri belirlediği sistemler üzerine gidiyor. Geleneksel habercilik anlayışı değişiyor. Çünkü her insanın haber alma ihtiyacı birbirinden farklı. Dolayısıyla tek elden her kullanıcıya ayrı ayrı haber üretebilmek imkansız. Bu ancak kullanıcının kendisine bırakıldığı takdirde mümkün. Haber.gen.tr de kullanılabilirlik (usability) konusunda site yöneticileri üretilen içeriği iyi yönettiği takdirde mümkün. (google milyarlarca site üretmiyor sitelerin indekslenmesini sürekli algoritmasını yeniliyerek en iyi şekilde başarıyor gibi...)

 10. Haber.gen.tr de digg klonuna dönüşmüş anlaşılan.

  Oyyla.com, Habberci.com, Tusuldat.com, Webiket.com gibi benzer siteler vardı zaten ama Haber.gen.tr varolan kullanıcı tabanıyla ciddi bir rakip olacak.

  Hepsine başarılar.

 11. Zorunlu Zorunlu

  İnternet ile gazete arasında ne fark vardır? İnternetin özelliği nedir? "Web Usability" nedir?

  Peki bu site bize hangi hizmeti sunuyor? Haberlerini beğendiğim kullanıcıları takibe alacağım? Etkileşimin temeli çok zayıf.

  Projelerimizi sadece yapabileceğimiz için mi yapıyoruz?

  Google'da "haber" kelimesini aratınca 5. sırada çıkan bir site ile ondan önce çıkan sitelerin karşılaştırmasını yaparsak göreceğiz ki Google'da başa gelebilir, Pagerank 4 sahibi olabilir hatta Webrazzi'de haber olabiliriz ancak bu toplamda kullanıcıların hayatını kolaylaştıran bir hizmet sunduğumuz anlamına gelmez.

 12. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Burak hoca gençlerin hakikaten ağabeyi. E-fikrim yarışmasından bu yana desteğini bizden hiç esirgemiyor. Hakikaten kendisiyle tanıştığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Geleneksel medyada çalışan birisi olarak haber.gen.tr'nin modelinden çok etkilendim. Ayrıca Parsera yine çok güzel bir iş başarmış. Tebrikler.

 13. Burak sektörün hub'ı ve genç girişimcilerin ağabeyi rolünün yanında kendisi de başarılı bir girişimci, ama bu yanını pek öne çıkarmıyor. Haber.gen.tr'nin hem yeni özellikleri hem de bu ölçüde büyük bir veritabanının migrasyon operasyonu takdiri hak ediyor. Belki biz de bir kitap yazıp ona yer vermeliyiz :)

 14. Zorunlu Zorunlu

  @Ekim Nazım Kaya

  Bu yorumlar herhangi bir forumda "İşte Copy Paste siteler" başlığı açılarak bu başlığın altına mı yazılıyor? Ya da Habertürk'teki bir magazin haberinin altına? Yoksa yeni web 2.0 projelerin değerlendirildiği, projeler hakkında futuristik tahminlerde bulunulunan, okur kitlesinin "emek" ve "değer" kavramlarından haberi olduklarını sorgulamanın mantıksız olduğu bir platforma mı?

  Analitik yaklaşıp daha "unique" bir sistem üzerinde çalışmalarını ve daha değerli bir sistem üzerinde zaman harcamalarını tavsiye etmemde şahsen olumlu bir tavır görüyorum. Ben ürettikleri herşey için daha fazla eleştiri isteyen insanların düşünce yapısına sahibim.

  Ben bu siteyi takip eden insanların görüşlerini, sizinkiler de dahil, gerçekten önemsiyorum ve değer veriyorum. Ancak bu sitedeki yorumların teşekkür yorumlarından çok değerlendirme yorumları olabileceği gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir.

  "kazara" kelimesini hoş bulmadım.