GUADEC 2008 7-12 Temmuz'da İstanbul'da

GNOME Türkiye, bugüne kadar ülkemizde gerçekleşecek olan en önemli 'Özgür Yazılım' konferansına önümüzdeki hafta Bahçeşehir Üniversitesi'nde ev sahipliği yapacak.

GNOME'u kısaca anlatmak gerekirse:

"Son 10 yıldır güneşi hiç batmayan, bu dünyada herkes tarafından tanınan bir kaç uygulama, proje, masaüstü ortamı ve dağıtım var. Bunlardan birisi de GNOME. Tüm dünyada kullanılan özgür yazılım masaüstü ortamlarının %60’dan fazlası her sabah GNOME ile başlatılıyor. Şimdi Novell’de, Geliştirme Platformu’nun en tepesindeki Miguel de Icaza’nın başlattığı bu girişim, etrafında 2000’den fazla geliştiricinin bulunduğu muazzam bir ekosisteme dönmüş durumda. Aralarında Türkçe’nin de bulunduğu 100’den fazla dili destekleyen GNOME, her çocuğa bir bilgisayar (OLPC), Nokia Internet Tablet ve halen 130.000’den fazla öğrencinin Linux kullandığı Extramadura eğitim projesinin temel çatısını oluşturuyor."

Bu tanım projenin Türkiye ayağını başlatan, Türkiye'de özgür yazılımla ilgilenen herkesin tanıdığı açık kaynak evangelisti Görkem Çetin'e ait. Projenin Türkiye'deki sürecini ve GUADEC'in önemini de yine bizler için hazırladığı yazısından alıntılayacağım:

"9 yıllık geçmişi olan bir topluluk GNOME Türkiye. Kendine ait alan adını 2004 yılına almasına rağmen, o yıla kadar sürdürdüğü tüm etkinlikleri e-posta listeleri üzerinden yürüttü. Ekibin şimdiye kadar yaptığı en önemli çalışmalarından birisi GUADEC 2008. Bu organizasyon sayesinde özgür yazılım dünyasını temsilen 1000’den fazla geliştiricinin etkin katılımını bekliyoruz.

Etkin katılım”dan kastımız, her geliştiricinin üzerinde çalıştığı projeleri anlatması, sinerji sağlaması, farklı proje ortaklıkları kurması ve yeni yazılımlar geliştirmesi. Alınıp verilen bir kaç kartvizit, daha sonra küçük mesajlarla başlayan arkadaşlıklar bir kaç yıl sonra yerini çok sıkı dostluklara, iş ortaklıklarına ve yeni işbirliklerine bırakıyor."

Her sene Avrupa'nın farklı bir şehrinde gerçekleşen etkinliğin bu seneki sponsorları arasında Linux'ten Google'a; Nokia'dan Sun'a; O'reilly'den Intel'e çok değerli şirketler yer alacak.

Projenin Türkiye'deki en önemli destekçilerinden olan Barış Çiçek'le yoğun günlerinde gerçekleştirdiğim soru-yanıt sohbetten ve Görkem Çetin'in değerlendirmesinden sonraki GNOME çıkarımlarını başka bir yazıda paylaşacağım.

Şimdi içinde sucuk, boğaz gezisi ve Taksim geceleri bulunan Türkiye'nin bugüne kadarki en büyük 'Özgür Yazılım' konferansı, GUADEC 2008'i inceleyelim. Ben tüm GNOME Türkiye geliştiricilerinin, destekçilerinin bu başarısını yerinde paylaşmak için 7-12 Temmuz arasında orada olacağım, konuyla ilgili olanlara etkinlik sonunda 2015'teki 2 milyar dolarlık yazılım ihracatı pastasından bir parça ikram edeceklerini garanti ediyorum.

GUADEC’te sadece son kullanıcı ve geliştiricileri değil, Türkiye’deki endüstriyel firmaları, küçük ve orta ölçekli işletmeleri, yerli ve yabancı oluşumları da görmek istiyorlar. Bu şöleni kimse kaçırmasın.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.