Türk hacker'lardan ICANN bombası
Genel

Türk hacker'lardan ICANN bombası

Önce 17 Haziran'da register.com üstünde kayıtlı olan Photobucket'in DNS'ini farklı sitelere yönlendiren 'Netdevilz' isimli Türk hacker gurubu şimdi de Internet Tahsisli Adlar ve Sayılar Kurumu yani .com, .net, .org ve diğer tüm 18 alan adı uzantısının koordinasyonunu sağlayan kurumu (kar amacı gütmeyen) ICANNhack'lemiş.

Seçilen gün 26 Haziran'ın da bir özelliği var. Yeni yayınlanacak olan yeni nesil .istanbul, .bank, .webrazzi gibi tıpkı .com ve .net gibi olan gTLD (generic top-level domain)'lerin tartışılması için 130 kişinin bir araya geldiği toplantıdan hemen sonra siteye giren kullanıcılar şu yazıyla karşılaşmışlar.

"You think that you control the domains but you don't! Everybody knows wrong. We control the domains including ICANN! Don't you believe us? haha : ) (Lovable Turkish hackers group)"

"Siz domain'leri kontrol ettiğinizi düşünüyorsunuz fakat etmiyorsunuz. Herkes bunu yanlış biliyor. ICANN dahil tüm domain'leri biz kontrol ediyoruz. Bize inanmıyor musunuz? haha : ) (Sevimli Türk hacker gurubu)"

DNS yönlendirmelerindeki değişikliklerin 24-72 saat arasında sürdüğünü düşünürsek 20-30 dakika arasında müdahale ediliyor olsa da tam bir kaosa sebep olduğu kesin.

Açıklama: Yeni nesil gTLD'ler toplantıdan sonra kabul edildi. Prosedür hakkında henüz net bir bilgilendirme yapılmadı.

Yorumlar (16)
 1. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Bu haberden kendi siteme alıntı yapmak için girdim ama yorumları okuyunca bu güzelim haberden bu sonuçmu çıkartılır yuh yani dedim... ikinci yorumumu yazmak zorunda kaldım.

  Berke ve Dilaver beyler bunda övücü bir metin yok bu zaten kör gözün bile görebileceği birşey, bu tür haberler olmazsa bizler hackerlerin neler yapabileceklerini nasıl öğrenebileceğiz ?

  Bilmediğin şeye karşı nasıl bir tedbir alacaksın? Arda bey bu haberi yayınlamasa sanırım haberi Hacking forumlarından okumak zorunda kalacaktık..

  Açıklamalarınızı gayri ciddi buldum.

 2. Böyle hackerlerı övüzü haberlerden nefret ediyorum öbür gün sizin emeğiniz çalınırsa yine böyle gurula haberi verebilirmisin ? bir düşünün bakalım

 3. @Dilaver Şahin, @Berke

  Sorması ayıp haberin neresi bu eylemi övüyor? Adı üstünde haber!

 4. bindiğin dalı kesmek gibi bişey bu :D

 5. Sevimli Türk hackerlar ! :]

 6. Yalçın Pembecioğlu Yalçın Pembecioğlu

  Sağol patron :)

 7. Bydesigner Bydesigner

  Aslında bu kadar zehir zemberek insanımız var en azından zekamızla gurur duyuyorum. Ama kişilik konusunda ........

 8. Yalçın Pembecioğlu Yalçın Pembecioğlu

  Bu bilgilere senin nasıl ulaştığını merak ettim Erhan. İllegal basın bültenleri yayımlamıyorsunuzdur umarım :)

 9. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Ben sadece başlığa takılmıştım. Bomba ifadesi bende daha çok müjdeli bir haber veriliyor izlenimi uyandırdı. Webrazzi genelde olumlu başarılara odaklı haberler yapıyor veya site kapanması gibi durumlarda olumsuz tavrını açıkça ortaya koyuyor. Burada bunu göremediğimiz için tuhaf geldi belki de. Sağlık olsun.

 10. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  "It would appear the attack was sophisticated, combining both social and technological techniques, but was also limited and focused,” ICANN said in a statement.

  ICANN said that it will launch an internal investigation on both attacks in order to determine possible safeguards against future attacks." http://www.vnunet.com/vnunet/news/2220990/icann-downplays-site-hacks

  Özetle ICANN saldırının odaklı ve üst düzey bir atak olduğunu bildirdi ve sonrasında alınacak üst düzey önlemler olacağını dile getirdi.

  Yani başka bir zarar vermedikleri için saldırıyı yapanlara teşekkür etti bu takdirleriyle.

  Sevinme, üzülme olayı yok bu tarz eylemleri aktarırken; teknoloji, strateji kısmı bizi ilgilendirir.

 11. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Yarın bir gün sizin siteleriniz çökertilirse, o kadar emek verdiğiniz projeler çöpe giderse o zaman bu Türk hackerların başarıları(!) ile övünmenin saçmalığını anlarsınız.Türkiye'de yapan adamdan çok yıkan adam yetişiyor.Sokaktaki mafya özentileri ile bunlar arasında hiçbir fark yok.Başlıktaki bomba Webrazzi için patladığında bloguma "Sevimli Türk hacker’lardan Webrazzi bombası" diye başlık atarsam kızmak yok.

 12. Hüseyin Taşdemir Hüseyin Taşdemir

  Bende haberi diggde gördüm ama :( spam olarak eklenmiş bir içerik sanmış ve okumamıştım bile... Zdnet ekran görüntüsünü bile yayınlamış

  http://blogs.zdnet.com/security/images/netdevilz_icann_iana.png

 13. Eleştiriler üstüne tekrar yazmak zorunda hissettim kendimi bu benım düşüncem ben hiç bir hack haberini yayınlanmasından yana değilim çünkü bu kişiler reklam yaparak kendilerini tatmin etmekteler bu tür haberlerde bunların iştahanı kabartıyor

  @arda bey benım serzenişim bu tür bir haberin buraya koun olmasıdır

  @hüseyin Bu tür konuları okumak isteyen istediği forumda okusun zaten bu konulara ilgili olan bu haberi elbet bir yerde okuyacaktır. Bu konuların reklam yapılmasına kayşıyım iyi yada kötü

 14. Hakan Koçer Hakan Koçer

  Ben bu işleri hiç bilmem ama ilkesel olarak düşünüldüğünde bikaç kişi yada kurumun bi sistemi komple olarak kontrol etmesine yada kontrol ediyoruz sanmasına tokat gibi cevap vermiş sevimlil türk hackerler. tebrik ederim kend,ilerini. Ayrıca habere haberdir. :D