Mobil dünya için sosyal ağ: Mobilasyon
Genel

Mobil dünya için sosyal ağ: Mobilasyon

Bir zamanlar Refik Çağlayan tarafından yazılan ve telekom, mobil dünya, pazarlama gibi konuları bünyesinde barındıran Mobilasyon isimli blog uzun bir süredir kapalıydı. Refik'in sitesini bir sosyal ağa çevirmek istediğini ve mobil dünyadaki şirket ve kişileri biraraya toplayarak özel bir komünite yaratmak istediğini biliyordum. Geçtiğimiz günlerde, bana üzerinde çalıştıkları ve bugünlerde yayına alacakları yeni Mobilasyon'un bir demosunu gösterdi.

Mobilasyon

Öncelikle söz konusu hedef kitlenin telekom, katma değerli servisler, mobil pazarlama ve bunlara bağlı internet hizmetleri ile ilgili kişi ve şirketler olduğunu söyleyeyim. Türkiye'de bu alanda çalışan birçok kişinin olduğunu ve aslında gerçekten de iletişim anlamında kendilerine özel bir alanlarının olmadığını biliyoruz.

Sosyal ağlardan ziyade artık özel ilgi topluluklarının bir trend yakaladığını düşündüğümüzde Refik'in daha doğrusu sahibi olduğu 4Play isimli şirketinin Mobilasyon ile bu fırsatı değerlendirmesini doğru buluyorum.

Mobilasyon, üyelerine profil sayfalarından, içerik paylaşımına, etkinlik takviminden, kariyer ilanlarına kadar birçok özellik sunuyor. Bilinen iş sosyal ağlarının aksine çok daha konsantre bir yapıda çalışması planlanan Mobilasyon'un altyapısı ise tamamen şirketin kendi kaynakları ile yazılmış.

Mobilasyon

Sadece mobil dünya için değil Türkiye'de bu tür özel ilgi topluluklarına birçok alanda ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple de 4Play'in Mobilasyon girişimini şirketin kendi iş alanının da uygun olması ve hali hazırdaki çevresinin potansiyeli açısından değerli görüyorum.

Dediğim gibi henüz yayında değil ancak önümüzdeki günlerde yayına gireceği bildirildi. Herhalde bu yazıdan sonra oldukça hızlı aksiyon alırlar. ;)

Yorumlar (5)
 1. H.savas H.savas

  Refik tebrikler! Başarılı olacağına eminim.

 2. Tebrikler Refik.. Güzel bir iş çıkacağına eminim.. http://www.mobilasyon.com/index.php)

 3. Elif (Tozgito) Elif (Tozgito)

  mobil pazarlama konusunda hem insan hem bilgi kaynaklarının sınırlı oldugunu dusunursek, mobilasyon gibi bir bilgi kaynagi ve paylasim ortaminin yaratilmasi son derece kritik. ozellikle yeni jenerasyonun yeni medyasi bu kadar hizli gelisirken. dunyada eksikligi hissedilirken, turkiye'den oncu 1hareket.. refik ve ekibine dunyada ilklere imza atmaya devam etmesi dilegimle..

 4. sosyal ağlarda artık genel bir kitleye değilde özel bir kitleye hitap eden yeni servisler daha ilgi çekici ve geleceği parlak olacak gibi görünüyor ve mobilasyonda sağlam bir adım atmış bu durumda.

 5. Kenan Alpogan Kenan Alpogan

  Valla Elif arkadaşım haklısın ama ortada böyle soyguncu küçük şirketler varken potansiyel müşteri kitlesi bu soygunlar yüzünden sürekli buz dağı gibi erirken şu aşamada mobil pazarlamadan felan bahsetmek çok zor gözüküyor.İnsanlar telefon üzerinden basit bir bilgi almaya bile korkar hale gelmişler astronomik faturalar gelecek yada kontörleri hortumlanacak diye.Evvela dolandırıcıların mobil arenadan temizlenmesi ve etiğe uygun hizmet verilecek şekilde sil baştan tasarlanması gerek birçok şeyin.Burada da Telekomünikasyon Kurumu'na ve GSM operatörlerine çok iş düşüyor.